Рішення від 06.10.2025 по справі 161/6339/25

Справа № 161/6339/25

Провадження № 2/161/2815/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі:

головуючого судді Івасюти Л.В.

з участю секретаря судового засідання Опальчук А.А.

представника позивача Терлецького О.М.

представник третьої особи, яка не заявляє

самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , яка подана в його інтересах адвокатом Терлецьким Олександром Миколайовичем до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головний сервісний центр МВС, Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання недійсним як правочину заяву та застосування правових наслідків недійсності правочину, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Терлецький О.М. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з вищевказаним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовують тим, що 15.05.2024 між ПП «Кондор» та ОСОБА_3 було укладено договір комісії № 17683, відповідно до якого ПП «Кондор» зобов'язалося за дорученням ОСОБА_3 продати належний йому транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 .

16.05.2024 між ПП «Кондор» та позивачем ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу № 17687. Після чого вказаний вище транспортний засіб та оригінал свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу були передані позивачу.

Після купівлі автомобіля, в ПП «Кондор» повідомили ОСОБА_2 про те, що на підставі укладеного договору він може зареєструвати за собою право власності на транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 протягом одногу року у зв'язку з військовим становим в Україні.

По закінченню річного часу, ОСОБА_2 вирішив зареєструвати за собою право власності на вказаний автомобіль та дізнався, що транспортний засіб знятий з обліку у зв'язку з вибракуванням, що в подальшому було підтверджено відповіддю на адвокатський запит ТСЦ № 0741. З вказаної відповіді позивачу стало відомо, що відповідач звернувся до ТСЦ № 0741 з заявою про зняття транспортного засобу з обліку, зазначивши що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу є втрачене.

26.03.2025 ОСОБА_2 звернувся до ТСЦ № 0741 з заявою про перереєстрацію транспортного засобу марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 , проте жодних дій вчинено не було. Відповіддю № 31/35-0741 від ТСЦ № 0741 було повідомлено, що підставою для скасування реєстрації зняття з обліку є визнання недійсним правочину, на підставі якого проводилася державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортного засобу.

Зазначає, що свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу наявне у позивача, автомобіль придатний до експлуатації, а відтак відповідач ОСОБА_3 під впливом обману вчинив правочин, де ТСЦ № 0741 здійснило вибракування транспортного засобу. Відповідно заява ОСОБА_3 № 2515938448 від 18.12.2024 на підставі якої відбулося вибракування є недійсною.

Посилаючись на викладене, просить суд визнати недійсним як правочин заяву ОСОБА_3 № 2515938448 від 18.12.2024 подану Начальнику ТСЦ № 0741 про проведення операції «540-Зняття з обліку у зв'язку із вибраковкою» транспортного засобу - автомобіля марки Peugeot, модель Expert, 1997 року випуску, сірого кольору, об'єм двигуна 1868, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , повна маса 2225, маса без навантаження 1325, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 . Застосувати правові наслідки недійсності правочину, а саме - скасувати державну реєстрацію зняття з обліку транспортного засобу - автомобіль марки Peugeot, модель Expert, 1997 року випуску, сірого кольору, об'єм двигуна 1868, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , повна маса 2225, маса без навантаження 1325, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 , проведену на підставі заяви ОСОБА_3 № 2515938448 від 18.12.2024.

Ухвалою судді від 07.04.2025 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Відзиву від відповідача у визначений ухвалою строк до суду не надходило.

23.04.2025 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ТСЦ № 0741. У поданих поясненнях зазначено, що Закон України «Про дорожній рух» та Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затверджений постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388 (далі - Порядок № 1388) не містять алгоритму поновлення реєстрації транспортного засобу у випадку його зняття з реєстрації у зв'язку з вибракуванням. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру транспортних засобів (далі - ЄДР ТЗ) за ОСОБА_3 , у період з 02.03.2019 по 18.12.2024 зареєстровано транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 . 18.12.2024 ОСОБА_3 особисто завернувся до ТСЦ 0741 про проведення реєстраційної операції «зняття з обліку з вибраковкою». Своє волевиявлення, про проведення вибракування вище вказаного транспортного засобу, ОСОБА_3 засвідчив особистим підписом, що відображено у Заяві № 2515938448 від 18.12.2024, що свідчить про відсутність будь якої помилки чи непорозумінь при його вибракуванні та наданні відповідної адміністративної послуги. Про те, що транспортний засіб передано суб'єкту господарювання на комісію, а в подальшому відчужений, ОСОБА_3 працівників ТСЦ № 0741 не повідомляв. Відповідно до пункту 15 Порядку №1388, адміністратором ТСЦ № 0741, проведено усі передбачені перевірки, застережень щодо проведення вибракування вище вказаного транспортного засобу виявлено не було. Таким чином, працівниками ТСЦ № 0741, з дотриманням вимог чинного законодавства України, а саме Закону України «Про дорожній рух» та Порядку №1388, проведено вибракування транспортного засобу марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 . Будь-яка інформація про те, що 15.05.2024 вказаний транспортний засіб переданий ПП «Кондор» відповідно до договору комісії № 17683, а також, що 16.05.2024 укладено договір купівлі-продажу № 17687 між ПП «Кондор» та ОСОБА_2 , до сервісних центрів МВС не надходила, тому відсутні відомості в ЄДР ТЗ про перехід права власності. Відтак, відсутні підстави у поновленні реєстрації даного автомобіля, а доводи позивача є не обґрунтовані і не узгоджуються з Законом «Про дорожній рух» та Порядком № 1388.

08.05.2025 відповідач ОСОБА_3 подав до суду заяву про визнання позову.

Ухвалою суду від 17.06.2025 закрито підготовче провадження у справі.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав та просив задовольнити з наведених у ньому підстав.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. Клопотань про відкладення на адресу суду не надходило.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ТСЦ 0741 у відповідності до раніше поданих письмових пояснень, у вирішені спору покладалася на розсуд суду.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, дослідивши матеріали справи та надані докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог, суд установив таке.

Судом встановлено, що 16.05.2024 позивач уклав з ПП «Кондор» договір купівлі-продажу транспортного засобу № 17687 (а.с. 16-17).

Маючи намір зареєструвати на своє ім'я транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 , ОСОБА_2 звернувся до ТСЦ № 0741 з заявою та відповідним пакетом документів для проведення реєстрації (перереєстрації), проте його було повідомлено про те, що вказаний транспортний засіб знятий з обліку у зв'язку з вибракуванням.

Відповіддю на адвокатський запит № 31/35-0741 від 25.03.2025 ТСЦ № 0741 повідомив про те, що транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 , знято з обліку у зв'язку з вибракуванням (а.с. 21).

Відповідно до абзацу першого пункту 40 Порядку № 1388, зняття з обліку транспортних засобів (зокрема у зв'язку з вибракуванням (списанням) транспортного засобу в цілому) здійснюється в сервісному центрі МВС або через центр надання адміністративних послуг на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця чи рішення суду.

Судом встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є МВС України, за ОСОБА_3 , у період з 02.03.2019 по 18.12.2024 зареєстровано транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3

Так, із заяви № 2515938448 від 18.12.2024 вбачається, що 18.12.2024 ОСОБА_3 звернувся до ТСЦ № 0741 з заявою в якій просив провести операцію «540-Зняття з обліку у зв'язку із вибраковкою» транспортного засобу - автомобіля марки Peugeot, модель Expert, 1997 року випуску, сірого кольору, об'єм двигуна 1868, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , повна маса 2225, маса без навантаження 1325, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 , номерний знак НОМЕР_3 .

Позивач вважає, що такими діями відповідач ОСОБА_3 під впливом обману вчинив вказаний вище правочин, а саме не повідомив працівників ТСЦ № 0741 про укладення договору комісії між ним ПП «Кондор» та в подальшому укладення між позивачем та ПП «Кондор» договору купівлі-продажу транспортного засобу.

Частиною 1 ст.34 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, присвоєнням буквено-числової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформленням і видачею реєстраційних документів та/або їх формуванням в електронному вигляді.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

У разі звернення особи, яка внесена до Єдиного реєстру боржників, для здійснення перереєстрації, зняття з обліку транспортного засобу з метою його відчуження територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України зобов'язані відмовити у вчиненні реєстраційної дії, про що не пізніше наступного робочого дня повідомити зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця із зазначенням відомостей про такий транспортний засіб (ч.4-5 ст.34 Закону України «Про дорожній рух»).

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом (ч.11 ст.34 Закону України «Про дорожній рух»).

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформлення і видачі реєстраційних документів та/або їх формування в електронній формі встановлюється Порядком № 1388.

Згідно із пунктом 7 Порядку № 1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) (крім суб'єктів господарювання, що придбали транспортний засіб, який перебував на державній реєстрації, для його подальшого продажу) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 10 діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Постановою КМУ від 04.03.2022 № 190 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 07.09.1998 № 1388 і від 11.11.2009 № 1200, доповнено абзац п. 7 Порядку № 1388 реченням такого змісту: «У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів».

Відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).

Абзацом 3 пункту 8 Порядку № 1388 визначено, що документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в сервісному центрі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений між покупцем та суб'єктом господарювання, який є власником зареєстрованого за ним транспортного засобу і здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, підписаний уповноваженою особою такого суб'єкта господарювання та скріплений печаткою (у разі наявності); договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений між покупцем та суб'єктом господарювання, що здійснює торгівлю транспортними засобами та придбав транспортний засіб, який перебував на державній реєстрації, для його подальшого продажу, підписаний уповноваженою особою такого суб'єкта господарювання та скріплений печаткою (у разі наявності); укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою; договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, оформлений в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; документи, що підтверджують придбання транспортного засобу для необхідності використання його під час проведення оперативно-розшукових, контррозвідувальних, розвідувальних заходів та негласних слідчих (розшукових) дій відповідно до законодавства (крім транспортних засобів, не зареєстрованих у сервісних центрах МВС); митна декларація за формою єдиного адміністративного документа відповідно до додатка I до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами 1987 року на паперовому носії або електронна митна декларація; декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, оформлена відповідно до додатка 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2025 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану»; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 2 (для державної реєстрації транспортних засобів, що ввезені на митну територію України як гуманітарна допомога, на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, набувачем гуманітарної допомоги); договір фінансового лізингу або зазначений у такому договорі окремий договір купівлі-продажу (викупу) предмета лізингу, або інший договір, визначений договором фінансового лізингу; акт про проведений електронний аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем. рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 985; акт про придбання майна на аукціоні з продажу майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність); договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, або акт про реалізацію активів на електронних торгах, виданий Національним агентством з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; акт про придбання товару на електронному аукціоні, виданий митним органом у разі продажу транспортних засобів у випадках, передбачених ст.243 МК України; договір купівлі-продажу, оформлений в електронній формі засобами електронного кабінету водія або Порталу Дія.

Таким чином, наведеними нормами передбачено, що державна реєстрація транспортного засобу територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.

Із наданих у судовому засіданні пояснень відповідача, встановлено, що він здійснив зняття транспортного засобу марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 з реєстрації у зв'язку із вибраковкою через те, що особа, яка придбала автомобіль не перереєструвала його на себе, а йому як власнику вказаного автомобіля приходили штрафи за порушення ПДР України. Оскільки владнати ситуацію в інший спосіб не вдалося, він вирішив саме таким чином зняти автомобіль з реєстрації.

П.45 Порядку № 1388 визначено, що вибракувані (списані) транспортні засоби (у тому числі ті, що перебувають на тимчасовому державному обліку) юридичних осіб знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а фізичних осіб - за заявами їх власників. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до сервісних центрів МВС. Вивільнені після зняття з обліку транспортних засобів у зв'язку з їх вибракуванням (списанням) складові частини, що мають ідентифікаційні номери, залишаються у розпорядженні власників. Відповідні сервісні центри МВС за зверненням власника видають на такі складові частини довідки встановленого зразка. Зареєстровані в Україні транспортні засоби, конфісковані або вибракувані (списані) за межами України компетентними органами іноземних держав, знімаються з обліку у зв'язку з їх вибракуванням (списанням) на підставі відповідної інформації таких органів.

Тобто, як свідчить аналіз вказаної норми, законодавством передбачена можливість власника за його заявою зняти з обліку вибракуваний транспортний засіб.

Згідно із ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

У свою чергу відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Відповідно до ч.1 ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Критерієм віднесення речей до рухомих визначається можливістю їх вільного переміщення у просторі. Автомобіль є рухомою річчю. За загальним правилом, право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна. Винятком із загального правила про те, що право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна є вказівка в нормі закону чи в положеннях договору. За допомогою такого універсального регулятора приватних відносин як договір його сторони можуть в договорі самі визначити момент виникнення права власності на рухому річ.

Також в пункті 7.13 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05 квітня 2023 року у справі № 911/1278/20 вказано, що положеннями частини першої статті 334 Цивільного кодексу України щодо переходу права власності на рухоме майно не передбачено в імперативному порядку, що право власності на таке рухоме майно переходить до набувача транспортного засобу з моменту здійснення його державної реєстрації. Право власності на рухоме майно переходить до набувача відповідно до умов укладеного договору, що узгоджується з принципом свободи договору відповідно до статей 6, 627, 628 Цивільного кодексу України. Якщо договором не передбачено особливостей переходу права власності у конкретному випадку шляхом вчинення певних дій, воно переходить з моменту передання транспортного засобу.

Водночас, Верховний Суд у постанові від 30.10.2019 по справі №683/2694/16-ц вказав, що право власності на транспортний засіб виникає лише з моменту його державної реєстрації, а не з моменту передачі автомобіля за договором купівлі-продажу. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, то, згідно з ч.1 ст. 328, ч. 4 ст. 334 ЦК України право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.

Основоположні принципи здійснення правомочностей власника сформульовані і у статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що набрала чинності для України з 11.09.97 та є складовою її правової системи відповідно до вимог статті 9 Конституції України.

Згідно статті 1 вищезазначеного протоколу, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Судом встановлено та не заперечується стороною позивача, що транспортний засіб марки «Peugeot Expert», 1997 року випуску, сірого кольору, номер кузову НОМЕР_1 не було зареєстрована за ОСОБА_2 станом на 18.12.2024.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідачем не повідомлено ТСЦ № 0714 про укладення ним договору комісії, оскільки розпорядження власником належним йому майном на власний розсуд є його правом. При цьому ні Законом України «Про дорожній рух», ні Порядком №1388 не передбачено обов'язку відповідача перевіряти факт укладення громадянами, які звертаються з заявами про вибракування транспортних засобів, укладення ними договорів про відчуження чи інших договорів.

З урахуванням наведеного вище, суд не відмовляє у прийнятті визнання відповідачем позову, оскільки на думку суду відсутні законні підстави для такого визнання.

Дійшовши такого висновку суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Таким чином, суди не вправі покласти в основу свого рішення лише факт визнання позову відповідачами, не дослідивши при цьому обставини справи.

Тобто повинно мати місце не лише визнання позову, а й законні підстави для задоволення позову.

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.06.2020 у справі № 588/1311/17 та постанові Касаційного цивільного суду від 25.05.2022 у справі 657/2136/19.

Відтак, суд дійшов висновку, що дії відповідача відповідають вимогам закону, яким визначено його право на вільне користування та розпорядження належним йому майно на власний розсуд. Будь-яке незаконне втручання у мирне володіння майном є заборонене законом. Розпорядившись своїм транспортним засобом Ющак О.М. вчинив свідомі дії, які вважав за необхідне.

У частині другій статті 89 ЦПК України встановлено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).

Згідно із положеннями частини третьої статті 12 та частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стороною позивача не доведено наявність обману в діях відповідача при вчиненні оспорюваного правочину, оскільки законом визначений перелік документів, які необхідно надати власнику для зняття з обліку автомобіля у зв'язку із вибраковкою. Такі твердження позивача є його власним тлумаченням, яке не знайшло свого підтвердження під час судового розгляду.

Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 81, 82, 141, 263-265, 354 ЦПК України, ст.ст. 206, 319, 328, 334 ЦК України, Законом України «Про дорожній рух», суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 , який поданий в його інтересах адвокатом Терлецьким Олександром Миколайовичем до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головний сервісний центр МВС, Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання недійсним як правочину заяву та застосування правових наслідків недійсності правочину - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ).

Відповідач: ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_5 ).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головний сервісний центр МВС (вул. Лук'янівська, 62, м. Київ, код ЄДРПОУ 40109173).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (вул. Рівненська, 74, с. Струмівка, Луцький район, Волинська область, код ЄДРПОУ 40112254).

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Л.В. Івасюта