Справа № 761/37615/25
Провадження № 1-кс/761/24312/2025
03 жовтня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,
Старший слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 за погодженням із прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Обґрунтовуючи клопотання, зазначила, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000008 від 08.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1 ст. 15, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 369 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) є закладом загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття початкової, базової середньої та профільної середньої освіти академічного і професійного спрямування та знаходиться у власності ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснює свою діяльність на гарантованій державою академічній, організаційній, фінансовій і кадровій автономії в обсязі, визначеному Законом України «Про освіту» та іншими спеціальними законами.
ІНФОРМАЦІЯ_2 з моменту реєстрації є юридичною особою, має печатку, штамп, офіційні бланки зі своєю назвою, ідентифікаційний код, має свою бухгалтерію та рахунки в банківських установах, самостійний баланс.
ОСОБА_5 є фахівцем з публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі наказу № 129-о від 05.10.2022.
Відповідно до посадової інструкції фахівця з публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_5 , затвердженої наказом директора від 23.01.2024, на фахівця з публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_5 покладено наступні завдання та обов'язки за посадою:
- складати та затверджувати річний план закупівель, здійснювати вибір процедури закупівлі, проводити процедури закупівель: відкриті торги з особливостями, закупівлі без використання електронної системи, спрощені закупівлі, переговорну процедуру, електронний каталог, у разі відсутності конкуренції з технічних причин, забезпечувати рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця, складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
- представляти інтереси замовника з питань, пов'язаних зі здійсненням закупівель, зокрема під час перевірок і контрольних заходів, розгляду скарг і судових справ;
- надавати в установлений строк необхідні документи та відповідні пояснення; аналізувати виконання договорів згідно зі Законом України «Про публічні закупівлі»;
- керуватися під час виконання своїх функцій принципами добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії, ефективності та пропорційності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, недискримінації учасників та рівного ставлення до них, об'єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі запобігання корупційним діям і зловживанням.
Таким чином, відповідно до зазначеної посадової інструкції ОСОБА_5 як фахівець з публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_5 здійснює організаційно-розпорядчі функції шляхом планування закупівлі, підготовки та затвердження тендерної документації, організації проведення процедур, прийняття рішення в межах процедури, координування взаємодії з іншими підрозділами, забезпечення оприлюднення інформації в електронній системі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 », несення персональної відповідальності за законність і правильність проведення закупівель.
Разом з тим, з 2021 року посаду секретаря ІНФОРМАЦІЯ_4 обіймає ОСОБА_6 , якого 25.10.2020 під час чергових місцевих виборів обрано депутатом ІНФОРМАЦІЯ_7 восьмого скликання.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, та після його затвердження Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» цей Указ набрав чинності, у зв'язку з чим в Україні відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» розпочався воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Так, у липні 2024 року, у невставлений досудовим слідством день, час та місці, будучи обізнаним, що фахівцем з публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 здійснюється підготовка до проведення закупівлі за кодом ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» (CPV) 39312200-4 Обладнання для їдальні, що встановлюється у закладі загальної середньої освіти ІНФОРМАЦІЯ_5 , у секретаря ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , виник протиправний умисел на пособництво у заволодінні бюджетними коштами під час виконання договору про поставку обладнання для їдальні ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом сприяння вчиненню кримінального правопорушення підконтрольним йому суб'єктом господарювання, всупереч встановлених Законом України «Про публічні закупівлі» принципам здійснення публічних закупівель.
Усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання у зв'язку з цим суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення за рахунок бюджетних коштів, в умовах воєнного стану, останній повідомив ОСОБА_5 , що переможцем має бути обраний підконтрольний ОСОБА_6 суб'єкт господарювання ПП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ).
