308/20208/24
10.09.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Наумова Н.В., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Івано-Франківська область, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.485 Митного кодексу України,-
Встановив:
До Ужгородського міськрайонного суду надійшов протокол про порушення митних правил №0767/30500/24 від 22 листопада 2024 року з якого вбачається, що Закарпатською митницею отримано лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573 Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_3 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги. Закарпатською митницею отримано лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573 (місце, час учинення та суть порушень митних правил) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_3 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги.
Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - транспортного засобу марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .
Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів, що переміщувались у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» було встановлено, що 23.09.2022 о 06 год. 06 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу, громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_3 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - Декларація) (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174).
Відповідно до Декларації у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: військова частина НОМЕР_3 , у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .
24.06.2024 Закарпатською митницею отримано лист з поясненнями громадянина ОСОБА_1 №41636/7/7.7-3, в якому він зазначив, що транспортний засіб марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 декларував самостійно, т/з ним був доставлений до військової частини НОМЕР_3 , як гуманітарна допомога. Також, громадянин ОСОБА_2 уточнив, що не має при собі підтверджуючих документів і йому невідоме місцезнаходження зазначеного транспортного засобу.
Закарпатською митницею було направлено листи на адресу Міністерства оборони України від 01.07.2024 №7.7-3/02-03/8.2/5371 та від 29.08.2024 №7.7-4/20-08/8.2/7221 з метою переадресації до військової частини НОМЕР_3 запиту щодо спростування або підтвердження факту отримання вищевказаного транспортного засобу як гуманітарної допомоги.На момент ввезення даного транспортного засобу в Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (графа 7), було вказано громадянина України ОСОБА_3 , як контактну особу.
В результаті чого, Закарпатською митницею було надіслано лист-запрошення від 04.09.2024 №7.7-20/20-08/10/4210, з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою. Громадянин ОСОБА_4 надіслав лист від 03.10.2024 №1695/10/20 до Закарпатської митниці, до якого були додані фотографії транспортного засобу в момент передачі.
Також, листом від 07.10.2024 №1707/10/20 громадянин ОСОБА_5 вказав, що він є військовослужбовцем, старшим розвідником НОМЕР_5 механізованої бригади 106 батальйону, отримав вищевказаний т/з від ОСОБА_1 , акт прийому - передачі переданий йому не був. На підставі пояснень громадянина ОСОБА_3 та наданих фотографій, Закарпатською митницею направлено лист від 14.10.2024 №7.7-4/20-08/8.2/8673 до Міністерства оборони України з метою переадресації до військової частини НОМЕР_5 механізованої бригади НОМЕР_6 батальйону щодо підтвердження факту отримання вищевказаного транспортного засобу, в якості гуманітарної допомоги. Проте станом на дату складання протоколу Закарпатська митниця відповіді на зазначений лист не отримала.
Згідно з інформацєю, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de), вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «KIA SPORTAGE», 2005 року випуску, становить 3100 євро, що станом на 23.09.2022 року за курсом НБУ складало 111838,08 грн.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , станом на 23.09.2022 становить: 132757,21 грн., з яких ввізне мито - 11183,81 грн., акцизний податок - 80807,52 грн., ПДВ - 40765,88 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 132757,21 грн.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України.
27.01.2025 року від представника митниці Селеша О.Я. надійшло клопотання про доручення наступних доказів до матеріалів справи: копія заяви ОСОБА_1 про зміну режиму митного контролю, копії сторінок паспорту ОСОБА_1 , копія РНОКПП, копія звернення ВЧ, то фото передачі транспортного засобу.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, просив притягнути його до адміністративної відповідальності за ст.485 МКУ.
Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 в попередньому судовому засіданні свою вину заперечив, зазначив, що ввозив вказаний транспортний засіб для потреб ЗСУ, та вказаний транспортний засіб в подальшому було передано на потреби армії.
Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.
Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» було встановлено, що 23.09.2022 о 06 год. 06 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу, громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_3 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - Декларація) (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174).
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ПКМУ від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
24.06.2024 Закарпатською митницею отримано лист з поясненнями громадянина ОСОБА_1 №41636/7/7.7-3, в якому він зазначив, що транспортний засіб марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 декларував самостійно, т/з ним був доставлений до військової частини НОМЕР_3 , як гуманітарна допомога. Також, громадянин ОСОБА_2 уточнив, що не має при собі підтверджуючих документів і йому невідоме місцезнаходження зазначеного транспортного засобу.
Закарпатською митницею було направлено листи на адресу Міністерства оборони України від 01.07.2024 №7.7-3/02-03/8.2/5371 та від 29.08.2024 №7.7-4/20-08/8.2/7221 з метою переадресації до військової частини НОМЕР_3 запиту щодо спростування або підтвердження факту отримання вищевказаного транспортного засобу як гуманітарної допомоги. На момент ввезення даного транспортного засобу в Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (графа 7), було вказано громадянина України ОСОБА_3 , як контактну особу. В результаті чого, Закарпатською митницею було надіслано лист-запрошення від 04.09.2024 №7.7-20/20-08/10/4210, з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень.
Громадянин ОСОБА_4 надіслав лист від 03.10.2024 №1695/10/20 до Закарпатської митниці, до якого були додані фотографії транспортного засобу в момент передачі. Також, листом від 07.10.2024 №1707/10/20 громадянин ОСОБА_5 вказав, що він є військовослужбовцем, старшим розвідником НОМЕР_5 механізованої бригади 106 батальйону, отримав вищевказаний т/з від ОСОБА_1 , акт прийому - передачі переданий йому не був. На підставі пояснень громадянина ОСОБА_3 та наданих фотографій, Закарпатською митницею направлено лист від 14.10.2024 №7.7-4/20-08/8.2/8673 до Міністерства оборони України з метою переадресації до військової частини НОМЕР_5 механізованої бригади 106 батальйону щодо підтвердження факту отримання вищевказаного транспортного засобу, в якості гуманітарної допомоги.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
25.03.2025 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» № 4323-IX, що введений в дію 04.07.2025 року.
Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:
"9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.
9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".
Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що громадянин ОСОБА_6 надіслав лист від 03.10.2024 №1695/10/20 до Закарпатської митниці, до якого були додані фотографії транспортного засобу в момент передачі. Також, листом від 07.10.2024 №1707/10/20 громадянин ОСОБА_5 вказав, що він є військовослужбовцем, старшим розвідником 63 механізованої бригади 106 батальйону, отримав вищевказаний т/з від ОСОБА_1 . Окрім того суду надані наступні докази передачі вказаного транспортного засобу: копія заяви ОСОБА_1 про зміну режиму митного контролю, копія звернення військової частини, фото передачі транспортного засобу та акт приймання - передачі транспортних засобів і техніки від 26.09.2022 року, згідно якого вбачається, що транспортний засіб марки «KIA SPORTAGE», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 переданий військовій частині НОМЕР_3 .
Враховуючи вище наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вражаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.485 Митного кодексу України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ст.485 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 380, 458, 465, 485, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Івано-Франківська область, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.485 Митного кодексу України, на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Івано-Франківська область, місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , за ст.485 МК України, закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Н.В. Наумова