01 жовтня 2025 р.Справа № 820/8784/15
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Любчич Л.В. , Присяжнюк О.В. ,
за участю секретаря судового засідання Труфанової К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2025, головуючий суддя І інстанції: Мельников Р.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 820/8784/15
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
до Державного підприємства «Науково-дослідний центр нормативно-технічних матеріалів з праці»
про стягнення заборгованості,
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області 10.07.2025 звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із заявою про видачу дублікату виконавчого документа та поновлення пропущеного строку для пред'явлення до виконання, в якому просить суд: видати дублікат виконавчого листа №820/8784/15, виданого Харківським окружним адміністративним судом та поновити строк для його пред'явлення до виконання.
В обґрунтування вказаної заяви, заявник зазначив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду залишається невиконаним, що перешкоджає виконанню завдань та функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України, зокрема, виконання зобов'язань щодо виплати пенсій та наданням соціальних послуг, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003. Заявником зазначено, що за результатами проведеного головним управлінням моніторингу стану заборгованості відповідача та її охоплення заходами примусового стягнення, з'ясовано що кілька виконавчих листів на примусовому виконанні в органах ДВС не перебувають, виконавчі провадження завершені, однак виконавчі листи органом ДВС стягувачу не повернуті, виданий виконавчий лист №820/8784/15, який перебував на примусовому виконанні у Холодногірсько-Новобаварському відділі державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області (виконавче провадження № 59848258) втрачено. В обґрунтування поважності причин пропуску строку на звернення до суду за видачею дубліката виконавчого документа заявник зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу «СОVID-19» запроваджено карантин на всій території України. У подальшому постановами Кабінету Міністрів України термін дії карантину неодноразово продовжувався до 30.06.2023. Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжено відповідними указами Президента України та який діє і на сьогодні. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. До вказаного Переліку внесено, зокрема м. Харків (з датою початку бойових дій 24 лютого 2022). Виходячи з цього, представники управління були обмежені в доступі для ознайомлення з матеріалами виконавчих проваджень, які знаходились на виконанні у відділі ДВС та проведенні актів-звірок наявних виконавчих документів. Введення воєнного стану та факт того, що місцезнаходження головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є зоною бойових дій, спричинили об'єктивно непереборні труднощі, які унеможливили своєчасне звернення до суду із заявою про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа №820/8784/15 до виконання та видати дублікат виконавчого листа.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про видачу дублікату виконавчого документу та поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання у справі №820/8784/15 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Державного підприємства "Науково-дослідного центру нормативно-технічних матеріалів з праці", - відмовлено.
Позивач, не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 р. та ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та видати дублікат виконавчого документа по адміністративній справі № 820/8784/15.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме: Закону України «Про виконавче провадження», Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином
Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Згідно із ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з пропуску позивачем строку, визначеного КАС України для видачі дубліката виконавчого документа та відсутністю належних доказів поважності причин пропуску строку звернення саме через обмеження, впроваджені у зв'язку з карантинними обмеженнями та введенням на території України воєнного стану, а також відсутністю даних та відповідних доказів того, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання не сплив на момент запровадження карантину або введення воєнного стану на території України.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII передбачає, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Згідно з ч.4 ст.12 цього Закону строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
За змістом ч.6 ст.12 згаданого вище Закону стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Порядок вирішення питання видачі дубліката виконавчого листа до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів визначений підпунктом 18.4 пункту 18 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з підп. 18.4 п. 18 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Отже, видача дубліката виконавчого листа передбачена лише у разі його втрати і до закінчення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання. Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким був виданий втрачений виконавчий лист.
Вказана норма регулює порядок видачі дубліката виконавчого листа, виданого на виконання судового рішення в адміністративній справі, у разі втрати стягувачем його оригіналу, незалежно від причин такої втрати. Вказана стаття спрямована на забезпечення виконання судового рішення, незважаючи на можливу втрату виконавчого документа. При цьому, причини втрати для вирішення цього питання не мають значення - оригінал може бути загублено, викрадено, знищено чи втрачено з інших причин.
Аналогічна правова позиція була наведена Верховним Судом у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 820/1053/16.
При цьому, необхідною умовою для видачі дубліката виконавчого листа є доведення стороною (або державним виконавцем) факту втрати оригіналу такого виконавчого листа.
Підставою для видачі дубліката виконавчого листа є втрата його оригіналу, а підставою поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є визнані судом поважні причини такого пропуску.
Вирішуючи питання визнання поважними причин пропуску строку, суд повинен з'ясувати питання щодо причин пропуску цього строку та залежно від характеру цих причин зробити висновок про їх поважність чи неповажність, а відтак дійти висновку про наявність чи відсутність підстав для поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання. В розумінні наведеної норми, поважними визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Аналогічна правова позиція була наведена Верховним Судом у постанові від 09 липня 2020 року у справі № 2а-8535/10/2670.
Колегія суддів зазначає, що поза увагою суду першої інстанції залишились доводи пенсійного органу про те, що на його адресу постанова про повернення виконавчого документу та оригіналу виконавчого листа не надходили. На звернення пенсійного органу відділом виконавчої служби повідомлено про те, що виконавчий документ №820/8784/15 на виконанні не перебуває.
Судом апеляційної інстанції встановлено, згідно Довідки від 11.06.2025 № 105899 за підписом в.о. начальника Холодногірсько-Новобаварського ВДВС у місті Харкові СМУМЮ - відповідно даних АСВП до Холодногірсько-Новобаварського ВДВС у місті Харкові СМУМЮ надходив на виконання виконавчий лист № 820/8784/15. 14.02.2023 державним виконавцем, керуючись до п. 2 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачу. 02.06.2025 стягувач звернувся на адресу Холодногірсько-Новобаварського ВДВС у місті Харкові зі зверненням про неотримання виконавчого листа 820/8784/15 після його повернення. Виходячи з вищенаведеного вбачається, що виконавчий документ втрачено при пересилці.
Колегія суддів зазначає, що за наявності постанови про повернення виконавчого документа стягувачу, відсутні належні докази направлення виконавчого листа №820/8784/15 до стягувача. Відповідно відсутні докази одержання такого виконавчого листа останнім.
Відсутність виконавчого листа №820/8784/15 в Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та у Холодногірсько-Новобаварському відділі державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, свідчить про втрату виконавчого листа №820/8784/15.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 09.10.2019 у справі №2-6471/06 та у постанові від 18.11.2020 у справі №263/4331/18 факт відсутності виконавчого документа у стягувача та органах державної виконавчої служби свідчить про те, що його було втрачено.
У виконавчому листі у справі №820/8786/15 встановлено строк пред'явлення до виконання - до 19.11. 2016 року.
Частиною 4 ст.12 Закону №1404-VIII визначено обставини, за яких строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються, а саме: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
Як встановлено судом, виконавчий лист №820/8784/15 перебував на примусовому виконанні у Холодногірсько-Новобаварському відділі державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Тобто, строк пред'явлення вказаного виконавчого листа переривався.
Враховуючи викладене в сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про поважність причин пропуску стягувачем строку пред'явлення виконавчого листа №820/8784/15 до виконання і наявність підстав для видачі дублікату цього виконавчого листа, тому заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та видачу дубліката виконавчого листа є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин не вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 по справі № 820/8784/15 скасувати.
Прийняти постанову, якою заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити.
Видати дублікат виконавчого листа по адміністративній справі № 820/8784/15 про стягнення з Державного підприємства «Науково-дослідний центр нормативно-технічних матеріалів з праці» на користь Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова різницю у розмірі виплаченої пенсії науковим працівникам в сумі 1979,21 гривень .
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді Л.В. Любчич О.В. Присяжнюк
Повний текст постанови складено 06.10.2025 року