Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/4882/25
18 вересня 2025 року м. Сарни
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області Слободянюк Б.К. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
16.08.2025 року о 16 год. 00 хв., в умовах дії воєнного стану, на залізничній станції Сарни Рівненської області в межах контрольованого прикордонного району в 56 км. до державного кордону України з республікою Білорусь було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , який мав намір незаконно перетнути державний кордон України в республіку Білорусь поза встановленими пунктами пропуску. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.9 Закону України "Про Державний кордон України" та скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.204-1 КУпАП.
На розгляд справи до суду ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. Просив проводити розгляд справи без його участі.
Відповідальність за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП настає у разі перетинання або спроби перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
При цьому, диспозиція статті 204-1 КУпАП має бланкетний характер, у зв'язку з чим для встановлення складу адміністративного правопорушення необхідно також керуватись положеннями Закону України "Про державний кордон України", відповідно до ч. 3 ст. 9 якого пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, автомобільних і пішохідних шляхах, в аеропортах (аеродромах), морських і річкових портах, включаючи частину їх акваторії (захищена повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження), з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, на якій здійснюються прикордонний, митний контроль, інші види контролю і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Положення про пункти пропуску через державний кордон України затверджується Кабінетом Міністрів України.
У ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про державний кордон України" визначено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Дослідивши повно й об'єктивно обставини адміністративного правопорушення та матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, а його вину доведено повністю, що стверджується: протоколом про адміністративні правопорушення серії ЧЦП №048859 від 17.08.2025 року, довідкою щодо проведення первинного опитування від 28.08.2025 року з фототаблицями, де зазначено, коли та за яких обставин ОСОБА_1 намагався незаконно перетнути державний кордон поза пунктом пропуску.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер скоєного правопорушення та особу правопорушника.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за вчинені адміністративні правопорушення, відповідно до ст. 34,35 КУпАП, судом не встановлено.
Таким чином, при накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.ст.23,33 КУпАП, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, і враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, суд приходить до висновку, що необхідним та достатнім буде призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 200 прожиткових мінімумів доходів громадян, оскільки таке стягнення повністю досягне мети його застосування.
Відповідно до вимогст.40-1 КУпАП України, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст.36, 284, 287, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач : ГУК у Рівн.обл./Сарнен.р-н/21081100; КОД отримувача (ЄДРПОУ) 38012494; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Р/Р UA74899998031307010600001753; Назва: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783; Р/р UA908999980313111256000026001.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Сарненський районний суд.
Суддя: