Справа № 438/1141/25
Провадження № 3/438/478/2025
іменем України
06 жовтня 2025 року м. Борислав
Суддя Бориславського міського суду Львівської області Дудар О.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від ВП № 1 Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 2 статті 187 КУпАП,
встановив:
У провадження Бориславського міського суду Львівської області перебувають справа № 438/1141/25 (провадження № 3/438/478/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 17 липня 2025 року серії ВАД № 453266), справа № 438/1142/25 (провадження № 3/438/479/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 17 липня 2025 року серії ВАД № 453264), справа № 438/1211/25 (провадження № 3/438/499/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453288), справа № 438/1212/25 (провадження № 3/438/500/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453287), справа № 438/1213/25 (провадження № 3/438/501/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453286), справа № 438/1214/25 (провадження № 3/438/502/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 451081), справа № 438/1215/25 (провадження № 3/438/503/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 451082), справа № 438/1216/25 (провадження № 3/438/504/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 2 статті 187 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 451083).
Постановою суду від 14 серпня 2025 року об'єднано в одне провадження вказані справи, з присвоєнням номеру № 438/1141/25 (провадження №3/438/478/2025) та застосовано привід відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою доставити його до Бориславського міського суду Львівської області за адресою: Львівська область, Дрогобицький район місто Борислав, вулиця Грушевського, 21 на 26 серпня 2025 року о 9:30. Виконання даної постанови доручено ВП № 1 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області.
У протоколі про адміністративне правопорушення від 17 липня 2025 року серії ВАД № 453266 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП № 1 ДРВП ГУНП у Львівській області згідно із ухвалою Бориславського міського суду Львівської області із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 з 22:00 по 06:00. Так, 14 липня 2025 року гр. ОСОБА_1 о 22:40 був відсутній за адресою свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 17 липня 2025 року серії ВАД № 453264 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області із обмеженням покидати квартиру АДРЕСА_2 з 22:00 по 06:00 наступного дня, однак під час перевірки о 22:48 гр. ОСОБА_1 за місцем проживання був відсутній, чим порушив правила адміністративного нагляду 16 липня 2025 року, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453288 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області, згідно ухвали Бориславського міського суду, із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 з 22:00 по 06:00. Так, гр. ОСОБА_1 28 липня 2025 року о 22:23 був відсутній за адресою проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453287 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області, згідно ухвали Бориславського міського суду, із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 у період часу з 22:00 по 06:00. Так, гр. ОСОБА_1 26 липня 2025 року о 22:52 був відсутній за адресою проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453286 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області, згідно ухвали Бориславського міського суду, із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 у період часу з 22:00 по 06:00. Так, гр. ОСОБА_1 24 липня 2025 року о 22:39 був відсутній за адресою проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 481081 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області, згідно ухвали Бориславського міського суду, із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 у період часу з 22:00 по 06:00 наступного дня, однак 18 липня 2025 року о 22:23 гр. ОСОБА_1 був відсутній за адресою проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 481082 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області, згідно ухвали Бориславського міського суду, із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 у період часу з 22:00 по 06:00 наступного дня, однак під час перевірки 20 липня 2025 року о 23:26 гр. ОСОБА_1 за місцем проживання був відсутній, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Крім того, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 481083 вказано, що ОСОБА_1 , перебуває під адміністративним наглядом у ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області, згідно ухвали Бориславського міського суду, із встановленим обмеженням покидати своє місце проживання квартиру АДРЕСА_2 у період часу з 22:00 по 06:00 наступного дня. Однак, під час перевірки, 23 липня 2025 року о 00:10 гр. ОСОБА_1 був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, таким чином вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 187 КУпАП.
Судові засідання 7, 14, 26 серпня 2025 року, 9 та 23 вересня 2025 року не відбулись через неявку ОСОБА_1 .
6 жовтня 2025 року ОСОБА_1 подав до суду заяву у якій вину визнав повністю та росив розгляд справи проводити за його відсутності.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частина 2 статті 187 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі статтею 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 187 та частиною 2 стаття 187 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколами про адміністративне правопорушення від 17 липня 2025 року серії ВАД № 453266, від 17 липня 2025 року серії ВАД № 453264; від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453288; від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453287; від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 453286; від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 481081; від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 481082; від 6 серпня 2025 року серії ВАД № 481083;
- копією ухвали Бориславського міського суду Львівської області від 15 серпня 2024 року;
- копією рапортів;
- письмовою заявою ОСОБА_1 від 6 жовтня 2025 року.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 187 КУпАП.
Відповідно до статті 23 КУпАП стягнення є мірою відповідальності і застосування з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинених нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (стаття 33 КУпАП).
Обставин, що пом'якшують або обтяжують правопорушення не встановлено.
Відповідно до частини 2 статті 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень передбачених частиною 2 статті 187 КУпАП у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 (сто сімдесят) грн.
Враховуючи наведене у справі стягнення до ОСОБА_1 необхідно застосувати в межах санкції частини 2 статті 187 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Крім цього, відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 23, 33, 173, 187, 251, 283, 284 КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушення, передбачених частиною 2 статті 187 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень;
- за частиною 2 статті 187 КУпАП - штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
У порядку частини 2 статті 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів, що становить 170,00 (сто сімдесят) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Бориславський міський суд Львівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олена ДУДАР