Ухвала від 06.10.2025 по справі 480/6004/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань розгляду звіту про виконання судового рішення

та клопотання про звільнення від сплати штрафу

06 жовтня 2025 року Справа № 480/6004/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт про виконання судового рішення та клопотання про звільнення від сплати штрафу у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №480/6004/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (а.с.40-46), зокрема:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження розміру пенсії під час проведення з 01.03.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Крім того, вказаним рішенням стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 1073грн.60коп.

Зазначене рішення набрало законної сили та 28.08.2023 було видано, крім іншого, виконавчий лист про зобов'язання відповідача вчинити дії (а.с.117).

Ухвалою суду від 26.12.2023 за заявою позивача встановлено судовий контроль, зокрема, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 в адміністративній справі №480/6004/23 - на три місяці з дня отримання копії ухвали (а.с.110-112).

Ухвалами суду від 29.03.2024, від 04.07.2024, від 18.10.2024, від 07.02.2025 у прийнятті звіту судом відмовлено та встановлювався новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 в адміністративній справі №480/6004/23 - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду (а.с.125-126, 138-139, 151-152, 168-170). Ухвалою суду від 13.06.2025 також відмовлено у прийнятті звіту, задоволено клопотання відповідача про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу за невиконання рішення суду у цій справі та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 в адміністративній справі №480/6004/23 - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду (а.с.181-183).

Так, відповідачем подано звіт про виконання рішення суду (а.с.194-195), в якому представник Головного управління ПФУ в Сумській області вказав, що на виконання рішення у цій справі позивачу у серпні 2023 року здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2023, розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 26837,20 грн. Сума перерахованих коштів за період з 01.03.2023 по 31.08.2023 нарахована до виплати та становить 21000,00 грн.

Також зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1156 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, що передбачав 500 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного грошового утримання) за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету.

Станом на дату подання звіту забезпечено виплату коштів згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили по 19.11.2020 включно.

Тому, нараховані кошти на виконання судового рішення від 25.07.2023 у справі №480/6004/23, будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у серпні 2023 року.

Крім того, з посиланням на практику Верховного Суду представник відповідача наголосив, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин (постанови від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 та від 15.05.2020 у справі №812/1813/18).

Відтак, вважає, що рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.

Крім того, відповідач також подав клопотання про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України, З метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у III кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913, наказом Пенсійного фонду України від ЗО червня 2025 року № 111 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року. Станом на дату подання звіту, доведеним головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області тимчасовим розписом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не передбачено кошторисні призначення виплати для забезпечення виконання рішень суду (докази додаються).

Крім того, у клопотанні вказав, що ГУ ПФУ в Сумській області направлено лист від 02.05.2025 № 1800-0304-5/18346 для виділення коштів нарахованих згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі № 480/6004/23. Листом від 24.05.2025 № 2800-030203-9/34186 Пенсійний фонд України повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету

Згідно ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Перевіривши матеріали справи, звіту про виконання рішення та клопотання про звільнення від накладення штрафу у порядку письмового провадження, суд вказує наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів»).

Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача стверджує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду у цій справі позивачу з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення - без обмеження максимального розміру пенсії, та нараховано до виплати 21000грн.

Проведення вказаного перерахунку підтверджується витягом з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії до протоколу про перерахунок пенсії (а.с.58зворот, 122).

Однак суд відмічає, що проведення перерахунку пенсії з 01.03.2023 є лише передумовою до виплати сум, нарахованих при такому перерахунку, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести перерахунок, але й виплату позивачеві пенсії з 01.03.2023. Втім доказів про виплату цієї суми відповідачем суду не надано.

Щодо посилань представника відповідача у звіті та поясненні на висновки Верховного Суду щодо того, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за фактичної відсутності таких коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, суд зауважує наступне.

У постанові Верховного Суду від 15.05.2020 у справі №812/1813/18 Верховний Суд переглядав рішення першої та апеляційної інстанцій, що прийняті по суті спору - щодо правомірності прийняття постанови старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Луганській області Старовойтової В.В. від 12.06.2018 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу у розмірі 5100,00 грн. саме в контексті встановлення державним виконавцем факту невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Відтак, з огляду на неподібність відносин, вказаних у такій постанові Верховного Суду до спірних, а також враховуючи те, що наразі предметом розгляду є виключно питання в порядку виконання рішення суду, зокрема, щодо розгляду звіту про виконання рішення суду в межах встановленого на підставі ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України судового контролю у цій справі, а не вирішення спору по суті, суд не приймає посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 15.05.2020 у справі №812/1813/18.

Щодо посилань на постанову Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №560/523/19, суд зауважує, що поряд з висновком у цій постанові про те, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття, Верховний Суд також вказує, що на момент подання відповідачем звіту рішення виконано не в повному обсязі, оскільки повної виплати перерахованої суми довічного грошового утримання судді у відставці здійснено не було, що у свою чергу не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі.

Фактично Верховний Суд погодився з тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень спрямовуються на їх виконання в порядку черговості, а невиплата перерахованих коштів на виконання рішення суду не є підтвердження повного виконання рішення суду.

Відтак, посилання на таку постанову Верховного Суду суд оцінює критично.

Поряд з цим, Верховний Суд у постанові від 1 лютого 2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі №200/3958/19-а, від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18, дійшов висновків, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише перерахунку пенсії, та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду. В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Згідно ч.ч.1,2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Так, згідно п.2 ч.3 ст.382-2 КАС України до звіту додаються докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Всупереч п.2 ч.3 ст.382-2 КАС України, доказів направлення позивачу поданого суду звіту про виконання рішення суду представником відповідача не додано до такого звіту.

З урахуванням зазначеного та враховуючи, що відповідачем не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення у цій справі, рішення суду від 25.07.2023 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої пенсії у розмірі 21000грн. проведено не було, суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 25.07.2023 у справі №480/6004/23.

Щодо поданого відповідачем клопотання про звільнення керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу, суд вказує наступне.

Згідно ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у III кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913, наказом Пенсійного фонду України від 30 червня 2025 року № 111 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.

З копії наданого суду Тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року, затверджено наказом Пенсійного фонду України від 30 червня 2025 року №111 (а.с.197), підтверджено, що виплат для забезпечення виконання рішень суду на III квартал 2025 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області не закладено.

Крім того, судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області направлено лист від 02.05.2025 № 1800-0304-5/18346 до ПФ України щодо виділення коштів нарахованих згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі № 480/6004/23 (а.с.192), у відповідь на який відповідача листом від 24.05.2025 № 2800-030203-9/34186 повідомлено, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету (а.с.191).

Таким чином, відповідачем на цей час підтверджено відсутність бюджетних асигнувань для виконання рішення суду у цій справі.

З огляду на вищевикладене, суд на підставі ч.ч.3,5 ст.382-3 КАС України вбачає за необхідне клопотання відповідача задовольнити та звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу, встановивши відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у цій справі - на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 в адміністративній справі №480/6004/23.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити та звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 в адміністративній справі №480/6004/23.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2023 в адміністративній справі №480/6004/23 - на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.

Суддя І.Г. Шевченко