про залишення позовної заяви без руху
06 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11351/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Андрусенко О. О., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України та Військової частини НОМЕР_1 , третя особа Державна казначейська служба України про стягнення матеріальної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України та Військової частини НОМЕР_1 , третя особа Державна казначейська служба України з позовом про стягнення з Держави Україна матеріальної шкоди у вигляді недоотриманого грошового забезпечення за період служби з 20.05.2023 по 19.12.2024 у розмірі 405056,55 грн, заподіяної в результаті прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта (пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481), що був визнаний протиправним та нечинним, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з відповідного рахунку Державного бюджету України.
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Черніковим Д.Ю. за допомогою підсистеми “Електронний суд».
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так згідно з частиною першою статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частинами сьомою, дев'ятою статті 44 КАС України установлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. У разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який не є суб'єктом владних повноважень та подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов'язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Отже, у разі подання до суду процесуальних та інших документів в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у позивача виникає обов'язок надати доказ їх надсилання іншим учасникам справи (доказ надсилання поданих до суду документів листом з описом вкладення іншим учасникам справи або доказ надсилання до електронних кабінетів інших учасників справи).
Однак представник позивача не надав суду ні доказів надсилання Кабінету Міністрів України копії позовної заяви з доданими до неї документами поштовим листом з описом вкладення, ні доказів надсилання вказаних документів до електронного кабінету цього відповідача (якщо такий зареєстрований у підсистемі “Електронний суд»). Відомості про наявність або відсутність електронного кабінету в учасників справи теж не зазначено (хоч таку вимогу містить пункт 2 частини п'ятої статті 160 КАС України).
При цьому варто зазначити, що Законом України “Про Кабінет Міністрів України» та §1 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 18.07.2007 №950, визначено, що Кабінет Міністрів є колегіальним органом, до складу якого входять Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністри та міністри України, які очолюють відповідні міністерства. Кабінет Міністрів здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації.
Тобто, Кабінет Міністрів України не є юридичною особою та у нього не виникає обов'язку реєструватися в підсистемі “Електронний суд». Відтак, враховуючи приписи статті 44 КАС України, копія позовної заяви з додатками повинна бути направлена Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частин другої, четвертої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
В позовній заяві позивач вказав третю особу - Державну казначейську службу України. Проте в порушення вимог статті 49 КАС України в позовній заяві не вказано, які є підстави для участі у справі третьої особи та не вказано її статус (третя особа, яка заявляє чи не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача чи на стороні відповідача).
Згідно з частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви та вказати, статус третьої особи та на чиїй стороні необхідно залучити її до участі у справі (на стороні позивача чи відповідача, які підстави для її залучення), а також надати доказ надсилання Кабінету Міністрів України копії позовної заяви з доданими до неї документами.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України та Військової частини НОМЕР_1 , третя особа Державна казначейська служба України про стягнення матеріальної шкоди залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя О. О. Андрусенко