Справа № 276/1628/25
Провадження по справі № 3/276/545/25
06 жовтня 2025 року с-ще Хорошів
Суддя Хорошівського районного суду Житомирської області Бобер Д.О., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №3 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ст. 124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
12.09. та 01.10.2025 року до Хорошівського районного суду Житомирської області надійшли справи №276/1628/25, №276/1630/25, №276/1631/25, №276/1725/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП.
Вказані справи, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передані на розгляд судді Бобру Д.О.
30.09.2025 року до Хорошівського районного суду Житомирської області надійшла справа №276/1713/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП.
Вказана справа, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передана на розгляд судді Семенюку А.С.
Постановою судді Хорошівського районного суду Семенюка А.С. від 02.10.2025 року справа №276/1713/25 (провадження 3/276/563/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, передано судді Бобру Д.О. для вирішення питання про об'єднання зі справою №276/1628/25, що надійшла до суду першою.
Відповідно до статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З врахуванням викладеного, суддя вважає за доцільне об'єднати вказані вище справи.
Відповідно до розділу ІІІ п. 6 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України 20.08.2019 № 814 у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
Таким чином, об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ст.124, ч.3 ст.130 КУпАП необхідно присвоїти номер 276/1628/25.
Постановою Хорошівського районного суду Житомирської області від 28.05.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130, ч.4 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддано адміністративному стягненню за ч.2 ст.130 КУпАП у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000 гривень без оплатного вилучення транспортного засобу.
Постановою Хорошівського районного суду Житомирської області від 24.07.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.130, ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддано адміністративному стягненню за ч.5 ст.126 КУпАП у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 40800 гривень, без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
23.08.2025 року о 16 год. 15 хв. в с. Омелівка, вул. Українська, 15, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108, н.з. НОМЕР_1 без посвідчення водія, тобто не маючи права керування даним транспортним засобом, чим порушив п.2.1.а ПДР. Правопрушення вчинено повторно протягом року.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною 5 статті 126 КУпАП.
23.08.2025 року о 16 год. 15 хв. в с. Омелівка, вул. Українська, 15, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108, н.з. НОМЕР_1 не вибравши безпечної швидкості руху, зїхав в кювет та здійснив зіткнення з деревом, в результаті чого автомобіль зазнав механічних пошкоджень, чим порушив п.12.1 ПДР.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за статтею 124 КУпАП.
Повторно, будучи двічі протягом року притягнутим до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, водій ОСОБА_1 23.08.2025 року о 16 год. 15 хв. в с. Омелівка, вул. Українська, 15, керував транспортним засобом ВАЗ 2108, н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою Алкотест Драгер 6810 та проходження огляду в медичному закладі відмовився.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.130 КУпАП.
Крім того, 16.09.2025 року о 12 год. 45 хв. за адресою: с-ще Хорошів, вул. Соборна, 2 ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2105, д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом, так як не отримував посвідчення водія відповідної категорії, правопрушення вчинено повторно протягом року.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною 5 статті 126 КУпАП.
16.09.2025 року о 12 год. 45 хв. за адресою: с-ще Хорошів, вул. Соборна, 2, ОСОБА_1 , будучи двічі протягом року притягнутим до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, керував транспортним засобом марки ВАЗ 2105, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, а також на такий же огляд в найближчому медичному закладі відмовився згідно чинного законодавства.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Він достеменно знав про складення відносно нього протоколів про адміністративне правопорушення та розгляд їх судом, однак, незважаючи на викладене, у судове засідання не з'явився, будь-яких заяв та клопотань не подавав, до суду за інформацією щодо стану розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності не звертався.
У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
З метою недопущення необгрунтованого порушення строків розгляду справ про адміністративне правопорушення, встановлених ст.277 КУпАП, а також строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП, суд визнає причину неявки ОСОБА_1 у судове засідання неповажною і розцінює його неявку як затягування строків розгляду справи, у зв'язку з цим суд розглядає справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
В порядку статті 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Відповідно до пп. «а» п. 2.1 Правил дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до пп. «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачено притягнення особи до адміністративної відповідальності за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті. Частинами 2-4 ст.126 КУпАП передбачені правопорушення: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до частини 3 статті 130 КУпАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні правопорушень, передбачених ст.124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №432071, серії ЕПР1 №432083, серії ЕПР1 №432061, серії ЕПР1 №455540, серії ЕПР1 №455546, в яких зафіксовано суть адміністративних правопорушень, зміст протоколів відповідає вимогам, визначеним КУпАП;
- актами огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно яких огляд ОСОБА_1 за допомогою Drager alcotest 6810 не проводився, у зв'язку з його відмовою;
- направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, згідно якого огляд ОСОБА_1 , який мав ознаки алкогольного сп'яніння, що виявлені в результаті огляду, проведеного поліцейським, в КНП «Хорошівська лікарня» не проводився, у зв'язку з відмовою;
- копіями постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, згідно яких ОСОБА_1 16.09.2025 було притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП;
- копією постанови Хорошівського районного суду Житомирської області від 24.07.2025 року, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП та піддано адміністративному стягненню;
- відеозаписами подій, що відбулись за участю ОСОБА_1 , долученими до протоколів про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП доведена у повному обсязі.
Згідно довідок інспектора сектору адміністративної практики Житомирського РУП Бондарчук Л., ОСОБА_1 29.06.2025 року вчинив адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126, за ч.2 ст. 130 КУпАП та 24.07.2025 року притягувався до адміністративної відповідальності у виді штрафу. Транспортні засоби, якими керував ОСОБА_1 належать третім особам. Посвідчення водія ОСОБА_1 у ТСЦ не отримував.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, із врахуванням вимог ст.36 КУпАП, у виді штрафу без конфіскації транспортних засобів, в межах санкції передбаченої ч.3 ст.130 КУпАП, яка є більш тяжкою по відношенню до санкції ст. 124 та ч.5 ст.126 КУпАП.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії; водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Санкція ч.3 ст.130 КУпАП в частині накладення штрафу передбачає накладення штрафу на водіїв з позбавленням права керування транспортними засобами та конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Таким чином, особа, яка вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП, керуючи транспортним засобом, але не маючи посвідчення водія відповідної категорії, не є водієм у розумінні ПДР та положень ч.3 ст.130 КУпАП, а тому підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Оскільки в матеріалах справи відсутні беззаперечні докази належності ОСОБА_1 на праві власності транспортних засобів ВАЗ ВАЗ 2108, н.з. НОМЕР_1 та ВАЗ 2105, д.н.з. НОМЕР_2 , то суд не має достатніх підстав для застосування до порушника адміністративного стягнення в частині конфіскації транспортних засобів. За таких обставин, суд не вбачає можливим застосування стягнення у виді конфіскації транспортного засобу при накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч.3 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 126 ч.5, 130 ч.3, 245, 280, 283-284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», -
Об'єднати в одне провадження справи: №276/1628/25, №276/1630/25, №276/1631/25, №276/1725/25, №276/1713/25 (провадження 3/276/563/25) про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 124, частиною 5 статті 126, частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за статтею 124, частиною 5 статті 126, частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення присвоїти номер 276/1628/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124, частиною 5 статті 126, частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі ст.36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції частини 3 статті 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одну тисячу) гривень, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її постановлення.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного суду через Хорошівський районний суд Житомирської області.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, в порядку ст.308 КУпАП копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Д.О.Бобер