Справа № 204/10130/25
Провадження № 1-кс/204/2767/25
Іменем України
29 вересня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
підозрюваного - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі, клопотання начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 , погоджене керівником Волноваської окружної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №42025052630000005 від 16.06.2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в смт. Велика Новосілка, Донецької області, громадянина України, з середньою освітою, працюючого водієм КУ Дніпровський територіальний центр допомоги населенню Дніпровської міської ради, раніше не судимого, одруженого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.4 ст.358 КК України,-
встановив:
До суду надійшло клопотання начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 , погоджене керівником Волноваської окружної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №42025052630000005 від 16.06.2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.4 ст.358 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ (зі змінами), з 05 години 30хвилин в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Законом України №4561-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік", зокрема статтею 14 встановлено, що у 2025 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30,абзацом першим пункту 60 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та здійснення заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, у пропорціях за напрямами, визначеними статтею 50 цього Закону, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 56 розділу VI "Прикінцеві та перехідніположення" Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11-13 цього Закону, спрямовуються відповідно на фонд ліквідації наслідків збройної агресії, що передбачається за бюджетною програмою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (загальнодержавні видатки та кредитування) "Фонд ліквідації наслідків збройної агресії" (код 3121430) (за рахунок джерел, визначених пунктом 8 статті 11 та пунктом 5 статті 12 цього Закону). Компенсації за пошкоджене/знищене нерухоме майно, регулюються: Законом України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України" (далі за текстом Закон);Порядком надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 року № 381 (далі за текстом Порядок №381); Порядком надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року №600 (далі за текстом Порядок №600).Правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України визначено Законом та Порядком ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 року №624 (далі за текстом Порядок №624; Реєстр пошкодженого та знищеного майна).Законом визначено, що знищені об'єкти нерухомого майна - це об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.Відповідно до пункту 2-1 Порядку №600, подання особою, яка є власником знищеного об'єкта нерухомого майна, заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, визначеного згідно з підпунктом "а" пункту четвертого частини першої статті 1 Закону, в електронній формі здійснюється з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), за умови, що право власності такої особи на зазначений знищений об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.Для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії (частина перша статті 3 Закону).Комісії є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Рішення зазначених комісій про надання/відмову у наданні компенсації за заявами громадян за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна відповідно до вимог Закону підлягає обов'язковому затвердженню уповноваженим органом.Для отримання компенсації заявник подає до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, заяву (пункт 6 Порядку №600).Згідно пункту 8 Порядку №600, заява про надання компенсації подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за вибором заявника: в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі за текстом Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія); у паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.Відповідно до пункту 10 Порядку №600, заявник, який подає заяву в електронній формі:1) встановлює мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання (у разі подання заяви через мобільний додаток Порталу Дія (Дія), та проходить електронну ідентифікацію та автентифікацію;2) відкриває поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації (далі за текстом спеціальний рахунок) в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір електронної інформаційної взаємодії, та перевіряє номер спеціального рахунку (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);3) обирає у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) послугу "Компенсація за знищене майно";4) подає у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) заяву;5) отримує у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) автоматичне повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду;6) забезпечує доповнення запитуваної інформації у разі надходження відповідних повідомлень у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) або додаткове подання документів у випадку, передбаченому частиною дев'ятою статті 4 Закону.Розмір компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації за відповідною формулою. Розмір компенсації встановлюється на рівні не нижче вартості спорудження житла відповідної площі, розрахованої за показником опосередкованої вартості у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна (пункт 16 Порядку №600).Згідно з пунктом 17 Порядку № 600, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації повідомляє заявнику про прийняття рішення щодо надання/відмови, зупинення розгляду заяви невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення: в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія); у паперовій формі - на поштову адресу або в інший спосіб, зазначений заявником у заяві.З метою збору та обліку інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно громадян України внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року №380 затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, який визначає умови, механізм та процедуру подання відповідного інформаційного повідомлення (далі за текстом Порядок № 380).Згідно пунктом 10 Порядку №380, особа є відповідальною за достовірність наданих в інформаційному повідомленні даних.Невід'ємною частиною механізму надання компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна є фіксації пошкоджень будівель та споруд, зумовлених збройною агресією, що проводиться відповідно Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 (далі за текстом Порядок №473), шляхом складання акту обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації та/або звіту з технічного обстеження.Організація та координація виконання невідкладних робіт здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності військовими адміністраціями (далі за текстом - уповноважений орган).В свою чергу, інформаційні повідомлення подані громадянами відповідно до Порядку №380 передаються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та зокрема покликані інформувати уповноважений орган про необхідність здійснити фіксацію пошкоджень будівель та споруд відповідно до Порядку № 473.Пунктом 6 Порядку №473 встановлено, що обстеження пошкоджених об'єктів здійснюється за рішенням уповноважених органів відповідно до затвердженого плану робіт шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно до пункту 8-1 Порядку №473, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно до пункту 9 Порядку №473.Вид обстеження (комісійне або технічне), а також черговість та строки виконання робіт з обстеження визначаються уповноваженим органом під час складання плану робіт (з урахуванням результатів попереднього візуального огляду пошкоджених об'єктів (характеру та ступеня наявних пошкоджень), а також наявних джерел і обсягів фінансування робіт з обстеження та подальшого відновлення пошкоджених об'єктів.Відповідно до пункту 8-1 Порядку №473 за результатами комісійного обстеження складається акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (далі - акт комісійного обстеження), у якому, зокрема, зазначається:- інформація про уповноважений орган, який утворив комісію, склад комісії та рішення щодо її утворення, дата обстеження- інформація щодо форми власності та власника (управителя) пошкодженого об'єкта (за наявності);- інформація про пошкоджений об'єкт-назва, адреса, загальна площа, кількість поверхів, секцій тощо;- інформація щодо обсягу та ймовірних причин пошкоджень (якщо можна визначити);- інформація щодо виконаних на дату обстеження ремонтно-відновлювальних робіт на об'єкті;- висновки щодо необхідності проведення технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку або інформація щодо руйнування/знищення об'єкта (у разі його непридатності для використання за цільовим призначенням та повної втрати ним своєї економічної цінності).Роботи з технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконуються відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року №257 (далі за текстом Порядок № 257) (пункт 9 Порядку №473).Відповідно до пункту 8-1 Порядку № 257 за результатами технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконавцем робіт з обстеження складається звіт з технічного обстеження, що має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (у тому числі щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації), а також в разі потреби відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі та огороджувальні конструкції, інженерні системи (із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень), принципові рішення (рекомендації) щодо їх відновлення (підсилення).Зазначений звіт є підставою для прийняття рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об'єктів або їх демонтаж (ліквідацію).Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми для надання компенсації шляхом фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката є Мінрозвитку (пункт 35 Порядку №600).Для виплати отримувачам компенсації Мінрозвиткувідкриває в Казначействі небюджетний рахунок.Пункти 33-41 Порядку №600 передбачають, що виконавцем програми для надання компенсації шляхом фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджене/споруджений в майбутньому, або інвестування/фінансування їх будівництва) (далі - житло) з використанням житлового сертифіката відповідно до Закону є АТ "Укрпошта" (далі виконавець програми).Відповідно до пункту 34 Порядку № 600 компенсації здійснюються в межах наявного обсягу коштів на небюджетному рахунку Мінрозвиткудо його закриття.Пунктами 3-5 Порядку №600 встановлено, що джерелами фінансування компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі компенсація) є кошти, визначені статтею 13 Закону (кошти державного (у тому числі Фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, Фонду ліквідації наслідків збройної агресії) та місцевих бюджетів; кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів; міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога; репарації або інші стягнення з російської федерації; інші джерела, не заборонені законодавством України).Так, у невстановлений час та дату, але не пізніше 17 вересня 2024 року, (точне місце не встановлено), в період дії воєнного стану в Україні, ОСОБА_8 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними грошовими коштами, шляхом обману, а саме отримання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді житлового сертифікату на придбання об'єкта житлової нерухомості, за знищений об'єкт нерухомого майна житловий будинок садибного типу, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_5 на праві власності відповідно до договору купівлі-продажу № 1491 від 27.05.1995, посвідченого державним нотаріусом Великоновосілківського районного нотаріального округу Донецької області.Для досягнення вказаної мети ОСОБА_5 , будучи обізнаним про порядок отримання компенсації, достовірно не знаючи, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , пошкоджений або зруйнований під час повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, оскільки з початку бойових дій на території Донецької області разом з родиною виїхав до м. Дніпра, де на теперішній час постійно мешкає, реалізуючи свій злочинний умисел, розробив злочинний план, відповідно до якого необхідно було: подати заяву за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія) на електронному носії, обравши послугу "Компенсація за знищене майно"; отримати витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості"; зібрати необхідні документи на об'єкт нерухомого майна та подати до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації на знищені об'єкти нерухомого майна Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області; запевнити Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації, що об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , був пошкоджений внаслідок збройної агресії російської федерації проти України; отримати погодження Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації на знищені об'єкти нерухомого майна Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької областіпо об'єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , для формування житлового сертифікату;отримати житловий сертифікат за зруйнований об'єкт нерухомого майна; здійснити підбір житла, як отримувач компенсації, яке має намір придбати з використанням житлового сертифіката;подати до виконавця програми звернення про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в житловому сертифікаті, за вибором: через нотаріуса, центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія); дочекатися розгляду звернення про фінансування придбання житла в порядку черговості його надходження;отримати підтвердження можливості фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката та резервації грошових коштів; здійснити державну реєстрацію припинення права власності отримувача компенсації на знищений об'єкт нерухомого майна, за адресою: АДРЕСА_1 , за який нараховано компенсацію у вигляді житлового сертифіката; у строк 30 календарних днів з дня прийняття рішення про надання отримувачу компенсації, укласти договір про придбання житла з використанням житлового сертифіката, який підлягає нотаріальному посвідченню.Далі, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на шахрайське заволодіння бюджетними коштами шляхом обману, достовірно розуміючи, що він не володіє в повному обсязі інформацією про пошкодження або зруйнування належного йому домоволодіння, розташованого за адресою:
АДРЕСА_1 , під час повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, уклав договір №02/09-24 від «17» вересня 2024 року з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_9 «Попереднє обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 » та надав документи, які підтверджують право власності на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а також п'ять фотографій зруйнованого будинку, видаючи їх за належний йому будинок, при цьому розуміючи, що надає фотографії зруйнованого будинку АДРЕСА_3 , який належить на праві власності ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .Продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами у особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану шляхом ОСОБА_11 04.05.2025, у невстановлений в ході досудового розслідування час (точне місце в ході досудового розслідування не встановлено), за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія) здійснив реєстрацію заяви на послугу "компенсація за знищене майно", реєстраційний номер заяви про надання компенсації в РПЗМ - ЗВ-04.05.2025-194017. Однак, 10.05.2025 розгляд зупинено, у зв'язку з тим, що проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки (реєстраційний номер документа в РПЗМ №ДР-09.05.2025-243091).26 травня 2025 року після сплати ОСОБА_5 в розмірі 5000 грн. відповідно до договору № 02/09-24 від 17.09.2024, 28.05.2025 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_9 зареєстровано (реєстраційний номер ТО01:2611-5464-6864-8321) у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва «Попереднє обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 », документ №1 від 28.05.2025, (статус документа - діючий, дата формування та підпису - 29.05.2025), після чого звіт у двох екземплярах було надіслано ТОВ «Нова пошта» ОСОБА_5 .У подальшому, ОСОБА_5 достовірно розуміючи, що отриманий ним звіт «Попереднє обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 », складений ФОП ОСОБА_9 не відповідає дійсності і візуально обстежені у звіті фотографії зруйнованого будинку, йому не належить, 2 червня 2025 року перебуваючи в приміщенні в якому тимчасово розташована Великоновосілківська селищна військова адміністрація за адресою АДРЕСА_4 , надав до комісії з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії російської федерації, що зумовили пошкодження (знищення) цих об'єктів та надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади завідомо підробний документ - звіт ТО01:2611-5464-6864-8321, підтвердивши, що у звіті використані матеріали, в тому числі фотофіксація, які відносяться до його будинку, що належить йому на праві приватної власності з метою отримання бюджетних коштів за зруйноване майно.5 червня 2025 року о 14:00 під час засідання комісії з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії Російської Федерації, що зумовили пошкодження (знищення) цих об'єктів та розгляду питань щодо надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади (витяг з протоколу № 22) «Про розгляд заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна», «Про відновлення та розгляд заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна» встановлено, що до Реєстру пошкодженого та знищеного майна надійшла заява №ЗВ-04.05.2025-194017 від ОСОБА_5 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 . Розгляд даної заяви було зупинено з 10 травня 2025 року у зв'язку з неможливістю проведення комісійного обстеження об'єкту з міркувань безпеки до виникнення відповідної безпекової ситуації (відсутність безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час виконання обстеження, зумовленою воєнними (бойовими) діями). Згідно звіту ТО01:2611-5464-6864-8321 від 29.05.2025, в якому визначено приватний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (був обстежений 24.09.2024) не придатний для використання за цільовим призначенням, наявні пошкодження несучих конструкцій, ступень та характер яких свідчать про повне руйнування об'єкта (зруйнований об'єкт). Подальша нормальна експлуатація неможлива. Відновлення будівлі неможливо. При більш детальному ознайомленні із звітом виявлено, що фотоматеріали використані у звіті, використовувалися у звіті наданому ОСОБА_10 (с-ще Велика Новосілка, вул. Лесі Українки, 77).Згідно рішення №327 від 5 червня 2025 року комісії з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії Російської Федерації, що зумовили пошкодження (знищення) цих об'єктів та розгляду питань щодо надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади, ОСОБА_5 відмовлено у відновленні розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , за заявою № ЗВ-04.05.2025-194017.У відповідності до листа Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області № 01-25/2320 від 19.08.2025 можлива сума компенсації, яка могла бути отримана власником зруйнованого майна у разі прийняття комісією рішення про надання компенсації становить 2 657 620 грн. відповідно до підпункту 2 пункту 16 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №600 від 30 травня 2023 року «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» та наказу Міністерства розвитку громад та територій України №773 від 28.04.2025 «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» (розрахунок станом на 1 квітня 2025 року).Згідно висновку експерта № СЕ-19/104-25/28074-ФП від 21.07.2025 судової фототехнічної експертизи у Звіті за результатами технічного обстеження житлового будинку АДРЕСА_1 , які підготовлено ФОП ОСОБА_12 та у Звіті про попереднє обстеження житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який підготовлено ФОП ОСОБА_9 , відтворено тотожній об'єкт (житловий будинок).Таким чином, ОСОБА_5 діючи умисно, з корисливих мотивів, у період дії воєнного стану в України, вчинив усі дії, які вважав необхідними для доведення свого злочинного умислу, направленого на заволодіння коштами Державного бюджету України в сумі 2 657 620 грн. шляхом обману до кінця, використавши завідомо підроблений документ - звіт ТО01:2611-5464-6864-8321 від 29.05.2025, складений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_9 «Попереднє обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 »,однак з причин, що не залежали від його волі злочин не було закінчено, оскільки комісією з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії російської федерації, що зумовили пошкодження (знищення) цих об'єктів та розгляду питань щодо надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади було виявлено, що фотоматеріали використані у звітіТО01:2611-5464-6864-8321 від 29.05.2025, використовувалися у звіті наданому ОСОБА_10 (с-ще Велика Новосілка, вул. Лесі Українки, 77).Таким чином, ОСОБА_5 , за викладених вище обставин, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 190 КК України, тобто в закінченому замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах.Крім того за вищевказаних обставин, 2 червня 2025 року ОСОБА_5 , перебуваючи в приміщенні в якому тимчасово розташована Великоновосілківська селищна військова адміністрація за адресою АДРЕСА_4 ,достовірно розуміючи, що наявний у нього звіт ТО01:2611-5464-6864-8321«Попереднє обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 », складений ФОП ОСОБА_9 на його замовлення, не відповідає дійсності, оскільки візуально обстежені у звіті фотографії зруйнованого будинку, не відносяться до будинку, що належить йому на праві приватної власності, тобто є завідомо підробленим документом, з метою отримання бюджетних коштів за зруйноване майно, надав його до комісії з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії російської федерації, що зумовили пошкодження (знищення) цих об'єктів та надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади. Таким чином, ОСОБА_5 , за викладених вище обставин, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, тобто в використанні завідомо підробленого документа.
25 вересня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 358 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився в смт. Велика Новосілка, Донецької області, громадянина України, працюючого водієм КУ Дніпровський територіальний центр допомоги населенню Дніпровської міської ради, з середньою освітою, раніше несудимого, одруженого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у закінченому замаху на заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 190 КК України; у використанні завідомо підробленого документа, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: заявою ОСОБА_5 до комісії з обстеження об'єктів, які постраждали від проявів збройної агресії рф Великоновосілківської СВА Волноваського району Донецької області від 02.06.2025;звітом про попереднє обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який підготовлено ФОП ОСОБА_9 ;звітом про технічне обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_3 , який підготовлено ФОП ОСОБА_12 ;витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України;висновком експерта № СЕ-19/104-25/28074-ФП від 21.07.2025 судової фототехнічної експертизи;показами свідка ОСОБА_13 від 23.07.2025;показами свідка ОСОБА_14 від 24.07.2025;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_14 від 24.07.2025;показами свідка ОСОБА_9 від 08.09.2025;показами свідка ОСОБА_15 від 07.09.2025;листом № 01-25/2320 від 19.08.2025 Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області про розрахунок суми виплат.З урахуванням викладеного, вважаємо, що стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 із вчиненням вказаних кримінальних правопорушень, тобто виправдовують необхідність подальшого проведення досудового розслідування у цьому провадженні з метою дотримання завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України. На думку сторони обвинувачення, на теперішній час наявні ризики, передбачені п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, які є підставою для обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді домашнього арешту.Згідно із ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому, залишати житло цілодобово або у певний період доби.Як вбачається з положень ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.Стороною обвинувачення при вирішенні питання про необхідність звернення до суду із клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту оцінено в сукупності такі обставини:вагомість наявних доказів про вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення - факти та інформація, якими сторона обвинувачення обґрунтовує причетність ОСОБА_5 до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, у цьому клопотанні та додатках до нього відображені у достатній мірі для висновку про обґрунтованість оголошеної йому підозри;тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його вини - ОСОБА_5 підозрюється у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 358. Частина 5 статті 190 КК України відповідно до ст. 12 КК України кваліфікується як особливо тяжкий злочин, за вчинення якого передбачено покарання виключно у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років;вік та стан здоров'я підозрюваного - ОСОБА_5 є особою похилого віку, не є особою, що має інвалідність;міцність соціальних зв'язків підозрюваного - має місце реєстрації та місце мешкання на території України;наявність у підозрюваного постійного місця роботи: підозрюваний ОСОБА_5 працевлаштований;підозрюваному не повідомлялося про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення.На думку сторони обвинувачення у цьому кримінальному провадженні доведено наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, тобто ризику того, що підозрюваний ОСОБА_5 без застосування до нього запобіжного заходу зможе переховуватися від органу досудового розслідування та суду. Ступінь ризику втечі стороною обвинувачення оцінено у сукупності наведених вище факторів, пов'язаних із характером особи підозрюваного, моральністю, його відношенням до інкримінованого кримінального правопорушення, місцем проживання, родом занять, майновим станом, особистими та соціальними обставинами його життя, сімейними зв'язками та зв'язками із суспільством.Водночас, стороною обвинувачення не встановлено стримуючих факторів, які б свідчили, що підозрюваним не будуть вживатися перешкоди для запобігання відправлення правосуддя у спосіб неявки в судове засідання. Враховуючи наведене вважаю, що підозрюваний ОСОБА_5 достовірно знаючи про тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його судом винуватим у вчиненні цього кримінального правопорушення, з метою уникнення відповідальності за вчинений ним злочини, буде переховуватись від органу досудового розслідування та суду.На підставі викладеного сторона обвинувачення дійшла до висновку, що ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, має місце у зв'язку із не проведенням у судовому засіданні допиту свідків та потерпілих.Згідно із ч. 2 ст. 181 КПК України запобіжний захід у вигляді домашнього арешту може бути застосований до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.З огляду на викладене сторона обвинувачення вважає, що застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у виді домашнього арешту є обґрунтованою та необхідною мірою, оскільки ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у скоєнні умисного особливо тяжкого злочину, максимальним покаранням за який є позбавлення волі строком до 12 років, у зв'язку з чим, на думку сторони обвинувачення, існує ймовірний ризик, що підозрюваний, перебуваючи на волі, може переховуватися від органу досудового розслідування та суду, незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому кримінальному провадженні.Тобто для вирішення питання про обрання домашнього арешту наявні всі обставини, передбачені ч. 1 ст. 194 КПК України: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, зазначеним у цьому клопотанні. Враховуючи викладене вище та особу підозрюваного, вагомість доказів причетності підозрюваного до скоєння інкримінованих йому злочинів, сторона обвинувачення дійшла до висновку, що застосування до ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу, ніж домашнього арешту, не забезпечить виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, покладених на нього кримінальним процесуальним законодавством. У зв'язку з чим, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у клопотанні.
В судовому засіданні захисник заперечував проти клопотання, оскільки вважає ризики необґрунтованими, просив відмовити у задоволенні клопотання і обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Також, зазначив, що ОСОБА_5 є особою похилого віку, раніше не судимий, має постійне місце проживання та місце роботи, має міцні соціальні зв'язки, проживає разом із дружиною.
Підозрюваний підтримав думку захисника.
Ознайомившись з наданими матеріалами клопотання та кримінального провадження, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.
Подане слідчим клопотання відповідає вимогам ст.ст. 181, 184 КПК України.
Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашній арешт відносно ОСОБА_5 , слідчий суддя вважає, що наведені у ньому дані, виклад яких зроблено з посиланням на матеріали кримінального провадження, свідчать про достатність підстав вважати обґрунтованою підозру у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_5 до вчинення злочинів, підозра у яких йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.
Прокурором доведено, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні умисного тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч.5 ст.190 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до дванадцяти років, а також у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.4 ст.358 КК Україени, підозрюваний, намагаючись уникнути покарання може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні. Разом з цим, в судовому засіданні встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 раніше не судимий, має міцні соціальні зв'язки, має постійне місце проживання в м.Дніпро, працевлаштований.
Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців.
Враховуючи викладене, а також особу підозрюваного, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено, що застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту зможе запобігти вищевказаним ризикам, передбаченим п.п.1,3 ч.1 ст.177 КПК України, тому клопотання прокурора слід задовольнити та застосувати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний період доби в межах строку досудового розслідування, а саме до 25 листопада 2025 року, з покладанням певних обов'язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України, що наразі буде достатнім запобіжним заходом, який забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігання визначеним ризикам, і в повній мірі забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_5 . Застосування більш м'якого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, про що в судовому засіданні просили захисник та підозрюваний, за відсутності дієвих стримуючих чинників, є недоцільним, оскільки не буде достатнім для запобігання визначеним ризикам, передбаченим п.п. 1,3 ч.1 ст. 177 КПК України.
Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 181, 184,186-187, 193-194,196-197, 205, 309-310, 369-372 КПК України, суд,-
постановив:
Клопотання начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 , погоджене керівником Волноваської окружної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №42025052630000005 від 16.06.2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.15, ч.5 ст.190, ч.4 ст.358 КК України- задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби з 22.00 год. до 06.00 год. в межах строку досудового розслідування, а саме до 25 листопада 2025 року за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Зобов'язати підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком до 25 листопада 2025 року, виконувати наступні обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України:
- не покидати у певний період доби з 22.00 год. до 06.00 год. до 25 листопада 2025 року місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , без дозволу слідчого, прокурора або суду, за винятком випадків переміщення до найближчого укриття на час дії сигналу «Повітряна тривога» та подальшого невідкладного повернення до житла;
-прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора, суду;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники поліції з метою контролю за її поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.
Контроль за виконанням ухвали покласти на уповноважених працівників територіального відділу поліції за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_5 .
Ухвала про застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1