Рішення від 06.10.2025 по справі 905/696/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

06.10.2025р. Справа №905/696/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу

за позовом Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області

до відповідача Фізичної особи-підприємця Мирошниченко Тетяни Вікторівни ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 77 675,64 грн, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення Фізичної особи-підприємця Мирошниченко Тетяни Вікторівни 77 675,64 грн з яких 58 090,63 грн - основний борг з орендної плати, 12 478,88 грн - пеня, 1 869,69 грн - 3% річних, 5 209,44 грн - інфляційні втрати.

В обґрунтування позовних вимог Керівник Слов'янської окружної прокуратури Донецької області посилається на порушення відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №09/18 від 30.11.2018 в частині сплати орендних платежів.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 14.07.2025 прийнято позовну заяву Керівника Слов'янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Щодо строку розгляду справи суд зазначає.

Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України), суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України»,«Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався. Востаннє Указом Президента України №478/2025 від 14.07.2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4524-IX від 15.07.2025, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Таким чином, на час винесення даного рішення в Україні продовжено строк дії воєнного стану.

Приймаючи до уваги введення в Україні воєнного стану, наслідком чого стала дистанційна робота суду у віддаленому режимі, постійні обстріли м.Харків, суд розглядає спір в межах розумних строків в контексті положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поза межами строків, що визначені процесуальним законом.

Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи.

Судом встановлено, що відповідач - Фізична особа-підприємець Мирошниченко Тетяна Вікторівна - не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою відповідача є: 84118, Донецька обл., місто Слов'янськ, ВУЛИЦЯ ГОРЛІВСЬКА, будинок 67.

Судом були вчинені всі належні дії для своєчасного повідомлення відповідача про розгляд даної справи. Ухвала суду про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення на його юридичну вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Однак поштове відправлення - 0601169879633 (ухвала про відкриття провадження у справі) було повернуто до суду відділенням поштового зв'язку з відміткою «закінчення встановленого терміну зберігання».

У постанові Верховного Суду від 18.03.2021 у справі №911/3142/19 роз'яснено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження №11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

Відповідно до п.117 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику.

Верховний Суд у постанові від 14.08.2020 у справі №904/2584/19, здійснивши аналіз статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, дійшов висновку, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

Встановлений порядок надання послуг поштового зв'язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.

При цьому, суд повідомив відповідача про розгляд справи шляхом направлення телефонограми на відомий суду номер телефону - НОМЕР_2 , телеграму прийняла Мирошниченко Тетяна Вікторівна (особисто).

Ухвала суду від 14.07.2025 направлена відповідачу на відому суду електронну пошту - tanyamirosh88@gmail.com, згідно довідки - листа доставлено до скриньки 14.07.2025 року.

Судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі "Судова влада" було опубліковано оголошення зі змістом резолютивної частини ухвали про відкриття провадження у справі, роздруківка означеного оголошення наявна в матеріалах справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно із частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Суд зазначає, що судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Враховуючи вищевикладене, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи №905/696/25.

Відповідач та третя особа правом на подання відзиву на позов не скористався, свої пояснення стосовно позову до суду не подав. Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України).

Положеннями ст.248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ

13 листопада 2018 року між Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради (далі - Орендодавець) та фізичною особою - підприємцем Мирошниченко Тетяною Вікторівною (далі - Орендар) укладено Договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська № 9/18 (далі - Договір).

Укладаючи Договір, сторони погодили його істотні умови, зокрема:

п.п. 1.1, 1.2, 2.1, 2.2 Договору: Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування частину нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади, розташованих за адресою: м. Слов'янськ, вул. Шевченка, 4, загальною площею 267,4 м? (далі - Майно), яке перебувало на балансі комунального підприємства «ЖЕК № 1», а згодом - на балансі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради.

п. 1.2 Договору: об'єкт оренди передано з метою використання для розміщення ательє.

п. 3.1 Договору: за користування об'єктом оренди Орендар сплачує 100% орендної плати до місцевого бюджету.

п. 3.5 Договору: орендна плата у грошовій формі сплачується Орендарем самостійно, незалежно від результатів господарської діяльності, щомісяця не пізніше 15 числа наступного місяця. Надмірно сплачена сума орендної плати зараховується в рахунок майбутніх платежів.

п. 10.1 Договору: він набирає чинності з дати підписання сторонами акта приймання-передачі та діє з 30.11.2018 до 29.11.2033 включно.

Згідно з протоколом засідання конкурсної комісії з передачі в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська № 11/18 від 07.11.2018, орендна плата за базовий місяць оренди (червень 2018 року) становила 3 374,23 грн.

Місячний розмір орендної плати за перший місяць оренди - листопад 2018 року - визначався шляхом коригування плати за базовий місяць (червень 2018 року) на індекси інфляції за липень, серпень, вересень, жовтень та листопад 2018 року.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць Орендар обчислює самостійно шляхом коригування місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. У разі дефляції індекс інфляції приймається рівним 100%. Якщо об'єкт оренди використовується протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди), орендна плата визначається пропорційно фактичній кількості днів користування об'єктом (п. 3.2 Договору).

Відповідно до Розрахунку (Додаток № 3 до Договору), орендна плата за базовий місяць оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади станом на 30.11.2018, визначена згідно з протоколом засідання конкурсної комісії № 11/18 від 07.11.2018, становила 3 374,23 грн. Вартість об'єкта оренди за звітом про незалежну оцінку майна станом на 30.06.2018 становила 809 814,00 грн.

На виконання умов Договору сторонами було складено Акт приймання-передачі майна від 30.11.2018 (Додаток № 2 до Договору).

На підставі Указу Президента України від 26.05.2021 № 210/2021 «Про утворення військово-цивільної адміністрації» утворено Слов'янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області (далі - Слов'янська міська ВЦА).

У зв'язку з цим, Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради на підставі Договору про правонаступництво за зобов'язаннями від 30.09.2021 передало належні йому права та обов'язки за Договором оренди № 09/18 від 13.11.2018 Управлінню житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВЦА.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 в Україні запроваджено воєнний стан строком на 30 діб. Надалі Указом Президента України від 19.04.2025 № 235/2025 його дію продовжено з 05 год. 30 хв. 09.05.2025 на 90 діб.

Листом Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації від 13.09.2023 № 01-30/910 Орендаря було повідомлено про наявність у нього заборгованості з орендної плати у розмірі 66 103,00 грн та пені в сумі 26 073,51 грн станом на 01.09.2023.

Відповідно до абз. 2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), договори оренди державного та комунального майна під час воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою орендодавцю на електронну адресу, зазначену в договорі оренди. Така заява вважається належним чином поданою, якщо підписана уповноваженою особою орендаря, а її сканована копія надіслана з електронної пошти орендаря, визначеної в договорі оренди.

На виконання зазначених положень 05.10.2023 орендар - ФОП Мирошниченко Т.В. - зі своєї електронної пошти надіслала на адресу електронної пошти орендодавця - Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВЦА - заяву про розірвання Договору у зв'язку з невикористанням приміщення з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, а саме з 24.02.2022. Заяву зареєстровано 05.10.2023 за № 01-12/1011.

Листом Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації від 13.10.2023 № 01-30/910 Орендарю роз'яснено порядок звільнення орендованого майна та зазначено про необхідність сплати орендної плати, нарахованої до дати, що передує дню повернення майна з оренди, а також пені.

У подальшому, 10.11.2023 сторонами було підписано акт приймання-передачі нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська за Договором № 09/18 від 13.11.2018, а також акт технічного стану нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Слов'янськ, вул. Шевченка, 4.

Таким чином, договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська № 09/18 від 13.11.2018 на підставі п. 11.7 Договору достроково припинено 10.11.2023 за взаємною згодою сторін, з урахуванням положень абз. 2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (у редакції, чинній на момент правовідносин), у зв'язку з поданням орендарем відповідної заяви та підписанням акта приймання-передачі.

Одночасно всупереч вимогам ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (у редакції, чинній на момент укладення Договору), положенням ст. 526, ст. 762 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та п.п. 3.3, 7.3 Договору, Орендар у встановлений строк не виконав прийнятих на себе зобов'язань та не сплачував орендну плату.

У зв'язку з цим станом на 16.04.2025 Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації нараховано ФОП Мирошниченко Т.В. заборгованість з орендної плати за Договором у розмірі 58 090,63 грн, пеню - 20 025,03 грн (надалі скориговану Слов'янською окружною прокуратурою), 3% річних - 1 896,69 грн та інфляційні втрати - 5 209,44 грн.

Про наявність заборгованості Орендар неодноразово повідомлявся листом Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації від 09.04.2024 № 01-30/595, претензією № 01-30/751 від 18.06.2024, претензією № 01-30/260 від 06.03.2025 та претензією № 01-30/432 від 24.04.2025.

Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВЦА, достовірно знаючи про порушення умов Договору оренди № 09/18 від 13.11.2018 з боку ФОП Мирошниченко Т.В., не вживало належних заходів щодо стягнення заборгованості з орендної плати.

У зв'язку з неналежним виконанням своїх повноважень уповноваженим органом, прокурор звернувся з позовом до Господарського суду Донецької області, у якому просив стягнути з Фізичної особи - підприємця Мирошниченко Тетяни Вікторівни ( АДРЕСА_2 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) на користь Управління житлово- комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області заборгованість станом на 16.04.2025 у розмірі 77 675,64 грн (сімдесят сім тисяч шістсот сімдесят п'ять гривень 64 копійки), в тому числі: орендна плата - 58 090,63 грн, пеня за період з 16.05.2023 по 09.11.2023 - 12 478,88 грн, 3% річних - 1 896,69 грн, інфляційні збитки - 5 209,44 грн.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Спірні правовідносини що виникли між сторонами регулюються нормами Цивільного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», Закону України «Про оренду державного та комунального майна», умовами Договору № 9/18 від 13.11.2018.

За змістом частини другої статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 ЦК України).

Згідно статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зі змісту Договору № № 9/18 вбачається, що сторони досягли згоди і визначилися між собою за всіма істотними умовами договору, а саме, щодо предмету договору, розміру орндної плати та строків виконання зобов'язання. Зазначений правочин укладений у письмовій формі, підписаний в.о. Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради Яровою А.Л.( Орендодавець) та фізичною особою - підприємцем Мирошниченко М.В. (Орендар) без зауважень та заперечень, Його зміст не суперечить актам цивільного законодавства. 13.11.2018 цей Договір посвідчений приватним нотаріусом Словянського міського нотаріального округу Донецької області Панченко А.В.

Укладений між сторонами правочин за своїм змістом та правовою природою є договором оренди, який підпадає під правове регулювання норм глави 58 Цивільного кодексу України «Найм (Оренда)»

Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

У відповідності до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Статтею 762 ЦК України, за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.

З матеріалів справи встановлено, що 13.11.2018 між Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради (Орендодавець) та ФОП Мирошниченко Т.В. (Орендар) укладено Договір оренди нерухомого майна комунальної власності № 09/18.

За договором Орендар отримав у строкове платне користування нежитлові приміщення площею 267,4 м? за адресою: м. Слов'янськ, вул. Шевченка, 4, для розміщення ательє, з обов'язковою щомісячною сплатою 100% орендної плати до 15 числа наступного місяця незалежно від результатів господарської діяльності. Договір набрав чинності з 13.11.2018 і діяв до 10.11.2023.

На підставі Указу Президента України від 26.05.2021 № 210/2021 права та обов'язки Орендодавця щодо цього Договору перейшли до Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВЦА.

У зв'язку з воєнним станом, оголошеним Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, Орендар 05.10.2023 надіслав на електронну адресу Управління заяву про дострокове розірвання Договору у зв'язку з невикористанням приміщення з 24.02.2022.

10.11.2023 сторони підписали акт приймання-передачі об'єкта оренди та акт технічного стану приміщення. Таким чином, Договір № 09/18 достроково припинено за взаємною згодою сторін відповідно до п. 11.7 Договору та абз. 2 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634.

Разом з тим, всупереч ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст. 526, 762 ЦК України, ст. 193 ГК України та п.п. 3.3, 7.3 Договору, Орендар не виконав свої зобов'язання щодо своєчасної сплати орендної плати. Станом на 16.04.2025 Управління нарахувало заборгованість у сумі 58 090,63 грн, пеню - 20 025,03 грн, 3% річних - 1 896,69 грн, інфляційні втрати - 5 209,44 грн.

Про наявність заборгованості Орендаря неодноразово повідомляли листами та претензіями Управління: від 09.04.2024 № 01-30/595, претензія № 01-30/751 від 18.06.2024, претензія № 01-30/260 від 06.03.2025 та претензія № 01-30/432 від 24.04.2025.

Проте Орендар зобов'язання не виконав, що підтверджує тривале порушення умов Договору та законодавства.

Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВЦА, достовірно знаючи про порушення умов Договору оренди № 09/18 від 13.11.2018 з боку ФОП Мирошниченко Т.В., не вживало належних заходів щодо стягнення заборгованості з орендної плати. У зв'язку з неналежним виконанням своїх повноважень уповноваженим органом, прокурор звернувся з позовом до Господарського суду Донецької області, у якому просив стягнути з Фізичної особи - підприємця Мирошниченко Тетяни Вікторівни на користь Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області заборгованість станом на 16.04.2025 у розмірі 77 675,64 грн (сімдесят сім тисяч шістсот сімдесят п'ять гривень 64 копійки), у тому числі:

орендна плата - 58 090,63 грн;

пеня за період з 16.05.2023 по 09.11.2023 - 12 478,88 грн;

3% річних - 1 896,69 грн;

інфляційні збитки - 5 209,44 грн.

Частина 4 статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та частина 1 статті 762 ЦК України визначають, що орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату незалежно від результатів господарської діяльності.

За частиною 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, воно має бути виконане саме у цей строк.

Відповідно до статей 525, 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин зобов'язані виконувати господарські зобов'язання належним чином - відповідно до закону, інших правових актів чи договору, а за відсутності конкретних вимог - згідно з умовами, що звичайно ставляться у подібних ситуаціях. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, окрім випадків, прямо передбачених законом. Так само не допускається відмова від виконання або відстрочка з посиланням на те, що інша сторона неналежно виконала свої зобов'язання за іншим договором.

Стаття 629 ЦК України закріплює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з частиною 1 статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Щодо розрахунку заборгованості та правових підстав її стягнення

Відповідно до пп.5.1.3 п. 5.1 Договору Орендар зобов'язаний щоквартально проводити з Орендодавцем звірку розрахунків щодо сплати орендної плати за актом звірки з наданням копій платіжних документів зі штампом банку про перерахування орендної плати до бюджету.

У свою чергу, згідно з п.6.6 Договору, Орендодавець має право контролювати виконання Орендарем умов цього Договору.

Так, після розірвання Договору листом Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації від 09.04.2024 № 01-30/595 Орендаря повідомлено про наявність заборгованості за 2023 рік у розмірі 60 689,94 грн орендної плати та 28 839,54 грн пені, що становить загальну суму 89 529,48 грн станом на момент розірвання Договору.

Надалі Орендодавцем 26.06.2024 та 17.03.2025 на рахунок Орендаря було зараховано кошти в сумі по 1 200,00 грн відповідно.

Крім того, 20.06.2024 Орендодавцем на адресу Орендаря було направлено претензію № 01-30/751 від 18.06.2024 (засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта», трек-номер 8412212519109, а також на електронну пошту), в якій зазначено, що станом на 01.06.2024 за Договором існує заборгованість з орендної плати та пені на загальну суму 96 719,35 грн, яку необхідно сплатити.

Повторно 06.03.2025 Орендодавцем направлено Орендарю претензію № 01-30/260 від 06.03.2025 (засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта», трек-номер 8412212688440, а також на електронну пошту), в якій повідомлено, що станом на 16.02.2025 за Договором існує заборгованість з орендної плати та пені на загальну суму 87 293,32 грн, яку необхідно сплатити.

Орендодавцем 16.04.2025 уточнено розрахунки заборгованості з орендної плати, пені та штрафних санкцій. За їх результатами 25.04.2025 засобами поштового зв'язку (АТ «Укрпошта», трек-номер 8412212738870), а також 28.04.2025 на електронну пошту Орендарю повторно направлено претензію від 24.04.2025 № 01-30/432, у якій зазначено, що станом на 16.04.2025 за Договором існує заборгованість у розмірі 85 221,79 грн.

Згідно з актом приймання-передачі нерухомого майна від 10.11.2023, підписаним Орендодавцем та представником Орендаря ФОП Мирошниченко Т.В., об'єкт оренди було повернуто Орендодавцю 10.11.2023.

Крім того, 16.04.2025 Орендодавцем складено Акт звірки по оплаті за оренду нерухомого майна комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади згідно з Договором, який підтверджує наявність зазначеної заборгованості.

Відповідно до Акту звірки від 16.04.2025, з урахуванням нездійснення нарахування орендної плати та пені за період з 24.02.2022 по 31.12.2022 на підставі підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634, розмір заборгованості становить: орендна плата - 58 090,63 грн.

Згідно з п. 3.3. Договору орендна плата сплачується Орендарем починаючи з моменту підписання акту приймання-передачі до моменту фактичного повернення займаного об'єкту оренди по акту Орендодавцеві (включно). Припинення дії Договору оренди або його розірвання не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість з орендної плати, штрафні санкції, інфляційні витрати, 3% річних.

Орендар зобов'язаний вносити своєчасно і в повному обсязі орендну плату (пп. 5.1.2. п. 5.1. Договору).

Відповідно до п. 7.1. Договору за невиконання або неналежне виконання обов'язків згідно з даним договором сторони несуть відповідальність, передбачену даним договором та діючим законодавством України.

Тобто, законодавством та умовами Договору чітко встановлено обов'язок Орендаря своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування майном до його повернення Орендодавцю за актом приймання-передачі, у строки, визначені договором оренди.

Разом з цим, в порушення вказаних норм законодавства та вимог п. 3.3 Договору, орендарем не виконуються належним чином взяті на себе договірні зобов'язання щодо сплати в повному обсязі орендних платежів до бюджету.

Як вбачається з розрахунку Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВА від 16.04.2025, заборгованість ФОП Мирошниченко Т.В. з орендної плати згідно з Договором № 09/18 від 13.11.2018 складає 58 090,63 грн, а саме:

Січень 2023 року - 3 873,71 грн;

Лютий 2023 року - 5 683,23 грн;

Березень 2023 року - 5 768,48 грн;

Квітень 2023 року - 5 780,01 грн;

Травень 2023 року - 5 808,91 грн;

Червень 2023 року-5 855,38 грн;

Липень 2023 року - 5 855,38 грн;

Серпень 2023 року - 5 855,38 грн;

Вересень 2023 року - 5 884,66 грн;

Жовтень 2023 року - 5 931,74 грн;

Листопад 2023 року - 1 793,75 грн.

При здійсненні розрахунків позивачем враховано, що згідно з пп. 1.1. п. 1. постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (у редакції, чинній на момент дії Договору) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване: в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється досіуп користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану, з поміж інших, на території Донецької області.

Таким чином, нарахування орендної плати Орендодавцем не здійснювалося з 24.02.2022 по 31.12.2022 включно.

Порушення у сфері господарювання тягне за собою відповідальність учасників таких відносин у формі господарських санкцій, встановлених законом та договором.

Відповідно до п. 1.3. Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 17.12.2013 №14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» визначено, що з урахуванням приписів статті 549, частини другої статті 625 ЦК України та статті 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» правовими наслідками порушення грошового зобов'язання, тобто зобов'язання сплатити гроші, є обов'язок сплатити не лише суму основного боргу, а й неустойку (якщо її стягнення передбачене договором або актами законодавства), інфляційні нарахування, що обраховуються як різниця добутку суми основного боргу на індекс (індекси) інфляції, та проценти річних від простроченої суми основного боргу Згідно з ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Згідно з п. 7.3 Договору за несвоєчасне внесення орендних платежів Орендар сплачує на користь Орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, інфляційні збитки з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми боргу.

При цьому, відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України (діяв на час виникнення спірних правовідносин) нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Приписами частини шостої статті 232 ГК України передбачено період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконане. Водночас, хоча законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду, однак його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов'язання мало бути виконане, і початок такого перебігу такого строку не може бути змінений за згодою сторін (п. 8.14 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі від 20.08.2020 № 902/959/19).

Враховуючи вищезазначене, відповідно до розрахунку Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВА пеня ФОП Мирошниченко Т.В. за несвоєчасну та не в повному обсязі внесену орендну плату за період з 16.05.2023 по 09.11.2023 (останні 6 місяців) становить 12 478,88 грн, а саме:

-з 16.05.2023 по 15.06.2023-2 063,13 грн;

-з 16.06.2023 по 15.07.2023 -2 235,30 грн;

-з 16.07.2023 по 27.07.2023 - 990,37 грн;

-з 28.07.2023 по 15.08.2023 - 1 379,92 грн;

-з 16.08.2023 по 14.09.2023 -2 390,57 грн;

-з 15.09.2023 по 15.09.2023-72,44 грн;

-з 16.09.2023 по 03.10.2023 - 1 498,31 грн;

-з 04.10.2023 по 15.10.2023 - 565,13 грн;

-з 16.10.2023 по 25.10.2023-636,07 грн;

-з 26.10.2023 по 09.11.2023 - 647,64 грн.

Усього - 12 478,88 грн.

Згідно з ч.1 ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 ЦК України).

Відповідно до ч.3 ст.17 Закону України від 03.10.2019 № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно.

У постанові від 19.06.2019 у справі № 646/14523/15-ц Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, згідно з яким нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання та є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання як спосіб захисту грошового інтересу і полягає у відшкодуванні грошових втрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляції та отримані компенсації за неналежне виконання зобов'язань.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 № 703/2718/16.

Як уже зазначалося, відповідно до п. 7.3 Договору, за несвоєчасне внесення орендних платежів Орендар сплачує на користь Орендодавця також інфляційні збитки з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення та 3% річних від суми боргу.

Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВА проведено розрахунок 3% річних за Договором. Розрахунок здійснено для кожного місяця заборгованості за період з 16.11.2019 по 17.03.2025. Станом на 16.04.2025 загальна сума боргу з орендної плати становить 58 090,63 грн, а нараховані 3% річних - 1 896,69 грн.

Згідно з розрахунком Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВА від 16.04.2025, сума інфляційних втрат за Договором становить 5 209,44 грн. Розрахунок проведено за весь період заборгованості, загальна сума якої становить 58 090,63 грн, за період з жовтня 2019 по березень 2025 року, із застосуванням відповідних індексів інфляції для кожного місяця прострочення.

Таким чином, відповідно до розрахунку Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВА, у зв'язку з невиконанням ФОП Мирошниченко Т.В. умов Договору щодо своєчасної та повної сплати орендних платежів за користування нерухомим майном комунальної власності, відповідно до п. 7.3 Договору, ст. 762 ЦК України та ч. 3 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», з Відповідача підлягає стягненню в судовому порядку 77 675,64 грн, з яких:

основний борг - 58 090,63 грн;

пеня за період з 16.05.2023 по 09.11.2023 (останні 6 місяців) - 12 478,88 грн;

3% річних - 1 896,69 грн;

інфляційні збитки - 5 209,44 грн.

Після перевірки суд встановив, що наведені розрахунки є арифметично правильними та підтверджуються матеріалами справи.

На виконання п.п. 7.1., 7.2., 7.3. Договору Орендодавцем на адресу Орендаря неодноразово направлялись листи (від 13.10.2023 № 01-30/910 та від 09.04.2024 № 01-30/595) та претензії (№ 01-30/751 від 18.06.2024, № 01-30/260 від 06.03.2025 та № 01-30/432 від 24.04.2025) про необхідність терміново сплатити заборгованість з орендної плати за Договором.

Представником Відповідача відповіді на вищезазначені листи та претензії не надавались.

У зазначених обставинах непогашення Орендарем орендної плати свідчить про тривале порушення ним цивільного та господарського законодавства, а також умов Договору, що створює правову підставу для стягнення заборгованості Орендодавцем.

Доводи позивача відповідач належними та допустимими доказами не спростував. Матеріали справи не містять відомостей про повну чи часткову оплату заборгованості.

З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати, пені, 35 річних та інфляційних втрат є правомірними та обґрунтованими.

Обґрунтування правових підстав для представництва прокурором інтересів держави

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурюр користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу (абз. 1, 2, 3 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»).

За змістом ч. 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч. ч. 3-5 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 131? Конституції України встановлено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках та в порядку, визначеному законом.

Такі випадки передбачено ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», за якою прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 08.04.1999 № З-рп/99 зазначив, що із врахуванням того, що «Інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Наявність інтересів держави у спірних відносинах.

Інтереси держави у даному спорі полягають у тому, що Слов'янська міська територіальна громада зацікавлена у дотриманні порядку оренди комунального майна, зокрема в повному та своєчасному отриманні коштів за його використання.

В умовах воєнного стану територіальна громада особливо розраховує на надходження коштів за оренду об'єктів комунальної власності, які зараховуються до місцевого бюджету.

Порушення інтересів держави

Порушення інтересів держави полягає у тому, що внаслідок незаконних дій Відповідача, а саме недотримання ним договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати за користування нерухомим майном комунальної власності, територіальна громада недоотримує грошові кошти, на які вона розраховувала.

Ненадходження коштів на рахунки місцевого бюджету негативно впливає на стан комунального майна, не дозволяє утримувати його на належному рівні.

Несплата орендної плати за користування нежитловим вбудованим приміщенням позбавляє територіальну громаду (ст. 143 Конституції України) правомочностей власника щодо надходжень до місцевого бюджету в тому обсязі, який дозволяє забезпечити функціонування і життєдіяльність відповідної міської територіальної громади в цілому.

Обґрунтування статусу позивача - Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області

Відповідно до ч. 1,2 ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 2 ст. 2, пп. 1 п. «а» ст. 29, ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснення управління майном, що є предметом Договору, в тому числі, повноваження щодо стягнення заборгованості з орендної плати та зарахування її до місцевого бюджету віднесено до повноважень Слов'янської міської ради та її виконавчих органів.

Одночасно з тим, як було вказано, на підставі Указу Президента України від 26.05.2021 № 210/2021 утворено Слов'янську міську ВЦА.

Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», на підставі розпорядження керівника Слов'янської міської ВЦА від 30.09.2021 № 49 визначено, що Слов'янська міська ВЦА спроможна здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів Слов'янської міської ради.

Статтею 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

При цьому, як вже зазначалося, на всій території України з 24.02.2022 введено воєнний стан, який діє і по теперішній час.

Згідно з абз. 1 п. 1 ч. 2 ст 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Указом Президента України від 30.03.2022 № 188/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» утворено Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області (Указ набрав чинності 30.03.2022).

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 18.07.2022 № 2397-ІХ «Про здійснення начальниками Дружківської, Костянтинівської та Слов'янської міських військових адміністрацій Краматорського району Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник Слов'янської міської військової адміністрацій Краматорського району Донецької області крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету, відповідного міського голови.

Згідно з п. «в» ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в чинній редакції) орендодавцями є органи, уповноважені представницькими органами місцевого самоврядування, - щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна і споруд, майна, що не увійшло до статутного капіталу, яке перебуває у комунальній власності.

На підставі розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 07.02.2023 № 97 Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області перейменовано на Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області та затверджено відповідне положення (далі - Положення).

Пунктами 1.1., 1.2. Положення визначено, що Управління є структурним підрозділом Слов'янської міської ВА з правом юридичної особи. До Управління переходять права управління комунальної власності Слов'янської міської ВЦА у всіх зобов'язаннях в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Управління у своїй діяльності користується майном, документацією, матеріалами, які були в розпорядженні управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВЦА для виконання службових обов'язків (абз. 2-3 п. 1.12 Положення).

Управління, у межах чинного законодавства та цього Положення, користується та розпоряджається майном, що перебуває в його оперативному управлінні, здійснюючи щодо нього будь-які дії, крім відчуження, передбаченого законодавством України.

Пунктом 3.1. Положення передбачено, що на Управління покладено виконання різноманітних функцій відповідно до покладених на нього завдань.

Основними правами та обов'язками Управління, визначеними підпунктами 5.1.8, 5.1.9 та 5.1.12 пункту 5.1 Положення, є: право брати участь у цивільному, господарському, адміністративному та кримінальному процесах та користуватися всіма правами та обов'язками, гарантованими законодавством України; представляти інтереси Управління та Слов'янської міської ВЦА у всіх судових установах у питаннях, пов'язаних із утриманням будинків і споруд, прибудинкових територій, об'єктів благоустрою та інших питань, що належать до компетенції Управління; надавати майно в оренду та тимчасове користування відповідно до вимог законодавства та нормативних актів України.

