про залишення позовної заяви без руху
06 жовтня 2025 рокусправа № 442/7287/25
м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Андрусів У. Б., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, Управління СБУ у Львівській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та рішення про примусове видворення з України,
ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 ) пред'явив позов до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, буд. 11, м. Львів, 79007; ЄДРПОУ 37831493), Управління СБУ у Львівській області (місцезнаходження: вул. Вітовського, буд. 55, м. Львів, 79011; ЄДРПОУ 20001591), у якому просить суд: скасувати постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 203 КУпАП, прийняту відповідачем 1, та рішення про примусове його видворення з України, прийняте відповідачем 2.
Ухвалою суді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 24.09.2025 у справі №442/7287/25 адміністративний позов Богуша Ігоря Михайловича, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, Управління СБУ у Львівській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та рішення про примусове видворення з України передано Львівському окружному адміністративному суду.
Відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши позовну заяву, суддя дійшла висновку, що вона не відповідає процесуальним вимогам, установленим ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Позивач, звертаючись до суду з відповідним позовом вважає, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п. 14 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI), якою унормовано, що від сплати судового збору звільняються позивачі у справах у порядку, визначеному статті 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Статтею 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» визначено порядок оскарження рішень щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» рішення, що приймаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, щодо визнання іноземця або особи без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також рішення про втрату чи позбавлення статусу біженця або додаткового захисту, про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, можуть бути оскаржені в установленому законом порядку та в установлені цим Законом строки до суду.
Таким чином, пільга, передбачена п. 14 ч. 1 ст. 5 Закону №3674-VI поширюється на позивачів у справах щодо оскарження: рішень про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; рішень про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; рішень щодо визнання іноземця або особи без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; рішення про втрату чи позбавлення статусу біженця або додаткового захисту; рішення про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Предметом пред'явленого позову є скасування постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 203 КУпАП та рішення про примусове його видворення з України.
Отже, цей спір не відноситься до категорії справ, на яких поширюється пільга, передбачена п. 14 ч. 1 ст. 5 Закону №3674-VI, а отже ОСОБА_1 повинен оплатити судовий збір на загальних підставах.
Заразом, за позовну вимогу про скасування рішення про примусове видворення з України, прийняте Управлінням СБУ у Львівській області, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ч. 5 ст. 288 КАС України.
На виконання вимог ч. 3 ст. 161, ч. 8 ст. 160 КАС України до позовної заяви необхідно додавати документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Всупереч зазначеним законодавчим приписам, за пред'явлення цього позову позивач не сплатив судовий збір у нормативно встановленому розмірі.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору регламентовано Законом №3674-VI.
Частиною 1 ст. 4 Закону №3674-VI унормовано, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025 становить 3028,00 грн.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025 становить 3028,00 грн.
З прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено дві вимогу немайнового характеру.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору за одну позовну вимогу, то сума судового збору за звернення до суду з цим позовом становить 1211,20 грн. (3028*0,4).
Відтак, за пред'явлення цього позову позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн за такими платіжними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК Львiв/Залізничний р-н/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38008294; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Суддя звертає увагу, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду розміщені на офіційному сайті суду (https://adm.lv.court.gov.ua) в розділі «Судовий збір», де також можна автоматично розрахувати судовий збір та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
За змістом ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених процесуальним законом, її необхідно залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст. 160, 161, 169, 241, 243, 248, 256 КАС України, суддя
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, Управління СБУ у Львівській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та рішення про примусове видворення з України залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн.
3. Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
4. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна