Справа № 296/5796/24
1-кп/296/297/25
Вирок
Іменем України
06 жовтня 2025 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі
головуючої судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Житомирі кримінальне провадження №42014110350000509 відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Бердичева Житомирської області, громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , документованого паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Бердичівським МРВ УМВС України в Житомирській області 17.05.1995р., раніше несудимого,
по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України, -
Згідно Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади Російської Федерації (далі - РФ), діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і почали збройний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил Російської Федерації (далі - ЗС РФ) на територію України - Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.
В подальшому, протягом лютого-березня 2014 року, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил рф шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та фактичним застосуванням, захопили державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, розташовані на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тобто здійснили тимчасову окупацію вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час.
06 березня 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим ухвалила постанову «Про проведення загальнокримського референдуму» №1702-6/14, чим порушила конституційний принцип територіальної цілісності України та вийшла за межі своїх повноважень, встановлених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим, іншими нормативно- правовими актами. Рішенням Конституційного Суду України від 14 березня 2014 року №2-рп/2014 було визнано зазначену постанову такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), унаслідок чого вона втратила чинність.
15 березня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим», внаслідок якої парламент Автономної Республіки Крим втратив легітимність.
За таких обставин, статус території Автономної Республіки Крим, відповідно до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207- VII визначено, як тимчасово окупована територія, унаслідок збройної агресії рф та встановлено особливий правовий режим на цій території, визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про національну безпеку України» визначено, що збройний конфлікт - збройне зіткнення між державами (міжнародний збройний конфлікт, збройний конфлікт на державному кордоні) або між ворогуючими сторонами в межах території однієї держави, як правило, за підтримки ззовні (внутрішній збройний конфлікт).
Таким чином, станом на березень 2014 року, Україна перебувала у стані, що характеризується діями щодо вирішення національно-етнічних, релігійних та інших протиріч із застосуванням засобів збройного насильства, за яких держава не переходить в особливий стан, що визначається як війна, і не вводить режим воєнного стану в країні або на частині її території, а збройна боротьба не виходить за межі операційного напрямку (мають місце різні військові інциденти, військові акції, інші військові зіткнення обмеженого масштабу (низької інтенсивності) із застосуванням іррегулярних або регулярних збройних формувань), тобто знаходилася у періоді збройного конфлікту.
В умовах збройного конфлікту та окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, вірні присязі Українському народу військовослужбовці самостійно та централізовано виходили з окупованої території Автономної Республіки Крим для подальшого проходження служби в Збройних Силах України.
У зв'язку із цим, виконуючому обов'язки Міністра оборони України дорученням Прем'єр-міністра України від 08.03.2014 № 6627/0/1 було доручено невідкладно вжити заходів для забезпечення розміщення в санаторіях сімей військовослужбовців, які перебувають на території Автономної Республіки Крим.
На виконання зазначеного доручення, керівникам підприємств, установ, організацій було доручено підготувати відповідні списки військовослужбовців, які бажають вийти з окупованої території Автономної Республіки Крим та продовжувати службу в Збройних Силах України, що у подальшому і було зроблено.
Виходячи з необхідності збереження життя, здоров'я, забезпечення прав і законних інтересів військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів України, які проходять службу (працюють) на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Указом Президента України від 24 березня 2014 року № 339 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 березня 2014 року «Про передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України», введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 березня 2014 року «Про передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України».
Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 березня 2014 року «Про передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України» було вирішено невідкладно розпочати передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України.
Вказане рішення було опубліковане в офіційних виданнях засобів масової інформації та на офіційному сайті Міністерства оборони України.
На виконання Указу Президента України від 24 березня 2014 року №339, 01 квітня 2014 року Кабінетом Міністрів України схвалено план організації його виконання.
Відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року, військовослужбовці військових формувань та правоохоронних органів України, які прибули з тимчасово окупованої території і виявили бажання (за наявності підстав) звільнитися з військової служби, звільняються з військової служби, у тому числі в особливий період, за наявних підстав, а при їх відсутності - у зв'язку із скороченням штатів, якщо вони звернулися з клопотанням про звільнення протягом трьох місяців після прибуття з тимчасово окупованої території. Військовослужбовці військових формувань та правоохоронних органів України, які не прибули до визначених пунктів у визначені військовими формуваннями та правоохоронними органами України строки, вважаються такими, що залишили військові частини, та зараховуються у розпорядження відповідних посадових осіб. Відповідна інформація щодо їх розшуку надається до правоохоронних органів.
Згідно вищевказаних вимог ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та спільної директиви Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 12.05.2014 № Д-2, та з метою упорядкування проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України, які відрядженні до ІНФОРМАЦІЯ_3 України (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3), Головою ІНФОРМАЦІЯ_3 видано наказ по особовому складу від 14.05.2014 № 14-оф (далі Наказ № 14-оф) про прибуття військовослужбовців установ і філій, які розташовані на території АР Крим, в ІНФОРМАЦІЯ_3, яке дислокується за адресою: АДРЕСА_4, до 30.05.2014.
Разом з цим встановлено, що громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняв військову присягу, відповідно до якої урочисто присягнув, вступаючи на військову службу, завжди бути вірним, відданим Українському народові, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, накази командирів, неухильно додержуватися Конституції України та законів України, зберігати державну і військову таємницю. ОСОБА_7 присягнув виконувати свої обов'язки в інтересах співвітчизників, присягнув ніколи не зраджувати Українському народові.
Наказом Міністерства оборони України від 24.06.2000р. №351 ОСОБА_7 був відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_3 із залишенням на військовій службі, для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки відповідно до (на 2014 рік) ч. 9 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, Указу Президента України «Про Перелік посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення в державних органах, установах і організаціях, та граничних військових звань за цими посадами» від 25.10.2007р. № 1020/2007.
Наказом Міністра оборони України від 05.04.2012р. №278 ОСОБА_7 присвоєно військове звання підполковник.
Згідно Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010, ІНФОРМАЦІЯ_3 було перейменовано у ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3).
Наказом Голови ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22.07.2013 № 17-оф ОСОБА_7 призначений на посаду провідного інженера лабораторії моніторингу корисного навантаження відділу управління КА « ІНФОРМАЦІЯ_5 » національної системи супутникового зв'язку центру управління польотами космічних апаратів ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ), який дислокувався в АДРЕСА_2 , фактично проходив військову службу за місцем розташування майданчика АДРЕСА_3 ).
ІНФОРМАЦІЯ_6 створений відповідно до Указу Президента України від 12.08.1996р. «Про Національний центр управління та випробувань космічних засобів», функцією якого є завершення всієї ланки космічної діяльності, яку починають наукові установи та підприємства створенням орбітальних та наземних космічних засобів: випробування та експлуатація космічних апаратів та інших виробів, які виведені на орбіту. Відповідно до структури ІНФОРМАЦІЯ_6, яка діяла станом на 2014 рік, ІНФОРМАЦІЯ_10 був філією ІНФОРМАЦІЯ_6 та здійснював управління польотами національних космічних апаратів, дослідження далекого космосу з використанням власних технічних засобів, контроль космічного простору та геофізичний моніторинг, випробування космічної техніки, забезпечення обороноздатності та територіальної цілісності України в разі виявлення загроз з космосу.
Під час проходження служби на вищевказаній посаді ОСОБА_7 виконував завдання, пов'язані з отриманням координатної інформації від космічного апарату «Либідь», який призначений для формування Національної системи супутникового зв'язку України.
Крім того, ОСОБА_7 під час виконання обов'язків був зобов'язаний, окрім іншого, керуватися вимогами ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, та ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV, які вимагають від нього свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою і поважати гідність інших людей, бути ввічливим і дотримуватись військового етикету, поводитися з гідністю і честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3, 6, 8, 23, 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ОСОБА_7 був зобов'язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, ^які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями; неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін та про виконання наказу доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому начальникові; сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники) та бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України; вважатися таким, що виконує обов'язок з військової служби, знаходячись на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); дорожити бойовою славою Збройних Сил України, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Разом з тим, ОСОБА_7 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України у військовому званні підполковник, обіймаючи вищевказану посаду, перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, діючи всупереч інтересам України, в період збройного конфлікту, вчинив умисне кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України - державну зраду, за наступних обставин.
Так, на виконання кримінально протиправного умислу, що полягав у переході на бік ворога у період збройного конфлікту, ОСОБА_7 , отримавши не пізніше 19 березня 2014 року в денний час (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено) у приміщенні клубу ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ) пропозицію від невстановлених на даний час представників Збройних Сил Російської Федерації щодо проходження військової служби в ЗС РФ, погодився з цією пропозицією. Встановлено, що ОСОБА_7 у вказаний період з власної ініціативи добровільно дав згоду на перехід до лав ЗС РФ, чим сприяв військовослужбовцям рф над встановленням контролю над Центром та пропагував військовослужбовців ЗС України щодо переходу до лав ЗСрф, мотивуючи обіцяними заохоченнями з боку останніх.
Також, продовжуючи реалізацію вищевказаного умислу, ОСОБА_7 , незважаючи на прийняття керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_3 не пізніше 24 березня 2014 року усного рішення, доведеного до керівництва ІНФОРМАЦІЯ_6 та його структурних підрозділів, а також підрозділів кадрової політики, в телефонному режимі, про передислокацію ІНФОРМАЦІЯ_6 та його особового складу до м. Києва шляхом подачі військовослужбовцями ЗС України рапортів про їх переведення за власним бажанням до установ та філій ІНФОРМАЦІЯ_3, розміщених на материковій частині України з подальшим їх призначенням на посади, з відповідним рапортом не звернувся.
Разом з тим, в кінці березня 2014 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), ОСОБА_7 був прийнятий та розпочав військову службу на умовах окупаційної влади у « НОМЕР_2 Окремому командно-вимірювальному комплексі Військ повітряно-космічної оборони ЗС рф (в/ч НОМЕР_3 )». Вищевказане найменування було присвоєно незаконно ІНФОРМАЦІЯ_6 на початку 2015 року. У вказаному збройному формуванні російської федерації ОСОБА_7 займав ту саму посаду та виконував ті ж самі посадові обов'язки, які були у нього в ІНФОРМАЦІЯ_10 ІНФОРМАЦІЯ_6.
Крім того, ОСОБА_7 02.04.2014р. добровільно набув громадянство рф, отримавши паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Федеральною міграційною службою 900-003.
У такий спосіб ОСОБА_7 , діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та передбачаючи, що внаслідок його дій може бути завдано шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України, державній безпеці України, перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, тобто вчинив державну зраду.
Крім того, ОСОБА_7 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України у військовому званні підполковник, маючи кримінальний протиправний умисел на ухилення від військової служби, вчинив умисне кримінальне правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби - дезертирство, за наступних обставин.
30.04.2014 за вих. № 1996/10-9/14, ІНФОРМАЦІЯ_3 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 електронним поштовим зв'язком направлено Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», з вимогою його доведення до працівників та військовослужбовців з обов'язковим роз'ясненням ст. 14 даного Закону.
Так, відповідно до вимог вказаної ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Директиви Міністерства оборони України і Генерального Штабу Збройних Сил України від 12.05.2014 № Д-2 та з метою упорядкування проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України, які відряджені до ІНФОРМАЦІЯ_3, Головою ІНФОРМАЦІЯ_3 був виданий наказ по особовому складу від 14.05.2014 № 14-оф (далі - Наказ № 14-оф від 14.05.2014) про прибуття військовослужбовців установ і філій, які розташовані на території Автономної Республіки Крим, до ІНФОРМАЦІЯ_3, яке дислокується за адресою: АДРЕСА_4. Граничний термін прибуття - 30 травня 2014 року.
Вищезазначений Наказ № 14-оф був розміщений на офіційному сайті Агентства та в той же день (14.05.2014) за вих. № 2162/10- 9/14 був направлений електронною поштою на адреси ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_11 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_11), був ними отриманий та доведений офіцерам встановленим порядком. Крім того, 19.05.2014р. на адреси ІНФОРМАЦІЯ_10, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_12 було додатково направлено лист-розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 № 2232/10-9/14, щодо здійснення усіх можливих заходів щодо доведення вимог наказу ДКА від 14.05.2014 № 14-оф, до військовослужбовців.
Однак, ОСОБА_7 , обіймаючи вищевказану посаду в ІНФОРМАЦІЯ_10 ІНФОРМАЦІЯ_6, який дислокувався в АДРЕСА_2, будучи обізнаним з вище вказаним Наказом від 14.05.2014 № 14-оф, всупереч виконання вимог ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, та ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV, а також ст.ст. 1, 2, 3, 6, 8, 23, 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», діючи з прямим умислом, з особистих мотивів та з метою ухилення від військової служби, 30 травня 2014 року не з'явився на службу до ІНФОРМАЦІЯ_3, яке дислокується за адресою: АДРЕСА_4 , з відрядження.
За час відсутності у ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковник ОСОБА_7 обов'язки військової служби за посадою не виконував, з рапортом про звільнення з військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_3 не звертався, перебуваючи поза межами ІНФОРМАЦІЯ_3 правоохоронні органи або органи державної влади про свою належність до військової служби, про вчинене ним ухилення від військової служби та його причини не повідомляв та проводив час на власний розсуд.
Наказом Міністерства оборони України від 05.06.2014 № 272, підполковник ОСОБА_7 зарахований у розпорядження Міністерства оборони України з 31.05.2014. Наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.06.2014 № 18-оф ОСОБА_7 звільнений від займаної посади. Наказом Міністерства оборони України від 27.04.2015 № 94КП на ОСОБА_7 накладено дисциплінарне стягнення - «позбавлення військового звання». Наказом Міністерства оборони України від 12.05.2015 № 328 ОСОБА_7 звільнений з військової служби у запас з пунктом «ж» (у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку) та виключений зі списків особового складу Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України та всіх видів забезпечення з 27.04.2015.
У такий спосіб ОСОБА_7 , будучи повідомлений про необхідність виконання Наказу № 14-оф від 14.05.2014, порушив встановлений порядок проходження військової служби та без поважних причин не прибув з відрядження на службу до ІНФОРМАЦІЯ_3, з метою ухилення від її проходження з 30.05.2014 до теперішнього часу, чим вчинив дезертирство.
Обвинувачений ОСОБА_7 належним чином повідомлявся судом у встановленому законом порядку про час та місце розгляду даного кримінального провадження відносно нього, проте в судові засідання не з'являвся, про причини неявки суд не повідомляв.
Ухвалою Корольовського районного суду м.Житомира від 10.09.2024р., кримінальне провадження відносно ОСОБА_7 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України, визначено здійснювати шляхом спеціального судового провадження, відповідно до ст.323 КПК України, у відсутність обвинуваченого (in absentia).
Вина обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України, повністю підтверджується сукупністю наступних безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів, які суд вважає належними та допустимими.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 28.05.2015р., на підставі матеріалів правоохоронних органів 24.12.2014р. за номером кримінального провадження №42014110350000509 внесено відомості по факту дезертирства з боку військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 . Підстава - рапорт слідчого військової прокуратури Київського гарнізону від 18.12.2014р. Орган досудового розслідування - військова прокуратура Київського гарнізону Центрального регіону України. Постановою військового прокурора від 24.12.2014р. визначено групу прокурорів у кримінальному провадженні. 25.12.2014р. старшим прокурором ОСОБА_8 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.408 КК України, яке отримано для вручення заступником директора департаменту кадрової політики Міністерства оборони України ОСОБА_9 . Постановами прокурора ОСОБА_8 від 25.12.2014р. ОСОБА_7 оголошено у розшук, досудове розслідування зупинено.
Ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 04.06.2015р. надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_7 з метою його приводу до суду для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
15.07.2015р. старшим прокурором ОСОБА_8 оперативному підрозділу надано доручення в порядку ст.36 КПК України на проведення слідчих (розшукових) дій.
Постановою заступника військового прокурора Центрального регіону України ОСОБА_10 від 21.12.2016р. здійснення досудового розслідування кримінального провадження №42014110350000509 доручено слідчому військової прокуратури Черкаського гарнізону.
Постановою прокурора військової прокуратури Черкаського гарнізону від 14.10.2017р. досудове розслідування відновлено, визначено групу прокурорів у кримінальному провадженні.
Постановою заступника військового прокурора Центрального регіону України ОСОБА_10 від 13.10.2017р. здійснення досудового розслідування кримінального провадження №42014110350000509 доручено слідчому військової прокуратури Чернігівського гарнізону.
Постановою військового прокурора Чернігівського гарнізону від 02.11.2017р. досудове розслідування відновлено. Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_11 від 03.11.2017р. досудове розслідування зупинено. Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_11 від 01.02.2018р., 13.06.2018р. досудове розслідування відновлено.
Постановою військового прокурора Чернігівського гарнізону від 19.06.2018р. визначено групу прокурорів у даному кримінальному провадженні.
Як вбачається з протоколу огляду від 28.10.2018р. слідчим військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_11 було оглянуто книгу особової справи ОСОБА_7 , яка складається із 35 аркушів та містить автобіографію, послужний список, атестацію, накази про призначення на посади, про зарахування до списків особового складу, наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Фотокопії даних документів скопійовано на диск, роздруковано. Диск та копії документів безпосередньо оглянуті в судовому засіданні.
Так, з копії витягу з наказу Міністерства оборони України від 05.06.2014 № 272, підполковник ОСОБА_7 (№36) зарахований у розпорядження Міністерства оборони України з 31.05.2014.
13.06.2018р. прокурором ОСОБА_12 складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.408 КК України, сформовано письмову пам'ятку про права та обов'язки підозрюваного, повістку про виклик до слідчого на 18.06.2018р.
Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_11 від 13.06.2018р. досудове розслідування зупинено. Постановою прокурора військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_11 від 19.06.2018р. досудове розслідування відновлено.
Ухвалою Деснянського районного суду м.Чернігова від 19.06.2018р. надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_7 з метою його приводу до суду для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_11 від 19.06.2018р. досудове розслідування зупинено. Військовим прокурором Чернігівського гарнізону надано доручення державній прикордонній службі України на заборону виїзду з України гр. ОСОБА_7 .
Постановою прокурора військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 від 05.02.2019р. досудове розслідування відновлено. Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_14 від 05.02.2019р. досудове розслідування зупинено. Прокурором військової прокуратури оперативному підрозділу надано доручення в порядку ст.ст.36,41 КПК України на проведення слідчих (розшукових) дій. На виконання доручення Північним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України надано матеріали, згідно яких встановлено, що ОСОБА_7 державний кордон України не перетинав.
Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_14 від 03.04.2019р. досудове розслідування відновлено. Ухвалою Деснянського районного суду м.Чернігова від 03.04.2019р. надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_7 з метою його приводу до суду для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Постановою слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_14 від 03.04.2019р. досудове розслідування зупинено. Слідчим військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_14 , військовим прокурором оперативному підрозділу надано доручення в порядку ст.40 КПК України на проведення слідчих (розшукових) дій.
Постановою в.о. військового прокурора Центрального регіону ОСОБА_15 від 02.08.2019р. здійснення досудового розслідування кримінального провадження №42014110350000509 доручено слідчим ТУ ДБР, розташованого у м.Києві.
Постановою прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_3 від 15.05.2024р. досудове розслідування відновлено.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 14.01.2021р., на підставі матеріалів правоохоронних органів за номером кримінального провадження №22021060000000005 внесено відомості по факту переходу на бік ворога в березні 2014р. військовослужбовця ЗСУ ОСОБА_7 . Підстава - рапорт оперуповноваженого ІНФОРМАЦІЯ_13 від 13.01.2021р. Орган досудового розслідування - слідчий відділ ІНФОРМАЦІЯ_13. Постановою військового прокурора Житомирського гарнізону від 23.02.2021р. визначено групу прокурорів у кримінальному провадженні. Постановою керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 14.01.2022р. змінено групу прокурорів у кримінальному провадженні. Постановою керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 16.05.2022р. змінено групу прокурорів у кримінальному провадженні.
Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_16 від 04.05.2022р. визначено підслідність та здійснення досудового розслідування кримінального провадження №22021060000000005 доручено слідчому відділу УСБ України в Житомирській області.
Постановою керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 10.07.2023р. змінено групу прокурорів у кримінальному провадженні. Постановою заступника керівника Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 22.05.2024р. змінено групу прокурорів у кримінальному провадженні. Постановою начальника слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_13 від 27.05.2024р. визначено групу слідчих по кримінальному провадженню.
На виконання доручень начальника слідчого відділу ІНФОРМАЦІЯ_13 в порядку ст.40 КПК України співробітниками оперативного підрозділу надано інформацію про встановлених родичів ОСОБА_7 та близьких осіб; що на даний час користується номером телефону НОМЕР_5 .
З протоколу огляду від 22.02.2021р. вбачається, що проведено огляд веб-сайту «новоросс.інфо», а саме інформацію з назвою «В Евпатории вручили боевое знамя подразделению космических войск россии». Інформація висвітлює отримання у лютому 2015 року ІНФОРМАЦІЯ_18 бойового знамені, яке вручено командувачем військами ПКС ЗС рф ОСОБА_17 командиру частини ОСОБА_18 . На сторінці відображено фото особи чоловічої статі у військовій формі ЗС рф у званні підполковник, на лівому плечі розміщений прапор рф. Відповідний додаток до протоколу - диск досліджено в судовому засіданні.
Відповідно до протоколу огляду від 22.02.2021р. оперуповноваженим ІНФОРМАЦІЯ_13 на підставі доручення проведено огляд інтернет-сторінки соціальної мережі «Живой Журнал», в пошуковому меню здійснено перехід на файт під назвою «Церемония вручения боевого знамени в Евпатории». В ході огляду фотозображень, прикріплених до статті, виявлено окремі фотоматеріали, на яких зображена особа чоловічої статі у військовій формі ЗС рф у званні підполковник, на лівому плечі розміщений прапор рф. Відповідний додаток до протоколу - диск досліджено в судовому засіданні.
На виконання доручення начальнику СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 надано відповідь від 11.05.2021р. про те, що автомобіль, який перебуває у власності ОСОБА_7 марки ЗАЗ д.н.з. НОМЕР_6 на даний час перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим та зареєстрований за д.н.з. рф НОМЕР_7 .
На запит слідчого ІНФОРМАЦІЯ_13 в порядку ст.93 КПК України начальником Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова надано відповідь від 18.03.2021р. про те, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчався в інституті в період з 1995 по 2000 роки, після закінчення був направлений у розпорядження генерального директора Національного космічного агентства України. Надано засвідчену копію військової присяги ОСОБА_7 , прийняту ним 03.09.1995р., яка судом досліджена.
На запит слідчого ІНФОРМАЦІЯ_13 в порядку ст.93 КПК України в.о. Голови ІНФОРМАЦІЯ_3 України надано відповідну інформацію з додатками - копіями наказів. Так, з копії наказу від 14.05.2014р. №14-оф вбачається, що згідно вимог ст.14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Директиви Міністерства оборони України і Генерального Штабу Збройних Сил України від 12.05.2014 № Д-2 та з метою упорядкування проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України, які відряджені до ІНФОРМАЦІЯ_3, Головою ІНФОРМАЦІЯ_3 був виданий наказ по особовому складу від 14.05.2014 № 14-оф про прибуття військовослужбовців установ і філій, які розташовані на території Автономної Республіки Крим, до ІНФОРМАЦІЯ_3, яке дислокується за адресою: АДРЕСА_4. Граничний термін прибуття - 30 травня 2014 року.
Згідно протоколу огляду фото та відео матеріалів в мережі Інтернет від 01.02.2021р. оглянуто веб-сторінку сайту «Миротворець» та виявлено інформацію, що вказує на причетність ОСОБА_7 до державної зради, фотографії особи скопійовано. Відповідний додаток до протоколу - диск досліджено в судовому засіданні.
З протоколу огляду від 03.02.2021р. вбачається, що проведено огляд інформації зі сторінки Вікіпедії за адресою «ru.wikipedia.org» з назвою « НОМЕР_8 отдельный командно-измерительный корпус», згідно даної інформації встановлено, що анексії АР Крим росією в 2014 році це був ІНФОРМАЦІЯ_9 , який дислокуввався в АДРЕСА_2 . В подальшому після анексії над вказаним центром бу піднятий прапор росії та Військ повітряно-космічної оборони рф. Центр увійшов у структуру військ рф. На початку 2015р. центр реорганізований в «ІНФОРМАЦІЯ_14», на базі наукового центру сформовано військову частину 81415, вручено «бойовий прапор частини». В ході огляду зафіксовано вигляд емблеми корпусу, зроблено скріншоти. Відповідний додаток до протоколу - диск досліджено в судовому засіданні.
З протоколу огляду від 05.02.2021р. вбачається, що проведено огляд веб-сайту відеохостингу «YouTube.com», в результаті чого серед інших файлів виявлено файл з назвою: «ІНФОРМАЦІЯ_15», опубліковане 19.03.2014р. В ході перегляду даного файлу встановлено, що розмова відбувається російською мовою, до присутніх з трибуни звертається представник Міністерства оборони російської федерації і відповідає на питання, які цікавлять аудиторію, доводить до відома присутніх інформацію від головного управління кадрів Міністерства оборони рф про подальше проходження служби на об'єкті. Повідомляє про необхідність пройти процедуру отримання російських паспортів та російського громадянства, про можливість проходження служби, її умови: зберігається військове звання, встановлюються пільги, вислуга років, виділення житла, інші соціальні гарантії тощо, а також акцентує на необхідності отримання в України особових справ військовослужбовців. Відповідний додаток до протоколу - диск досліджено в судовому засіданні.
З протоколу огляду від 05.05.2021р. вбачається, що проведено огляд веб-сторінку ОСОБА_19 «ІНФОРМАЦІЯ_16. Сторінка висвітлює отримання у лютому 2015 року ІНФОРМАЦІЯ_18 бойового знамені. У ході проведення огляду сторінки на розміщених фотографіях відображено проходження військовим маршем військовослужбовцями вказаної частини. Серед військовослужбовців на фото №14 виявлено особу чоловічої статі, яка за сукупністю ознак схожа на ОСОБА_7 , одягнутий у військову форму зразка рф зі знаменем в руці.
На запит слідчого ІНФОРМАЦІЯ_13 в порядку ст.93 КПК України військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_17 надано особову справу військовослужбовця ОСОБА_7 , яка була в подальшому оглянута слідчим згідно протоколу від 30.06.2021р., зокрема і чорнобіла фотографія ОСОБА_7 у військовій формі у військовому званні лейтенант кольорові фотографії ОСОБА_7 у військовій формі у військовому званні старший лейтенант, капітан, майор, підполковник, на звороті зазначено особистий номер, особу, підпис затверджено начальником відділення, відтиск печатки Міністерства оборони України; засвідчені копії матеріалів оглянуто безпосередньо і в судовому засіданні.
Так, з копії наказу від 14.05.2014р. №14-оф убачається, що згідно вимог ст.14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Директиви Міністерства оборони України і Генерального Штабу Збройних Сил України від 12.05.2014 № Д-2 та з метою упорядкування проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України, які відряджені до ІНФОРМАЦІЯ_3, Головою ІНФОРМАЦІЯ_3 був виданий наказ по особовому складу від 14.05.2014 № 14-оф про прибуття військовослужбовців установ і філій, які розташовані на території Автономної Республіки Крим, до ІНФОРМАЦІЯ_3, яке дислокується за адресою: АДРЕСА_4. Граничний термін прибуття - 30 травня 2014 року.
Як убачається з витягу наказу Голови ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.06.2014 ОСОБА_7 звільнений від займаної посади. Згідно витягу з наказу Міністера оборони України від 27.04.2015 № 94КП на ОСОБА_7 накладено дисциплінарне стягнення - «позбавлення військового звання». Згідно витягу з наказу Міністерства оборони України від 12.05.2015 № 328 ОСОБА_7 звільнений з військової служби у запас з пунктом «ж» (у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку) та виключений зі списків особового складу Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України та всіх видів забезпечення з 27.04.2015.
Постановою слідчого ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_20 від 17.05.2024р. визначено місце зберігання документів - ІНФОРМАЦІЯ_17.
Як убачається з протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 24.05.2021р. та описом речей і документів, які були вилучені, що проведений на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 25.03.2021р., в службовому приміщенні Житомирського РУ ПАТ КБ «Приватбанк» вилучено копію паспорту громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповнену анкету-заяву, додаткову інформацію - номери мобільних телефонів НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , фото ОСОБА_7 з карткою в руках в приміщенні банку, інформація в електронному вигляді на оптичному диску. Згідно протоколу огляду від 17.08.2021р. вказаний диск з електронними копіями вилучених документів було оглянуто.
Як вбачається з протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 17.05.2021р. та описом речей і документів, які були вилучені, що проведений на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 12.04.2021р., в службовому приміщенні управління Державної міграційної служби України у Житомирській області вилучено заяву про видачу паспорту громадянина України (форми 1) гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заява від 11.05.1995р. з фотокарткою додана до протоколу, місце проживання - м.Бердичів, 17.05.1995р. одержав паспорт серії НОМЕР_1 та міститься підпис. Згідно протоколу огляду від 17.05.2021р. заяву було оглянуто.
Постановою прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_3 від 22.05.2024р. об'єднано матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях №22021060000000005 за ч.1 ст.111 КК України з кримінальним провадженням №42014110350000509 за ч.1 ст.408 КК України, об'єднаному провадженню присвоєно №42014110350000509, підслідність визначено за СВ ІНФОРМАЦІЯ_13.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.09.2021р. за участю свідка ОСОБА_21 , останній на фотознімку під №4 впізнав ОСОБА_7 . Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №4, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,2,3 відношення до даного кримінального провадження не мають.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.09.2021р. за участю свідка ОСОБА_22 , останній на фотознімку під №4 впізнав ОСОБА_7 . Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №4, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,2,3 відношення до даного кримінального провадження не мають.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.07.2021р. за участю свідка ОСОБА_23 , останній на фотознімку під №2 впізнав ОСОБА_7 , з яким проходив військову службу в м.Євпаторія та який перейшов на бік ворога в березні 2014р. Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №2, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,3,4 відношення до даного кримінального провадження не мають.
За участі вказаного свідка ОСОБА_23 09.07.2021р. проведено огляд ресурсу «LiveJournal» «ІНФОРМАЦІЯ_16». В ході перегляду даних свідок заявив, що на одному з фотознімків крайнім справа відображено чоловіка у військовій формі зеленого кольору зразка ЗС рф при пагонах офіцерського складу - підполковник в головному уборі, яким є ОСОБА_7 .
Свідок ОСОБА_23 був допитаний та повідомив суду, що особисто знайомий з обвинуваченим ОСОБА_7 - разом проходили службу у м.Євпаторія. Свідку відомо, що обвинувачений в 2014 році на момент анексії Криму перейшов на бік агресора, після доведення до відома військовослужбовців наказів та директиви не мав наміру виїжджати на материкову частину України, хоча така можливість була організована і свідок з іншими військовослужбовцями України на авто з речами виїхали до місця дислокації - м.Київ. Свідку відомо, що ОСОБА_7 проходить службу у рф.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.04.2021р. за участю свідка ОСОБА_24 , останній на фотознімку під №4 впізнав ОСОБА_7 , з яким навчався у Житомирському військовому інституті радіоелектроніки, після чого до 2014 року проходив військову службу в АДРЕСА_2 та який перейшов на бік ворога в березні 2014р. Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №4, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,2,3 відношення до даного кримінального провадження не мають.
В ході судового розгляду допитаний свідок ОСОБА_24 пояснив, що являється офіцером запасу, з обвинуваченим ОСОБА_7 знайомий тривалий час, до 2014 року були робочі відносини, на даний час між собою не спілкуються. На момент анексії перебував на посаді інженера, був присутнім безпосередньо при передачі Центру російським військовим, біля КПП чергувала машина військових так званої «самооборони». Для України це був унікальний Центр. На вихід особового складу з Криму до м. Києва був наказ, остання людина вийшла в кінці травня 2014р., свідок виїхав у першій хвилі. На момент перебування був присутній лише на перших зборах, збори росіянами проводились тричі, обіцяли великі зарплати, російські генерали повідомляли, що з Україною вони домовились, казали, що бажаючі можуть укласти контракт. Крижанівський виїхати не намагався, зрадив, тихо чекав, коли скажуть підписувати контракт та заяву на громадянство рф. Особовий склад виїжджав на особистому транспорті, міською радою було організовано фури, які перевозили особисті речі, кожен мав можливість це зробити, тобто жодних перешкод не було, а тим, хто виїжджав, видавались особові справи. Керівництво сказало писати рапорти про переведення на материкову частину України, накази та директиви доводилась до особового складу. В подальшому на слідчих діях впізнав ОСОБА_7 .
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.04.2021р. за участю свідка ОСОБА_25 , останній на фотознімку під №4 впізнав ОСОБА_7 , з яким навчався на одному курсі у Житомирському військовому інституті радіоелектроніки, після чого з 2000 до 2014 року проходив військову службу в АДРЕСА_2 та який перейшов на бік ворога в березні 2014р. Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №4, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,2,3 відношення до даного кримінального провадження не мають.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.04.2021р. за участю свідка ОСОБА_26 , останній на фотознімку під №4 впізнав ОСОБА_7 , з яким навчався у Житомирському військовому інституті радіоелектроніки, після чого до 2014 року проходив військову службу в АДРЕСА_2 та який перейшов на бік ворога в березні 2014р., склав присягу на вірність рф та прийняв громадянство рф. Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №4, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,2,3 відношення до даного кримінального провадження не мають.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.05.2021р. за участю свідка ОСОБА_27 , останній на фотознімку під №2 впізнав ОСОБА_7 , з яким до 2014 року проходив військову службу в АДРЕСА_2 та який перейшов на бік ворога в березні 2014р. Довідкою до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками підтверджено особу ОСОБА_7 , зображеного на фотознімку під №2, на який вказав свідок. Особи на фотознімках №№1,3,4 відношення до даного кримінального провадження не мають.
Висновком експертизи від 28.07.2021р. №СЕ-19/106-21/5344-ФП встановлено, що на наданих для проведення експертизи фотоматеріалі, зафіксованому у протоколі огляду від 22.02.2021р., фотоматеріалі, зафіксованому у протоколі огляду від 01.02.2021р., на порівняльному погрудному вільному фото, що міститься у заяві про видачу паспорта (форма 1) на ім'я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зображена одна й та ж сама особа.
Свідок ОСОБА_28 в суді пояснив, що працює в Державному космічному агентстві, з ОСОБА_7 особисто не знайомий. У 2014р. працював в ІНФОРМАЦІЯ_3, після того, як було проголошено референдум в Криму, було прийнято рішення про передислокацію до м. Києва. Була створена робоча група щодо переміщення військовослужбовців, були створені тимчасові штатні розписи, переміщено було 61 особу. На той час наказів з Міністерства оборони не було, інформація доводилася до військовослужбовців листами, в подальшому була доведена відповідна директива. Військовослужбовці переводилися за власним бажанням. Відомо, що ОСОБА_7 порушив присягу військовослужбовця, а всього 212 військовослужбовців не прибули на місце дислокації.
Постановою від 01.08.2023р. старшим слідчим СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 доручено призначити підозрюваному адвоката для здійснення захисту. Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області від 01.08.2023р. захисником призначено адвоката ОСОБА_6
01.08.2023р. старшим слідчим СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 складено повідомлення про підозру ОСОБА_7 за ч.1 ст.111 КК України. Копії повідомлення про підозру та повістки про виклик вручені під розписку ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , додатково опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» №153 (7551) за 01.08.2023р. та на сайті Офісу генерального прокурора. На виклики слідчого підозрюваний не прибув.
Постановою слідчого СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 від 09.08.2023р. підозрюваного ОСОБА_7 оголошено в розшук. Постановою слідчого СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 від 09.08.2023р. підкукозрюваного ОСОБА_7 оголошено в міжнародний розшук.
29.05.2024р. прокурором ОСОБА_3 складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України, сформовано письмову пам'ятку про права та обов'язки підозрюваного, повістки про виклик до слідчого. Копії повідомлення про підозру та повістки про виклик вручені захиснику, матері ОСОБА_29 , додатково опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» №109 (7769) за 29.05.2024р. та на сайті Офісу генерального прокурора.
В зв'язку з неприбуттям на виклики (розміщено на сайті Офісу генерального прокурора, направлені захиснику, матері, в газеті «Урядовий кур'єр»), ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду м.Житомира від 11.06.2024р. надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування по даному кримінальному провадженню по обвинуваченню ОСОБА_7 за ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України.
Так, згідно зі статтею 6 КК України особи, які вчинили злочини на території України, підлягають кримінальній відповідальності за КК України.
Загальновідомим є факт, що 11 березня 2014 року Постановою Верховної Ради АР Крим прийнята «Декларація», якою проголошено АР Крим «суверенною державою» - «Республікою Крим». Проте, Указом Президента України від 14 березня 2014 року дія цієї Постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України від 20 березня 2014 року визнана неконституційною.
Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2014 року № 891-VII Верховна Рада АР Крим була розпущена.
Загальновідомим є факт, що 17 березня 2014 року представники розпущеної «Верховної Ради АР Крим» прийняли так звану Постанову «Про незалежність Криму», за якою створено нелегітимне державне утворення «Республіка Крим», а також так звану Постанову «Про правонаступництво Республіки Крим», за якою вищим органом влади нелегітимного утворення «Республіки Крим» є нелегітимна «Державна рада Республіки Крим».
Загальновідомим є факт, що 18 березня 2014 року так звана нелегітимна «Державна рада Республіки Крим» підписала так званий «Договір» між рф та «Республікою Крим» про прийняття до рф «Республіки Крим» та утворення у складі рф нових суб'єктів, який вже 19 березня рішенням Конституційного Суду рф визнаний таким, що відповідає Конституції, 20 березня 2014 року його ратифікувала більшістю голосів Держдума рф, а 21 березня 2014 року - Рада Федерації Федеральних Зборів рф.
За ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими російською федерацією з 20 лютого 2014 року.
Перебування підрозділів ЗС РФ на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави Україна, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку РФ.
Цим Законом також визначено, що громадяни, які проходять військову службу в утворених відповідно до законів України військових формуваннях чи службу в правоохоронних органах України, і щодо яких отримано документальне підтвердження про їх зарахування до збройних формувань Російської Федерації або спеціальних служб чи правоохоронних органів Російської Федерації, виключаються із списків особового складу відповідного військового формування чи правоохоронного органу України, а їх служба призупиняється в установленому порядку.
