про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
06 жовтня 2025 року м. Суми Справа № 480/2610/22
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І., розглянув звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.09.2025 про виконання судового рішення у справі № 480/2610/22.
1. Суть питання, з якого постановляється ухвала суду.
2. Рішенням суду від 17.06.2022 у даній справі вимоги позивача були задоволені.
3. Судом 21.03.2025 постановлено ухвалу про встановлення судового контролю та зобов'язано відповідача протягом 90 днів, з дня набрання ухвалою законної сили, подати до суду звіт про виконання рішення суду. 27.06.2025 судом встанволено новий 90 денний строк для подання звіту.
4. До суду 25.09.2025 надішов звіт відповідача про виконання рішення суду, а також клопотання про звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу.
5. Суд, перевіривши поданий звіт відповідача про виконання рішення суду, дійшов висновку про відсутність підстав для його прийняття.
6. Мотиви для висновків суду.
7. Щодо рішення по даній справі та його виконання.
8. Рішенням суду ззобов'язано відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу, відповідно до довідки ДУ "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України № 33/39-2856 від 21.12.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
9. Як вбачається з поданого звіту, позивачу у липні 2022 року здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Розмір пенсії після перерахунку склав 7494,17 грн.
10. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 до 31.07.2022 нарахована до виплати в розмірі 105929,09 грн та буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, оскільки, згідно зі статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
11. Також відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік, що передбачав 250 млн. грн на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету. Відповідачем 05.06.2025 та 25.09.2025 направлено до ПФУ листи щодо виділення коштів для погашення заборгованості на виконання рішення суду у справі № 480/2610/22. Виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
12. Суд зазначає, що у наданому відповідачем звіті вказано про перерахунок, а не про виплату позивачу пенсії. Фактично відповідачем подано звіт виключно про виконання судового рішення в частині перерахунку пенсії позивача. Отже, рішення суду в повному обсязі не виконано.
13. Щодо процесуальних норм та питання прийняття звіту.
14. Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим і підлягає виконанню на всій території України.
15. Згідно з п.6 ч.2 ст.382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити у разі невиконання судового рішення, в тому числі: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.
16. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (ч.2 ст.382-3 КАС України).
17. Звіт відповідача не містить орієнтовних строків виконання рішення суду та їх обґрунтування. Також у звіті не наведено обґрунтовані заходи, які вживаються відповідачем для своєчасного та повного виконання судового рішення.
18. Зазначення про те, що "нараховані кошти будуть виплачені за наявності бюджетних коштів" не є зазначенням орієнтовного строку виконання рішення суду.
19. Отже, відповідачу необхідно окреслювати певний орієнтовний строк, наприклад, зазначати у звіті таке (один з можливих варіантів): «Рішення суду буде виконано протягом __ днів (місяців, років), у разі наявності бюджетніх коштів, але не пізніше __ днів (місяців, років) після наявності коштів для виконання рішення у Вашій справі».
20. Відповідач не спростував того факту, що він не має можливості спрогнозувати орієнтовні строки виконання рішення.
21. Суд звертає увагу, що недостатньо зазначити фразу "відсутні бюджетні кошти для виконання рішення суду". Стаття 129-1 Конституції України передбачає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Згідно з ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
22. Крім того, з урахуванням обов'язковості рішень суду та принципу верховенства права, то відповідач повинен вчиняти всіх можливих дій для такого виконання.
23. Відповідач повинен з певною періодичністю звертатись до центральних органів та інформувати про проблему в Сумській області. Відповідач надав лист від 25.09.2025, адресований Департаменту Пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, в якому просив розглянути питання щодо виділення нарахованих позивачу коштів згідно рішення суду. Докази отримання такого листа Департаментом Пенсійного забезпечення ПФУ до звіту не надано, як і не надано доказів про відсутність інших коштів у відповідача для виконання рішення суду у даній справі.
24. Суд ще раз зазначає, що не займає позицію законодавчої чи виконавчої влади, а є незалежним і контролює виконання вже ухваленого рішення на користь позивача та враховує принцип верховенства права. Крім того, згідно ст.3 Конституції України утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
25. Отже, поданий звіт відповідача про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом, оскільки рішення не виконано, орієнтовний строк не зазначено, не доведено, що відповідачем вживаються, не один захід, а саме обґрунтовані заходи.
26. Щодо накладення на керівника штрафу.
27. Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
28. Стягнення штрафу застосовується за допущене правопорушення. Тобто, обов'язковим є факт такого правопорушення. У даному випадку це невиконання рішення суду та неприйняття судом звіту про його виконання.
29. Судом встановлено, що керівником відповідача на даний час не забезпечено виконання рішення суду у повному обсязі, а саме в частині виплати позивачу перерахованих коштів пенсії, в тому числі подано звіт, який не містить орієнтовних строків виконання рішення суду та їх обґрунтування, а також не містить обґрунтованих заходів, які вживаються відповідачем для своєчасного та повного виконання судового рішення. Отже, правопорушення наявне.
30. Враховуючи те, що судом відмовлено у прийнятті звіту відповідача, то суд, у відповідності до норми ч.3 ст.382-3 КАС України, накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
31. Тому за таке порушення суд визначає розмір штрафу для керівника ГУ ПФУ в Сумській області - 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 60560 грн (3028 х 20).
32. Щодо звільшення керівника від штрафу.
33. Приписом абзацу 2 ч.5 ст.382-3 КАС України передбачено, що якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
34. Звільнення від сплати можливе лише за наявності факту правопорушення, накладення такого штрафу в конкретному розмірі та за наявності клопотання відповідача про звільнення від сплати, яке є обґрунтованим. Відповідачем подане клопотання, в якому зазначено про таке.
35. З метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у IІ кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), наказом Пенсійного фонду України від 31.03.2025 № 49 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на ІІ квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на IІ квартал 2025 року. Станом на дату подання звіту, доведеним головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області тимчасовим розписом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не передбачено кошторисні призначення виплати для забезпечення виконання рішень суду.
36. Відповідно до пп.4, 5 п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
37. Згідно з ст.ст.23, 116 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
38. Відповідно до наданого відповідачем тимчасового розпису доходів і видатків ГУ ПФУ в Сумській області на ІІ квартал 2025 року, який затвердженого наказом ПФУ від 31.03.2025 № 48, видатки для забезпечення виконання рішень суду складають 0 грн.
39. Таким чином, судом встановлено, що відповідач перерахував позивачу пенсію за період з 01.04.2019 до 31.07.2022, однак не виплатив кошти саме через відсутність бюджетних асигнувань.
40. Отже, відповідач в особі керівника ГУ ПФУ в Сумській області вжив заходи з метою виділення бюджетних асигнувань для виконання рішення суду, проте рішення не виконано саме через відсутність таких асигнувань.
41. Крім того, суд у даному випадку встановив причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, врахував здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, а також встановив наявність вини такої посадової особи.
42. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення, недобросовісність у діях СВП, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
43. Зважаючи на те, що рішення суду не виконано, у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, але керівником ГУ ПФУ в Сумській області було вжито заходи для встановлення таких бюджетних асигнувань, то суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача та звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу.
44. Щодо встановлення нового строку для подання звіту.
45. Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що суд додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
46. Отже, з метою недопущення порушення прав позивача, то суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу повторно нового 90 денного строку для подання звіту про виконання рішення суду, а саме в частині здійснення виплати позивачу перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 до 31.07.2022.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382-2, 382-3 КАС України, суд
1. Клопотання відповідача від 25.09.2025 про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу - задовольнити.
2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 60560 грн.
3. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт від 25.09.2025 таким, що не підтверджує виконання рішення суду від 17.06.2022 у справі № 480/2610/22, в частині здійснення ОСОБА_1 виплати перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 до 31.07.2022.
4. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 17.06.2022 у справі № 480/2610/22, в частині здійснення ОСОБА_1 виплати перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 до 31.07.2022 - протягом 90 днів, з дня отримання даної ухвали.
5. Звернути увагу відповідача на вимоги норм ст.ст.382-2 та 382-3 КАС України, які передбачені для звіту.
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала складена та підписана суддею 06.10.2025.
Суддя А.І. Сидорук