Справа № 752/20234/25
Провадження №: 3/752/7089/25
29 вересня 2025 року м.Київ
Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Токман Ю.Ф., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Рівненської області, громадянина України, не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 424133 від 15 серпня 2025 року, ОСОБА_1 15 серпня 2025 року о 16:30, керуючи транспортним засобом «DAF CF 85.430», д.н.з. НОМЕР_2 , в місті Києві на Південному мосту, не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв зіткнення з транспортним засобом «BMW X6», д.н.з. НОМЕР_3 , який рухався в попутному напрямку, чим порушив вимоги п. 13.1 Правил дорожнього руху (далі - ПДР), відповідальність за що передбачена ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що 15 серпня 2025 року рухався по своїй смузі, напрямок руху не змінював. В цей час водій автомобіля «BMW X6», д.н.з. НОМЕР_3 , не дотримавшись безпечного бокового інтервалу, почала зміщуватись у його смугу. Процесу зміщення автомобіль «BMW X6» не бачив,оскільки він перебував у «сліпій зоні».
Інший учасник ДТП ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що 15 серпня 2025 року рухалась на Південному мосту у крайній правій смузі. На місці, де відбувалось звуження дороги, перелаштувалась у смугу правіше, після відчула зіткнення з вантажним автомобілем, який рухався позаду.
Вирішуючи питання про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно до п. 13.1 ПДР передбачено, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Диспозиція ст. 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи. Натомість, відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Судом досліджено: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 424133 від 15.08.2025 відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП; копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 424157 від 15.08.2025 відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП; картку обліку адміністративного правопорушення; схему місця ДТП; письмові пояснення, а також пояснення учасників ДТП у судовому засіданні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про те, що вказані докази є недостатніми для доведеності винуватості ОСОБА_1 в порушенні вимог 13.1 ПДР України, що перебувало б у причинному зв'язку з наслідками у виді пошкодження транспортних засобів.
Так, відповідно до пояснень учасників ДТП та схеми місця ДТП вбачається, що ОСОБА_1 рухався у своїй смузі руху, напрямок руху не змінював. Зіткнення відбулося у результаті дій водія автомобіля «BMW X6», яка під час зміни напрямку руху та перестроювання, не дотрималась безпечного інтервалу та не надала перевагу в русі транспортному засобу, який рухався у тій смузі, в яку вона мала намір перестроїтись.
З огляду на дорожню обстановку і розміщення транспортних засобів на проїзній частині, доводи ОСОБА_1 про те, що він рухався прямо у своїй смузі, напрямку руху не змінював, при цьому не міг уникнути зіткнення, оскільки автомобіль, який зміщувався в його бік перебував у сліпій зоні, є переконливими.
Доказів на спростування відповідних доводів, матеріали справи не містять.
Таким чином, керуючись приписами ст. 62 Конституції України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 7, 40-1, 124, 247, 251, 252, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю. Ф. Токман