03 жовтня 2025 р. Справа № 440/2277/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: П'янової Я.В.,
Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Полтавської митниці, Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.04.2025, головуючий суддя І інстанції: Н.І. Слободянюк, м. Полтава, повний текст складено 28.04.25 у справі № 440/2277/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка"
до Полтавської митниці
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" (далі за текстом також - позивач, ТОВ "Вигідна Покупка") звернулося до адміністративного суду з позовом до Полтавської митниці (далі та текстом також - відповідач), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми "Р" Полтавської митниці від 07 лютого 2025 року №UA80600020251 та №UA80600020252.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення - рішення Полтавської митниці №UA80600020251 від 07 лютого 2025 року в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 165626,94 грн (податкове зобов'язання -132501,55 грн, штрафна санкція - 33125,39 грн) та податкове повідомлення-рішення №UA80600020252 від 07 лютого 2025 року в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 33125,39 грн (податкове зобов'язання -26500,31 грн, штрафна санкція - 5525,08 грн).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Полтавської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" витрати зі сплати судового збору у сумі 2981,29 грн.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення в цій частині ухвалене при неправильному застосуванні норм матеріального та порушенні норм процесуального права.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач наводить обставини справи та вказує, що за відсутності належних та допустимих доказів встановлення уповноваженою посадовою особою в порядку і у спосіб, встановлені Законом, факту невідповідності україномовного перекладу текстових описів товарної підпозицій 7013 33 та 7013 37 УКТЗЕД, що містяться в офіційно оприлюднених Додатку до Закону України «Про Митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-IX та Додатку до Закону України «Про Митний тариф України» від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX, висновок суду першої інстанції про те, що підпозиція 7013 3 УКТЗЕД обмежується включенням до неї лише склянок, а не всіх «посудин для пиття» є помилковим. Звертає увагу, що суд першої інстанції, обґрунтовуючи своє рішення посиланням на рішення митних органів Німеччини щодо товару «чашки скляні» від 25.08.2024 № DEBTI26983/22-1, безпідставно залишив поза увагою наявні в матеріалах справи рішення митних органів Нідерландів від 28.06.2024 NLBTI2024-0410 та від 08.03.2022 NLBTI2021-1036, відповідно до яких товар «чашка» класифікований в товарній підпозиції 7013 37.
Водночас указує, що як під час митного оформлення товарів, так і наразі, офіційно оприлюднений текстовий опис товарної підпозиції 7013 37 УКТЗЕД містить словосполучення «посудина для пиття»; інформація про будь-які неточності такого перекладу текстового опису в установленому законодавством порядку ніколи не оприлюднювалась; більш того, словосполучення «посудини для пиття» системно використовується у текстовому описі зазначеної товарної підпозиції в Поясненнях до УКТЗЕД, затверджених Наказами Держмитслужби від 14.07.2020 № 256 та від 14.12.2022 № 543 (останній чинний наразі). За таких обставин позивач під час здійснення митного оформлення товару «Посудина для пиття зі скла: … Чашка …» протягом періоду з 19.07.2020 по 05.06.2023 не передбачав та не міг передбачити не належність такого товару до товарної підпозиції 7013 37 УКТЗЕД.
За результатами апеляційного розгляду позивач просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Позивачем подано доповнення до апеляційної скарги, в яких він просить урахувати, що у відповідь на адвокатський запит Полтавська митниця листом від 28.05.2025 за №7.23-1/19-02/8.19/2191 підтвердила, що мала в своєму розпорядженні під час проведення перевірки копії товарно-супровідних документів, що надавались позивачем митному органу разом із митними деклараціями на товар «чашка…», в тому числі комерційні інвойси.
Відповідач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу позивача не скористався.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення в цій частині ухвалене при неправильному застосуванні норм матеріального та порушенні норм процесуального права.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що судом першої інстанції під час ухвалення рішення не враховані норми частини 1 статті 69 МК України, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакціях Законів України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 №674-ІХ, від 19.10.2022 № 2697-IX (чинних станом на дату оформлення митних декларацій) та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених Наказами Держмитслужби України від 14.07.2020 №256, від 14.12.2022 №543 (чинних станом на дату оформлення митних декларацій).
За результатами апеляційного розгляду відповідач просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким в позові відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідача позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки вважає доводи відповідача безпідставними, а рішення в оскаржуваній відповідачем частині ухваленим із дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ВИГІДНА ПОКУПКА" (ідентифікаційний код 41130363) пройшло державну реєстрацію юридичної особи та взято на облік як платник податків /а.с. 10-зворот - 12/.
Відповідно до Наказу Полтавської митниці №268 від 23 грудня 2024 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «Вигідна покупка» (код ЄДРПОУ 41130363) вимог законодавства України з питань митної справи в частині правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД» /а.с. 34-35 т.1/ на підставі пункту 7 частини першої статті 336, пункту 3 частини третьої статті 345, пункту 1 частини другої статті 351 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI (зі змінами та доповненнями) та з метою перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи наказано начальнику відділу проведення митного аудиту Полтавської митниці забезпечити проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «Вигідна покупка» (код ЄДРПОУ 41130363) вимог законодавства України з питань митної справи, в частині правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів за митними деклараціями, оформленими в митному режимі «імпорт»: від 16 жовтня 2023 року №23UA100340325966U5 (товар № 6, опис товару «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 28 жовтня 2023 року №23UA100340326794U0 (товар № 1, опис товару «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 02 жовтня 2024 року №24UA100190066272U3 (товар № 2, опис товару: «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 28 червня 2024 року №24UA100190059632U3 (товар № 4, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); від 20 серпня 2024 рок №24UA100190063076U4 (товар № 6, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); від 07 грудня 2024 року №24UA209230115289U8 (товар № 7, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); на товари «Чашка», заявлені при оформленні за кодом товару за УКТ ЗЕД 7013379900, за період з 14 липня 2020 року по 05 червня 2023 року тривалістю вісім робочих днів з 25 грудня 2024 року.
Листом Полтавської митниці за вих. №7.23-2/19/13/5695 від 23 рудня 2024 року /а.с. 32-33 т. 1/ повідомлено ТОВ «Вигідна покупка» про проведення документальної невиїзної перевірки вимог законодавства України з питань митної справи, в частині правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів за митними деклараціями, оформленими в митному режимі «імпорт» та запропоновано надати письмові пояснення та додаткові документи (у разі їх наявності), які не були надані при митному оформленні товарів, або іншу інформацію щодо обставин, що досліджуватимуся в ході проведення документальної невиїзної перевірки. До вказаного листа додано: повідомлення про проведення перевірки від 23 грудня 2024 року №7.23-1/19/13/5692 та копію наказу про проведення перевірки від 23 грудня 2024 року №268.
У період з 25 грудня 2024 року по 03 січня 2025 року Полтавською митницею на підставі пункту 7 частини першої статті 336, пункту 3 частини третьої статті 345 та пункту 1 частини другої статті 351 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ (зі змінами та доповненнями) проведено невиїзну документальну перевірку згідно наказу Полтавської митниці від 23 грудня 2024 року №268, стосовно дотримання ТОВ «Вигідна покупка» (код ЄДРПОУ 41130363) вимог законодавства України з питань митної справи в частині правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів за митними деклараціями, оформленими в митному режимі «імпорт» від 16 жовтня 2023 року №23UA100340325966U5 (товар № 6, опис товару «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 28 жовтня 2023 року №23UA100340326794U0 (товар № 1, опис товару «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 02 жовтня 2024 року №24UA100190066272U3 (товар № 2, опис товару: «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 28 червня 2024 року №24UA100190059632U3 (товар № 4, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); від 20 серпня 2024 рок №24UA100190063076U4 (товар № 6, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); від 07 грудня 2024 року №24UA209230115289U8 (товар № 7, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); на товари «Чашка», заявлені при оформленні за кодом товару за УКТ ЗЕД 7013379900, за період з 14 липня 2020 року по 05 червня 2023 року, за результатами якої складено акт №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року /а.с. 45-85 т.1/.
В акті документальної невиїзної перевірки №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року зафіксовано порушення ТОВ «Вигідна покупка»:
1) частин першої та восьмої статті 257 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495- VI (зі змінами та доповненнями), Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакціях Законів України «Про Митний тариф України» від 04 червня 2020 року №674-ІХ, від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ (чинних станом на дату оформлення митних декларацій) та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених Наказами Дсржмитслужби України від 14 липня 2020 року № 256, від 14 грудня 2022 року № 543 (чинних станом на дату оформлення митних декларацій), в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митними деклараціями, що наведені у додатках 4.1-4.3 до акта перевірки, на загальну суму 407280,18 гривень;
2) пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митними деклараціями, що наведені у додатках 4.1-4.3 до акта перевірки, на загальну суму 81456,03 гривень.
Так, зі змісті акту документальної невиїзної перевірки №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року слідує, що під час перевірки правильності класифікації товарів були встановлені порушення правил класифікації:
- товару «ялинка штучна настільна з мішковиною» за наступними митними деклараціями: від 16 жовтня 2023 року № 23UA100340325966U5 (товар № 6, опис товару «Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 29 жовтня 2023 року №23UA100340326794U0 (товар № 1, опис товару «Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 02 жовтня 2024 року №24UA100190066272U3 (товар № 2, опис товару: «Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»).
Інформація про товар з сайту онлайн-магазину Аврора мультимаркет avrora.ua (продавець товару ТОВ «Вигідна покупка», код ЄДРПОУ 41130363): Ялинка штучна настільна з мішковиною 25 см арт. 84161; Про товар Ялинка штучна настільна з мішковиною 25 см: штучна настільна ялинка з мішковиною створює затишну святкову атмосферу завдяки своєму природному вигляду; компактний розмір дозволяє розмістити її на столі, підвіконні або полиці, прикрашаючи будь-який куточок дому; основа з натуральної мішковини додає оригінальності та підходить до різного інтер'єру; якісний матеріал забезпечує тривалий термін служби, дозволяючи використовувати її не один сезон; купити штучну настільну ялинку можна у нас для створення казкової атмосфери, висота - 25 см.
Відповідно до пояснень до товарної позиції 9505, оскільки така не має деталей, орнаментів та елементів, які вказують на зв'язок з традиційними уявлені ями про оздоблення з нагоди різдвяних свят та різдвяну тематику, та за своєю будовою взагалі не є дерезвом (ялинкою). При цьому конструктивні особливості та композиція поєднання складових частин виробу вказуються на його загальне декоративне призначення.
Також, відповідно до пояснень до товарної позиції 9505 до цієї товарної позиції включаються: (А) Вироби для свят, карнавалів та інших розваг, які через їхнє призначення, як правило, зроблені з недовговічного матеріалу. До них входять: (1) Святкові прикраси, які використовуються для прикрашання приміщень, столу і т.д. (такі як гірлянди, ліхтарики і т.д.); декоративні вироби для різдвяних та новорічних ялинок (мішура, кольорові кульки, фігурки тварин та інші фігурки, і т.д.); прикраси для кондитерських виробів, які традиційно пов'язані з проведенням певних свят (наприклад, зображення звірів, прапорці); (2) Товари, що традиційно використовуються на різдвяні та новорічні свята, наприклад, штучні різдвяні та новорічні ялинки, декорації (сценічні), фігурки людей та тварин для зображення Різдва Христового, зображення ангелів, різдвяні хлопавки, різдвяні панчохи, штучні святкові поліна, Діди Морози; (3) Маскарадні приладдя, наприклад, маски, приставні вуха та носи, перуки, накладні бороди та вуса (якщо не є імітацією - товарна позиція 6704), та паперові капелюхи; (4) Сніжки з паперу або вати, паперові вузькі довгі стрічки (серпантин), картонні рупори, свистунці, конфетті, карнавальні парасольки і т.д.
Відповідно до додаткових пояснень до товарної позиції 9505 в додаток до пояснень до товарної позиції 9505 (А), товари, що класифікуються як вироби для свят, повинні мати декоративне призначення (дизайн та орнамент) та бути призначеними, виготовленими чи вважатися виключно виробами для свят. Ці товари використовуються в певний день або період року.
Ці товари в залежності від їх конструкції та дизайну (штампів, прикрас, символів або надписів) призначені для використання на певне свято.
“Свято» - це певний день або період протягом року, признаний спільнотою, з характерними символами та пов'язаними з ним традиціями. Деякі з таких свят започатковані в давнину з ритуальним дотриманням певних релігійних подій; інші відповідають урочистості та являються важливими у національному житті. Прикладами таких подій є Різдво, Великдень, Хелоуін, День святого Валентина, дні народження та весілля.
Відповідно до інформації з відкритих джерел (зокрема Вікіпедія) ялинка - зменшувальна або просторічна назва дерева ялини (смереки).
Дерево - велика, багаторічна, дерев'яниста рослина, що складається з трьох основних частин: корінь, стовбур і крона.
Різдвяна ялинка - це традиційний символ святкування Різдва Христового у вигляді вічнозеленого хвойного дерева, зазвичай ялини, ялиці, або сосни, що оздоблене ялинковими прикрасами, гірляндами, свічками та іншими елементами різдвяного декору.
Ялинкові прикраси - іграшки, кульки чи фігурки тварин, людей, предметів побуту, гостинці, якими прикрашають різдвяну ялинку.
Новорічна ялинка - справжнє або штучне прикрашене дерево ялини, ялиці, або сосни, що використовується як головний атрибут свята Нового року.
Головною відмінністю новорічної ялинки від різдвяної є відсутність будь-яких релігійних символів, як то Віфлеємська зірка чи янголи. Натомість верхівка новорічної ялинки зазвичай прикрашалась п'ятипроменевою червоною зіркою.
Поряд з цим, відповідно до пояснень до товарної позиції 6702 УКТЗЕД до цієї товарної позиції включаються: (1) Штучні квіти, листя і плоди, за формою, що нагадує натуральні продукти, виготовлені шляхом скріплення різних частин (переплетенням, склеюванням, складанням або аналогічними способами). До цієї категорії також входять звичайні зображення квітів, листя або плодів, отримані за технологією виготовлення штучних квітів і т.д.; (2) Частини штучних квітів, листя або плодів (наприклад, маточки, тичинки, зав'язі, пелюстки, чашечки, листя і стебла); (3) Вироби, виготовлені зі штучних квітів, листя або плодів (наприклад, букети, гірлянди, вінки, рослини), та інші вироби, що використовуються для оздоблювальних чи декоративних цілей і які виготовляються скріпленням штучних квітів, листя або плодів.
До цієї товарної позиції включаються штучні квіти, листя або плоди, які мають шпильки або інші невеликі пристосування для закріплення.
Вироби цієї товарної позиції використовуються переважно для декоративних цілей (наприклад, у будинках чи церквах) або як прикраси для капелюхів, одягу та ін.
За умови дотримання винятків, перерахованих нижче, ці вироби можуть бути виготовлені з текстильних матеріалів, повсті чи фетру, паперу, пластмас, гуми, шкіри, металевої фольги, пір'я, черепашок або з інших матеріалів тваринного походження (наприклад, штучні листя з кінцівок таких морських тварин, як гідроїдні (hydrozoa) або мохуватки (bryozoa), оброблених спеціальним чином і пофарбованих), і т.д. За умови, що ці вироби задовольняють вимогам, викладеним у попередніх абзацах, усі такі вироби, незалежно від ступеня закінченості процесів оброблення чи оздоблення, включаються до цієї товарної позиції.
Товар «Ялинка штучна настільна з мішковиною арт.84161» являє собою декоративний виріб, що конструктивно складається з штучного листя (хвоя), шишки (видозмінений пагін), штучних плодів, в основі обгорнутих мішковиною, гірлянди та не являє собою штучне дерево ялини.
Отже, він не відповідає вимогам пояснень до товарної позиції 9505, оскільки не має деталей, орнаментів та елементів, які вказують на зв'язок з традиційними уявленнями про оздоблення з нагоди різдвяних свят та різдвяну тематику, та за своєю будовою взагалі не є деревом (ялинкою). При цьому конструктивні особливості та композиція поєднання складових частин виробу вказуються на його загальне декоративне призначення.
Також, відповідно до пояснень до товарної позиції 9505 (А), включаються вироби для свят, карнавалів та інших розваг, які через їхнє призначення, як правило, зроблені з недовговічного матеріалу. При цьому, згідно інформації з офіційного сайту підприємства (avrora.ua) про товар «Ялинка штучна настільна з мішковиною» зазначено, що вона створена з якісного матеріалу, який забезпечує тривалий термін служби, дозволяючи використовувати її не один сезон.
Оскільки складові елементи виробу, що визначають його основні властивості виготовленні переважно з пластмас, відповідно до правил 1,6 ОПІ товар відповідає товарній підкатегорії 6702100000 УКТЗЕД.
Також відповідні підходи до класифікації аналогічного товару наведено в Рішенні країни Німеччини щодо «ялинка настільна з мішковиною» від 26 вересня 2024 року №DEBTI29499/24-1 (додаток 3.2 до акта перевірки).
Отже, за результатами перевірки, з урахуванням отриманої інформації відповідно до частини четвертою статті 69 та частини чотирнадцятої статті 354 МК України під час перевірки правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД визначено код вищезазначених товарів згідно з УКТЗЕД 6702100000:
- товару «чашка скляна» за митними деклараціями, наведеними в додатку 1.
Відповідно до пояснень до товарної позиції 7013 до цієї товарної позиції включаються такі види виробів, більшість з який одержують пресуванням або видуванням у формах, зокрема: (1) Столовий та кухонний скляний посуд, наприклад, посудини для пиття, келихи, пивні кружки, графини, пляшечки для дитячого харчування, глечики, тарілки, салатниці, цукорниці, соусники, вази для фруктів, тортниці, блюда для закусок, чаші, миски, чарки для яєць, масельнички, графинчики для оцту чи олії, блюда (для сервірування, приготування і т.д.), сотейники, каструлі, підноси, сільнички, дозувальні цукорниці, підставки для ножів і виделок, міксери, столовий дзвіночок, кавники і ситечка для кави, цукерниці, мірний кухонний посуд, підігрівники для тарілок, підставки для гарячого посуду, деякі частини побутових міксерів, чаші для кавомолок, тарілочки для сиру, соковижималки для лимона, відерці для льоду. Ці вироби можуть бути виготовлені зі звичайного скла, свинцевого кришталю, скла з низьким коефіцієнтом лінійного розширення (наприклад, боросилікатного скла) або зі склокераміки (останні два види, зокрема, застосовуються для виготовлення кухонного посуду). Вироби можуть бути безбарвними, забарвленого (кольорового) або з накладного (плакованого чи дубльованого) скла, нарізаними, матованими, травленими, гравірованими або прикрашеними іншим способом. Ці вироби також бувають з дзеркального скла (наприклад, деякі підноси, що мають ручки).
Опис товарної підпозиції 70133 УКТЗЕД звучить наступним чином: інші посудини для пиття, крім вироблених із склокераміки.
Разом з тим, переклад текстового опису товарної підпозиції 70133 УКТЗЕД не відповідає Гармонізованій системі опису та кодування товарів з огляду на таке.
Оригінал опису товарної підпозиції 70133 в Гармонізованій системі опису та кодування товарів має наступний вигляд: - Other drinking glasses, other than of glass ceramics.
Словосполучення «drinking glasses» з англійської мови перекладається як «склянки для пиття».
Відповідно до інформації з відкритих джерел (зокрема Вікіпедія) склянка - це скляна посудина, близька за формою до циліндра або зрізаного конуса, зазвичай без ручки, скляний стакан. Застосовується для вживання як холодних, так і гарячих напоїв.
Чашка - невелика посудина (частіше з вушком), з якої п'ють воду, чай, каву та інші напої.
З точки зору визначень та застосувань склянки і чашки є принципово різними товарами.
Відповідно до особливостей застосування УКТЗЕД якщо в УКТЗЕД, складеній на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, виявлено неточності перекладу з офіційної мови оригіналу українською мовою назв позицій, підпозицій, а також текстів приміток до розділів, груп, позицій, підпозицій та додаткових приміток, за основу приймаються тексти офіційних видань Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Отже, товарна підпозиція 70133 УКТЗЕД обмежується включенням до неї лише склянок, а не всіх «посудин для пиття».
З огляду на викладене, наведені в таблицях товари за своїми якісними характеристиками відповідають товарній підкатегорії 7013499900 УКТЗЕД.
Також відповідні підходи до класифікації аналогічних товарів наведено в Рішенні країни Німеччини щодо товару «чашки скляні» від 25 серпня 2024 року № DEBTI26983/22-1, листі ВМО від 28 лютого 2022 року № 22NL048-BY (L10542), рішеннях про визначення коду товару від 29 серпня 2024 року № КТ-UA100000-0279-2024, від 22 березня 2024 року № КТ-UA100000-0096-2024, від 16 листопада 2023 року № КТ-UA500000-0089-2023, від 26 жовтня 2023 року № КТ-UA110000-0089-2023, від 01 серпня 2023 року № КТ-UA100000-0245-2023, від 28.07.2023 № КТ-UA500000-0047-2023, від 25 липня 2023 року № КТ-UA205000-0037-2023, від 24 липня 2023 року № КТ-UA500000-0042-2023, від 02 липня 2023 року № КТ-UA305000-0042-2023, від 20 червня 2023 року № КТ-UA305000-0040-2023, від 19 червня 2023 року № КТ-UA305000-0039-2023.
Крім того, в подальшому ТОВ «Вигідна покупка» здійснювалось декларування товару «чашка скляна», в тому числі і за аналогічними артикулами, в товарній підкатегорії 7013499900 УКТЗЕД.
Отже, за результатами перевірки, з урахуванням отриманої інформації відповідно до частини четвертої статті 69 та частини 14 статті 354 МК України під час перевірки правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД визначено код вищезазначених товарів згідно з УКТЗЕД 7013499900.
Перевіркою встановлено порушення Товариством частин 1 та 8 статті 257 МК України, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакціях Законів України «Про Митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-ІХ, від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ (чинних станом на дати оформлення митних декларацій) та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених Наказами Держмитслужби України від 14 липня 2020 року № 256, від 14 грудня 2022 року № 543 (чинних станом на дати оформлення митних декларацій), в частині правильності класифікації згідно УКТЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення за митими деклараціями наведеними у додатках 4.1-4.3 до акта перевірки, який є його невід'ємною частиною.
Встановлені порушення призвели до заниження початкових зобов'язань зі сплати митних платежів на загальну суму 488736,21 гри, в тому числі ввізного мита на суму - 407280,18 грн, податку на додану вартість на суму - 81456,03 гривень.
Розрахунок заниження податкового зобов'язання в розрізі МД, кожного товару, видів митних платежів наведено в додатках 4.1-4.3 до акта перевірки.
ТОВ «Вигідна покупка» надані заперечення від 28 січня 2025 року №ВП-ВМО-2025-01-003 до Акту документальної невиїзної перевірки №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року /а.с. 86-93 т.1/.
За результатами розгляду заперечень Полтавською митницею у листі №7.23-2/19-02/13/563 від 05 лютого 2025 року /а.с. 94-103 т.1/ повідомлено ТОВ "ВИГІДНА ПОКУПКА", що враховуючи всі аргументи та зауваження, які були наведені ТОВ «Вигідна покупка», в частині встановлених порушень правил класифікації згідно із УКТЗЕД товарів «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною» та «Чашка» висновки акта перевірки від 17 січня 2025 року №0001/25/7.23-19/41130363 залишено без змін, а заперечення - без задоволення. Враховуючи те, що ТОВ «Вигідна покупка» подано аркуші коригування до митних декларацій: від 28 червня 2024 року №24UA100190059632U3 (товар № 4 «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»), від 20 серпня 2024 року №24UA100190063076U4 (товар № 6 «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арг.97342»), від 07 грудня 2024 року №24UA209230115289U8 (товар № 7 «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»), в графу 33 митних декларацій внесені зміни та здійснено доплату митних платежів на загальну суму 76460,47 (ввізне мито 63717,06 грн, ПДВ - 12743,41 грн), сума заниження податкових зобов'язань по сплаті ввізного мита та податку на додану вартість встановлена за результатами порушення ТОВ «Вигідна покупка» правил класифікації згідно УКТЗЕД товарів «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною» та «Чашка». В зв'язку з вищевикладеним, Полтавською митницею за результатом розгляду заперечення встановлено заниження податкового зобов'язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 343563,12 гривень, податку на додану вартість на загальну суму 68712,62 гривень.
07 лютого 2025 року на підставі акта перевірки №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року Полтавською митницею прийнято податкове повідомлення-рішення №UA80600020251 /а.с. 104-105 т.1/, яким ТОВ "ВИГІДНА ПОКУПКА" за порушення частин 1 та 8 статті 257 Митого кодексу України під 13 березня 2012 року №4495-VI (зі змінами та доповненнями), Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакціях Законів України «Про Митний тариф України» від 04 червня 2020 року №674-ІХ, від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ (чинних станом на дату оформлення митних декларацій) та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених Наказами Держмитслужби України під 14 липня 2020 року №256, під 14 грудня 2022 року №543 (чинних станом на дату оформлення митних декларацій) за період липень 2020 року - жовтень 2024 року збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання» у сумі 376688,51 грн, в тому числі: за податковими та / або іншими зобов'язаннями у сумі 343563,12 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 33125,39 грн.
Розрахунок податкових зобов'язань та штрафних санкцій є додатком до податкового повідомлення-рішення №UA80600020251 від 07 лютого 2025 року /а.с. 106-108 т.1/.
Також 07 лютого 2025 року на підставі акта перевірки №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року Полтавською митницею прийнято податкове повідомлення-рішення №UA80600020252 /а.с. 109-110 т.1/, яким ТОВ "ВИГІДНА ПОКУПКА" за порушення частин 1 та 8 статті 257 Митого кодексу України під 13 березня 2012 року №4495-VI (зі змінами та доповненнями), Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакціях Законів України «Про Митний тариф України» від 04 червня 2020 року №674-ІХ, від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ (чинних станом на дату оформлення митних декларацій) та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених Наказами Держмитслужби України під 14 липня 2020 року №256, під 14 грудня 2022 року №543 (чинних станом на дату оформлення митних декларацій), пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями) за період липень 2020 року - жовтень 2024 року збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «Податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання» у сумі 85890,78 грн, в тому числі: за податковими та / або іншими зобов'язаннями у сумі 68712,62 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 17178,16 грн.
Розрахунок податкових зобов'язань та штрафних санкцій є додатком до податкового повідомлення-рішення №UA80600020252 від 07 лютого 2025 року /а.с. 111-113 т.1/.
Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями №UA80600020251 від 07 лютого 2025 року та №UA80600020252 від 07 лютого 2025 року, позивач звернувся до суду позовом у цій справі.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що товар «Ялинка штучна настільна з мішковиною арт.84161» має ідентифікуючі ознаки різдвяної або новорічної ялинки та його можна класифікувати як виріб, який має декоративне призначення (дизайн та орнамент) та виготовлений для свята та погодився з доводами позивача щодо правомірності віднесення такого товару до товарної підкатегорії 95051090000 згідно з УКТЗЕД, з огляду на що дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Полтавської митниці №UA80600020251 від 07 лютого 2025 року є протиправним в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 165626,94 грн (податкове зобов'язання -132501,55 грн, штрафна санкція - 33125,39 грн) - по товару «ялинка штучна настільна з мішковиною», тоді як в іншій частині (по товару «чашка») це податкове повідомлення-рішення є правомірним, а саме: в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 211061,57 грн (податкове зобов'язання - 211061,57 грн); податкове повідомлення-рішення №UA80600020252 від 07 лютого 2025 року є протиправним в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 33125,39 грн (податкове зобов'язання - 26500,31 грн, штрафна санкція - 5525,08 грн) - по товару «ялинка штучна настільна з мішковиною», тоді як в іншій частині (по товару «чашка») це податкове повідомлення-рішення є правомірним, а саме: в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 52765,39 грн (податкове зобов'язання - 42212,31 грн, штрафна санкція - 10553,08 грн).
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи та виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Митного кодексу України №4495-VI від 13 березня 2012 року /надалі - МКУ/ визначено, що законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Порядок проведення посадовими особами митних органів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, визначений статтею 345 МК України.
Частиною першою цієї статті передбачено, що документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких митні органи пересвідчуються в такому: у правильності, точності, повноті та достовірності інформації, що міститься у митній декларації, митне оформлення якої завершено; у наявності, точності, правильності і достовірності документів, на підставі яких товари поміщені у відповідні митні режими, а також існуванні, справжності, правильності і дійсності будь-якого підтвердного документа, у тому числі шляхом перевірки облікових записів та іншої документації підприємства щодо операцій із відповідними товарами або щодо попередніх та/або наступних комерційних операцій із такими товарами після їх випуску; у законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України; у своєчасності, достовірності, повноті нарахування та сплати митних та інших платежів, а також пені, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Згідно з частиною третьою цієї статті митні органи мають право проводити документальні виїзні (планові або позапланові) та документальні невиїзні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо: 1) правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 2) обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування, в тому числі залежно від країни походження товарів, застосування знижених ставок ввізного мита; 3) правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення; 4) відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або умовам процедури кінцевого використання, та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, та/або документів та інформації, отриманих від уповноважених органів (організацій) іноземних держав, інформації, заявленій митним органам під час митного контролю, митного оформлення товарів; 5) законності переміщення товарів через митний кордон України, у тому числі ввезення товарів на територію вільної митної зони або їх вивезення з цієї території.
Відповідно до частин четвертої та шостої згаданої статті під час проведення документальної перевірки посадові особи митного органу повинні реалізовувати визначені цим Кодексом повноваження виключно в обсязі, необхідному для з'ясування питань такої перевірки.
Результати перевірки оформлюються актом (довідкою) та є підставою для самостійного визначення митним органом суми податкового зобов'язання підприємства щодо сплати митних платежів, здійснення заходів, передбачених законами України.
Згідно з частинами першою - третьою статті 351 МК України предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.
Документальна невиїзна перевірка проводиться у разі: 1) виявлення фактів або отримання документів, інформації (відомостей), що свідчать про порушення законодавства України з питань митної справи, під час здійснення доперевірочного аналізу митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів; 2) надходження від уповноважених органів (організацій) іноземних держав документально підтвердженої інформації про непідтвердження дотримання критеріїв походження або автентичності поданих митному органу документів щодо товарів, митне оформлення яких завершено, недостовірність відомостей, що в них містяться, а також запитів стосовно надання інформації про зовнішньоекономічні операції, які здійснювалися за участю суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності - резидентів України.
Документальна невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу митного органу.
Відповідно до частин першої та другої статті 354 МК України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами митного органу та керівником підприємства, що перевірялося, або уповноваженою ним особою. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. За результатами зустрічної звірки складається довідка.
Акт (довідка) про результати перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами митного органу, які проводили перевірку, та реєструється в митному органі протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем закінчення встановленого для проведення перевірки строку. Такий акт (довідка) після реєстрації в митному органі протягом п'яти робочих днів вручається для підписання керівнику підприємства або уповноваженій ним особі чи надсилається підприємству в порядку, встановленому Податковим кодексом України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.
Згідно з частинами одинадцятою - чотирнадцятою вказаної статті податкове повідомлення-рішення приймається керівником митного органу або його заступником з урахуванням розгляду заперечень до акта (у разі їх наявності) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення або надсилання підприємству акта про результати перевірки у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень підприємства до акта про результати перевірки - приймається з урахуванням висновку за результатами розгляду заперечень до акта про результати перевірки протягом п'яти робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді підприємству.
В акті перевірки зазначаються факти заниження і факти завищення податкових зобов'язань підприємства. Рішення щодо правильності визначення заявлених у митних деклараціях кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, їх митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування окремими документами не оформлюються, а зазначаються в акті про результати документальної перевірки.
Доводи стосовно незгоди з рішеннями митного органу щодо правильності визначення заявлених у митних деклараціях кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, їх митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування викладаються підприємством під час адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень про визначення суми грошового зобов'язання, винесених за результатами документальної перевірки, у порядку, передбаченому статтею 56 Податкового кодексу України.
Порядок оформлення митними органами результатів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, включаючи форми актів, що складаються посадовими особами митних органів у разі невиконання обов'язків керівником підприємства, що перевірялося, або уповноваженою ним особою та у разі відсутності підприємства за місцезнаходженням, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Судом установлено, що підставою для прийняття Наказу №268 від 23 грудня 2024 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «Вигідна покупка» (код ЄДРПОУ 41130363) вимог законодавства України з питань митної справи в частині правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД», за результатами якої було складено Акт №0001/25/7.23-19/41130363 від 17 січня 2025 року, був пункт 1 частини другої статті 351 МК України з метою перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи наказано начальнику відділу проведення митного аудиту Полтавської митниці забезпечити проведення документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «Вигідна покупка» (код ЄДРПОУ 41130363) вимог законодавства України з питань митної справи, в частині правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів за митними деклараціями, оформленими в митному режимі «імпорт»: від 16 жовтня 2023 року №23UA100340325966U5 (товар № 6, опис товару «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 28 жовтня 2023 року №23UA100340326794U0 (товар № 1, опис товару «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 02 жовтня 2024 року №24UA100190066272U3 (товар № 2, опис товару: «Вироби для новорічних свят: Ялинка штучна настільна з мішковиною, арт.84161»); від 28 червня 2024 року №24UA100190059632U3 (товар № 4, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); від 20 серпня 2024 рок №24UA100190063076U4 (товар № 6, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); від 07 грудня 2024 року №24UA209230115289U8 (товар № 7, опис товару: «Вироби кухонні з нержавіючої сталі: Дозатор для пляшок, арт.97342»); на товари «Чашка», заявлені при оформленні за кодом товару за УКТ ЗЕД 7013379900, за період з 14 липня 2020 року по 05 червня 2023 року.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наказ про проведення перевірки містить, визначені частиною другою статті 351 МК України підстави для її проведення, оскільки підставою для призначення перевірки позивача стало виявлення ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань митної справи, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, як передбачено пунктом 1 частини другої статті 351 МК України.
За результатами проведення вказаної перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення №UA80600020251 від 07 лютого 2025 року та №UA80600020252 від 07 лютого 2025 року у зв'язку з невірним визначенням позивачем класифікації згідно УКТЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення за митими деклараціями, чим порушено вимоги частин 1 та 8 статті 257 МК України, Правил 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД в редакціях Законів України «Про Митний тариф України» від 04 червня 2020 року № 674-ІХ, від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ (чинних станом на дати оформлення митних декларацій) та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених Наказами Держмитслужби України від 14 липня 2020 року № 256, від 14 грудня 2022 року № 543 (чинних станом на дати оформлення митних декларацій).
Так, згідно з частинами першою та другою статті 257 МК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта.
Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, на яку накладено електронний підпис, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, на які накладено електронний підпис декларанта.
Частиною першою статті 266 МК України передбачено, що декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу забезпечити пред'явлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Відповідно до пункту 5 частини восьмої статті 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: 1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення; 2) відомості про утримувача митного режиму, декларанта, митного представника декларанта, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору; 3) відомості про найменування країн відправлення та призначення; 4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери; 5) відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) назва країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів; 6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про надання забезпечення сплати митних платежів: а) ставки митних платежів; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів; г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 31 цього Кодексу; ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів; д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі надання забезпечення сплати митних платежів); 7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови; 8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України; 9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу; 10) номер загальної декларації прибуття або декларації тимчасового зберігання; 11) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).
Статтею 67 МК України встановлено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.
Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Відповідно до статті 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи митного органу декларант зобов'язаний надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Для цілей класифікації товарів під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Для цілей класифікації товарів під товарами з ідентичними характеристиками розуміються товари, які мають однакові характерні для них ознаки (фізичні характеристики, хімічний склад, призначення та порядок застосування тощо) і відмінності між цими товарами не впливають на характеристики, визначальні для класифікації таких товарів за одним класифікаційним кодом згідно з УКТ ЗЕД.
Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються митними органами виключно у разі, якщо прийняте митним органом рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.
Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант має право оскаржити це рішення відповідно до глави 4 цього Кодексу.
Наявність рішення митних органів щодо класифікації товарів не є підставою для відмови у прийнятті рішення щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів.
У разі якщо рішення щодо класифікації товарів суперечить рішенню щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів щодо товарів з ідентичними характеристиками, рішення щодо класифікації товарів підлягає скасуванню. У такому разі рішення щодо класифікації товарів втрачає чинність з моменту набрання чинності рішенням щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів, а підприємство не несе відповідальності за негативні наслідки застосування рішення щодо класифікації товарів з моменту його прийняття до моменту його скасування.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Предметом дослідження у цій справі є віднесення товару «ялинка штучна настільна з мішковиною», ввезеного позивачем, до товарної підкатегорії УКТЗЕД « 9505109000», як зазначив позивач у МД, чи до товарної підкатегорії УКТЗЕД « 6702100000», як вважає відповідач, а також віднесення товару «чашка скляна», ввезеного позивачем, до товарної підкатегорії УКТЗЕД «7013379900», як зазначив позивач у МД, чи до товарної підкатегорії УКТЗЕД «7013499900».
Законом України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII встановлюється Митний тариф України {групи 01-72; групи 73-97}. Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Оброблені пір'я та пух і вироби з них; штучні квіти; вироби з волосся людини віднесені до групи 67 Митного тарифу України, який є Додатком до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII.
До цієї групи не включаються: (a) фільтрувальні тканини з волосся людини (товарна позиція 5911); (b) мереживо, вишивка та інші текстильні матеріали з рослинним орнаментом (розділ XI); (c) взуття (група 64); (d) головні убори або сітки для волосся (група 65); (e) іграшки, спортивний інвентар та карнавальні вироби (група 95); або (f) мітелки з пір'я, пухівки для пудри або сита з волосу (група 96).
До товарної позиції 6701 не включаються: (a) вироби, в яких пір'я або пух використовуються лише як матеріал для набивки (наприклад постільні речі товарної позиції 9404); (b) одяг та аксесуари одягу, в яких пір'я або пух використовуються тільки для оздоблення чи набивки; або (c) штучні квіти, листя та їх частини або готові вироби товарної позиції 6702.
До товарної позиції 6702 не включаються: (a) вироби із скла (група 70); або (b) штучні квіти, листя або плоди з кераміки, каменю, металу, дерева або інших матеріалів у вигляді суцільного виробу, отриманого литтям, куванням, різьбленням, штампуванням чи в інший спосіб, або які складаються з частин, закріплених будь-яким способом, крім переплетення, склеювання, збирання, або аналогічних способів.
До коду 6702 віднесені штучні квіти, листя, плоди та їх частини; вироби із штучних квітів, листя або плодів, а згідно коду 6702 10 00 00 - із пластмаси, та ставка мита становить 10 %.
Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених Наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401 /далі - Пояснення №401, чинні на момент подання позивачем МД/ згідно пояснень до товарної позиції 6702 до цієї товарної позиції включаються:
(1) Штучні квіти, листя і плоди, за формою, що нагадує натуральні продукти, виготовлені шляхом скріплення різних частин (переплетенням, склеюванням, складанням або аналогічними способами). До цієї категорії також входять звичайні зображення квітів, листя або плодів, отримані за технологією виготовлення штучних квітів і т.д.
(2) Частини штучних квітів, листя або плодів (наприклад, маточки, тичинки, зав'язі, пелюстки, чашечки, листя і стебла).
(3) Вироби, виготовлені зі штучних квітів, листя або плодів (наприклад, букети, гірлянди, вінки, рослини), та інші вироби, що використовуються для оздоблювальних чи декоративних цілей і які виготовляються скріпленням штучних квітів, листя або плодів.
До цієї товарної позиції включаються штучні квіти, листя або плоди, які мають шпильки або інші невеликі пристосування для закріплення.
Вироби цієї товарної позиції використовуються переважно для декоративних цілей (наприклад, у будинках чи церквах) або як прикраси для капелюхів, одягу та ін.
