15.01.08 р. Справа № 41/127а
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Кододової О.В.
при секретарі судового засідання Котельниковій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації “Донецькоблгаз» м. Донецьк
до Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції
про скасування податкового повідомлення-рішення №00062717/3 від 07.03.2007року про донарахування зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4357,50грн. та застосування штрафних (фінансових санкцій) у сумі 2178,75грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Шарова В.В. (за довіреністю від 17.12.2007року)
від відповідача: Кононенко О.А., Тихонова Г.В. (за довіреностями)
за участю судового експерта Белова І.Д.
До господарського суду Донецької області заявлено позов (арк. справи 3-8) Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню і газифікації “Донецькоблгаз» м. Донецьк до Єнакієвської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення про донарахування зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4357,50грн. та застосування штрафних (фінансових санкцій) у сумі 2178,75грн.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що автотранспортні засоби - автомобілі “кліті», призначені для виконання спеціальних функцій, мають статус спеціалізованих транспортних засобів і не відповідають ознакам, вказаним в ст.2 Закону №1963, а значить, або не є об'єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів, або як автомобілі спеціального призначення повинні з метою оподаткування бути визнані транспортними засобами, які відносяться до товарної позиції 8705 “Автомобілів спеціального призначення».
На думку позивача рішення про донарахування зобов'язань з податку власників транспортних засобів у сумі 4357,50грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2178,75грн., яке прийняте за результатами планової виїзної перевірки є безпідставним та прийняте всупереч вимогам діючого законодавства.
Позивач заявою від 28.12.2007року №15/02-3007 (вхід. №02-41/1068 від15.01.2008року) зменшив позовні вимоги і просить скасувати спірне податкове повідомлення - рішення від 07.03.2007року №00062717/3 у частині нарахування зобов'язань з власників транспортних засобів та інших самохідних механізмів на суму 3482грн. основного боргу та нарахованих санкцій на суму 1743грн.
Відповідач у письмових запереченнях (том 2, арк. с.26) від 24.04.2007року проти позовних вимог заперечує за тих підстав, що автомобілі “клеті» позивача не відносяться до групи 8705, оскільки не призначені для виконання спеціальних робочих функцій, а лише для перевезення вантажу, а саме зріджених газів.
Відповідач зазначає, що в акті перевірки автотранспортні засоби є спеціалізованими, а не спеціальними, а тому твердження позивача є обґрунтованим, оскільки ці поняття відрізняються та їх віднесення до товарної позиції 8705 є помилковим та таким, що ґрунтується лише на припущеннях позивача, а не на вимогах чинного законодавства.
Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до вимог пункту 2-1 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Позивач є юридичною особою, код ЄДРПОУ 03361075.
Відповідач здійснив виїзну планову перевірку Єнакієвського управління по газопостачанню та газифікації ВАТ “Донецькоблгаз» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2003р. по 30.06.2006р., за результатами якої складено акт від 10.10.2006року №1841/23/20316975. (том 1, арк. с.10-59)
Відповідач у розділі 3.1.18 акту перевірки встановив, що в порушення ст.3 Закону України №1963-XII встановлено заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів з автомобілів марок ГАЗ 3307(4 одиниці) та ГАЗ 52, об'єми двигунів 4250куб.см. за 2004р. в сумі 1360,00грн., за 2005р. в сумі 1935,00грн., за 2006р. в сумі 2125,00грн., внаслідок невірного визначення коду за Гармонізованою системою кодування товарів та Українською класифікацією опису та кодування товарів (Код 87 05 замість Коду 87 04).
Вищевказані автотранспортні засоби пристосовані для перевезення вантажу, а саме зріджених газів (пропан-бутан) в балонах.
На підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення - рішення:
- від 23.07.2004року №000511740/0 про визначення податкового зобов'язання відповідно до ст.2,ст.3, ст.5, ст.6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» №1963 від 11.12.1991року з податку з власників транспортних засобів у розмірі 22002,00грн. та згідно п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000року штрафної фінансової санкції у розмірі 11001,00грн.( позивачем не оспорюється як відкликане);
- від 18.10.2006року №00062717/0 про визначення податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 5420,00грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2710,00грн.
Позивач звернувся до відповідача зі скаргою №06/6929 від 25.10.2006року (том 1, а.с.66) щодо визнання недійсним та скасування прийнятого повідомлення - рішення.
Відповідач рішенням від 08.11.2006р. №35237/10/25-012-148 залишив без змін податкове повідомлення-рішення, а скаргу без задоволення.
Позивач звернувся зі скаргою до ДПА у Донецькій області, яка своїм рішенням від 21.12.2006року №18855/10/25-013-5 частково скасувала податкове повідомлення-рішення від 18.10.2006р. №00062717/0 про визначення сум податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у частині донарахованих 1062грн.50коп. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів і 531грн.25коп. штрафної санкції, а скаргу частково задовольнив.
Позивач звернувся зі скаргою ДПА України, яка рішенням від 01.03.2007року №1995/6/25-0215 залишила без змін податкове повідомлення-рішення Єнакієвської ОДПІ від 18.10.2006р. №00062717/0 (від 08.11.2006р. №00062717/1) з урахуванням рішення ДПА у Донецькій області, прийнятого за розглядом повторної скарги, а скаргу без задоволення.
Відповідач направив позивачу податкове повідомлення - рішення від 07.03.2007року:
- №00062717/3 про визначення податкового зобов'язання відповідно до ст.3Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» №1963 від 11.12.1991року з податку з власників транспортних засобів у розмірі 4357,50грн. та згідно п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000року штрафної фінансової санкції у розмірі 2178,75грн.
Як вбачається з матеріалів справи спір виник між сторонами щодо застосування коду Гармонізованої системи опису та кодування товарів до автомобілів. Позивач вважає, що повинен застосовуватися код 8705, а відповідач код 8704.
Суд ухвалою від 26.04.2007року призначив по справі авто товарознавчу експертизу проведення якої було доручено судовим експертам Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз (83102 , м. Донецьк, вул. Лівенка, 4).
До суду надійшов висновок експертизи №3866/27 від 12.10.2007року у якому експерт дійшов висновку, що автомобілі марки ГАЗ-33076, держ.номер 24-86ЯНІ, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307 Г6, держ.номер 24-84ЯНІ, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307, держ.номер 62-55 ЯНС, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307, держ номер 62-56, рік випуску 1994 призначені для перевезення балонів зі зниженим газом. Автомобілі обладнані спеціальними клетями для перевезення балонів в три яруси, конструкція випускної системи та схема електрообладнання автомобілів змінена, автомобілі мають маркировочні таблички та позначення, які використовуються для перевезення небезпечних вантажів. Автомобілі марки ГАЗ-33076, держ.номер 24-86ЯНІ, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307 Г6, держ.номер 24-84ЯНІ, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307, держ.номер 62-55 ЯНС, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307, держ. номер 62-56, рік випуску 1994 відносяться до товарної позиції Коду УКТВЕД 8704.
Суд вважає, що вимоги позивача задоволенню не підлягають з огляду на наступне:
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.91 N 1251-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є загальнообов'язковим податком і стягується на всій території України.
Відповідно до ст.1 Закону України від 11.12.91 р. N 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" ( надалі Закон №1963) платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об'єктом оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми, визначені як об'єкти оподаткування під відповідним кодом за Гармонізованою системою опису та кодування товарів у ст.2 цього Закону. Стаття 2 Закону передбачає, що об'єктами оподаткування є автомобілі вантажні - код 8704, до автомобілів спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705.
Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджені постановою КМУ від 07.09.98 N 1388 (зі змінами і доповненнями).
Реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Правомірність придбання транспортних засобів, вузлів і агрегатів, які мають ідентифікаційні номери, підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами-виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах. Тобто, при реєстрації транспортних засобів орган реєстрації перевіряє правомірність придбання транспортних засобів.
Відповідно до ст. 6 Закону №1963 податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичною особою самостійно. Розрахунок суми податку складається на підставі звітних даних (балансу) про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року і подається юридичною особою до податкових органів за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів у порядку і строки, встановлені Законом.
Визначена у розрахунку сума податку вважається узгодженою сумою (п. 5.1 ст. 5 Закону України N 2181-III) і сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом, на спеціальні рахунки відповідного бюджету.
Якщо такі транспортні засоби протягом поточного року придбаваються іншою юридичною особою, в такому разі, як передбачено ст. 5 Закону, ця юридична особа, як їх власник, повинна в 10-денний термін після їх реєстрації (реєстрація власниками транспортних засобів належних їм транспортних засобів повинна проводитися протягом десяти діб після їх придбання, одержання або виникнення обставин, що потребують внесення змін у реєстраційні документи) подати розрахунок суми податку за придбані транспортні засоби до відповідного податкового органу і сплатити податок по строках (кварталах), що не настали, починаючи з кварталу, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. У розрахунку зазначається сума податку, що відповідає кількості кварталів, які залишилися до кінця року, в якому було придбано транспортні засоби.
Податок із власників транспортних засобів є майновим податком і Законом України від 11.12.91 р. N 1963-XII "Про податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", з відповідними змінами та доповненнями, установлено, що платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, мають зареєстровані в Україні згідно із чинним законодавством власні транспортні засоби, визначені у ст. 2 цього Закону як об'єкти оподаткування під відповідним кодом Гармонізованої системи опису та кодування товарів. Тобто цей податок сплачується за власні транспортні засоби, що знаходяться на балансі підприємств, причому на його сплату не впливають такі фактори, як обмеженість використання, неексплуатація транспортних засобів чи експлуатація не повний рік.
Відповідно до п.4 ст.70 КАСУ обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно до приписів статті 86 КАСУ суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У висновку експертизи №3866/27 (т.2 а.с.52) встановлено, що автомобілі, які досліджувалися, призначені для перевезення балонів із зжиженим газом. Автомобілі обладнані спеціальними клітками для перевезення балонів у три яруси, конструкція випускної системи та схеми електрообладнання змінена, автомобілі мають таблички маркування та позначення, які використовуються при перевезенні небезпечних вантажів.
Висновком експертизи №3866/27 підтверджено, що марки ГАЗ-33076, держ.номер 24-86ЯНІ, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307 Г6, держ.номер 24-84ЯНІ, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307, держ.номер 62-55 ЯНС, рік випуску 1992, марки ГАЗ-3307, держ. номер 62-56, рік випуску 1994 відносяться до товарної позиції коду 8704- автомобілі вантажні.
У судовому засідання 15.01.2008року судовий експерт підтвердив свій висновок.
Як вбачається із матеріалів справи та пояснень позивача він ототожнює поняття «спеціалізований» автомобіль, якими є спірні переобладнанні автомобілі, та поняттям «автомобілі спеціального призначення», які визначені у Законі України від 11.12.91 р. N1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"( у редакції яка діяла у період 2004-2006рік).
Суд погоджується із висновком експертизи за тих підстав, що у висновку експертизи встановлено, що звичайні вантажні автомобілі марки ГАЗ переобладнанні під перевезення вантажів певної категорії (т.2 а.с.52) і відносяться до типу спеціалізованих вантажних автомобілів код 8704, а позивачем при декларуванні застосовувалася ставка передбачена для об'єкту 8705 та за нижчою ставкою. Відтак відповідач обґрунтовано визначив податкове зобов'язання з податку із власників транспортних засобів та застосував штрафні санкції.
З огляду на вищенаведене вимоги позивача за заявленими підставами задоволенню не підлягають.
Судові витрати покласти на позивача .
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 15.01. 2008 року в присутності представників сторін.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись Законом України від 11.12.91 р. N1963-XII "Про податок із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000рокуст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, пунктами 2-1, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
У позові Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації “Донецькоблгаз» м. Донецьк про скасування податкового повідомлення-рішення №00062717/3 від 07.03.2007рокупро донарахування зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 3482грн. та застосування штрафних (фінансових санкцій) у сумі 1743грн. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 18.01.2008 року.
Суддя Кододова О.В.