Крім того, Верховною Радою України 21 квітня 2015 року прийнято Постанову «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», згідно з якою додатково констатовано початок такої агресії з боку рф на території АР Крим 20 лютого 2014 року, яка завершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.
Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року № 68/262, так званий «референдум», проведений в АР Крим 16 березня 2014 року, визнано таким, що не має законної сили і не може бути основою для зміни статусу АР Крим.
Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН «Стан у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19 грудня 2016 року № 71/205 та від 19 грудня 2017 року № 72/190, «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів» від 17 грудня 2018 року, «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна» від 22 грудня 2018 року послідовно засуджено тимчасову окупацію з боку РФ внаслідок військової агресії частини території України - АР Крим - підтверджено невизнання її анексії.
Вказані та інші аналогічні за оцінками вказаних подій резолюції Генеральної Асамблеї ООН, Закони України, постанови Верховної Ради України є нормативно-правовими актами, що становлять частину національного законодавства України, на підставі якого суд приймає рішення у справі.
Відповідно до ст. 111 КК України державна зрада - це діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
Однією із форм державної зради є перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту.
Перехід на бік ворога означає, що громадянин України надає безпосередню допомогу державі, з якою Україна на той час перебуває у стані війни або збройного конфлікту, та є закінченим злочином з того моменту, коли громадянин України виконав в інтересах ворога певні дії на шкоду України.
Вчиняючи державну зраду, винний усвідомлює, що він здійснює перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту і бажає цього.
Судом встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, паспорті дані: НОМЕР_1 , виданий 17.05.1995 Бердичівським МРВ УМВС України в Житомирській області.
Відповідно до ст. 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство.
Згідно положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства РФ не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України.
Враховуючи вищенаведене, під час здійснення спеціального судового провадження по обвинуваченню ОСОБА_7 стороною обвинувачення надано достатню сукупність належних, допустимих доказів державної зради громадянина України ОСОБА_7 , який є повнолітньою, дієздатною людиною, колишнім військовослужбовцем у військовому званні підполковник, який, не приховуючи своєї позиції та усвідомлюючи протиправність своїх дій, перебуваючи на території України, а саме на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим, діючи всупереч інтересам України, в період збройного конфлікту перейшов на бік ворога. Також судом визнано доведеним факт дезертирства обвинуваченого ОСОБА_7 . Отже, ОСОБА_7 мав достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів активної підривної діяльності рф проти України шляхом окупації та подальшої анексії території України в АР Крим, і дії обвинуваченого ОСОБА_7 мали свідомий і добровільний характер, на що вказує послідовність, тривалість у часі та динаміка їх розвитку.
Установивши в порядку статті 91 КПК України обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, належність та допустимість доказів, суд приходить до твердого переконання про доведеність поза розумним сумнівом вини обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні даних кримінальних правопорушень, і ці умисні дії кваліфікує за ч.1 ст.111 КК України як державна зрада, а саме діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, та за ч.1 ст.408 КК України як дезертирство, а саме нез'явлення на військову службу з відрядження з метою ухилення від її проходження.
При цьому судом встановлено, що зміст і форма даного кримінального провадження за відсутності ОСОБА_7 як підозрюваного, ОСОБА_7 як обвинуваченого відповідає і завданням кримінального провадження (ст.2 КПК України), і загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав ОСОБА_7 , зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Про час та дату всіх судових засідань обвинувачений ОСОБА_7 у відповідності до вимог ст.323 КПК України повідомлявся у передбачений законом спосіб шляхом опублікування викликів у газеті «Урядовий кур'єр», повістки про виклик направлялись на останню відому адресу проживання ОСОБА_7 , оголошення про його виклик додатково публікувались на офіційному веб-сайті суду та сайті Офісу Генерального прокурора.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_7 суд враховує, що відповідно до ч.2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами, ступінь тяжкості вчинених злочинів, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Згідно статті 66 КК України обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_7 не встановлено.
Згідно статті 67 КК України обставин, що обтяжують покарання ОСОБА_7 не встановлено.
ОСОБА_7 раніше несудимий, одружений, на обліку в лікаря психіатра та нарколога не перебуває, характеристику надати не представилось за можливе, скоїв умисні нетяжкий та особливо тяжкий злочини, які були направленні проти основ національної безпеки України, проти встановленого порядку несення військової служби та мають підвищену суспільну небезпеку.
Долю речових доказів вирішити на підставі статті 100 КПК України.
З ОСОБА_7 підлягають стягненню судові витрати за проведення судової експертизи.
Корольовським районним судом м.Житомира ухвалою від 18.08.2023 року обвинуваченому ОСОБА_7 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без встановлення строку дії ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 323, 368- 370, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_7 визнати винуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України, та призначити йому покарання:
-за ч.1 ст.111 КК України - 15 (п'ятнадцять) років позбавлення волі,
-за ч.1 ст.408 КК України - 5 (п'ять) років позбавлення волі.
На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_7 остаточне покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі.
Початок строку відбування покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_7 обчислювати з дати його затримання.
Стягнути з ОСОБА_7 на користь держави процесуальні витрати за проведення судових експертиз в сумі 4290 (чотири тисячі двісті дев'яносто) грн 50 коп.
Речові докази - оптичні диски, фото зберігати при матеріалах провадження, особову справу ОСОБА_7 зберігати в Дніпровському районному у м.Києві ТЦКСП.
Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На даний вирок може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м.Житомира протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому (вручити захиснику) та прокурору. Копія вироку не пізніше наступного дня після його ухвалення надсилається учасникам судового провадження, які не були присутніми в судовому засіданні.
Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями ст.297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті судової влади.
Головуючий суддя ОСОБА_1