Отже, уповноваженим органом із здійснення управління майном, що є предметом Договору, та стягнення заборгованості з орендної плати є Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області.

Неналежне здійснення захисту інтересів держави компетентним суб'єктом

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18, представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється навіть у разі, якщо відповідний орган не захищає ці інтереси або здійснює їх захист неналежним чином. При цьому прокурор не зобов'язаний встановлювати причини, через які позивач не реалізує захист своїх інтересів.

З листів Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ВА (до ФОП Мирошниченко Т.В. від 13.09.2023 № 01-30/910, від 13.10.2023 № 01-30/910, від 09.04.2024 № 01-30/595, а також до Слов'янської окружної прокуратури Донецької області від 20.12.2024 № 01-20/1485, від 24.02.2025 № 01-30/121, від 16.05.2025 № 01-30/507) вбачається, що Позивач обізнаний про порушення інтересів держави та необхідність їх захисту в судовому порядку, проте з відповідним позовом до суду не звертався. Крім того, у зв'язку із загостренням бойових дій наразі пріоритетним для нього є спрямування бюджетних коштів на забезпечення життєдіяльності громади. Проведена претензійна робота щодо ФОП Мирошниченко Т.В. не дала результатів щодо відшкодування наявної заборгованості.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 зазначила, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести підстави для представництва інтересів держави, однією з яких є бездіяльність компетентного органу (п. 37 Постанови).

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, проте не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк (п. 38 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020).

Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 30.07.2020 у справі № 904/5598/18.

Так, починаючи з листопада 2023 року (з моменту розірвання договору) і до липня 2025 року (до звернення прокурора із позовною заявою) Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, достовірно знаючи про порушення інтересів держави з боку ФОП Мирошниченко Т.В., будь-яких цивільно-правових заходів щодо стягнення заборгованості з орендної плати не вживало.

Водночас сам факт не звернення уповноваженого органу до суду з позовом, який відповідав би вимогам процесуального законодавства та міг би забезпечити захист економічних інтересів держави, свідчить про неналежне виконання ним повноважень щодо стягнення коштів до бюджету. У зв'язку з цим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 27.10.2022 у справі № 910/8259/16.

Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області із відповідною позовною заявою до суду, у тому числі з клопотанням про звільнення від сплати судового збору або відстрочення від його сплати, не зверталося.

Тим самим, вказаний спеціально уповноважений державний орган неналежним чином здійснює захист інтересів держави, оскільки не користується своїми правами та обов'язками. Отже, до липня 2025 року Управлінням не вжито заходів щодо відшкодування заподіяної міській територіальній громаді шкоди, що порушує порядок надходження платежів до місцевого бюджету, і як наслідок, акумулювання та використання бюджетних коштів, а також може призвести до неможливості фінансування видатків бюджетів.

Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області було повідомлено про представництво інтересів держави прокурором в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» (повідомлення № 57-2158ВИХ-25 від 26.06.2025).

Таким чином, Слов'янська окружна прокуратура Донецької області звертається з даним позовом до суду на захист інтересів держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах в порядку ч. З ст. 53 ГПК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з неналежним захистом Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області інтересів держави в суді, як суб'єктом, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Судові витрати у вигляді судового збору покладаються на відповідача згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Мирошниченко Тетяни Вікторівни ( АДРЕСА_2 , індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) на користь Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (площа Соборна, 3, м.Слов'янськ, Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 44617077) реквізити для сплати боргу: UA048201720314211005203179023 в ДКСУ м.Київ МФО 820172 отримувач коштів: Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської В А код ЄДРПОУ 44617077, заборгованість станом на 16.04.2025 у розмірі 77 675,64 грн, в тому числі: орендна плата - 58 090,63 грн, пеня за період з 16.05.2023 по 09.11.2023 - 12 478,88 грн, 3% річних - 1 896,69 грн, інфляційні збитки - 5 209,44 грн.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Мирошниченко ТЄТІШИ Вікторівни (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька обл., м.Маріуполь, вул.Університетська, 6), р/р UA918201720343180002000016251, код ЄДРПОУ - 25707002, отримувач - прокуратура Донецької області) сплачений судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення складено та підписано 06.10.2025.

Суддя Е.В. Зекунов