06 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1769/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом Міністерства юстиції України до Чернівецької обласної організації ленінської комуністичної спілки молоді України про припинення юридичної особи,
Міністерство юстиції України звернулось до суду з позовом до Чернівецької обласної організації ленінської комуністичної спілки молоді України про припинення шляхом заборони діяльності юридичної особи - Чернівецької обласної організації ленінської комуністичної спілки молоді України.
Позов обґрунтовано тим, що за результатами проведеного моніторингу відповідності найменування юридичної особи - громадської організації «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України» вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» було встановлено, що найменування зазначеної вище юридичної особи не відповідає вимогам закону. У зв'язку з цим Комісією з питань дотримання вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» було проведено правову експертизу та встановлено, що найменування юридичної особи - відповідача містить символіку комуністичного тоталітарного режиму в розумінні названого вище Закону. У зв'язку з цим позивачем як уповноваженим органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації, на виконання вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» подано даний позов до суду з метою припинення діяльності юридичної особи (громадського об'єднання) - Чернівецької обласної організації ленінської комуністичної спілки молоді України шляхом заборони її діяльності
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; відмовлено у задоволенні клопотання Міністерства юстиції України про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено строк для подання відзиву.
Вказана ухвала суду була надіслана відповідачу засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу, яка зазначена у позові, а саме: вул. Капеланська (Нікітіна), буд. 2, м. Чернівці, 58008. Проте вказаний конверт повернувся на адресу суду із зазначенням причин невручення - «адресат відсутній за вказаною адресою».
Частиною одинадцятою статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, зокрема, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Пунктом 5 частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у даній справі.
Однак правом подати відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не скористався.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що юридична особа «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України» (код ЄДРПОУ 34519296) зареєстрована як юридична особа з 16 квітня 2004 року з організаційно-правовою формою «громадська організація» та місцезнаходженням за адресою: вул. Нікітіна, буд. 2, м. Чернівці, Шевченківський р-н, Чернівецька обл., 58000. Керівником зазначеної юридичної особи є Мельник Андрій Віталійович.
На виконання вимог підпункту 2 пункту 4 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року №354 (зі змінами), Комісією з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Міністерства юстиції України було проведено правову експертизу відносно юридичної особи «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України».
Наявними у справі матеріалами підтверджується, що повідомлення про проведення правової експертизи 28 березня 2025 року Комісією з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Міністерства юстиції України на веб-порталі Міністерства юстиції України (структурний підрозділ - Департамент державної реєстрації).
За результатами проведеної експертизи Комісією складено правовий висновок №8 від 28 березня 2025 року та встановлено, що найменування об'єкта правової експертизи - юридичної особи «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України» не відповідає частині другій статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та 4 заборону пропаганди їхньої символіки», оскільки відповідно до Збірника матеріалів, рекомендацій і документів щодо виконання вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» «Декомунізація: що і чому перейменовувати й демонтувати», виданого Українським інститутом національної пам'яті у 2015 році, назва «ленінська» вживається на честь Леніна (Ульянова) Володимира Ілліча (1870-1924) - організатора Жовтневого перевороту 1917 року, голови Ради Народних Комісарів СРСР, а назва «комуністична» - є назвою, яка пов'язана з діяльністю комуністичної партії.
Вказаний правовий висновок був затверджений наказом Міністра юстиції України від 28 березня 2025 року №891/5, яким визнано, що найменування Чернівецької обласної організації ленінської комуністичної спілки молоді України не відповідає частині другій статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
У зв'язку з ухваленням зазначеного вище правового висновку Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України направлено на адресу відповідача лист від 10 липня 2025 року №99220/19.4/33-24 з вимогою надати пояснення протягом 10 днів з дня отримання цього листа щодо неприведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у строк протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.
Проте лист, адресований відповідачу, повернуто Міністерству юстиції України із зазначенням причини невручення «у зв'язку із закінченням терміну зберігання».
За таких обставин Міністерство юстиції України звернулось до адміністративного суду із цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Положеннями абзаців 3, 4 частини п'ятої статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, що у найменуванні юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів забороняється використовувати: символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»; символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09 квітня 2015 року №317-VIII (далі - Закон №317-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів - публічне заперечення, зокрема через медіа, злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на виправдання злочинного характеру комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, виготовлення та/або поширення, а також публічне використання продукції, що містить символіку комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.
Відповідно до частини другої статті 3 Закону №317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об'єднанням громадян, друкованим медіа та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого медіа.
Згідно з частиною третьою статті 3 Закону №317-VIII у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими медіа вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
Частиною четвертої статті 3 Закону №317-VIII встановлено, що рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
Частиною третьою статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №317-VІІІ передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №317-VIII у разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №228 від 02 липня 2014 року (далі - Положення №228 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців.
Пунктом 83-14 Положення №228 передбачено, що на Мін'юст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та / або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та/або Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Процедуру прийняття Мін'юстом рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» визначає Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року №354 (далі - Порядок №354).
Так, пунктом 3 Порядку №354 встановлено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.
Згідно з підпунктом 2 пункту 4 Порядку №354 підставою проведення правової експертизи можуть бути ініціатива Мін'юсту.
Відповідно до пунктів 7, 8, 9 Порядку №354 для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія).
Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.
До складу Комісії входять працівники Мін'юсту.
До роботи Комісії можуть залучатися представники правоохоронних органів, Центральної виборчої комісії, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), а також незалежні експерти (за згодою).
Комісія для виконання покладених на неї завдань має право отримувати в установленому порядку інформацію від правоохоронних органів, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.
Пунктами 14, 15, 18, 23 Порядку №354 встановлено, що предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів.
Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.
У тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів Мін'юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку про те, що на підставі прийнятого рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» Міністерство юстиції України звертається з відповідним позовом до суду про припинення такої діяльності у тому числі й громадської організації.
В контексті наведеного суд зазначає, що відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання» №4572-VI від 22 березня 2012 року (далі - Закон №4572-VI), громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Водночас положенням частини першої статті 4 Закону №4572-VI встановлено, що утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких, зокрема, спрямовані на пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.
Суд зауважує що, законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №317-VIII, яка передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності. Так, Мін'юст повинен установити невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» шляхом проведення правової експертизи та складання відповідного рішення Комісією. Лише після складання рішення про невідповідність вимогам Закону №317-VIII Мін'юст у тридцятиденний строк (з моменту складання такого рішення) може звернутись із позовом до суду щодо припинення діяльності такого об'єкта.
Як вбачається зі встановлених у даній справі обставин, на виконання зазначених вище положень законодавства Міністерством юстиції України в особі уповноваженої Комісії з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Міністерства юстиції України було проведено правову експертизу відносно юридичної особи «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України».
В ході проведеної експертизи виявлено факт невідповідності найменування громадської організації «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України» частині другій статті 3 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Вказане підтверджується правовим висновком Комісії №8 від 28 березня 2025 року, затвердженим наказом Міністра юстиції України від 28 березня 2025 року №891/5.
На виконання вимог пункту 18 Порядку №354 та з метою з'ясування причин не виконання вимог Закону №317-VIII позивач 10 липня 2025 року надіслав відповідачу лист №99220/19.4/33-24 з вимогою надати протягом 10 днів з дня отримання цього листа пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону №317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності. Проте лист був повернутий відправнику - Міністерству юстиції України із зазначенням причини невручення - «у зв'язку із закінченням терміну зберігання».
Станом на день звернення позивача до суду з цим позовом відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання відповідачем вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у Комісії були відсутні. Таких відомостей не було надано суду жодним з учасників цієї справи і в ході її судового розгляду.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Мін'юст дотримався законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи -відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», звернувшись до суду з позовом щодо припинення діяльності зазначеного об'єкта, попередньо установивши невідповідність його найменування Закону №317-VIII шляхом проведення правової експертизи.
Суд зазначає, що позивачем у відповідності до вимог Закону №317-VIII та на виконання вимог Положення №228 та Порядку №354 було встановлено факт наявності у найменуванні відповідача символіки комуністичного тоталітарного режиму.
У строки, визначені статтею 7 Прикінцеві та перехідні положення Закону №317-VIII, відповідач не привів своє найменування у відповідність до вимог Закону.
В ході судового розгляду цієї справи судом установлена відсутність об'єктивних причин, які перешкоджали відповідачу здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із Законом №317-VIII.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону №4572-VI припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Статтею 28 цього ж Закону визначено, що громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Зазначені положення кореспондуються з частиною третьою статті 3 Закону №317-VIII, згідно з якою, як зазначалось вище, у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими медіа вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
При цьому суд зауважує, що Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» не забороняє діяльність жодної юридичної особи, а вимагає лише коригування поведінки суб'єктів, які підпадають під дію встановлених обмежень, шляхом приведення діяльності/найменування у відповідність до встановлених вимог.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що Конституційний Суд України 16 липня 2019 року ухвалив Рішення щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 №317-VIII, яким вказаний Закон №317-VIII визнав таким, що відповідає Конституції України (конституційним).
Приймаючи вказане вище рішення, Конституційний Суд України виходив з того, що означений Закон ухвалено з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, будь-якої дискримінації за національною, соціальною, класовою, етнічною, расовою або іншими ознаками у майбутньому, відновлення історичної та соціальної справедливості, усунення загрози незалежності суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України.
Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що вимоги позову Міністерства юстиції України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Натомість відповідачем не було подано відзив на позов без зазначення причин його неподання та, відповідно, не спростовано доводів позову.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи не залучались свідки та не проводились експертизи, то відсутні підстави для стягнення з відповідача судових витрат.
Керуючись статтями 9, 72, 73, 74, 76, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Міністерства юстиції України до Чернівецької обласної організації ленінської комуністичної спілки молоді України про припинення юридичної особи задовольнити повністю.
Припинити діяльність юридичної особи - Громадської організації «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України» (вул. Капеланська (Нікітіна), буд. 2, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 34519296) шляхом заборони її діяльності.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 06 жовтня 2025 року.
Повне найменування учасників справи: позивач - Міністерство юстиції України (вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, код ЄДРПОУ 00015622); відповідач - Громадська організація «Чернівецька обласна організація ленінської комуністичної спілки молоді України» (вул. Капеланська (Нікітіна), буд. 2, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 34519296).
Суддя О.П. Лелюк