ЄУН: 336/6167/25
Провадження №: 3/336/5333/2025
Іменем України
25 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 ,-
На розгляд Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, після доопрацювання, надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені щодо ОСОБА_1 за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, старший солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби, призваним у зв'язку з мобілізацією 05 квітня 2022 року, приблизно о 00.30 годині 11 червня 2025 року, знаходячись в місці тимчасового розташування військової частини в АДРЕСА_2 , перебував в нетверезому стані, виконуючи обов'язки військової служби, в умовах воєнного стану. Ці дії підтверджуються Висновком про результати медичного огляду для встановлення факту перебування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 11.06.2025 року №155. Медичний огляд проведено в присутності двох свідків. Відеофіксація не застосовувалась у зв'язку з відсутністю спеціальних сертифікованих засобів відео зйомки.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не з?явився, хоча повідомлявся про час та місце розгляду справи шляхом направлення смс-повістки на номер телефону, вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення та шляхом направлення повістки в електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» військової частини НОМЕР_1 .
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 , 11.06.2025 року о 00.30 годині він дійсно перебував в нетверезому стані в місці розташування підрозділу в АДРЕСА_2 . Провину визнає.
До матеріалів справи також долучена заява, подана від імені ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі.
При визначені наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення та доведеності його вини суд виходить з наступного.
Суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У справах "Малофєєва проти Росії" ("Malofeyeva v.Russia",рішення від 30.05.2013, заява N 36673/04) та "Карелін проти Росії" ("Karelin v.Russia", заява N 926/08, рішення від 20.09.2016) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
За ст. 266-1 КУпАП в редакції Закону України № 2839 від 13.12.2022 року, який набрав чинності 27.01.2023 року, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до відомостей, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення, факт вчиненого правопорушення підтверджують свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 фото-відеофіксації під час проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння не застосовувались у зв'язку з відсутністю спеціальних сертифікованих засобів відеозйомки.
Однак, всупереч наведеним нормам, до матеріалів справи не долучено відеозапис, на якому було б зафіксовано проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння з застосуванням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відсутні в матеріалах справи і докази неможливості застосування таких засобів фіксації.
Враховуючи вищевикладене, огляд на стан сп?яніння був проведений з суттєвим порушенням положень чинного законодавства, а саме без застосування спеціальних технічних засобів відеозапису, тож суд не може прийняти в якості допустимого доказу висновок щодо результату вимірювання.
Інших доказів на підтвердження обставин, зазначених в протоколі, матеріали справи не містять, а особа, щодо якої складено протокол, до суду не з?явився, хоча ВЧ НОМЕР_1 повідомлялось про необхідність забезпечення явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання.
Прийняти до розгляду заяву від 11.06.2025 року, яка підписана від імені ОСОБА_1 суд не має можливості, оскільки обставини написання заяви невідомі.
Оскільки докази, представлені суду, зібрані із суттєвим порушенням порядку їх здобуття, достатніх доказів вчинення особою правопорушення не надано, тож подія адміністративного правопорушення не доведена, у зв?язку з чим суд вважає за необхідне закрити провадження у справі за відсутністю події адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд, керуючись ст. 247 п. 1 КУпАП,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя О.І. Дацюк
Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року
Дата видачі «_____»_________________20___року