Постанова від 06.10.2025 по справі 215/2978/24

Справа № 215/2978/24

3-в/215/112/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Камбул М.О., розглянувши подання Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області про вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови суду, відповідно до положень ст. 304 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2025 Тернівський районний відділ м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області звернувся до суду з вказаним поданням, яке мотивоване тим, що 12.06.2024 до Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, надійшла постанова від 27.05.2024 Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.

У цей же день, 12.06.2024, повторно 26.04.2024 правопорушнику за вказаною у постанові суду адресою, надіслано виклики до органу пробації на 21.06.2024 та 04.07.2024 для роз?яснення порядку та умов, а також наслідків ухилення від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт та отримання направлення на відпрацювання призначених годин. Однак, на вказані дати ОСОБА_1 до органу пробації не з?явився з невідомих причин.

04.07.2024 року органом пробації було встановлено, що правопорушник за вказаною адресою у постанові суду не проживає.

3 метою встановлення місцезнаходження правопорушника органом пробації здійснені наступні заходи: направлені запити до КП «ДОМЦСЗХ» ДОР, КЗ «Міська лікарня № 7», КП «ДБКЛПД» ДОР для встановлення факту знаходження правопорушника на лікуванні; до Тернівського РАЦСУ м. Кривого Рогу, до КЗ «Дніпропетровське обласне Бюро судово-медичної експертизи» для встановлення факту смерті правопорушника; до КУВП № 3 та ізолятора ТТ КВП ГУ НП в Дніпропетровській області для встановлення факту перебування правопорушника в даних установах; до Департаменту адміністративних послуг КМР для перевірки адреси реєстрації правопорушника; до Покровсько-Тернівкого РТЦК для встановлення факту призову на військову службу. Вжитими заходами встановити місцезнаходження ОСОБА_1 не виявилось можливим.

Представник зазначає, що відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення посадовими особами уповноважених органів з питань пробації, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №2702/5 від 17.08.2018 року: протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 183-2 КУпАП, складається уповноваженою посадовою особою уповноваженого органу з питань пробації. Уповноважена посадова особа складає протокол за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у таких випадках: неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженого органу з питань пробації, без поважних причин; невихід на суспільно корисні роботи або відмова виконувати роботу, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин; поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп?яніння.

У випадку з гр-н. ОСОБА_1 реалізувати процедуру складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-2 КУПАП неможливо, т.я, ОСОБА_1 неможливо видати направлення для відбування суспільно корисних робіт за його відсутністю. Таким чином, станом на 08.09.2025 стягнення у вигляді суспільно корисних робіт не виконано. Поважні причини не виконання постанови суду ОСОБА_1 не доведені, рівно як і неповажні.

Таким чином, начальник Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Мастило Т.О., просить суд вирішити питання в порядку ст. 304 КУпАП, пов'язаного з подальшим виконанням постанови суду через невідоме місцезнаходження правопорушника.

Дослідивши матеріали подання, суд дійшов наступних висновків.

Так, при вирішенні цього питання судом враховується, що відповідно до положень статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

Судом встановлено, що постановою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.05.2024, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин, стягнуто в дохід держави 605,60 грн. судового збору.

Згідно норм ч.ч. 1-2 ст. 300 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили.

Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт».

Так, згідно Розділу XI Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені Розділом ХІІ Порядку.

Відповідно до п.12.1 Розділу XII Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.

Пунктом 13.13 Розділу XIIІ Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.

Вимогами п. 15.1 розділу XV Порядку визначено, що виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку із: відбуттям призначеної судом кількості годин суспільно корисних робіт - за наявності табеля про відпрацьований час, завіреного підписом та печаткою власника підприємства; скасуванням постанови - за наявності постанови суду; наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду,- після отримання відповідного судового рішення; смертю порушника - за наявності довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Зняття порушника з обліку, у зв'язку зі зміною місця проживання здійснюється за наявності підтвердження про отримання особової справи уповноваженим органом з питань пробації за новим місцем проживання.

Посилання начальника органу пробації на ухилення ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт не заслуговують на увагу, оскільки органом пробації не доведено випадки ухилення, які зазначені в Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення посадовими особами уповноважених органів з питань пробації, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №2702/5 від 17.08.2018 року.

Разом із цим, в поданні Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області не зазначено, які саме підстави унеможливлюють виконання постанови Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.05.2024 відносно ОСОБА_1 .

Також, сам по собі факт того, що фактичне місце проживання та перебування порушника невідоме, не є підставою звернення до суду з поданням щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови, оскільки звернення до суду з вказаним поданням знаходиться у причинному зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду.

Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.

Статтею 132 ЦПК України передбачена можливість оголошення розшуку відповідача у справах за позовами про стягнення аліментів за ухвалою суду, який проводиться органами Національної поліції України.

Також, нормою ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника-фізичної особи виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.

Підставами, що унеможливлюють виконання постанови суду є обставини, що роблять виконання судового рішення взагалі неможливим.

До таких обставин неможливо віднести відсутність за місцем проживання порушника, оскільки така відсутність може бути тимчасовою та/або з метою ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.

Таким чином, суд вважає необхідним в задоволенні подання Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.300-304, 325-1 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області в порядку ст. 304 КУпАП, щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.05.2024 відносно ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: