Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про зупинення провадження у справі
06.10.2025 справа №520/621/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання питання про зупинення провадження за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Господарського суду Донецької області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Господарського суду Донецької області, в якому просять суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Господарського суду Донецької області "Про надбавку за вислугу років у 2025 році" від 01.01.2025 №3-к щодо встановлення керівнику апарату суду Оксані Ніценко-Івашурі та заступнику керівника апарату суду Олександру Васютіну надбавки за вислугу років на державній службі із застосуванням пункту 13 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік";
- зобов'язати Господарський суд Донецької області здійснити перерахунок та виплату керівнику апарату Господарського суду Донецької області ОСОБА_2 надбавки за вислугу років на державній службі з 01.01.2025 відповідно до частини першої статті 52 Закону України "Про державну службу", а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця на кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, із урахуванням виплачених сум та із проведенням відрахування загальнообов'язкових платежів;
- зобов'язати Господарський суд Донецької області здійснити перерахунок та виплату заступнику керівника апарату Господарського суду Донецької області ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі з 01.01.2025 відповідно до частини першої статті 52 Закону України "Про державну службу", а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця на кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, із урахуванням виплачених сум та із проведенням відрахування загальнообов'язкових платежів.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №240/7215/24, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно з положеннями ст.291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до п.22 ч.1 ст.4 КАС України, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
З Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 18.11.2024 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/7215/24 за позовом фізичної особи до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування наказу в частині та зобов'язання вчинити дії.
Як зазначив Верховний Суд, у всіх вищевказаних адміністративних справах:
1) позивач - державний службовець місцевого загального суду;
2) відповідачі - місцевий загальний суд та територіальне управління ДСА, відповідальне за забезпечення фінансування та функціонування місцевих загальних судів, де працюють позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними і тими самими нормами права, а саме: у зв'язку з встановленням позивачам з 01.01.2024 надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону №3460-IX (на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу), положення якого, на думку позивачів, суперечать спеціальному Закону №889-VIII, відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків;
4) позивачами заявлені аналогічні за суттю вимоги:
- визнати протиправним і скасувати наказ в частині встановлення з 01.01.2024 надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік служби, але не більше 30% посадового окладу;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01.01.2024 відповідно до статті 52 Закону №889-VIII на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу
З огляду на те, що спірні правовідносини у цій справі та справі №240/7215/24 є подібними, а справу №240/7215/24 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність правових підстав, визначених пунктом 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, для зупинення провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №240/7215/24.
Відповідно до частини 4 статті 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.229, 236, 248, 256, 291, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Зупинити провадження у справі №520/621/25 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Господарського суду Донецької області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №240/7215/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 06 жовтня 2025 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО