Рішення від 06.10.2025 по справі 500/3566/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3566/25

06 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якої діє адвокат Андріяш Наталія Валеріївна, звернулася до суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправним та скасувати Висновок Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області від 23 квітня 2025 року за результатами перевірки листа ГУ ДПС у Волинській області 2076/5/03-20-13 04-05 в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки FORD FOKUS 2014 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 за ОСОБА_1 ;

зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях поновити реєстрацію за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) транспортного засобу марки FORD FOKUS 2014 року випуску, номерний знак НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_4 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зазначений транспортний засіб зареєстровано за нею 03.02.2024, однак, у травні 2025 року від Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області надійшло повідомлення про скасування проведеної державної реєстрації належного позивачу транспортного засобу та необхідність передачі номерних знаків і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Підставою для такого скасування став висновок Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області від 23.04.2025 за результатами перевірки листа ГУ ДПС у Волинській області №2076/5/03-20-1304-05 від 06.03.2025, яким зафіксовано, що у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів та Державному реєстрі обтяжень рухомого майна щодо транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов НОМЕР_4 на час проведення державної реєстрації останній, перебував під дією обтяжень, що підтверджується відомостями Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Відтак, на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998, прийнято рішення про скасування проведеної державної реєстрації транспортного засобу, придбаного позивачем у ТОВ «ЛОГІТРЕЙН» на підставі договору купівлі-продажу від 08.05.2024.

Позивач вважає такий висновок протиправним, оскільки на її переконання, транспортний засіб марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 набутий нею у ТОВ «ЛОГІТРЕЙН» на законних підставах, в той час як про існування у вказаного товариства (продавця) податкового боргу, на погашення якого було передано у податкову заставу належні йому транспортні засоби, в тому числі і той, що придбано позивачем, їй не було відомо.

Відповідач подав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні. Свою позицію обґрунтовує тим, що до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області (філія ГСЦ МВС) з Головного сервісного центру МВС надійшов для розгляду лист Головного управління Державної податкової служби у Волинській області №2076/5/03-20-13-04-05 від 06.03.2025, у якому було зазначено, що відповідно до пункту 5 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №830 від 05.07.2004, державна реєстрація податкової застави, предметом якої є рухоме майно, проводиться податковим керуючим, яким складено акт опису. Вказано, що при наявності належно оформленого та зареєстрованого обтяження майна боржника - ТОВ «ЛОГІТРЕЙН», яке мало бути спрямоване на забезпечення погашення його податкового боргу, транспортний засіб марки року випуску, номерний знак НОМЕР_5 зареєстровано на третю особу, у зв'язку із чим відбувся факт уникнення від оподаткування боржника - платника податків.

Відповідач зазначив, що згідно матеріалів реєстраційної справи, під час здійснення реєстраційних дій щодо транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 (лютий 2024 року) перевірка відповідних документів та відомостей здійснювалася в автоматизованому порядку засобами Єдиного державного реєстру МВС, за результатами якої не було встановлено будь-яких обтяжень щодо зазначеного транспортного засобу. Вказано, що оскільки на даний час такі записи про обтяження на транспортний засіб FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 наявні, то підстави для реєстрації за позивачем вказаного рухомого майна відсутні, а тому і було здійснено скасування такої за оскарженим висновком.

Третя особа ГУ ДПС у Волинській області правом на подання пояснень не скористалась.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 17.06.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Волинській області. Встановлено відповідачу та третій особі строк для подання відзиву на позовну заяву і пояснень.

Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі відповідач та третя особа отримали 18.06.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", які міститься в матеріалах справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не звертались.

Інших заяв чи клопотань з процесуальних питань до суду не надходило.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Між позивачем ОСОБА_1 (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛОГІТРЕЙН» (продавець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №РН-0000022 від 18.01.2024, за умовами якого продавець передає покупцю, а покупець зобов'язаний прийняти та оплатити узгоджену вартість предмету купівлі-продажу, а саме: легковий автомобіль марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 .

З наданих суду матеріалів реєстраційної справи слідує, що позивач звернулась до Територіального сервісного центру МВС №6141 регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області із заявою № 2136939552 від 03 лютого 2024 року, у якій просила провести за нею державну реєстрацію транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 .

Судом встановлено, а сторонами не спростовано, що до вказаної заяви додано документи, а саме: договір купівлі-продажу від 18 січня 2024 року № РН-0000022, виданий ТОВ «ЛОГІТРЕЙН» (код ЄДРПОУ 44430555); акт огляду реалізованого транспортного засобу від 18 січня 2024 року № 8325/24/000022, виданий ТОВ «ЛОГІТРЕЙН» (код ЄДРПОУ 44430555); митна декларація від 28 листопада 2023 року № 23UA204080024879U2, видана Рівненською митницею ДФС; реєстраційний документ Федеративної республіки Німеччина №ЕН189494.; сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу від 29 листопада 2024 року № UA.014.0291126-23, виданий ТОВ «КСЦ КОНКОРД»; висновок експертного дослідження від 01 лютого 2024 року № 20/6141/738, виданий Тернопільським НДЕКЦ МВС України; результати перевірки за Єдиним державним реєстром МВС від 03 лютого 2024.

На підставі вказаної заяви та доданих до неї документів, Територіальним сервісним центром №6141 Регіонального сервісного центру МВС у Тернопільській області 03.02.2024 проведено державну реєстрацію транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 за позивачем з видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 та номерного знака НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Волинській області звернулось до Головного сервісного центру МВС України із листом №2076/5/03-2013-04-05 від 06.03.2025 у якому повідомило, що посадовими особами Територіального сервісного центру МВС №6143 регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області здійснено первинну реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, що були у вжитку, в тому числі: марка FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 на ОСОБА_1 . Поряд з цим наголошено, що вказаний транспортний засіб перебуває у податковій заставі, зареєстрованій у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна по боржнику-платнику податків ТОВ «ЛОГІТРЕИН», яким здійснено реалізацію вказаного транспортного засобу ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу №РН-0000022 від 18.01.2024.

Відтак, з метою відновлення права держави на забезпечення майном боржника до моменту погашення податкового боргу, Головне управління ДПС у Волинській області просило вжити заходи щодо скасування реєстраційної дії, щодо перереєстрації визначених об'єктів, які були відчуженні, без попередньої згоди контролюючого органу.

З матеріалів справи слідує, що вказаний лист податкового органу скеровано для розгляду Головним сервісним центром МВС України до регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області (філія ГСЦ МВС) та отримано останнім 26.03.2025.

На підставі наказу РСЦ ГСЦ МВС в Тернопільській області (філія ГСЦ МВС) №49од від 21.04.2025, комісією вказаного сервісного центру проведено опрацювання та перевірку інформації, зазначеної у листі ГУ ДПС у Волинській області №2076/5/03-20-13-04-05 від 06.03.2025 на предмет дотримання вимог Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998, під час здійснення реєстраційних дій з транспортними засобами, зокрема, FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 .

За результатами перевірки листа ГУ ДПС у Волинській області 2076/5/03-20-13-04-05 встановлено наявність записів про обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна щодо транспортних засобів, а саме: запису № 31027473 від 07.12.2023 року Вид обтяження: публічне обтяження, Тип обтяження: податкова застава, Об'єкт обтяження: автомобіль легковий, марка FORD FOCUS, номер об'єкта: кузов НОМЕР_2 , рік виготовлення 2014, тип двигуна тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1997 см3, потужність - 85 кВт, боржник «ТОВ «ЛОГІТРЕЙН», код 4430555, Україна, 43020, Волинська обл., місто Луцьк, вул. Рівненська, будинок 76А, офіс 303, Обтяжувач: Головне управління ДПС у Волинській області, код 44106679, Україна, 43027, Волинська обл., Луцький район, м. Луцьк, Київський майдан, будинок 4, Термін дії: 07.12.2028.

Комісією зафіксовано, що під час здійснення реєстраційних дій щодо транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 перевірка відповідних документів та відомостей здійснювалася в автоматизованому порядку засобами Єдиного державного реєстру МВС, за результатами яких відомості про обтяження щодо зазначених транспортних засобів були відсутні, однак, оскільки проведеною перевіркою встановлено, що вказаний транспортний засіб перебував під дією обтяжень, то прийнято рішення провести скасування державної реєстрації 03.02.2024 транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_1 , за громадянкою ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_3 .

За наслідком перевірки 23.04.2025 комісією Регіонального сервісного центру МВС України у Тернопільській області, складено висновок про необхідність скасування державної реєстрації вказаного транспортного засобу та доручено Територіальному сервісного центру МВС №6141 РСЦ МВС в Тернопільській області скасувати таку державну реєстрацію вказаного автомобіля та забезпечити інформування власників транспортних засобів про скасування державної реєстрації ТЗ та необхідність здати до ТСЦ МВС свідоцтво про реєстрацію і номерні знаки.

Листом Територіального сервісного центру №6141 Регіонального сервісного центру МВС у Тернопільській області №31/19/1-515 від 24.04.2025 повідомлено позивача про скасування державної реєстрації транспортного засобу FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 , проведеної на ім'я позивача 24.02.2024, з огляду на що вказано про необхідність здати до сервісного центру свідоцтва про реєстрацію та номерні знаки.

Вважаючи протиправним Висновок про скасування проведеної державної реєстрації за позивачем транспортного засобу марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 , позивач звернулась із даним позовом в суд.

Мотивувальна частина

Предметом спору у межах даної судової справи є правомірність скасування Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Тернопільській області попередньо проведеної державної реєстрації за позивачем транспортного засобу марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких міркувань.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання регулює Закону України «Про дорожній рух» №3353-XII від 30.06.1993 (далі також Закон №3353-XII).

Статтею 34 Закону №3353-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, присвоєнням буквено-числової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформленням і видачею реєстраційних документів та/або їх формуванням в електронному вигляді (частина перша статті 34 Закону №3353-XII).

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. Суб'єкти господарювання, що здійснюють торгівлю транспортними засобами та придбали транспортний засіб, який перебував на державній реєстрації, для його наступного продажу, звільняються від обов'язку здійснення державної реєстрації такого транспортного засобу. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортного засобу здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом (частина одинадцята статті 34 Закону №3353-XII).

Частина четверта статті 34 Закону №3353-XII, яка протягом указаного часу не зазнавала змін, визначає, що державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 (далі також Порядок №1388).

Цей Порядок встановлює єдину на території України процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформлення і видачі реєстраційних документів та/або їх формування в електронній формі.

Абзац 1 пункту 3 Порядку №1388 (станом на час перереєстрації транспортного засобу за позивачем) визначав, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції транспортних засобів установленим вимогам правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Абзац 1 пункту 7 Порядку №1388 встановлював, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.

Абзац 1 пункту 8 Порядку №1388 передбачав, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).

Абзаци 1 та 2 пункту 15 Порядку №1388 передбачали, що державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів здійснюються після проведення уповноваженими особами сервісного центру МВС перевірки відповідних документів та/або відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державному Реєстрі атестованих судових експертів, автоматизованій базі даних про розшукувані транспортні засоби, банку даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірки відомостей про обмеження відчуження з Державного реєстру обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також відомостей про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), що містяться в Єдиному державному демографічному реєстрі (крім внутрішньо переміщених осіб, інформація щодо яких підтверджується даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб), відомостей про особу, що містяться в Єдиному реєстрі боржників, відповідних базах даних та державних реєстрах щодо осіб, які перебувають у розшуку, перевірки дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей, дійсності сертифіката відповідності за Державним реєстром сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстром виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником, документів, що підтверджують правомірність придбання, отримання відомостей щодо митного оформлення транспортних засобів, а також установлення відповідності конструкції вимогам правил та нормативів шляхом отримання відповідних відомостей із таких баз даних і реєстрів. За результатами таких перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться відповідний напис про їх проведення, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) і дати (крім випадків подання заяви в електронній формі через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія).

За наявності технічної можливості щодо електронної інформаційної взаємодії між МВС та суб'єктами електронної взаємодії перевірка відповідних документів та/або відомостей, їх отримання за реєстрами, базами і банками даних проводиться автоматично засобами центральної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС або системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Абзац 7 пункту 15 Порядку №1388 встановлював, що у разі наявності відомостей про розшук транспортного засобу його реєстрація, перереєстрація (крім випадків, визначених абзацом одинадцятим пункту 40 цього Порядку), зняття з обліку не здійснюються. Реєстрація транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, здійснюється за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки у спільному майні.

В свою чергу, згідно абзацу другого пункту 41 Порядку №1388, перереєстрація на нового власника транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, здійснюється за наявності письмової згоди обтяжувача (заставодержателя), крім випадків переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.

Абзацами 4 та 5 пункту 40 Порядку №1388 (станом на час складання оскаржуваного висновку та на момент скасування перереєстрації транспортного засобу за позивачем) визначено, що державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів скасовується, зокрема, на підставі відомостей про транспортний засіб, який під час здійснення його державної реєстрації (перереєстрації) або зняття з обліку перебував під дією обтяжень, або у разі подачі документів, інформація в яких не відповідає відомостям відповідних державних реєстрів.

Підставами для зняття зазначених обмежень та скасування державної реєстрації є рішення компетентних органів.

Тлумачення наведених приписів пункту 40 Порядку №1388 у контексті правових підстав для скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу у разі виявлення факту перебування його під дією обтяження дозволяє дійти висновку, що ці приписи установлювали загальне правило про заборону перереєстрації на нового власника транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження.

Винятками із цього правила були письмова згода обтяжувача (заставодержателя) та випадки переходу права власності на транспортний засіб у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.

У разі наявності в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відомостей про обтяження транспортного засобу, уповноважені особи сервісних центрів МВС не проводять його перереєстрацію, а якщо такий факт встановлено у період експлуатації транспортного засобу після його перереєстрації, відповідно до абзацу 5 пункту 40 Порядку №1388 скасовують цю перереєстрацію.

Аналогічні правові висновки зроблено Верховним Судом у постанові №460/4807/23 від 14.03.2024, які суд враховує в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України.

З матеріалів справи слідує, що позивачем на підставі договору купівлі-продажу №РН-0000022 від 18.01.2024, укладеного із ТОВ «ЛОПТРЕЙН» (код ЄДРПОУ 44430555) придбано транспортний засіб - FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 , який зареєстровано за позивачем з видачею їй свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 та номерного знака НОМЕР_1 .

Згідно підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом, а пунктами 88.1, 88.2 статті 88 Податкового кодексу України передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Відповідно до пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

При цьому, пунктом 90.1 статті 90 Податкового кодексу України визначено пріоритет податкової застави щодо пріоритету інших обтяжень (включаючи інші застави), який встановлюється відповідно до закону.

Законом, який визначає правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених із метою забезпечення виконання зобов'язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна є Закон України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень».

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», обтяженням є право обтяжувача на рухоме майно боржника або обмеження права боржника чи обтяжувача на рухоме майно, що виникає на підставі закону, договору, рішення суду або з інших дій фізичних і юридичних осіб, з якими закон пов'язує виникнення прав і обов'язків щодо рухомого майна.

За змістом статті 4 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» обтяження поділяються на публічні та приватні. Публічними є обтяження рухомого майна, яке виникає відповідно до закону або рішення суду.

До публічних обтяжень належить, зокрема, податкова застава, а також накладення арешту на рухоме майно на підставі рішень уповноважених органів у випадках, встановлених законом (підпункти 1 та 5 частини першої статті 37 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень»).

За таких обставин, податкова застава є публічними обтяженнями. Публічне обтяження набирає чинності з моменту його реєстрації у Державному реєстрі.

Судом встановлено, що Головним управлянням ДПС у Волинській області проведено реєстрації публічного обтяження транспортного засобу марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, а саме запис № 31027473 від 07.12.2023 року Вид обтяження: публічне обтяження, Тип обтяження: податкова застава, Об'єкт обтяження: автомобіль легковий, марка FORD FOCUS, номер об'єкта: кузов НОМЕР_2 , рік виготовлення 2014, тип двигуна тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 1997 см3, потужність - 85 кВт, боржник «ТОВ «ЛОГІТРЕЙН», код 4430555, Україна, 43020, Волинська обл., місто Луцьк, вул. Рівненська, будинок 76А, офіс 303, Обтяжувач: Головне управління ДПС у Волинській області, код 44106679, Україна, 43027, Волинська обл., Луцький район, м. Луцьк, Київський майдан, будинок 4, Термін дії: 07.12.2028.

Доказів скасування реєстрації публічного обтяження (податкової застави) щодо транспортного засобу марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 сторонами не надано, а судом не здобуто.

Також, доказів надання обтяжувачем (заставодержателем - Головним управлінням ДПС у Тернопільській області) згоди на відчуження вказаного транспортного засобу на його реалізацію станом на 03.02.2024 сторонами не надано, а судом не здобуто, як і не надано доказів того, що перехід права власності на транспортний засіб не здійснювався у порядку спадкування, правонаступництва або виділення частки в спільному майні.

При цьому суд враховує, що факт перебування під дією обтяження транспортного засобу марки FORD FOKUS, 2014 року випуску, кузов № НОМЕР_4 сторонами і не заперечується, з огляду на що суд зазначає, що на момент прийняття оскарженого рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноважених осіб сервісного центру МВС були беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб на час його державної реєстрації (03.02.2024) перебував під дією публічного обтяження (запис запис № 31027473 від 07.12.2023).

Слід зазначити, що саме встановлення факту державної реєстрації транспортного засобу, який перебуває під дією публічного обтяження за типом податкова застава, за позивачем зумовило зняття його з реєстрації.

Враховуючи наведені норми Порядку №1388 та обставини державної реєстрації транспортного засобу за позивачем, суд констатує обґрунтованість висновку Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області про те, що перереєстрація транспортного засобу за ОСОБА_1 відбулася під час перебування транспортного засобу під дією обтяження, а відтак дії сервісного центру щодо скасування державної реєстрації зазначеного транспортного засобу є правомірними.

Суд звертає увагу на те, що визначений у пункті 40 Порядку №1388 механізм скасування державної реєстрації автомобілів внаслідок виявлення обставин його реєстрації (перереєстрації) під час дії публічного обтяження, не направлений на припинення права власності на таке майно, оскільки державна реєстрація (перереєстрація) автомобілів сама по собі не породжує права власності на автомобіль, що реєструється.

В свою чергу, усі спори щодо прав на це майно (як-от невизнання права на це майно, добросовісність та правомірність набуття майна, тощо) вирішуються в порядку іншого судочинства та не можуть бути предметом дослідження у межах позовних вимог щодо правомірності дій суб'єкта владних повноважень при скасуванні проведеної державної реєстрації транспортних засобів.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України а тому дії щодо скасування проведеної державної реєстрації транспортного засобу не порушують прав чи законних інтересів позивачки.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті і є підставами для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 16 жовтня 2024 року у справі №826/5982/18.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29). Суди повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).

Інші аргументи сторін не є визначальними для вирішення даної справи та не спростовують висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду справи суд не встановив факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а тому не вбачає правових підстав для задоволення заявленого адміністративного позову.

Судові витрати

Згідно частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.

Оскільки у цій справі судом відмолено у задоволенні позову повністю, ним не присуджується та не стягується судові витрати на користь будь-якої із сторін.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 06 жовтня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (місцезнаходження: вул. Західно-Окружна, 11, 1,м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29016, код ЄДРПОУ 45805862);

третя особа:

- Головне управління ДПС у Волинській області (місцезнаходження: майдан Київський майдан, 4, м. Луцьк, Луцький р-н, Волинська обл., 43027, код ЄДРПОУ 44106679) .

Головуючий суддя Юзьків М.І.