25.03.2025 ОСОБА_5 оголошено публічну закупівлю на «Обладнання для їдальні, що встановлюється у закладі загальної середньої освіти ІНФОРМАЦІЯ_1 )», вартістю 4 600 000 тис. грн, ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на пособництво у заволодінні бюджетними коштами підконтрольним йому суб'єктом господарювання, шляхом усунення перешкод у проведенні тендеру, 16.05.2025 о 14 год. 02 хв., перебуваючи на майданчику для паркування транспортних засобів на території супермаркету « ІНФОРМАЦІЯ_9 », що за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_6 під час особистої зустрічі надав вказівку ОСОБА_5 відхилити пропозицію єдиного учасника ФОП ОСОБА_8 та оголосити новий тендер, оскільки у підконтрольного йому суб'єкта господарювання ПП « ІНФОРМАЦІЯ_16 » відсутній досвід виконання аналогічних договорів за предметом договору, вимога про що передбачена п. 3 Додатку 1 до Тендерної документації.
Зважаючи на викладене, 22.05.2025, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 оприлюднена на веб-порталі публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_10 » інформація про те, що публічна закупівля не відбулась.
У період часу з 20.05.2025 по 28.05.2025, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу на пособництво у заволодінні підконтрольним йому суб'єктом господарювання бюджетними коштами, ОСОБА_6 на свою вимогу отримав на флеш-накопичувач від ОСОБА_5 електронний файл з тендерною документацією, яку остання мала намір оприлюднити під час оголошення повторного тендеру, передав зазначений файл невстановленим досудовим розслідуванням особам, що за його словами працюють у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), які у вказаній технічній документації замінили вид обладнання у технічній специфікації, яка є більш дешевою та менш якісною, у порівнянні з тією, що обрала ОСОБА_5 .
Також, ОСОБА_6 надав вказівку ОСОБА_5 , що переможцем у новому тендері має бути обраний ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 ».
Надалі, 28.05.2025, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу на пособництво у заволодінні підконтрольним йому суб'єктом господарювання бюджетними коштами, ОСОБА_6 передав флеш-накопичувач зі зміненою, невстановленими досудовим розслідуванням особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », тендерною документацією директору ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , в якій різниця між запропонованою вартістю продукції, що зазначена у специфікації збільшена на 800 000 грн у порівнянні з ринковою вартістю.
Виконуючи вказівки ОСОБА_6 , 03.06.2025, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, фахівцем з питань публічних закупівель ОСОБА_5 оприлюднено оголошення про проведення закупівлі «Обладнання для їдальні, що встановлюється у закладі загальної середньої освіти ІНФОРМАЦІЯ_1 )», ІНФОРМАЦІЯ_12 , очікуваною вартістю 4 600 000 гривень, з технічною специфікацією переданою ОСОБА_6 .
Надалі, 07.06.2025 о 18:51 год., під час проведення тендеру, надійшла скарга до ІНФОРМАЦІЯ_13 від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » щодо порушень пов'язаних з технічною специфікацією предмета закупівлі, а саме надмірна деталізація Замовником специфічних технічних умов, а також умов щодо габаритів (які не допускають навіть несуттєві відхилення) через яку скаржник позбавлений можливості пропонувати наявну продукцію іншого виробника.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу на пособництво у заволодінні підконтрольним йому суб'єктом господарювання бюджетними коштами, 08.06.2025, ОСОБА_6 викликав до свого кабінету в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_7 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_5 та повідомив що представники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » підготували проект змін до тендерної документації до технологічного обладнання для харчоблоку та які вона має загрузити в Прозоро для усунення виявлених порушень, та передав флешку зі змінами. Також він повідомив що вона має завантажити в найкоротший термін зміни до Тендерної пропозиції та одразу повідомити його про це.
З результатами проведення тендеру, між ІНФОРМАЦІЯ_1 , в особі директора ОСОБА_10 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » в особі директора ОСОБА_11 , укладено договір про закупівлю від 19.08.2025 № 45 на суму 4 400 000,00 гривень, у тому числі ПДВ у розмірі 733 333,33 гривень, з строком виконання до 22.08.2025, в якому ціни вартості продукції завищенні на 800 000 грн.
Водночас, невстановлена досудовим розслідуванням службова особа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », у невстановлений досудовим розслідуванням час, дату та місці повідомила ОСОБА_6 про неможливість виконати договір про закупівлю від 19.08.2025 № 45 у встановлений строк до 22.08.2025.
Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, 19.08.2025 о 14 год. 38 хв. ОСОБА_6 , діючи умисно, реалізуючи свою злочинну діяльність, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи в умовах воєнного стану, усвідомлюючи, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » не зможе виконати договір поставки у строк, визначений умовами договору, а саме до 22.08.2025, перебуваючи у своєму службовому кабінеті секретаря ІНФОРМАЦІЯ_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 , під час особистої зустрічі з фахівцем з публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 спонукав останню укласти додаткову угоду для продовження строків виконання договору від 19.08.2025 № 45.
На даний час, в ході досудового розслідування виникла необхідність у отриманні підтвердження факту перерахування бюджетних коштів згідно договору про закупівлю № 45 від 19.08.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з реквізитами НОМЕР_3 , емітентом якого є ПуАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », встановлення суми, що була перерахована на заначений рахунок та встановлення їх подальшого руху, а також встановлення сум витрат на закупівлю обладнання для їдальні, у зв'язку із чим, необхідно отримати документи, щодо руху грошових коштів з 24.03.2025 по дату проведення вибірки, а також документи щодо відкриття та використання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) вищевказаного рахунку.
Слідчий у судове засідання не з'явилася, до суду подано заяву про розгляд клопотання без її участі. Просить задовольнити клопотання.
Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000008 від 08.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1 ст. 15, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 369 КК України.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Банківською таємницею, зокрема, є:
1) відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України;
2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди;
3) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до п. 5 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи те, що інформація може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, у клопотанні доведено можливість використання як доказу інформації та іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою даної інформації неможливо, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майору поліції ОСОБА_12 , та іншим слідчим, які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025110000000008 від 08.01.2025, дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей (документів), які містять охоронювану законом таємницю та можливість вилучення копій документів, які знаходяться у ПуАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), що розташований за юридичною адресою: АДРЕСА_2 , а саме:
- реєстру (виписки) руху грошових коштів на паперовому і електронному носіях по банківському рахунку з реквізитами НОМЕР_3 , клієнта банка - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) по кредитових і дебетових оборотах з повною розшифровкою даних контрагентів підприємства (номерів рахунків, найменування і коду в ЄДРПОУ), призначення, дати, часу і суми платежу, вказівкою вхідного і вихідного залишків на рахунку, найменування і МФО банку-відправника (одержувача), відомостей про документи, на підставі яких зроблені такі платежі, номери трансакцій за період з 24.03.2025 по дату проведення вибірки;
- вхідної та вихідної кореспонденції між банківською установою та клієнтом банку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період з 24.03.2025 по дату проведення вибірки;
- документів стосовно юридичного оформлення відкриття і використання рахунку з реквізитами НОМЕР_3 (включаючи довіреність), а також інших документів, що складаються співробітниками банку відповідно до внутрішнього банківських інструкцій;
- первинних банківських документів, на підставі яких здійснювалось зарахування і списання грошових коштів з рахунку НОМЕР_3 (грошові чеки, платіжні доручення, заяви на видачу готівкових грошових коштів, а також інші документи) у період з 24.03.2025 по дату проведення вибірки;
- договорів і інших документів, які стали підставою для оформлення і використання підприємством при управлінні даним рахунком системою «клієнт-банк»;
- інформації про використання підприємством системою «клієнт-банк» для перевірки стану рахунку і перерахування грошових коштів з поточного рахунку (протоколи обміну інформацією, LOG-файли) за період 24.03.2025 по дату проведення вибірки, із зазначенням IP- адресів комп'ютерів, з яких відбувалось з'єднання з системою;
- документів, які містять інформацію про проведення фінансового моніторингу за операціями клієнта з наданням підтверджуючих документів, які було отримано від клієнта у ході його проведення.
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_13