Постанова від 07.10.2025 по справі 155/1566/25

Справа №155/1566/25

Провадження №3/155/748/25

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2025 м. Горохів

Суддя Горохівського районного суду Волинської області Яремчук С.М., за участі особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, за скоєння ним адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124, КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 02 серпня 2025 року о 15 годині 20 хвилин в селі Лемешів, вулиця Центральна, керував транспортним засобом мотоблок марки «Кентавр» з причіпом, рухаючись заднім ходом не впорався із керуванням, допустив перевиртання мотоблоку та випав під нього. Внаслідок чого завдав собі тілесних ушкоджень, чим порушив п.10.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вищевказаному адміністративному правопорушенні визнав, підтвердив обставини, які зазначені в протоколі про адміністративні правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають значення для розгляду справи, суддя приходить до наступного висновку.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, стверджується матеріалами справи, а саме:

протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №461864 від 22.09.2025 року;

рапортом на ім'я начальника ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області відповідно до якого на лінію 102 надійшло повідомлення про те, що 02 серпня 2025 року о 14 годині 16 хвилин в с. Лемешів, вул. Центральна, буд. 13 трактор здійснив наїзд на чоловіка;

витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до якого 03 серпня 2025 року зареєстровано кримінальне провадження №12025030600000192 відповідно до якого 02 серпня 2025 року приблизно о 14 годині 15 хвилин на автодорозі О-030323 із сполученням Переславичі-Завидів-Лемешів-Мирків, в с. Лемешів по вул. Центральні Луцького району ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , керуючи мотоблоком марки «KENTAVR» в стані алкогольного сп'яніння, рухаючись в напрямку с. Мирків, не впоравшись із керуванням та не втримавши рівноваги випав із сидіння мотоблоку під колеса, який в подальшому наїхав на кермувальника та металевими частинами спричинив тілесні ушкодження, ступінь яких встановлюється, правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч. 1 ст. 286-1 КК України;

протоколом допиту свідка ОСОБА_1 від 20 вересня 2025 року, який підтвердив факт ДТП, під час якого останній керував мотоблоком марки «KENTAVR» в стані алкогольного сп'яніння, що спричинило дорожньо-транспортну пригоду;

висновком експерта №49 від 09 вересня 2025 року;

результатами токсикологічного дослідження №886 від 05 серпня 2025 року;

постановою слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділення поліції начальник СВ ВП №2 (м. Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області капітана поліції Олександра Кушнірука від 22 вересня 2025 року про закриття кримінального провадження №12025030600000192 від 03 серпня 2025 року у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286-1 КК України. Копії матеріалів кримінального провадження направлено для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;

а також іншими письмовими доказами, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.

Згідно з п. 10.9 ПДР України під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.

Статтею 124 КУпАП передбачається відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 252 КУпАП, визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, які надані органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, у судді не має.

Таким чином, враховуючи вищенаведені докази, які в своїй сукупності відповідають фактичним обставинам справи і узгоджуються між собою, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, який передбачений ст 124 КУпАП.

Обираючи вид адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, обставини, що пом'якшують та обтяжуют відповідальність.

Як вбачається з довідки відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП Головного управлінні Національної поліції у Волинській області від 23.09.2025р. №142443-2025, відповідно до інформаційної підсистеми «Адміністративна практика» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» упродовж року громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху України; відповідно до інформаційного порталу Національної поліції України «ІКС ІПНП «ГСЦ водійське посвідчення» відсутня інформація щодо наявності посвідчення водія у громадянина ОСОБА_1 , інформація про належність ОСОБА_1 транспортного засобу - відсутня.

Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , є визнання вини та щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддею не встановлено.

Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, яке слід накласти на ОСОБА_1 , суддя, враховуючи фактичні обставини справи, характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до порушення правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, суспільну небезпеку вчиненого, особу правопорушника, який вину визнав, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, відсудність обставин, що обтяжують його відповідальність та тяжких наслідків, вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції ст.124 КУпАП у виді штрафу.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення . Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відомостей про наявність у правопорушника пільг по сплаті судового збору, які передбачені ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», матеріали справи не містять.

Отже, на підставі ст.40-1 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника слід стягнути судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст. 40-1, 124, 221, 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

У випадку добровільної несплати штрафу відповідно до ст.308 КУпАП його розмір стягнути з ОСОБА_1 у подвійному розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд Волинської області.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Яремчук С.М.