Рішення від 06.10.2025 по справі 620/8687/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/8687/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у зміні дати призначення пенсії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04.06.2025 №253450003566 про відмову в частині дати первинного призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 28.05.2025 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області змінити дату призначення пенсії за віком «з 12.05.2025» на дату «з 01.01.2025» ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.01.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона 30.12.2024 отримала право на призначення пенсії за статтею 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак зважаючи на те, що позивач є діючою військовою та, крім того, проживає в насаленому пункту, де ведуться активні бойові дії, пенсійний орган мав призначити їй пенсію не з дати звернення, а з дати виникнення права на пенсію, що встановлено пунктом 14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у відзиві на позов з вимогами позивача не погодилось, в задоволенні позову просило відмовити в повному обсязі, оскільки за змістом п. 1 ч.1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Відповідно до зазначеного пенсійного віку (60 років) в розумінні Закону № 1058 позивач на дату звернення із заявою про призначення пенсії 12.05.2025 не набула. Днем звернення за призначенням пенсії, відповідно до пункту 1.8 Порядку № 22-1, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області правом подання відзиву на позов не скористалося.

Ухвалою судді від 04.08.2025 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження. Також надано відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі на надання відзиву на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком за нормами пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 12.05.2025 (а.с. 30).

Так, судом встановлено, що 12.05.2025 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою № 344 про призначення пенсії за віком за нормами п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058.

Заява ОСОБА_1 опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, прийнято рішення від 19.05.2025 № 253450003566 про призначення пенсії за віком за нормами п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 з 12.05.2025.

28.05.2025 ОСОБА_1 звернулась із заявою № 382 щодо перерахунку, а саме додавання страхового стажу за 2024 та 2025 роки та визначення вірної дати призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій з 31.12.2024 (дата видачі посвідчення УБД серія НОМЕР_1 від 30.12.2024).

Заява ОСОБА_1 опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та рішенням від 04.06.2025 №253450003566 зараховано період страхового стажу та заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.07.2024 по 30.04.2025, а також винесено рішення про відмову в частині визначення права призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій з 31.12.2024 (а.с. 31).

Позивач не погоджується із рішенням про відмову в зміні дати призначення пенсії, а тому звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 5 Закону № 1058 виключно Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №1058 передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначається види, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

В той же час, ст. 5 Закону №1058 регламентує, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ст. 26 Закону №1058 право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, в період з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 року.

Відповідно п. 4 ч. 1 ст.115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведения, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 20 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п. 19 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 11 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Згідно з пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1 заява, зокрема, про призначення пенсії (додаток 1 до Порядку № 22-1), подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

До заяви про призначення дострокової пенсії за віком за нормами п. 4 ч.1 ст. 115 Закону №1058 надаються, зокрема, документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:

документи про проходження військової служби (служби);

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.

Пунктом 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 передбачено, що військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток 2 до вказаного Порядку № 637).

Відповідно до пункту 24 Порядку 637 для підтвердження стажу роботи приймаються лише ті відомості про період роботи, що внесені до довідки на підставі документів, або відповідно до вимог цього Порядку.

Поряд з цим, за змістом п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії, відповідно до пункту 1.8 Порядку № 22-1, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (додаток 1 до цього Порядку).

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів протягом трьох місяців з дня повідомлення про необхідність їх подання розмір пенсії переглядається з дати призначення.

У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Водночас, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 14-6.2 Перехідних положень Закону № 1058 визначено, що тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається:

за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;

по інвалідності - з дня встановлення інвалідності;

у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника;

за вислугу років - з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому цього підпункту, визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, з якого призначено пенсію.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України формується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Термін «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України» для цілей цього підпункту вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Так, позивач є внутрішньо переміщеною особою та проживає в місті Семенівка, Чернігівської області, що підтверджується довідкою від 19.05.2023 (а.с. 17).

Матеріалами справи також підтверджується, що позивач проходить службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 із дислокацією в місті Семенівка.

Відповідно Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за №380/43786 затверджено перелік територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією:

- Пунктом 1.10 зазначено, що Семенівська міська територіальна громада в період з 22.06.2022 по 30.11.2024 визнана територією, на яких ведуться (велися) бойові дії (код: UA74060070000028810)

- Пунктом 3.7. зазначено, що Семенівська міська територіальна громада в період з 01.12.2024 по сьогоднішній день визнана територією активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Отже, на момент подання ОСОБА_1 заяви про призначення пенсії, остання мала статус особи, яка проживала та проживає на території активних бойових дій.

Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Аналіз вказаних вище норм законодавства дає підстави для висновку, що для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку.

Матеріали справи свідчать про призначення позивачеві пенсії за віком, а положення пункту 14-6.2 Перехідних положень Закону № 1058 у сукупності з наявними доказами проживання ОСОБА_2 як на момент звернення до пенсійного органу, так і на час розгляду судом справи, в зоні активних бойових дій, що дає право останній на призначення пенсії з наступного дня за днем виникнення в особи права на пенсію.

Європейський суд з прав людини у пункті 50 рішення від 13.01.2011 (остаточне) по справі «Чуйкіна проти України» (case of Chuykina v. Ukraine) (Заява №28924/04) зазначив, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), підпункту 2836, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції.

Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, пункт 45, від 10.07.2003, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, пункт 25, ECHR 2002-II).

Ураховуючи наведене, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04.06.2025 №253450003566 протиправно відмовлено позивачці на зміну дати призначення їй пенсії, чим порушено право ОСОБА_2 на отримання гарантованих державою коштів.

В частини вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.01.2025, з урахуванням раніше виплачених сум, то суд звертає увагу, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на призначення їй пенсії з дати виникнення права на таку, а тому питання здійснення перерахунку повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права. Таким чином, на час вирішення даного спору, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні перерахунку пенсії при виконанні даного судового рішення будуть порушені.

Таким чином, враховуючи, що оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у зміні дати призначення пенсії.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04.06.2025 №253450003566 про відмову в частині дати первинного призначення пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 28.05.2025 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області змінити дату призначення пенсії за віком «з 12.05.2025» на дату «з 01.01.2025» ОСОБА_1 , відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 807,47 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 14005, код ЄДРПОУ 21390940.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна, 7-А, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802.

Дата складення повного рішення суду - 06.10.2025.

Суддя Ю. О. Скалозуб