Справа № 524/6647/25
Провадження 3/524/2238/25
06.10.2025 року. Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Пальчик Оксана Олександрівна, з участю прокурора - Богатирьова Д.К., особи, що вчинила адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , захисника - Груби О.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, має на утриманні неповнолітню дитину, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 30.12.2022 року № 37 майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового комісара - начальника мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати таким, що з 30 грудня 2020 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою, шпк- «майор».
Згідно з витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 16.06.2023 року № 162 підполковника ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника центру - начальника мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 у відставку відповідно до пункту 3 частини п?ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку), вважати таким, що справи та посаду здав. З 16 червня 2023 року виключити зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та всіх видів забезпечення і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність,зазначену у підпунктах «а» «в»-«Ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому ч. 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Абзацом четвертим пункту 2-7 Розділу ХШ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VІІ цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (утому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою ст. 45 цього Закону, який набрав чинності 12.10.2023 року.
Відповідно до пункту 3 частини сьомої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців: 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів). Суб?єкти декларування, які зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, подають декларації у строки, визначені частинами першою - четвертою цієї статті.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи звільненим 16.06.2023 року з посади заступника начальника центру - начальника мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 у відставку, зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), не пізніе 31.03.2024 року.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише об 11 год. 54 хв. 18.06.2024 року подав до Реєстру щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), тобто несвоєчасно.
Поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення) у ОСОБА_1 не встановлено.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та по суті обставин, викладених у протоколах пояснив, що він не визнає себе винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскількт не мав умислу ухилитися від фінансового контролю. До вказаного випадку ОСОБА_1 завжди вчасно подавав декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Проте, після початку повномасштабного вторгненння російської федерації на територію України, декларування було призупинене, а в подальшому він звільнився з займаної посади і не знав про те, що обов?язки щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування було відновлено у повному обсязі.
Захисник Груба А.С. в судовому засіданні висловив міркування про те, щопровадження по справі про адміністративне правопорушення слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв?язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення про що подав суду письмове клопотання.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримав, просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності та накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах санкції зазначеної статті, а саме - п?ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши думки прокурора, захисника, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з підпункту «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 являється суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність,зазначену у підпунктах «а» «в»-«Ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому ч. 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Абзацом четвертим пункту 2-7 Розділу ХШ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VІІ цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (утому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою ст. 45 цього Закону, який набрав чинності 12.10.2023 року.
Відповідно до пункту 3 частини сьомої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців: 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів). Суб?єкти декларування, які зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, подають декларації у строки, визначені частинами першою - четвертою цієї статті.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
З матеріалів справ вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік 18.06.2024 року, особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування,тобто несвоєчасно.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується дослідженими судом доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 29.05.2025 року; листом Начальника Північного відділу з питань запобігання та виявлення корупції; витягом з наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 № 37 від 30.12.2020 року; витягом з наказу Командувача ВОК « ІНФОРМАЦІЯ_7 » № 344 від 12.06.2023 року; витягом із наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 № 162 від 16.06.2023 року; листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.05.2025 року; запитом УСР в Полтавській області від 05.05.2025 року; скриншотом із веб-сайту НАЗК; декларацією після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 з веб - сайту НАЗК та іншими матеріалами справи у їх сукупності.
Таким чином, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, на підставі оцінки наявних доказів та керуючись своїм внутрішнім переконанням, законом і правосвідомістю, суддя прийшов до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Оскільки на ОСОБА_1 накладається адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п?ятдесят) гривень.
Стягувач - Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, код 43305056, адреса: 36000, м. Полтава, вул. Соборності, 38.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн. 60 коп. (Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Стягувач - Територіальне управління державної судової адміністрації України в Полтавській області, код ЄДРПОУ 26304855, адреса: 36000 м. Полтава, вул. Соборності, 17.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в розмірі 1700 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга, подаються протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м Кременчука.
Строк пред'явлення документа до виконання 3 місяці з дня винесення постанови.
Суддя Оксана ПАЛЬЧИК