Ухвала від 01.07.2025 по справі 757/29560/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/29560/25-к

пр. № 1-кс-25968/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ) В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі та просив задовольнити клопотання в повному обсязі з викладених в ньому підстав. Представник особи у володінні якої знаходяться речі та документи, в судове засідання не з'явився, належним чином повідомленні, причини неявки суду не відомі. На підставі ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться витребувані документи (інформація).

Слідчий в своєму клопотанні зазначив, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000210 від 12.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України за фактом, зокрема, зловживання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 під час розгляду звернень про надання дозволу компанії ІНФОРМАЦІЯ_3 (Французька Республіка) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Російська Федерація) на придбання частки права власності громадянки Російської Федерації ОСОБА_4 у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 за сприяння державних реєстраторів, не встановлених на даних час осіб із числа службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », усупереч положенням ст. ст. 1, 12-1, 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації», без ухвалення рішення про дозвіл на концентрацію, здійснюється розгляд справ за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у зв'язку із набуттям ІНФОРМАЦІЯ_3 корпоративних прав без дозволу ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був потрібен, що фактично зумовлює визнання державними органами укладення правочинів за участі осіб, пов'язаних із державою-агресором, і при цьому набувачем за такими правочинами не виступає держава Україна, що в свою чергу спричиняє тяжкі наслідки державним інтересам.

Так, єдиним учасником (власником 100% часток у статутному капіталі) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) є ІНФОРМАЦІЯ_7 (Республіка Кіпр), а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_3 ) - ІНФОРМАЦІЯ_8 (Республіка Кіпр).

В свою чергу власником компаній-нерезидентів ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 є громадянка Російської Федерації ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ).

Таким чином, кінцевим бенефіціарним власником юридичних осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » є громадянка РФ ОСОБА_4 .

Відповідно до пп. 1, 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації», яка набрала чинності 04.03.2022, для забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації установити до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов'язаних з державою-агресором, мораторій (заборону) на, зокрема: 1) виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов'язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація або такі особи (далі - особи, пов'язані з державою-агресором): громадяни Російської Федерації; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації; 2) відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання особами, пов'язаними з державою-агресором, крім безоплатного відчуження на користь держави Україна.

Таким чином, з 04.03.2022 юридичні особи - нерезиденти ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 , юридичні особи - резиденти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а також ОСОБА_4 є особами, пов'язаними із державою-агресором, оскільки ОСОБА_4 є громадянкою РФ, яка не проживає в Україні на законних підставах.

05.05.2022 до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли заяви уповноважених представників ІНФОРМАЦІЯ_3 (Французька Республіка) і ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Російська Федерація) про надання дозволу на придбання компанією ІНФОРМАЦІЯ_3 часток у статутному капіталі компаній - резидентів Республіки Кіпр ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 . В подальшому учасники концентрації звертались ще тричі із аналогічними вимогами до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ч. 7 ст. 24 Закону України від 11.01.2001 № 2210-III «Про захист економічної конкуренції» концентрація, яка потребує дозволу відповідно до частини першої цієї статті, забороняється до надання дозволу на її здійснення. До надання такого дозволу учасники концентрації зобов'язані утримуватися від дій, які можуть призвести до обмеження конкуренції та неможливості відновлення початкового стану.

Водночас, розпорядженнями державного уповноваженого ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.01.2024 № 08/17-р та № 08/18-р розпочато розгляд справ за ознаками вчинення компанією ІНФОРМАЦІЯ_3 порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді концентрації (придбання корпоративних прав, що забезпечують контроль над ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ») без дозволу ІНФОРМАЦІЯ_2 , що може свідчити про визнання державним органом укладених всупереч законодавства України правочинів особами, пов'язаними із державою-агресором та збитки державним інтересам. Зокрема, сам лише розмір статутного капіталу зазначених товариств перевищує суму, що складає тяжкі наслідки (статутний капітал ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » становить 631250 грн, а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » - 250 тис грн); між тим, дійсна вартість відповідних корпоративних прав, яка буде встановлена у тому числі і після отримання матеріалів відповідних правочинів, є значно більшою (враховуючи хоча б факти кількості працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » - понад 1,8 тис, згідно ухвали ІНФОРМАЦІЯ_9 від 17.02.2023 № 761/2849/23 звільнено від кримінальної відповідальності керівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на підставі ч. 4 ст. 212 КК, оскільки до державного бюджету сплачено понад 51 млн грн податку на прибуток та ПДВ).

Також згідно з положеннями п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації» установлено, що: 1) правочини (у тому числі довіреності), укладені з порушенням мораторію, визначеного пунктом 1 цієї постанови, у тому числі якщо ними передбачається відповідне відчуження у майбутньому, є нікчемними; 2) нотаріальне посвідчення правочинів, що порушують мораторій, визначений пунктом 1 цієї постанови, забороняється. Державна реєстрація або інше визнання державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державними реєстраторами речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, особами, які надають публічні (адміністративні) послуги, правочинів, укладених з порушенням мораторію, визначеного пунктом 1 цієї постанови, забороняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 26.11.1993 № 3659-XII «Про ІНФОРМАЦІЯ_10 » ІНФОРМАЦІЯ_10 є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель.

Також встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_11 приймались рекомендаційні роз'яснення № 1 від 30.03.2022, які стосуватись зокрема дозволу на концентрацію та можливого зупинення розгляду заяв учасників концентрації, що законодавством про захист економічної конкуренції не передбачено.

Всупереч наведеним вимогам законодавства до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли документи від учасників концентрації, які свідчать про вже укладені правочини щодо відчуження корпоративних прав особами, пов'язаними з державою-агресором, а ІНФОРМАЦІЯ_11 не розглянуті звернення щодо дозволу на концентрацію (яка фактично відбулась) і натомість, розпочато розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді укладення вказаних правочинів.

Крім того, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що відносно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 27.09.2022, 24.12.2022, а відносно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » - 04.10.2022, 24.12.2022 вносились зміни щодо кінцевого бенефіціарного власника і внаслідок таких реєстраційних дій, зокрема, кінцевим бенефіціарним власником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » став громадянин Франції ОСОБА_6 .

Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 1 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом; державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.

Під час досудового розслідування виникла необхідність у зборі та перевірці відомостей щодо обставин відчуження корпоративних прав учасниками ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », наявності зв?язків (пов'язаності) учасників відповідних правочинів та реальності таких правочинів, тобто вчинення їх з метою відчуження корпоративних прав, а не формального приховання дійсного кінцевого бенефіціарного власника через використання даних інших осіб.

Зокрема, відповідні договори щодо відчуження корпоративних прав ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » вчинялись начебто у травні 2022 р., а оплата 1 млн євро за таке придбання відбулась лише у жовтні 2023 р., тоді як корпоративні права фактично уже було перереєстровано у вересні - жовтні 2022 р.

Крім того, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснювали виплати у іноземній валюті на користь отримувача - учасника (резидента Кіпру), правами якого володіє громадянка РФ ОСОБА_4 , зокрема, у 2021 р. 11926400 євро, а безпосередньо 17.02.2022 зареєстрована частина платіжних доручень. Як свідчить зміст платіжних доручень виплати здійснювались саме до кінця 2021 та початку 2022 р. у зв'язку із правами на дивіденди за 2016 - 2020 р., і рішення про виплату яких до цього часу не приймались.

Крім того, перерахування грошових коштів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснювались і на підставі договору оренди доменного імені від 26.10.2017 з компанією ІНФОРМАЦІЯ_12 , ліцензійного договору № 1 та № 2 стосовно знаку для товарів і послуг від 08.02.2018 з ІНФОРМАЦІЯ_12 та ліцензійного договору № 1 стосовно знаку для товарів і послуг від 26.10.2015 з компанією ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Так, згідно останнього ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » надавалось право використання торгових марок права на які посвідчені свідоцтвами № НОМЕР_5, НОМЕР_10, НОМЕР_7, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_4 , а винагорода складала 2 млн євро у рік.

Зважаючи на необхідність здобуття доказів щодо пов'язаності чи непов?язаності осіб, залучених до процесу переоформлення корпоративних прав учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », слід отримати копії документів, які подавались для оформлення та переоформлення прав на вказані вище торгові марки в Україні, права на які посвідчені свідоцтвами № НОМЕР_5 , НОМЕР_10, НОМЕР_7, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_4 .

Крім того, із реєстру торгових марок ( ІНФОРМАЦІЯ_14 вбачається наявність зареєстрованих знаків для товарів і послуг на власника ІНФОРМАЦІЯ_17 , що посвідчені свідоцтвами № НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_6 .

Слід зазначити, що права окремі знаки для товарів і послуг спливали на початку 2022 р. та були продовжені правоволодільцями. Зокрема, свідоцтво на торгову марку № НОМЕР_7 мало діяти до 22.01.2022, а було продовжено 29.11.2021.

Прокурор скеровував вимогу від 16.06.2025 до Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 », проте листом УКРНОВІ від 17.06.2025 у наданні копій документів було відмовлено із посиланням на необхідність надання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.

Зважаючи на вищевикладене, а також з метою перевірки обставин вчинення кримінального правопорушення та перевірки вже отриманих доказів у вказаному кримінальному провадженні, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ); засоби зв'язку НОМЕР_8 , НОМЕР_9 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_15 ; ІНФОРМАЦІЯ_16 а саме до копій усіх копії документів (заяв, листів, інших звернень, додатків до них, документів на підтвердження повноважень, виданих фізичними та юридичними особами - нерезидентами та інших документів), які подавались під час реєстрації та продовження дії свідоцтв на торговельну марку № НОМЕР_7 (заявка № 2002010351); № НОМЕР_5 (заявка № 97113686); № НОМЕР_11 (заявка № m200702107), № НОМЕР_4 (заявка № 97113688); № НОМЕР_12 (заявка № 97113687); № НОМЕР_10 (заявка № 97113685); № НОМЕР_13 (заявка № 97113685); № НОМЕР_14 (заявка № 97113687); № НОМЕР_16 (заявка № 97113686); № НОМЕР_6 (заявка № 97113688).

До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю (п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 162 КПК України).

Згідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно зі ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Виходячи з вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно зі ст.ст. 162, 163 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю: таємницю досудового розслідування, державну таємницю, персональні данні особи, що знаходяться у її особистому володінні, або в базі персональних даних, полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність в задоволенні клопотання про надання тимчасового доступу до документів які знаходять у володінні Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ), оскільки такі дані необхідні для ефективного здійснення досудового розслідування. Керуючись ст. 108, ст.ст.160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати прокурорам групи прокурорів - прокурорам другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , прокурору Ужгородської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_16 , прокурору відділу нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_17 , прокурору першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_18 , прокурору Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_19 , прокурору Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_20 , слідчим слідчої групи - ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 у кримінальному провадженні № 62024000000000210 від 12.03.2024 тимчасовий доступ до речей і документів (в друкованому (паперовому) вигляді та на будь-яких носіях інформації, у тому числі на флеш-, електронних, цифрових носіях), а саме засвідчені копії документів (заяв, листів, інших звернень, додатків до них, документів на підтвердження повноважень, виданих фізичними та юридичними особами - нерезидентами та інших документів), які подавались під час реєстрації та продовження дії свідоцтв на торговельні марки № НОМЕР_7 (заявка № 2002010351); № НОМЕР_5 (заявка № 97113686); № НОМЕР_11 (заявка № m200702107), № НОМЕР_4 (заявка № 97113688); № НОМЕР_12 (заявка № 97113687); № НОМЕР_10 (заявка № 97113685); № НОМЕР_13 (заявка № 97113685); № НОМЕР_14 (заявка № 97113687); № НОМЕР_16 (заявка № 97113686); № НОМЕР_6 (заявка № 97113688), які перебувають у володінні Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ); засоби зв'язку НОМЕР_8 , НОМЕР_9 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_15 ;

ІНФОРМАЦІЯ_16 , уповноваженим особам Державної організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ), надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість зробити копії. Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1 Підготовлено в 2 примірниках Прим. 1 - знаходиться в матеріалах кримінального провадження №757/29560/25-к Прим.2 - прокурору - ОСОБА_3 Копія: Державна організація « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Виконавець: ОСОБА_1 01.07.2025 р.

Слідчий суддя ОСОБА_1