За умови дотримання винятків, перерахованих нижче, ці вироби можуть бути виготовлені з текстильних матеріалів, повсті чи фетру, паперу, пластмас, гуми, шкіри, металевої фольги, пір'я, черепашок або з інших матеріалів тваринного походження (наприклад, штучні листя з кінцівок таких морських тварин, як гідроїдні (hydrozoa) або мохуватки (bryozoa), оброблених спеціальним чином і пофарбованих), і т.д. За умови, що ці вироби задовольняють вимогам, викладеним у попередніх абзацах, усі такі вироби, незалежно від ступеня закінченості процесів оброблення чи оздоблення, включаються до цієї товарної позиції.
До цієї товарної позиції не включаються:
(а) живі квіти і листя товарної позиції 0603 або 0604 (наприклад, пофарбовані, посріблені чи позолочені);
(b) мережива, вишивки або інші текстильні матеріали з квітковим (чи рослинним) орнаментом, які, незважаючи на те, що їх можна використовувати як оздоблення для одягу, виготовляються іншим способом, ніж штучні квіти (тобто скріпленням різних частин (пелюстків, тичинок, стебел і ін.) шляхом зв'язування дротом, текстильним матеріалом, папером, гумою і т.п., або склеюванням чи аналогічними методами) (розділ XІ);
(c) головні убори зі штучних квітів чи листя (група 65);
(d) вироби зі скла (група 70);
(e) штучні квіти, листя або плоди з кераміки, каменю, металу, дерева та ін., у вигляді суцільного виробу, одержаного литтям, куванням, різьбленням, штампуванням чи іншим способом, або сформовані з частин, закріплених будь-яким іншим способом, крім переплетення, склеювання, складання або аналогічних способів;
(f) дріт, просто нарізаний на куски визначеної довжини і який має оболонку з текстильного матеріалу, паперу і т.д., для виготовлення стебел для штучних квітів і т.д. (розділ XV);
(g) вироби, явно ідентифіковані як іграшки або карнавальні вироби (група 95).
Додаткові пояснення до товарної позиції: Дивись Примітку 3 до цієї групи. Складання за допомогою нагрівання матеріалу для надання йому самоклеючих властивостей або з використанням ковзних пристроїв, які чіпляються до стебла за рахунок тертя, вважаються “аналогічними методами» у значенні Примітки 3 до цієї групи.
Натомість іграшки, ігри та спортивний інвентар, їх частини та приладдя віднесені до групи 95 Митного тарифу України, який є Додатком до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII.
До цієї групи не включаються: (a) свічки (товарна позиція 3406); (b) феєрверки та інші піротехнічні вироби товарної позиції 3604; (c) пряжа, мононитки, мотузки, струни і подібні вироби для риболовлі, включаючи розрізані уздовж, але не виготовлені як волосина для риболовлі, що включені до групи 39, товарної позиції 4206 або розділу XI; (d) спортивні сумки та інші вироби товарних позицій 4202, 4303 або 4304; (e) маскарадний одяг з текстильних матеріалів (група 61 або 62); спортивний одяг та спеціальні предмети одягу з текстильних матеріалів (група 61 або 62), що мають або не мають, зокрема, захисні компоненти, такі як накладки або нашивки з м'яким шаром в області ліктів, колін або паху (наприклад одяг для фехтування або светри футбольних воротарів); (f) прапори з текстильних матеріалів або тканини для прапорів, вітрила для суден, човнів, шлюпок, яхт або сухопутних транспортних засобів групи 63; (g) взуття спортивне (за винятком взуття з прикріпленими льодовими або роликовими ковзанами) групи 64 або спортивні головні убори групи 65; (h) палиці, батоги, хлисти та подібні вироби (товарна позиція 6602), а також їх частини (товарна позиція 6603); (ij) скляні очі для ляльок, неоправлені, або для інших іграшок товарної позиції 7018; (k) частини загального призначення, зазначені у примітці 2 до розділу XV, з недорогоцінних металів (розділ XV) або подібні вироби з пластмас (група 39); (l) дзвони, гонги та подібні вироби товарної позиції 8306; (m) насоси для рідини (товарна позиція 8413), обладнання та апаратура для фільтрації чи очищення рідини або газів (товарна позиція 8421), електродвигуни (товарна позиція 8501), електротрансформатори (товарна позиція 8504), диски, смуги, твердотілі енергозалежні пристрої зберігання даних, "смарт-карти" та інші носії для запису звуку або інших явищ, записані або незаписані (товарна позиція 8523), радіолокаційна апаратура (товарна позиція 8526) або безпровідні інфрачервоні пристрої для дистанційного управління (товарна позиція 8543); (n) спортивні транспортні засоби розділу XVII, за винятком саней для бобслею, тобоганів і подібних виробів; (o) дитячі велосипеди (товарна позиція 8712); (p) безпілотні літальні апарати (товарна позиція 8806); (q) спортивні судна, такі як каное і скіфи (група 89) або рушії, засоби їх руху вперед (вироблені з дерева належать до групи 44); (r) окуляри, захисні окуляри або аналогічні вироби для спорту чи ігор на свіжому повітрі (товарна позиція 9004); (s) вабики і свистки (товарна позиція 9208); (t) зброя та інші вироби групи 93; (u) різноманітні електричні гірлянди (товарна позиція 9405); (v) моноподи, двоноги, триноги та аналогічні вироби (товарна позиція 9620); (x) струни тенісних ракеток, намети, предмети та інше спорядження для кемпінгів або рукавички (класифікуються за матеріалом, з якого вони вироблені); або посуд, прибори столові, кухонні, туалетні речі, килими та інші текстильні покриття для підлоги, одяг, постільна білизна, столові, туалетні, кухонні та аналогічні вироби, призначені для практичного використання (класифікуються відповідно до матеріалу, з якого вони виготовлені).
До цієї групи включаються вироби, в яких природні або культивовані перли, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння (природне, синтетичне або реконструйоване), дорогоцінні метали чи недорогоцінні метали, плаковані дорогоцінними металами, становлять лише незначну частину.
За умови дотримання положень примітки 1 до цієї групи частини і приладдя, призначені виключно або головним чином для використання разом з товарами цієї групи, класифікуються разом з цими товарами.
Додаткова примітка:
До підпозиції 9505 10 включаються:
(а) вироби, які загалом вважаються такими, що традиційно використовуються на різдвяні свята та виготовляються виключно і розробляються як вироби для різдвяних свят. Це: (1) вироби, пов'язані з Різдвом (тобто вироби для традиційного різдвяного ліжечка), такі як різдвяні фігурки, фігурки тварин, Віфлеємські зірки, фігури трьох царів, різдвяні сцени; (2) вироби, що використовуються на різдвяних святах і мають давні національні традиції, такі як: штучні ялинки, різдвяні панчохи, імітація торту "Різдвяне поліно", різдвяні крекери, Дід Мороз з санчатами або без них, різдвяні ангели.
До цієї підпозиції не включаються вироби зимового сезону, які підходять для більш загального використання як прикраси протягом цього сезону, оскільки їх об'єктивні характеристики свідчать про те, що вони використовуються не виключно для різдвяних свят, а переважно як зимові прикраси, такі як бурульки, снігові кристали, зірки, північні олені, дрозди, сніговики та інші зображення зимового сезону, незалежно від того, вказують кольори чи вбрання тощо на зв'язок з Різдвом.
(б) декоративні вироби для ялинок. Це вироби, призначені для підвішування на ялинку (тобто легкі вироби, як правило, з неміцного матеріалу, призначені для прикраси Різдвяної ялинки). Вироби повинні мати відношення до Різдва.
До коду 9505 віднесені вироби для свят, карнавалів або інші вироби для розваг, включаючи вироби для фокусів та жартів, а до коду 9505 10 90 00 - вироби для новорічних, різдвяних свят з інших матеріалів, та ставка мита становить 0 %.
Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401, згідно пояснень до товарної позиції 9505 до цієї товарної позиції включаються:
(А) Вироби для свят, карнавалів та інших розваг, які через їхнє призначення, як правило, зроблені з недовговічного матеріалу. До них входять: (1) Святкові прикраси, які використовуються для прикрашання приміщень, столу і т.д. (такі як гірлянди, ліхтарики і т.д.); декоративні вироби для різдвяних та новорічних ялинок (мішура, кольорові кульки, фігурки тварин та інші фігурки, і т.д.); прикраси для кондитерських виробів, які традиційно пов'язані з проведенням певних свят (наприклад, зображення звірів, прапорці); (2) Товари, що традиційно використовуються на різдвяні та новорічні свята, наприклад, штучні різдвяні та новорічні ялинки, декорації (сценічні), фігурки людей та тварин для зображення Різдва Христового, зображення ангелів, різдвяні хлопавки, різдвяні панчохи, штучні святкові поліна, Діди Морози; (3) Маскарадні приладдя, наприклад, маски, приставні вуха та носи, перуки, накладні бороди та вуса (якщо не є імітацією - товарна позиція 6704), та паперові капелюхи. Проте до цієї товарної позиції не включається маскарадний одяг з текстильних матеріалів, який включається до групи 61 або 62; (4) Сніжки з паперу або вати, паперові вузькі довгі стрічки (серпантин), картонні рупори, свистунці, конфетті, карнавальні парасольки і т.д.
До цієї товарної позиції не включаються статуетки, статуї та аналогічні предмети, що використовуються для оздоблення місць відправлення культу.
До цієї товарної позиції також не включаються вироби, які мають святкові малюнки (візерунки), святкову символіку (емблеми) або святково прикрашені та використовуються за призначенням, наприклад, посуд та прибори столові або кухонні, туалетно-гігієнічні вироби, килими та інші текстильні покриття для підлоги, вбрання, постільна білизна, столова білизна, туалетна білизна, кухонна білизна.
(B) Предмети для показу фокусів і жартів, наприклад, колоди карт, столи, ширми і контейнери, спеціально обладнані для показу фокусів; предмети для жартів, такі як чхальний порошок, цукерки із сюрпризом, бутоньєрки, які випускають цівку води, і «японські квіти».
До цієї товарної позиції також не включаються: (а) натуральні різдвяні та новорічні ялинки (група 06); (b) свічки (товарна позиція 3406); (c) упакування з пластмас або з паперу, що використовуються під час свят (класифікуються відповідно до матеріалу, з якого виготовлене, наприклад, група 39 або 48); (d) підставки для різдвяних або новорічних ялинок (класифікуються відповідно до матеріалу, з якого виготовлені); (e) прапори з текстильних матеріалів або тканини для прапорів товарної позиції 6307; (f) електричні гірлянди всіх типів (товарна позиція 9405).
Додаткові пояснення до товарної позиції 9505:
В додаток до пояснень до товарної позиції 9505 (А), товари, що класифікуються як вироби для свят, повинні мати декоративне призначення (дизайн та орнамент) та бути призначеними, виготовленими чи вважатися виключно виробами для свят. Ці товари використовуються в певний день або період року.
Ці товари в залежності від їх конструкції та дизайну (штампів, прикрас, символів або надписів) призначені для використання на певне свято.
“Свято» - це певний день або період протягом року, признаний спільнотою, з характерними символами та пов'язаними з ним традиціями. Деякі з таких свят започатковані в давнину з ритуальним дотриманням певних релігійних подій; інші відповідають урочистості та являються важливими у національному житті. Прикладами таких подій є Різдво, Великдень, Хелоуін, День святого Валентина, дні народження та весілля.
Наступні товари також вважаються виробами для свят: - статуетки, прикрашені святковим одягом, що символізує теми, які відносяться до певної пори року чи по'вязані з сезонними подіями; - штучні гарбузи для Хеловіна (що посміхаються або не посміхаються); - вироби, що традиційно використовуються на свята Великодня (наприклад, штучні великодні яйця (що не використовуються для цілей пакування), жовті Великодні курчата та Великодні кролики); - друковані паперові прикраси, які асоціюються з певним святом, для встановлення навколо тортів; - керамічні вироби, що мають святкове оформлення та декоративні функції.
Вироби з утилітарними функціями не включаються, навіть якщо вони мають дизайн та оформлення, що відповідають певному святу.
До цієї товарної позиції не включаються: а) іграшки, включаючи пугала тварин та ігри; в) магніти з прикрасами (так звані «магніти на холодильник»); с) рамки для фотографій; d) штучні Великодні яйця, що використовуються для цілей пакування; e) статуї ангелів; f) мініатюрні декоративні прикраси (наприклад, у вигляді сумки або дзвоника), що використовуються в якості упаковки для шоколаду або цукерок; g) контейнери та коробки (наприклад, у формі різдвяної ялинки або Діда Мороза); h) підсвічники з святковими прикрасами; іj) керамічні вироби, що мають святкове оформлення та утилітарні функції; k) скатертини, ошатні скатертини та серветки, що мають святкове оформлення; l) одяг та костюми.
Зі змісту акта слідує, що при вивченні технічних характеристик товару «Ялинка штучна настільна з мішковиною арт.84161» встановлено, що він являє собою декоративний виріб, що конструктивно складається з штучного листя (хвоя), шишки (видозмінений пагін), штучних плодів, в основі обгорнутих мішковиною, гірлянди та не являє собою штучне дерево ялини. Таким чином, він не відповідає вимогам пояснень до товарної позиції 9505, оскільки не має деталей, орнаментів та елементів, які вказують на зв'язок з традиційними уявленнями про оздоблення з нагоди різдвяних свят та різдвяну тематику, та за своєю будовою взагалі не є деревом (ялинкою). При цьому конструктивні особливості та композиція поєднання складових частин виробу вказуються на його загальне декоративне призначення. Також відповідно до пояснень до товарної позиції 9505 (А) включаються вироби для свят, карнавалів та інших розваг, які через їхнє призначення, як правило, зроблені з недовговічного матеріалу. При цьому згідно інформації з офіційного сайту підприємства (avrora.ua) про товар «Ялинка штучна настільна з мішковиною» зазначено, що вона створена з якісного матеріалу, який забезпечує тривалий термін служби, дозволяючи використовувати її не один сезон. Оскільки складові елементи виробу, що визначають його основні властивості виготовленні переважно з пластмас, відповідно до правил 1,6 ОПІ товар відповідає товарній підкатегорії 6702100000 УКТЗЕД..
Проте колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що такий висновок відповідача є помилклвим, адже вказаний товар має ідентифікуючі ознаки різдвяної або новорічної ялинки та його можна класифікувати як виріб, який має декоративне призначення (дизайн та орнамент) та виготовлений для свята.
Тож суд першої інстанції обґрунтовано врахував доводи позивача щодо правомірності віднесення товару до товарної підкатегорії 95051090000 згідно з УКТЗЕД.
Скло та вироби із скла віднесені до групи 70 Митного тарифу України, який є Додатком до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII.
До цієї групи не включаються: (a) товари товарної позиції 3207 (наприклад склоподібні емалі та глазурі, скляна фрита, інше скло у вигляді порошку, гранул або пластівців); (b) вироби групи 71 (наприклад біжутерія); (c) волоконно-оптичні кабелі товарної позиції 8544, електричні ізолятори (товарна позиція 8546) або арматура з ізоляційних матеріалів товарної позиції 8547; (d) передні вітрові стекла (лобові стекла), задні вікна та інші вікна, обрамлені, для транспортних засобів груп 86 - 88; (e) передні вітрові стекла (лобові стекла), задні вікна та інші вікна, обрамлені або ні, що включають нагрівальні пристрої або інше електричне чи електронне обладнання, для транспортних засобів груп 86 - 88; (f) волокна оптичні, оптично оброблені оптичні елементи, шприци для підшкірних ін'єкцій, штучні очі, термометри, барометри, гідрометри або інші вироби групи 90; (g) світильники та освітлювальне обладнання, світлові вивіски, світлові табло або аналогічні вироби, які мають постійне джерело світла, або їх частини товарної позиції 9405; (h) ігри, іграшки та ялинкові прикраси, спортивний інвентар або інші товари групи 95 (за винятком скляних очей для ляльок без механізмів та інших виробів групи 95); або (ij) ґудзики, вакуумні посудини в зібраному вигляді, розпилювачі або аналогічні предмети групи 96.
В УКТ ЗЕД термін "скло" означає плавлений кварц та інші плавлені оксиди кремнію.
До коду 7013 віднесені посуд столовий, кухонний, туалетні речі, канцелярське приладдя, вироби для оздоблення житла або аналогічних цілей, крім виробів товарної позиції 7010 або 7018, до коду 7013 37 99 00 - інші, та ставка мита становить 8 %, до коду 7013 49 99 00 - інший механічного виготовлення та ставка мита становить 10 %.
Відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених Наказом ДФС України від 09 червня 2015 року № 401, згідно пояснень до товарної позиції 7013 до цієї товарної позиції включаються такі види виробів, більшість з який одержують пресуванням або видуванням у формах:
(1) Столовий та кухонний скляний посуд, наприклад, посудини для пиття, келихи, пивні кружки, графини, пляшечки для дитячого харчування, глечики, тарілки, салатниці, цукорниці, соусники, вази для фруктів, тортниці, блюда для закусок, чаші, миски, чарки для яєць, масельнички, графинчики для оцту чи олії, блюда (для сервірування, приготування і т.д.), сотейники, каструлі, підноси, сільнички, дозувальні цукорниці, підставки для ножів і виделок, міксери, столовий дзвіночок, кавники і ситечка для кави, цукерниці, мірний кухонний посуд, підігрівники для тарілок, підставки для гарячого посуду, деякі частини побутових міксерів, чаші для кавомолок, тарілочки для сиру, соковижималки для лимона, відерці для льоду.
(2) Туалетні речі, такі як мильниці для кускового і рідкого мила, відра для туалетних речей, гачки і поперечини (для рушників і т.д.), пудрениці, флакони для парфумів, частини гігієнічних розпилювачів (крім головок для них) і підставки для зубних щіток.
(3) Канцелярське приладдя зі скла, такі як пап'є, письмові прилади і чорнильниці, підставки для книжок, коробочки для скріпок, підставки для ручок і попільниці.
(4) Скляні вироби для домашнього оздоблення та інші вироби зі скла (включаючи церковні та аналогічні їм речі), наприклад, вази, декоративні фруктові вази, статуетки, декоративні вироби (у вигляді тварин, квітів, листя, фруктів і т.д.), вироби для оздоблення центра столу (крім включених до товарної позиції 7009), акваріуми, курильниці для пахощів і т.д., та сувеніри з нанесеними малюнками.
Ці вироби можуть бути виготовлені зі звичайного скла, свинцевого кришталю, скла з низьким коефіцієнтом лінійного розширення (наприклад, боросилікатного скла) або зі склокераміки (останні два види, зокрема, застосовуються для виготовлення кухонного посуду). Вироби можуть бути безбарвними, забарвленого (кольорового) або з накладного (плакованого чи дубльованого) скла, нарізаними, матованими, травленими, гравірованими або прикрашеними іншим способом. Ці вироби також бувають з дзеркального скла (наприклад, деякі підноси, що мають ручки). Оздоби для центра столу зі звичайного дзеркала, однак, до цієї товарної позиції не включаються (див. пояснення до товарної позиції 7009).
Проте до цієї товарної позиції включаються декоративні вироби, що мають форму дзеркала, але не можуть бути використані як дзеркала через нанесений малюнок; у противному випадку вони розглядаються в товарній позиції 7009.
Вироби зі скла в сполученні з іншими матеріалами (недорогоцінними металами, деревиною і т.д.) включаються до цієї товарної позиції лише в тому випадку, якщо скло цілком визначає їхні властивості. Дорогоцінні метали або метали, плаковані дорогоцінними металами, можуть бути присутніми лише як незначна оздоба; вироби, в яких ці метали використовуються не лише для оздоби, до цієї товарної позиції не включаються (товарна позиція 7114).
До цієї товарної позиції також не включаються: (а) дзеркала скляні, у рамках або без рамок (товарна позиція 7009); (b) пляшки, флакони, глечики і горщики, звичайно застосовувані для комерційного транспортування або пакування товарів, і банки для консервування (товарна позиція 7010); (c) стекла для вітражів та аналогічні стекла (товарна позиція 7016); (d) вироби товарної позиції 7018, призначені для декорування інтер'єра (наприклад, вироби, що імітують квіти і листя зі скляних намистин, і декоративні вироби з обробленого паяльною лампою скла); (e) корпуса для годинників (товарна позиція 9112); (f) лампи та освітлювальне обладнання та їх частини товарної позиції 9405; (g) розпилювачі ароматичних речовин та аналогічні гігієнічні розпилювачі (товарна позиція 9616); (h) термоси та інші вакуумні посудини товарної позиції 9617.
Суд ураховує, що відповідно до особливостей застосування УКТЗЕД, якщо в УКТЗЕД, складеній на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, виявлено неточності перекладу з офіційної мови оригіналу українською мовою назв позицій, підпозицій, а також текстів приміток до розділів, груп, позицій, підпозицій та додаткових приміток, за основу приймаються тексти офіційних видань Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу. Таким чином, товарна підпозиція 70133 УКТЗЕД обмежується включенням до неї лише склянок, а не всіх «посудин для пиття». З огляду на вищевикладене, наведені в таблицях товари за своїми якісними характеристиками відповідають товарній підкатегорії 7013499900 УКТЗЕД. Також відповідні підходи до класифікації аналогічних товарів наведено в Рішенні країни Німеччини щодо товару «чашки скляні» від 25.08.2024 № DEBTI26983/22-1, листі ВМО від 28.02.2022 № 22NL048-BY (L10542), рішеннях про визначення коду товару від 29.08.2024 № КТ-UA100000-0279-2024, від 22.03.2024 № КТ-UA100000-0096-2024, від 16.11.2023 № КТ-UA500000-0089-2023, від 26.10.2023 № КТ-UA110000-0089-2023, від 01.08.2023 № КТ-UA100000-0245-2023, від 28.07.2023 № КТ-UA500000-0047-2023, від 25.07.2023 № КТ-UA205000-0037-2023, від 24.07.2023 № КТ-UA500000-0042-2023, від 02.07.2023 № КТ-UA305000-0042-2023, від 20.06.2023 № КТ-UA305000-0040-2023, від 19.06.2023 № КТ-UA305000-0039-2023.
Крім того, суд першої інстанції обґрунтовано врахував доводи відповідача, що в подальшому ТОВ «Вигідна покупка» здійснювалось декларування товару «чашка скляна», в тому числі і за аналогічними артикулами, в товарній підкатегорії 7013499900 УКТЗЕД, а саме, за митними деклараціями №23UA100340318918U0 від29.06.2023 товар №7 «Чашка скляна кольорова мікс арт.78832», №23UA100340319246U8 від 06.07.2023 товар №12«Чашка скляна кольорова мікс арт.78832», №23UA100340319319U9 від 07.07.2023 товар №12 «Чашка скляна з візерунком в асорт. арт.34381, чашка скляна із золотистою ручкою арт.82476», №23UA100340319368U2 від 08.07.2023 товар №3 «Чашка скляна з візерунком в асорт. арт.34381, чашка скляна із золотистою ручкою арт.82476», №23UA100340323621U2 від 13.09.2023 товар №5 «Чашка скляна з візерунком в асорт. арт.34381».
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення Полтавської митниці №UA80600020251 від 07 лютого 2025 року є протиправним в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 165626,94 грн (податкове зобов'язання - 132501,55 грн, штрафна санкція - 33125,39 грн) - по товару «ялинка штучна настільна з мішковиною», тоді як в іншій частині (по товару «чашка») це податкове повідомлення-рішення є правомірним, а саме: в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 211061,57 грн (податкове зобов'язання - 211061,57 грн); податкове повідомлення - рішення №UA80600020252 від 07 лютого 2025 року є протиправним в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 33125,39 грн (податкове зобов'язання - 26500,31 грн, штрафна санкція - 5525,08 грн) - по товару «ялинка штучна настільна з мішковиною», тоді як в іншій частині (по товару «чашка») це податкове повідомлення-рішення є правомірним, а саме: в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 52765,39 грн (податкове зобов'язання - 42212,31 грн, штрафна санкція - 10553,08 грн).
Доводи апеляційних скарг на правомірність висновків суду першої інстанції не впливають.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційних скарг не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
З огляду на положення статті 139 КАС України підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги Полтавської митниці, Товариства з обмеженою відповідальністю "Вигідна Покупка" залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 у справі № 440/2277/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Я.В. П'янова
Судді В.Б. Русанова О.В. Присяжнюк