02 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/674/25 пров. № А/857/33955/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,
з участю секретаря судових засідань Клим О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові у режимі відеконференції апеляційну скаргу Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі №460/674/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Обарівінвест» до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» Рівненська регіональна філія, про визнання протиправним та скасування рішення,
суддя у І інстанції Нор У.М.,
дата ухвалення рішення 10 липня 2025 року,
місце ухвалення рішення м. Рівне,
дата складення повного тексту рішення 17 липня 2025 року,
У січні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Обарівінвест» (далі - ТОВ «Обарівінвест») звернулося до адміністративного суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області (далі - Сільрада) №588 від 14 липня 2021 року «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» у частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), цільове призначення 03.17 для будівництва та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі №460/674/25 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та нечинним пункт 1 рішення Сільради №588 від 14 липня 2021 року «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» у частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га. (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), цільове призначення 03.17. для будівництва та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
При цьому суд першої інстанції виходив із того, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з оскаржуваним рішення відповідача (Кі у розмірі 1,8972) свідчить про повторну (подвійну) індексацію за один і той самий період з 2013 року по 2017 рік показника Цнм, який бере участь у обрахунку нормативної грошової оцінки та відображає середню вартість одного квадратного метра земель населеного пункту залежно від регіональних факторів місця розташування.
Визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель кумулятивним методом за роки з дати затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №508 від 22 серпня 2013 року, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12 вересня 2013 року за №1573/24105 (далі - Порядок №508), до дати проведення нормативної грошової оцінки (2021 рік) не відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України (далі - ПК) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Водночас, для розрахунку нормативної грошової оцінки земель за встановленою формулою має значення лише показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), який, в свою чергу, визначається за формулою, передбаченою абзацом 1 пункту 289.2 статті 289 ПК, з урахуванням особливостей визначення такого показника за наявності підстав, передбачених абзацом 2 пункту 289.2 статті 289 ПК (тобто перевищення індексу споживчих цін за попередній рік показника 115).
Враховуючи наведе, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що рішенням Сільради від 14 липня 2021 року №588 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), яка не відповідає вимогам закону, а тому встановив наявність підстав для визнання його протиправним та нечинним у частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), цільове призначення 03.17. для будівництва та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення.
У апеляційному порядку рішення суду першої інстанції оскаржено Сільрадою, яка просила таке скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог ТОВ «Обарівінвест» відмовити повністю.
Свої апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що при вирішенні спору суд першої інстанції допустив невідповідність висновків обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Апелянт зазначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок за межами населених пунктів на території Сільради проводилася відповідно до державних стандартів, норм, правил.
Наголошує на тому, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі застосовується ретроспективно. Тобто сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації полягає у тому, щоб застосовуючи їх за минулі роки щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком.
З огляду на викладене підстав для відмови у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у Сільради не було. Відповідальність за складання такої технічної документації покладено на спеціалізовані установи, яким надано державою відповідні ліцензії. При здійсненні індексування нормативної грошової оцінки земельної ділянки розробником документації враховано інформацію, надану центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, відповідне посилання міститься у матеріалах справи, однак залишено судом першої інстанції без уваги.
Нормативна грошова оцінка землі проводиться у обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.
За таких обставин, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб визначений законодавством.
У відзиві на апеляційну скаргу Сільради ТОВ «Обарівінвест» підтримало доводи, викладені у оскаржуваному судовому рішенні, заперечило обґрунтованість апеляційних вимог та просило залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Наголошує на тому, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку розраховано ДП «Центр державного земельного кадастру» є неправильною, що тягне неправильний розрахунок орендної плати, яку належить сплачувати позивачу.
Кумулятивне застосування коефіцієнту індексації починається з дати проведення попередньої грошової оцінки земельної ділянки, що під час складання технічної документації у спірних правовідносинах розробником документації здійснено не було.
Визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки у технічній документації з нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки не відповідає вимогам нормативно-правових актів станом на 08 липня 2021 року.
Помилковим є врахування для визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки показників, починаючи з 2013 року і до 2020 року(1,8972).
