Справа № 646/10079/25
Провадження № 3/646/2793/2025
02.10.2025 м. Харків
Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Шиховцова А.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Головного управління ДПС в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , працює як фізична особа-підприємець, податкова адреса: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 155-1 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №1525/20-40-07-30 від 11.09.2025 ОСОБА_1 11.09.2025 о 13:50 год. при проведенні фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 у магазині за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення встановленого законодавством порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, та не видача розрахункових документів встановленої форми ведення порушенням у встановленому законом порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання. Факт порушення зафіксовано в акті фактичної перевірки на бланку №397256. Такими діями ОСОБА_1 порушила п.п.1,2, 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995 року(зі змінами та доповненнями), за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1ст. 155-1 КУпАП.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, суд дійшов таких висновків.
Згідно зі статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, зокрема, з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 256КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Водночас у графі протоколу «дата, час і місце вчинення порушення» місце вчинення порушення не зазначено.
Вимогами статті 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1ст. 155-1 КУпАП, можуть бути як посадові, так і фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.
Так, до матеріалів справи додано копію акту (довідки) фактичної перевірки №36572/20/30/РРО/ НОМЕР_1 від 11.09.2025. Проте, доказів того, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, тобто суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1ст.155-1 КУпАП, не додано.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення та доданий акт не містять відомостей про те, кому здійснювався продаж товару. Не зазначено й свідків правопорушення, тобто осіб, які б підтвердили факту непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та невидачу розрахункового документу.
Так, з досліджених матеріалів справи встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення не додано документу про здійснення контрольної розрахункової операції (контрольна закупка); відсутній опис купюри, що були надані для здійснення контрольної розрахункової операції; данні х-звіту РРО, фіскальний чек, опис ТМЦ- вказані в вищезгаданому акті, відсутній додаток з баз даних ГУ ДПС у Харківській області.
Вказані недоліки позбавляють суд можливості об'єктивно, повно та неупереджено вирішити питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 правопорушення, адміністративна відповідальність, за яке передбачена ч. 1ст. 155-1 КУпАП.
Враховуючи вищезазначене, адміністративний матеріал необхідно повернути до Головного управління ДПС у Харківській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст.278,280 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Шиховцова