Рішення від 03.10.2025 по справі 480/5693/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 року Справа № 480/5693/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5693/25 за позовом приватного сільськогосподарського підприємства "Слобожанщина Агро" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області за формою "ПС" від 25.06.2025 № 663718280404.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що оскаржене податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню судом, оскільки прийняте відповідачем на підставі висновків, зроблених за результатами проведеної камеральної перевірки позивача, які не відповідають фактичним обставинам справи, є помилковими, необґрунтованими, зробленими в результаті неправильного застосування норм чинного податкового законодавства.

Згідно п. 286.2. статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають податкову декларацію з плати за землю.

Тобто, камеральну перевірку своєчасності подання платником податків, враховуючи положення ст. 76 Податкового кодексу України можливо було провести до 20 березня 2024 року, або враховуючи повторність подання декларації до 06 квітня 2024 року.

ГУ ДПС у Сумській області проводячи перевірку 20.06.2025 грубо порушило положення чинного законодавства, при цьому не врахувавши факт подання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) за 2024 рік № 6 від 19.02.2024 (реєстраційний номер документа: 9033972517), що також є порушенням чинного законодавства.

Ухвалою суду від 21.07.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти заявлених позовних вимог та вказав, що посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку щодо своєчасності подання ПСП "Слобожанщина Агро" податкової декларації з плати за землю за 2024 рік, за результатами якої складено акт перевірки від 20.06.2025 № 5823/А/18-28-04-04/03800113

В ході перевірки підприємства контролюючим органом встановлено ПСП "Слобожанщина Агро" п. 49.2 ст. 49 та п. 286.2 ст. 286 ПК України в частині дотримання граничних строків подання податкової звітності з плати за землю за 2024 рік. Відповідальність за встановлені порушення передбачена п. 124.1 ст. 124 ПК України, внаслідок чого відповідачем винесено оскаржуване рішення.

Так, в ході перевірки було встановлено, що у податковій декларації з плати за землю, поданій ПСП "Слобожанщина Агро" на 2024 рік від 19.02.2024 № 9033972517 (декларація додана позивачем до позовної заяви), було невірно вказано кодифікатор громади. Зокрема, при наявності у ПСП "Слобожанщина Агро" згідно даних реєстру речових прав земельних ділянок у Буринській ТГ по КАТОТТГ UA59020030000072865, останньою не було подано податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік до ГУ ДПС у Сумській області, Буринська ДПІ (1802), натомість така податкова декларація була подана до ГУ ДПС у Сумській області, Білопільська ДПІ (1801), що свідчить про недотримання вимог п. 48.4 ст.48 та п. 286.2. ст. 286 ПК України.

Представник повідомляє, що до ГУ ДПС у Сумській області надійшов лист від ПСП "Слобожанщина Агро" № СА-01-06-251 від 05.03.2024 (вхідний ГУ ДПС у Сумській області № 6352/6 від 05.03.2024) щодо помилкового подання вище зазначеної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік до Білопільської ТГ (ГУ ДПС у Сумській області, Білопільська ДПІ 1801) та проханням визнати Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік (від 19.02.2024 № 9033972517) "До відома".

Отже, у зв'язку з поданням ПСП "Слобожанщина Агро" податкової декларації з плати за землю за 2024 рік від 19.02.2024 № 9033972517 з порушенням вимог ПК України, такій декларації присвоєно статус "До відома". Така податкова декларація не вважається податковою декларацією, з огляду на п. 48.7 ст. 48 ПК України.

В подальшому 06.03.2024 р. ПСП "Слобожанщина Агро" до ГУ ДПС у Сумській області, Буринська ДПІ 1802, було подано податкову декларацію з плати за землю № 9049810666 за той же самий період - 2024 рік, уже з правильним реквізом коду органу місцевого самоврядування за КОАТУУ, однак з порушенням встановленого строку подання податкової звітності (не пізніше 20 лютого поточного року у відповідності до вимог п. 286.2. ст. 286 ПК України).

Згідно з п. 120.1 ст. 120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Враховуючи наведене, у зв'язку з встановленим порушенням контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.06.2025 № 663718280404 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 340,00 грн.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів відповідача та повторно вказав, що згідно квитанції № 2, яку було отримано ПСП "Слобожанщина Агро" 19.02.2024 о 20:07, податкова декларацiя з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) (реєстраційний номер документа: 9033972517) прийнята Державною податковою службою, "виявлені помилки/зауваження: Попередження: ДПІ, визначена для ТГ Буринська по КАТОТТГ UA59020030000072865, це ДПІ 1802 ГУ ДПС У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ (БУРИНСЬКИЙ Р-Н) відповідно до розподілу повноважень у зв'язку зі створенням територіальних громад. Повторне надання декларації не потрібне.".

Отримавши вказану інформацію позивачем жодних уточнень не подавалось.