Можливість кумулятивного (тобто накопичувального) застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель пов'язана із датою проведення нормативної грошової оцінки земель та стосується до вже проведеної нормативної грошової оцінки земель, для обрахунку конкретного розміру земельного податку чи орендної плати з метою врахування показників інфляції, які мали місце після проведення нормативної грошової оцінки земель.
Представник Сільради у судовому засіданні апеляційного суду у режимі відеоконференції підтримала подану апеляційну скаргу доводами, аналогічними до тих, що зазначені у її тексті. Просила скасувати рішення суду першої інстанції та у задоволенні позову ТОВ «Обарівінвест» відмовити.
Представник ТОВ «Обарівінвест» у ході апеляційного розгляду у режимі відеоконференції заперечив обґрунтованість вимог апелянта доводами, викладеними у відзиві на апеляційну скаргу. Просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник третьої особи, належним чином повідомленої про дату, час та місце розгляду справи, на виклик апеляційного суду не прибув, що відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає її розгляду.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог скаржника, виходячи із такого.
Як безспірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до договору оренди земельної ділянки від 19 серпня 2008 року №3479 Рівненська районна державна адміністрація (Орендодавець) передала ТОВ «Обарівінвест» (Орендар) у строкове платне користування земельну ділянку для створення та обслуговування комплексу відпочинку за рахунок земель запасу на території Обарівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Відповідно до пункту 2 вказаного договору в оренду передається: земельна ділянка загальної площею 12,5333 га, кадастровий номер 5624687400:03:012:0034 з них: землі сільськогосподарського призначення - 3,3267 га, в тому числі: сіножаті - 1,4012 га, пасовища - 1,9255 га; землі лісогосподарського призначенні, ліси І груп - 0,6432 га, в тому числі: лісові. вкриті лісом - 0,6432 га; землі водного фонду - 8,3151 га, в тому числі : ставки - 6,7700 га, під каналами 0,5043 га, під греблями і дамбами - 1,0408 га; відкриті землі без рослинного покрову або з незначними рослинним покровом - 02483 га.
Згідно з пунктом 5 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12,5333 га, згідно з розрахунком, проведеним підприємцем ОСОБА_1 (ліцензія на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт серії АБ №293137, видана Державним комітетом України по земельним ресурсах 15 листопада 2005 року), станом на 18 вересня 2008 року становить 854 114,00 грн.
Земельна ділянка за кадастровим номером 5624687400:03:012:0034 згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку відноситься до категорії земель рекреаційного призначення, за видом цільового призначення: 03.17 Для розміщення та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення.
07 липня 2021 року №157 Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» Рівненської регіональної філії розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га для розміщення та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області за кадастровим номером 5624687400:03:012:0034.
Вказана технічна документація розроблена на підставі договору між Городоцькою сільською радою та Рівненською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» від 02 липня 2021 року №235/2118990100195.
Відповідно до пункту 6 технічної документації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12,5332 га для розміщення та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області становить 30 077 806,00 грн.
Сільрада 14 липня 2021 року прийняла рішення №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради», згідно з пунктом 1 якого вирішено затвердити технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області згідно з додатком.
09 травня 2023 року між Сільрадою (Орендодавець) та ТОВ «Обарівінвест» (Орендар) уклали додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 19 серпня 2008 року, згідно з якою Рівненську районну державну адміністрацію, як орендодавця, замінено на Сільраду, а пункт 5 договору викладено у такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12,5333 га, на підставі рішення сесії Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 14 липня 2021 року №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» становить 30 077 806,00 гривень».
Сільрада листом повідомила позивача про те, що відповідно до акту ревізії від 06 вересня 2024 року №13-17-20-06/11, складеного працівниками Управління Західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області, встановлено, що ТОВ «Обарівінвест» у порушення пункту 271.1 статті 271, пункту 289.1 статті 289 ПК, статті 25 Закону України «Про оренду землі» та умов укладеного договору оренди землі внаслідок неврахування у податковій декларації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка вступила в дію з 01 січня 2023 року та про яку завчасно повідомлено сільською радою, недоотримано бюджетом громади орендної плати за договором оренди землі від 19 серпня 2008 року, із змінами з 01 січня 2023 року по 08 травня 2023 року (до дати укладання додаткової угоди 09.05.2023) 582 815,48 грн.
ТОВ «Обарівінвест» не погодилося із правомірністю рішення Сільради від 14 липня 2021 року №588 у частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), цільове призначення 03.17 для будівництва та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення та звернулося до адміністративного суду з позовом, що розглядається.
При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відповідно до частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
На підставі аналізу матеріалів справи та позицій сторін, викладених у заявах по суті справи та наданих поясненнях, апеляційний суд дійшов переконання, що на стадії апеляційного перегляду суть публічно-правового спору, що розглядається, зводиться до оцінки правомірності/неправомірності застосування при здійсненні нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2021 році, як елемента встановленої формули, відповідного розрахунку коефіцієнта індексації, обчисленого кумулятивно за попередні періоди до нормативної грошової оцінки з 2013 року (після затвердження Порядку №508) по 2020 рік, а відтак і правомірності/неправомірності оспорюваного позивачем рішення органу місцевого самоврядування.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Частинами 1-3 статті 201 ЗК передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Преамбулою Закону України «Про оцінку земель» №1378-IV від 11 грудня 2003 року (далі - Закон №1378-IV, у редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Частиною 1 статті 13 Закону №1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру земельного податку; у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до статті 18 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Згідно зі статтею 20 Закону №1378-IV за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
За приписами частини 1 статті 23 технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затверджені такої технічної документації.
Частиною 4 статті 23 Закону №1378-IV передбачено, що підставою для відмови у затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок може бути лише її невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів або розташування земель чи земельних ділянок на території іншої територіальної громади. Рішення про відмову в затвердженні технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки земельних ділянок має містити посилання на конкретні норми законів та прийнятих відповідно до закону нормативно-правових актів, яким суперечить відповідна технічна документація.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначаються Законом України «Про землеустрій» №858-IV від 22 травня 2003 року (далі - Закон №858-IV, у редакції на час виникнення спірних правовідносин), який спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування
Відповідно до статті 26 Закону №858-IV замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до матеріалів справи технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 5624687400:03:012:0034 розроблено Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» Рівненської регіональної філії на виконання договору №235/2118990100195 від 02 липня 2021 року, укладеного із Сільрадою.
Відповідно до пункту 6 технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12,5332 га для розміщення та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області становить 30 077 806,00 грн.
При проведенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки виконавець (Державне підприємство «ЦДЗК» Рівненської регіональної філії) керувався: ЗК, Методикою нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1278 (далі - Методика №1278), Порядком №508; Законом України «Про оренду землі» (далі - Закон №161-ХIV), Законом №1378-IV.
Так, у пункті 7 технічної документації «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі)» зазначено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель визначається згідно зі статтею 289 розділу ХІІІ Податкового кодексу України. Оскільки порядок нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) затверджений 22 серпня 2013 року - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2013 рік становить 1,0000, за 2014 рік - 1,2490, за 2015 рік - 1,4330, за 2016 рік - 1,0600, за 2017 рік - 1,0, за 2018 - 1,0, за 2019 рік - 1,0, за 2020 рік - 1,0 на підставі листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22-28-0.222-171/2-21 від 06.01.2021.
При розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки в формулі застосовано коефіцієнт індексації - 1,8972 (1,0000 х 1,2490 х 1,4330 х 1,0600 х 1,0 х 1,0 х 1,0 х 1,0).
У контексті викладеного, апеляційний суд зазначає, що як Методикою №1278, так і Порядком №508 визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за формулою Цн = Пд х Рд х Ск х Км х Кв х Кмц х Кі, де:
Пд - площа земельної ділянки, що приймається за даними Державного земельного кадастру або документації із землеустрою, кв. м;
Рд - рентний дохід на один кв. м площі для відповідної категорії земель, що визначається за нормативами рентного доходу для відповідної категорії земель, гривень на рік;
Ск - строк капіталізації (у роках);
Км - коефіцієнт, який враховує місце розташування земель;
Кв - коефіцієнт, який враховує вид використання земельної ділянки і встановлюється залежно від складу угідь земельної ділянки відповідно до даних Державного земельного кадастру;
Кмц - коефіцієнт, який враховує належність земельної ділянки до земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення;
Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, що визначається згідно із ст. 289 ПК України.
Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК встановлено, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до приписів пункту 289.2 статті 289 ПК центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Отже, як правильно зазначив суд першої інстанції, можливість кумулятивного (тобто накопичувального) застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель пов'язана із датою проведення нормативної грошової оцінки земель, тобто стосується вже проведеної нормативної грошової оцінки земель для обрахунку конкретного розміру земельного податку чи орендної плати з метою врахування показників інфляції, які мали місце після проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відтак, кожного року після 01 січня для розрахунку бази оподаткування земельним податком враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно).
На переконання апеляційного суду, наведене нормативне регулювання свідчить про те, що кумулятивне застосування коефіцієнту індексації починається з дати проведення нормативної грошової оцінки. Відтак, оскільки нормативна грошова оцінка проводиться раз на 5-7 років (7-10 років), то щорічно після її проведення при визначенні бази оподаткування мають враховуватись всі коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи від дати проведення останньої нормативної грошової оцінки.
Отже, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації полягає саме у тому, щоб щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскільки технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки складена, проведена та затверджена у 2021 році, то застосування кумулятивно коефіцієнту індексації можливо від дати проведення нормативної грошової оцінки (2021 рік), а не з 2013 року, як це виконано у технічній документації.
Така позиція апеляційного суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 31 серпня 2021 року у справі №300/1114/19 та від 29 вересня 2021 року у справі №300/1017/19, яка в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються апеляційним судом під час вирішення цього спору.
Поза тим, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що ні наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №508 від 22 серпня 2013 року, ні сам Порядок №508 не містять приписів, які б вказували на те, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель визначається, починаючи з дати набрання чинності вказаним Порядком, і що дата набрання чинності Порядком №508 є складовою розрахунку нормативної грошової оцінки земель.
Таким чином, на переконання апеляційного суду, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який застосований при нормативній грошовій оцінці відповідної земельної ділянки на рівні 1,8972 (як добуток Кі за період з 2013 року по 2020 рік) свідчить про повторну (подвійну) індексацію за один і той самий період з 2013 року по 2020 рік показника середньої вартості одного квадратного метра земель населеного пункту залежно від регіональних факторів місця розташування, який враховувався під час нормативної грошової оцінки, проведеної у 2021 році.
При оцінці покликання апелянта на те, що відповідні показники коефіцієнта індексації при проведенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки надані Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру у листі №22-28-0-222-171/2-21 від 06.01.2021 апеляційний суд звертає увагу на те, що у вказаному листі водночас зазначено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відтак, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель кумулятивним методом за роки з дати затвердження Порядку №508 до дати проведення нормативної грошової оцінки не відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до пункту 289.2 статті 289 ПК коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Отже, Сільрадою оспорюваним рішенням від 14 липня 2021 року №588 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), яка не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідних нормативно-правових актів, а тому з врахуванням приписів статей 245, 264 Кодексу адміністративного судочинства України судом першої інстанції вірно обрано спосіб захисту прав позивача шляхом визнання протиправним та нечинним такого рішення у частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 12,5332 га. (кадастровий номер 5624687400:03:012:0034), цільове призначення 03.17. для будівництва та експлуатації закладів обслуговування відвідувачів об'єктів рекреаційного призначення.
Додатково апеляційний суд звертає апелянту увагу на те, що відповідно до статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили. Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Підсумовуючи наведене, на переконання апеляційного суду, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.
Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи цей публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.
Керуючись статтями 241, 243, 264, 265, 308, 310, 316, 321, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
апеляційну скаргу Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі №460/674/25 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т. В. Онишкевич
судді Л. Я. Гудим
В. Я. Качмар
Постанова у повному обсязі складена 03 жовтня 2025 року.