Постанова від 06.10.2025 по справі 299/2302/25

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/2302/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.10.2025 м. Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Бак М.Д., за участю спеціаліста Калинича Я.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 313471 від 27.04.2025 року, складеного поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (надалі - відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області) Яремою Ю.Ф. відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП, водій ОСОБА_1 27.04.2025 року о 19 годині 30 хвилин на вул. Гички, 3 в м. Виноградів Берегівського району Закарпатської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 211540», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження у встановленому порядку огляду на стан сп'яніння на місці чи в медичному закладі відмовився, що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор № 1113034054/1, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху (арк. 1).

Згідно запису в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовився від надання пояснення.

ОСОБА_1 не з'явився на розгляд справи, призначений на 06.10.2025 року на 08:30 год, надіслана йому судова повістка повернулася з причини відсутності за місцем проживання (арк. 23), клопотання про відкладення розгляду справи від нього до суду не надійшло.

З врахуванням наведеного та положень статей 268, 277-2 КУпАП справу розглянуто за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Крім протоколу про адміністративне правопорушення судом досліджено такі документи:

1) рапорт поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Яреми Ю.Ф. від 27.04.2025 року про те, що під час несення служби в наряді групи реагування патрульної поліції та патрулювання зони обслуговування за адресою: Закарпатська область, Берегівський район, м. Виноградів, вул. Гички, б/н, за порушення правил дорожнього руху було зупинено транспортний засіб марки «ВАЗ», реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 . Під час спілкування з ОСОБА_1 у нього виявлено явні ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: нечітка мова, тремтіння пальців, різкий запах алкоголю з ротової порожнини. ОСОБА_1 відмовився від проходження в законному порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння (арк. 2);

2) копію тимчасового дозволу на право керування транспортними засобами категорії В, серія НОМЕР_2 , виданого ОСОБА_1 16.04.2025 року інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Гецком О.І. замість посвідчення водія серії НОМЕР_3 , виданого 18.01.2005 року МРЕВ УДАІ в Закарпатській області (арк. 7);

3) копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 від 16.07.2011 року, виданого Виноградівським ВРЕР УДАІ УМВС України в Закарпатській області, згідно якого власником транспортного засобу марки «ВАЗ 211540», реєстраційний номер НОМЕР_1 , є ОСОБА_2 (арк. 7, 8).

Відомості, які містяться в копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4598462 від 27.04.2025 року, винесеної поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Яремою Ю.Ф. (арк. 6), у якій відсутні дані про набрання законної сили, не підтверджують факт притягнення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до адміністративної відповідальності.

Рапорт поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Худанича М. від 16.02.2025 року (зворотний бік арк. 2), який ним не підписано, та рапорт поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Яреми Ю.Ф., складений в порядку дооформлення протоколу про адміністративне правопорушення (арк. 14), у якому не зазначено дату складення, тобто у вказаних документах відсутні реквізити документа, передбачені підпунктом 4.1 пункту 4 національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», затвердженого наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 року № 144 «Про прийняття та скасування національних стандартів», не підлягають врахуванню як джерела доказів.

Порядок проведення огляду особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачений статтею 266 КУпАП.

У відповідності до частин другої-п'ятої статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Судом досліджено копію відеозапису, що здійснювався поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області ОСОБА_3 27.04.2025 року приблизно з 19:30 год, час здійснення відеозапису не відображено з причини накладання на відповідний показник даних про координати пристрою, на нагрудний відеореєстратор № 1113034054/1, наявну на диску DVD-R, 4,7GВ, в одному файлі об'ємом 204690 КВ, створеному 27.04.2025 року (арк. 9).

На відеозаписі зафіксовано пропозицію поліцейського особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, пройти на місці або в лікарні, дані про те, проходження чого саме запропоновано, відсутні. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, на зазначену пропозицію та надалі повідомляв, що згідний пройти огляд після того, як відвезе дітей. В подальшому поліцейський з'ясовував в особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, причину відмови, якщо він не вживав спиртного, та чи буде особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписувати протокол про адміністративне правопорушення щодо відмови від проходження огляду на стан сп'яніння. Після ствердної відповіді особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на запитання поліцейського з приводу відмови від підписання протоколу про адміністративне правопорушення поліцейський повідомив про припинення відеозапису.

Згідно положень пункту 5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.12.2018 року № 1026, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.01.2019 року за № 28/32999, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).

З огляду на те, що на відеозаписі не відображено обставини щодо зупинки поліцейським транспортного засобу, яким керував особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, початку розмови поліцейського та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з приводу проходження огляду на стан сп'яніння, складання протоколу про адміністративне правопорушення, здійснення відеозапису припинено поліцейським, то вказані факти свідчать про те, що відеозапис не був безперервним, тому відомості, які містить відеозапис, не виступають допустимим доказом.

При відсутності допустимого доказу - відеозапису щодо огляду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стан алкогольного сп'яніння відомості, наявні в направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, складених поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Яремою Ю.Ф. (арк. 3, 4), також є недопустимими доказами.

У частині першій статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад адміністративного правопорушення утворюють чотири обов'язкові елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона. До ознак об'єктивної сторони правопорушення відносяться такі: діяння (дія чи бездіяльність), час, місце, спосіб, обстановка вчинення діяння тощо.

Згідно частини першої статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП (частина друга статті 251 КУпАП).

Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Протокол про адміністративне правопорушення складено за фактом того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, керуючи транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Обставини з приводу керування особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, транспортним засобом в час та місці, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, не доведено, тому що відомості, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення та рапорті поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області Яреми Ю.Ф. від 27.04.2025 року, не виступають достатніми доказами для встановлення даних обставин. Отже, не доведено подію адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.

Відповідно до положень пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

У зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Апеляційна скарга подається до Закарпатського апеляційного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області.

Суддя М. Д. Бак