30.09.2025 Справа № 914/900/24
За позовом: Першого заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі позивача: Львівської міської ради, м.Львів,
до відповідача: Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець», м.Львів,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Приватне підприємство «Галпрофбуд», м.Львів,
про: визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації речового права та його припинення, повернення земельної ділянки.
Суддя І. КОЗАК
При секретарі Г.ГЕЛЕШ
Представники сторін:
Прокурор: Максимовська С.С.
Позивач: Ковела М.В.
Відповідач: Галушко О.І.
Третя особа: не з'явився.
На новий розгляд до Господарського суду Львівської області подано позов Першого заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі позивача Львівської міської ради до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Приватного підприємства «Галпрофбуд» про визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації речового права та його припинення, повернення земельної ділянки.
Ухвалою суду від 13.05.2025 справу прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання на 03.06.2025. Рух справи відображено у попередніх ухвалах суду.
16.09.2025 третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача подано клопотання(вх.№3838/25) про призначення судової експертизи На розгляд судового експерта просить поставити таке питання:
1- Чи відповідає Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників операції об'єднаних сил (учасників антитерористичної операції) Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець» м. Львів вул. Під Голоском вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, у редакціях, які діяли станом на дату затвердження документації? Якщо не відповідають - то в чому полягають невідповідності?
Проведення судової експертизи третя особа просить доручити експертам Львівського наукового-дослідного інституту судових експертиз, оплату просить покласти на ПП «Галпрофбуд».
Прокурор у судове засідання 30.09.2025 з'явився, подав заперечення на клопотання про призначення судової експертизи (вх.№24938/25 від 19.09.2025). Вважає таке необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, оскільки прокурором не заявлено позовної вимоги про скасування рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою, а питання відповідності чи невідповідності проекту землеустрою вимогам законодавства не є підставою позову.
Представник позивача у судове засідання 30.09.2025 прибув, клопотання про зупинення провадження у справі підтримав.
Представник відповідача у судове засідання 30.09.2025 з'явився, підтримав клопотання про призначення судової експертизи у додаткових письмових поясненнях (вх.№24872/25 від 19.09.2025). Львівська міська рада стверджує, що, надаючи земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0506 площею 0,2000 га Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець», керувалась нормою закону визначену в ст. 41 Земельного кодексу України, а тому не проводила аукціон.
Позов обґрунтовано тим, що договір оренди від 10.09.2021 №Ш-4366 укладений всупереч вимогам ст.ст.41, 116, 124, 134 Земельного кодексу України, ст.ст.133-135, 137 Житлового кодексу України та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 №186, ст.2, ч.2 ст.16 Закону України «Про оренду землі», а тому наявні підстави для визнання недійсним вказаного договору оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) та повернення земельної ділянки власнику - Львівській міській раді. На думку прокурора, Житловий кодекс та постанова Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 №186, якою затверджено Примірний статут ЖБК, є чинними, їх положення не суперечать іншому чинному законодавству України, а тому обов'язкові до виконання всіма юридичними та фізичними особами, органами влади та їх посадовими особами. Як зазначає прокурор, при укладенні договору оренди Львівською міською радою не взято до уваги той факт, що виконавчим комітетом Львівської міської ради рішення зборів про організацію ОК “ЖБК “Український доброволець» та список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей не затверджувалися. Просить:
- визнати недійсним договір оренди землі від 10.09.2021, укладений між Львівської міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець», який зареєстровано у Львівській міській раді 10.09.2021 за №Ш-4366, про що в книзі записів реєстрації договорів Ш-4 внесено відповідний запис та застосувати наслідки недійсного правочину.
- скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:05:004:0506 площею 0,2000 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2557078946060) за Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець» (ідентифікаційний код юридичної особи - 43065899) на підставі договору оренди землі від 10.09.2021 строком на 10 років (номер запису про інше речове право - 46169562), припинивши інше речове право - право оренди земельної ділянки.
- зобов'язати Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець» (код ЄДРПОУ 43065899) повернути власнику - Львівській міській раді (код ЄДРПОУ 04055896, місцезнаходження: пл.Ринок,1, м.Львів, 79008) земельну ділянку кадастровий номер: 4610137500:05:004:0506 площею 0,2000 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2557078946060, номер запису про інше речове право 46169562).
Розглянувши подане третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, клопотання про призначення судової експертизи, суд зазначає таке.
Відповідно до приписів ч.1 ст.102 ГПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання.
Згідно п. 2 ч. 6 ст. 69 ГПК України, експерт має право, зокрема, заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 228 ГПК України господарський суд може зупинити провадження у справі за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи, зокрема, у випадку призначення судової експертизи.
Визнання недійсним договору оренди землі №Ш-4366 від 10.09.2021 року є неможливим без дослідження підстав та передумов для укладення такого договору, зокрема - рішення відповідного органу місцевого самоврядування - орендодавця, зокрема це стосується ухвал Львівської міської ради, якими надавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою та затверджувався такий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди.
Згідно Земельного законодавства України підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затвердженні такого проекту землеустрою може бути лише його невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 3 ст. 123 ЗК України) та невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч. 15 ст. 123 Земельного кодексу України).
Прокурор неодноразово наголошував і на невідповідності проекту землеустрою вимогам чинного законодавства та містобудівній документації в частині необґрунтованості площі земельної ділянки, що надана в оренду для потреб будівництва кооперативного житла.
З огляду на вищезазначене, підлягає дослідженню проект землеустрою на відповідність його земельному законодавству України, іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, містобудівній документації (враховуючи передбачу такої земельної ділянки в спрощеному порядку, визначеному ст. 41 ЗК України, без проведення земельних торгів).
З метою встановлення відповідності проекту землеустрою вимогам законодавства, необхідним є призначення судової експертизи у цій справі.
Щодо визначення науково-дослідної установи для проведення судової експертизи у цій справі, то для об'єктивного вирішення даного спору, суд вважає за необхідне доручити проведення судової експертизи у цій справі Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (адреса: 79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
На підставі наведеного вище, керуючись ст.ст. 99, 228, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання Приватного підприємства «Галпрофбуд» про призначення судової експертизи (вх.№3838/25 від 16.09.2025) задовольнити повністю.
2. Призначити у справі № 914/900/24 судову експертизу.
3. Проведення експертизи доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (адреса: 79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
4. Попередити судового експерта (судових експертів) про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України, за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову (без поважних причин) від виконання покладених обов'язків.
5. Судовому експерту надати висновок щодо питання:
1- Чи відповідає Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників операції об'єднаних сил (учасників антитерористичної операції) Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Український доброволець» м. Львів вул. Під Голоском вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, у редакціях, які діяли станом на дату затвердження документації? Якщо не відповідають - то в чому полягають невідповідності?
7. Оплата за проведення експертизи покладається на Приватне підприємство «Галпрофбуд».
8. Матеріали справи для проведення експертизи направити у Львівський науково-дослідний інститут судової експертизи Міністерства юстиції України (79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
9. Провадження у справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена у строки та в порядку, визначеному § 1 глави 1 розділу згідно IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 06.10.2025.
Суддя Козак І.Б.