Рішення від 02.10.2025 по справі 160/18518/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 рокуСправа №160/18518/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

25.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2024 року пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 14.08.2012 року отримує пенсію за віком список №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що на виконання постанови КМУ від 16.02.2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постанови Кабінету Міністрів України №185 від 25.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» позивачу проведено індексацію пенсії, але обмежено її розмір. Позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням індексації без обмеження її розміру, однак відповідач відмовив у здійсненні відповідного перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права та інтереси, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 11.07.2025 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

14.07.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов письмовий відзив на позов, у якому він з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві Головне управління не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 14.08.2012 року та отримує пенсію віком на пільгових умовах за Списком №1, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). ОСОБА_1 працює по теперішній час. Пенсія обчислена із загального страхового стажу, який складає 58 років 10 місяців 14 днів, зарахований по 31.07.2023 року з урахуванням кратності та додаткових років за список №1, та з урахуванням даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 року по 31.07.2023 року. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності та додаткових років за список №1 складає 0,58833. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача після оптимізації становить 5,30864. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки складає 47320,31 грн (3764,40 х 2,367928 х 5,30864). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.06.2025 складає: 27839,96 грн - основний розмір пенсії (47320,31 грн х 0,58833); 543,03 грн - доплата за 23 роки понаднормового стажу; 28382,99 грн - загальний розмір пенсії; 2106,39 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 року; 340,95 грн - обмеження в індексації з 01.03.2024 року; 1371,38 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025 року; 24564,27 грн - розмір пенсії з надбавками; 23610,00 грн - максимальний розмір пенсії. Вважає, пенсія розрахована відповідно норм чинного законодавства, тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду в строк до 05.09.2025 року належним чином завірені додаткові докази.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2025 року продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання витребуваних ухвалою суду від 26.08.2025 року доказів, до 22.09.2025 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 02.10.2025 року.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 14.08.2012 року та отримує пенсію віком на пільгових умовах за Списком №1, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

ОСОБА_1 працює по теперішній час.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 25.02.2025 року пенсія обчислена із загального страхового стажу, який складає 58 років 10 місяців 14 днів, зарахований по 31.07.2023 року з урахуванням кратності та додаткових років за список №1, та з урахуванням даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 року по 31.07.2023 року.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності та додаткових років за список №1 складає 0,58833.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача після оптимізації становить 5,30864.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки складає 47320,31 грн (3764,40 х 2,367928 х 5,30864).

Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.06.2025 складає:

27839,96 грн - основний розмір пенсії (47320,31 грн х 0,58833);

543,03 грн - доплата за 23 роки понаднормового стажу;

28382,99 грн - загальний розмір пенсії;

2106,39 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 року;

340,95 грн - обмеження в індексації з 01.03.2024 року;

1371,38 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025 року; 24564,27 грн - розмір пенсії з надбавками;

23610,00 грн - максимальний розмір пенсії.

Тобто, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постанови Кабінету Міністрів України №185 від 25.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» розмір пенсії позивача було проіндексовано, але обраховано з обмеженням.

Також з 01.03.2024 року розмір пенсії проіндексавано в межах максимального розміру пенсії, визначеного статтею 43 Закону №2262 та він складає 23610,00 грн.

27.05.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.06.2025 року №27409-19955/Р-01/8-0400/25 позивачу повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром та підтверджено, що відповідно до постанови №118, постанови №168 та постанови №185 обмежив розмір індексації пенсії позивача максимальним розміром.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у виплаті пенсії без обмеження розміру пенсії 10 (десятьма) прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України №118, №168, №185, протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Аналогічна за змістом норма права закріплена в статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Слід зазначити, що рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано неконституційним ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром. Таким чином, рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року щодо обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність стосується пенсіонерів з числа військовослужбовців.

Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулюють різні правовідносини та застосовуються до різних категорій осіб-пенсіонерів.

Є неоспорюваним факт того, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже саме норми цих законів підлягають застосуванню при вирішенні питання щодо перерахунку пенсій останнього.

З огляду на те, що норми статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині обмеження максимального розміру пенсій не визнані неконституційними, є чинними, останні підлягають обов'язковому застосуванню, а тому оскаржувані дії відповідача не мають ознак протиправності.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна