06 жовтня 2025 року Справа № 480/5479/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5479/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання дій протиправними та скасування рішення
ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії і скасувати рішення відповідача Головного управління ДПС у Сумській області - рішення № /18-28-24-09-02 "від - дата рішення відсутня" про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 3747 грн. 51 коп. щодо ОСОБА_1 , облікова картка платника податків № НОМЕР_1 , мешкає в АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги мотивовані протиправним рішенням Головного управління ДПС у Сумській області № /18-28-24-09-02 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 3747 грн, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав.
Вважає, що оскаржуване рішення відповідача є змістовною компіляцією двох попередніх рішень відповідача стосовно позивача, які через їх невідповідність діючому законодавству скасовані рішеннями вищого для відповідача органу - Державної податкової служби України за його скаргами в процесі їх адміністративного оскарження.
Наголошує, що вказаний відповідачем в оскаржуваному рішенні значний період часу до діючого законодавства вносилися зміни, якими було скасовано нарахування штрафу і пені в податкових взаєминах через введення військового стану.
Крім того, у вказаний відповідачем в оскаржуваному рішенні значний період часу позивача було мобілізовано до лав Збройних Сил України на особливий період від березня 2014 року по квітень 2015 року і його підприємницька і адвокатська діяльність в вказаний період часу були зупинені відповідно до діючого законодавства. Про що було офіційно повідомлено відповідачу, що унеможливлює для відповідача визначати в вказаний період часу підстави для нарахування штрафів і пені.
Позивач не є платником ЄСВ відповідно до діючого законодавства і в лютому 2021 року повторно подав відповідачу відповідну заяву про зняти його з обліку, як платника ЄСВ. У позивача, як у роботодавця, станом на 01.05.25 відсутня заборгованості зі сплати ЄСВ за найманих працівників - єдиного найманого працівника - коректора (корегування текстів) ОСОБА_2 . Про що відповідачем було видано довідку від 07.05.2025 № 3733/ 6/18-28-24-09.
Ухвалою суду від 15.07.2025 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою суду від 16.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
31.07.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній вказав, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як фізична особа-підприємець, яка використовує працю інших працівників є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також зазначено, що позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону № 2464, а саме, єдиний внесок за лютий 2014, березень 2014, вересень 2014, грудень 2014, січень 2015, лютий 2015 року, липень 2015, серпень 2015, вересень 2017, жовтень 2015, листопад 2015, грудень 2015, січень 2016, лютий 2016, березень 2016, квітень 2016, травень 2016, грудень 2019, та січень 2020 року сплачено з порушенням встановленого законодавством строку, тобто пізніше 20 числа наступного календарного місяця за тим, за який був нарахований єдиний внесок. Враховуючи вищевикладене, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши інші докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як фізична особа-підприємець, яка використовує працю інших працівників є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного соціального внеску винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 26.06.2025 № 6687/18-28-24-09-02.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст. 1 Закону № 2464).
Єдиний внесок для фізичних осіб - підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць.
Згідно з нормами частини п'ятої статті 8 Закону України № 2464 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22% до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Статтею 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок (ст. 6 Закону № 2464).
Згідно п.4 ст. 25 Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову політику і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом, а його стягнення відповідно до ст. 25 Закону здійснюють органи Державної виконавчої служби України.
Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469) затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів (далі - Інструкція).
Так, згідно з п.1 розділу VI Інструкції № 449, до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції № 449, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;
платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
За вимогами пункту 4 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів.
Аналіз змісту вищенаведених норм свідчить про те, що податковий орган у разі виявлення на кінець календарного місяця недоїмки зі сплати єдиного внеску, який слідує за останнім місяцем коли було сплачено єдиний внесок виносить вимогу про сплату боргу (недоїмки), яка може бути винесена протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника податків до акта перевірки.
Нарахування штрафу і пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків передбачено статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Так, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина десята).
У відповідності до пунктів 1, 2 розділу VII Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до платників, визначених підпунктами 1- 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Пункт 4 розділу VII Інструкції передбачає, що факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені у підпункті 2 пункту 2 цього розділу, посадова особа органу доходів і зборів оформляє актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт про порушення надсилається (вручається) платнику разом із рішенням про застосування штрафних санкцій.
Відповідно до пункту 5 розділу VII Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; свідоцтво про смерть фізичної особи. Таким чином, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у вказаний період, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Отже, у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платників єдиного внеску накладається штраф, розрахунок якого здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня; при цьому факти порушень законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, оформлюються актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів.
Судом встановлено, що рішення № 6687/18-28-24-09-02 від 26.06.2025 про нарахування фінансових санкцій прийнято за несвоєчасну сплату ОСОБА_1 єдиного внеску за лютий 2014, березень 2014, вересень 2014, грудень 2014, січень 2015, лютий 2015 року, липень 2015, серпень 2015, вересень 2017, жовтень 2015, листопад 2015, грудень 2015, січень 2016, лютий 2016, березень 2016, квітень 2016, травень 2016, грудень 2019 та січень 2020 року.
ОСОБА_1 на підтвердження здійснення платежів по єдиному внеску було долучено до матеріалів справи платіжні доручення відповідно до якого ОСОБА_1 на рахунки податкового органу були сплачені суми по єдиному внеску:
- 704 грн 20.10.2017 платіжним дорученням № 124 за вересень 2017р;
- 704 грн 17.11.2017 платіжним дорученням № 128 за жовтень 2017р;
- 354 грн 81 коп. 18.12.2017 платіжним дорученням № 129 за листопад 2017р;
- 704 грн 18.12.2017 платіжним дорученням № 132 за листопад 2017р;
- 704 грн 07.01.2018 платіжним дорученням № 136 за грудень 2017р;
- 704 грн 14.02.2018 платіжним дорученням № 140 за січень 2018;
- 704 грн 16.03.2018 платіжним дорученням № 144 за лютий 2018;
- 230 грн 12 коп.17.04.2018 платіжним дорученням № 150 за лютий 2018р;
- 918 грн 06 коп. 15.05.2019 платіжним дорученням № 36 за квітень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 04.06.2019 платіжним дорученням № 41 за травень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 03.07.2019 платіжним дорученням № 46 за червень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 05.08.2019 платіжним дорученням № 54 за липень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 16.09.2019 платіжним дорученням № 59 за серпень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 10.10.2019 платіжним дорученням № 67 за вересень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 04.11.2019 платіжним дорученням № 74 за жовтень 2019р;
- 918 грн 06 коп. 02.12.2019 платіжним дорученням № 80 за листопад 2019р;
- 918 грн 06 коп. 20.01.2020 платіжним дорученням № 4 за грудень 2019р;
- 1039 грн 06 коп. 10.02.2020 платіжним дорученням № 8 за січень 2020р;
- 1039 грн 06 коп. 10.03.2020 платіжним дорученням № 15 за лютий 2020р;
- 1039 грн 06 коп. 18.07.2020 платіжним дорученням № 368089319 за березень 2020р;
- 3117 грн 18 коп. 18.07.2020 платіжним дорученням № 368127174 за квітень, травень, червень 2020р.
Позивачем платежі з єдиного внеску за грудень 2019 та січень 2020 здійснювалися на банківський рахунок Головного управління ДПС у Сумській області № НОМЕР_2 , тоді як за інші періоди, що містяться в наданих Позивачем документах, - на рахунок № НОМЕР_3 .
Вищевказані банківські рахунки призначені для наступних платежів:
- UA658999980000037197204021819 - Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, - діяв для платників міста Суми з 01.10.2019 по 31.12.2019;
-UA488999980000355629204001819 - Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, у т. ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну.
ОСОБА_1 самостійно здійснював нарахування сум єдиного внеску як фізична особа, яка забезпечує себе роботою самостійно та як роботодавець, які відображав у звітах, поданих до контролюючого органу.
Як зазначає представник відповідача у додаткових поясненнях у справі, сплачені позивачем суми єдиного внеску нібито за грудень 2019 та січень 2020 як за найманого працівника на банківський рахунок № НОМЕР_2 були зараховані як погашення недоїмки зі сплати єдиного внеску як самозайнятої особи, яка виникла за результатами самостійного нарахування єдиного внеску ОСОБА_1 , при цьому нараховані позивачем суми єдиного внеску за грудень 2019 та січень 2020 за найманого працівника залишилися не сплаченими.
Таким чином, позивачем надано докази щодо сплати єдиного внеску за досліджуваний період.
Відповідачами не подано до суду доказів, що спростовують вказані обставини.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначене вище, оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд визнає про обґрунтованість позовних вимог, а тому вони підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання дій протиправними та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення відповідача Головного управління ДПС у Сумській області - рішення № /18-28-24-09-02 "від - дата рішення відсутня" про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 3747 грн. 51 коп. ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області витрати зі сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал