06 жовтня 2025 р.Справа № 524/8089/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калиновського В.А.,
Суддів: Спаскіна О.А. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши питання можливості відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18.07.2025 по справі № 524/8089/25
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України
про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18.07.2025 залишено без задоволення позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
На зазначене рішення ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2025 зазначена апеляційна скарга залишена без руху та надано строк для усунення недоліків скарги.
На виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху апелянтом надано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18.07.2025.
В обгрунтування вказаного клопотання скаржник зазначає, що копію оскаржуваного рішення було отримано ним 04.08.2025 у приміщенні Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області.
Перевіривши доводи клопотання та матеріали справи, колегія суддів вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності ч.1 ст.286 КАС України.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Згідно з ч.1 ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Матеріалами справи підтверджено, що 18.07.2025 Автозаводським районним судом м.Кременчука у відкритому судовому засіданні проголошено рішення по справі.
Матеріали справи не містять відомостей належного вручення скаржнику копії оскаржуваного рішення.
Як зазначає сам скаржник, копію оскаржуваного рішення отримано ним 04.08.2025. Останній день на подання апеляційної скарги з дати отримання скаржником копії рішення - 14.08.2025. Апеляційна скарга подана до суду апеляційної інстанції 16.08.2025 року, що підтверджується відміткою на поштовому конверті, у якому надійшла апеляційна скарга.
Відповідно до ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, згідно ч.3 ст. 6 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Колегія суддів вважає, що подання апеляційної скарги 16.08.2025 є незначним пропуском строку на апеляційне оскарження з дати отримання копії рішення та не є співмірним з таким наслідком, як відмова у відкритті апеляційного провадження.
Враховуючи наведені скаржником обставини, термін пропуску строку та дату подання апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції з огляду на необхідність забезпечити ефективність адміністративного провадження за умови дотримання при цьому гарантій прав, свобод та законних інтересів учасників провадження та мінімізації негативних явищ, дотримуючись принципу процесуальної економії, дійшов висновку, що заявлене клопотання слід задовольнити, а строк на апеляційне оскарження - поновити.
Відповідно до ч. 4 ст. 300 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо апеляційна скарга подана з пропуском визначеного цим Кодексом строку, суд у випадку поновлення строку на апеляційне оскарження зупиняє дію оскаржуваного рішення в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.
Враховуючи, що вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху виконані, недоліки усунені, перешкод для прийняття апеляційної скарги Другим апеляційним адміністративним судом та відкриття апеляційного провадження не встановлено.
Апеляційна скарга за формою та змістом відповідає вимогам ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, подана з дотриманням порядку, визначеного ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, і строків апеляційного оскарження, передбачених ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для відмови у відкритті апеляційного провадження (ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на зазначене, перешкоди для відкриття провадження у справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 293, 295-297, 300 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.07.2025 - задовольнити.
Процесуальний строк на апеляційне оскарження рішення Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.07.2025 по справі № 524/8089/25 - поновити.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18.07.2025 по справі № 524/8089/25 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Зупинити дію рішення Автозаводського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 18.07.2025 року по справі № 524/8089/25.
Встановити учасникам справи строк для подання відзиву на апеляційну скаргу разом з доказами надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи до судового засідання.
Надіслати учасникам справи копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів разом з ухвалою про відкриття апеляційного провадження у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.А. Калиновський
Судді О.А. Спаскін О.В. Присяжнюк