Проте, 05.03.2024 надійшов телефонний дзвінок від працівника ДПС в Сумській області щодо необхідності повторного подання тієї ж самої декларації, але з правильним найменуванням контролюючого органу з паралельним направленням листа через електронний кабінет платника податків з проханням визнати податкову декларацiю з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) № 6 від 19.02.2024 (реєстраційний номер документа: 9033972517) "До відома" з зазначенням про технічну помилку.

Так, того ж 05.03.2024 ПСП "Слобожанщина Агро" було направлено лист № СА-01-06-251 від 05.03.2024 (реєстраційний номер в електронному кабінеті: № 6352) та 06.03.2024 повторно направлено податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік № 12 від 06.03.2024 (реєстраційний номер документа: 9049810666). На усне запитання, чи не буде це порушенням, надійшла відповідь, що ні, відбудеться заміна вже поданого звіту. Просив суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Головним управлінням ДПС у Сумській області було проведено камеральну перевірку щодо своєчасності подання ПСП "Слобожанщина Агро" податкової декларації з плати за землю за 2024 рік.

Згідно з актом від 20.06.2025 № 5823/А/18-28-04-04/03800113 в ході перевірки було встановлено порушення ПСП "Слобожанщина Агро" п. 49.2 ст. 49 та п. 286.2 ст. 286 ПК України в частині дотримання граничних строків подання податкової звітності з плати за землю за 2024 рік.

На підставі акта перевірки від 20.06.2025 № 5823/А/18-28-04-04/03800113 відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення за ф. "ПС" від 25.06.2025 № 663718280404 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 340,00 грн.

Як встановлено судом, ПСП "Слобожанщина Агро" 19.02.2024 було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) за 2024 рік № 6 від 19.02.2024 (реєстраційний номер документа: 9033972517).

Про прийняття вказаної декларації 19.02.2025 о 20.07. було отримано квитанцію № 2. Так, в даній квитанції вказано попередження: "ДПІ, визначена для ТГ Буринська по КАТОТТГ UA59020030000072865, це ДПІ 1802 ГУ ДПС У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ (БУРИНСЬКИЙ Р-Н) відповідно до розподілу повноважень у зв'язку зі створенням територіальних громад. Повторне надання декларації не потрібне Державна податкова служба України.".

Отримавши вказану інформацію позивачем жодних уточнень не подавалось.

Як зазначає позивач у позовній заяві, 05.03.2024 надійшов телефонний дзвінок від працівника ДПС в Сумській області щодо необхідності повторного подання тієї ж самої декларації, але з правильним найменуванням контролюючого органу з паралельним направленням листа через електронний кабінет платника податків з проханням визнати податкову декларацiю з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) № 6 від 19.02.2024 (реєстраційний номер документа: 9033972517) "До відома" з вказанням технічної помилки.

У зв'язку з чим, 05.03.2024 ПСП "Слобожанщина Агро" було направлено лист № СА-01-06-251 від 05.03.2024 (реєстраційний номер в електронному кабінеті: № 6352) та 06.03.2024 повторно направлено податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік № 12 від 06.03.2024 (реєстраційний номер документа: 9049810666).

Вказана інформація не відображена в акті перевірки.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).

Згідно з п.п.75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України (в редакції, чинній станом на момент спірних правовідносин) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Особливості камеральної перевірки полягають у тому, що для її проведення не потрібен наказ керівника податкового органу або інший спеціальний дозвіл чи направлення, не потрібно згоди платника податків, а також його присутності.

Метою камеральної перевірки є виявлення в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, зокрема Єдиного реєстру податкових накладних, арифметичних та/або методологічних помилок, або інших відомостей, які призвели до заниження/завищення податкових зобов'язань або свідчать про допущені платником податків порушення термінів, порядку реєстрації податкових накладних, акцизних накладних або про неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності, відповідальність за що передбачена ст. ст. 120, 120-1, 120-2 ПК України.

Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених п. 75.1 ст.75 ПК України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника.

При цьому, будь-якого окремого рішення для проведення даного виду перевірки не вимагається, оскільки подання платником податків податкової звітної документації автоматично виступає юридичним фактом для перевірки її достовірності. Наведене свідчить про обов'язковий характер камеральної перевірки, яка проводиться у випадку подання платником звітних документів до контролюючого органу.

Таким чином, камеральною перевіркою охоплюються лише ті показники документів, які належать до податкової звітності та мають значення для правильності обчислення платником об'єкта оподаткування та суми податку, що підлягає сплаті до бюджету. Перевірка будь-яких інших відомостей, витребування у платника додаткової інформації та документів, подання яких разом з податковою декларацією чинним законодавством не передбачено, камеральною перевіркою не охоплюється.

Фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення повноти, своєчасності подання платником податкової звітності, перевірку правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування).

Разом з тим, зважаючи на вимоги наведених норм права, вбачається відсутність у відповідача повноважень під час проведення камеральної перевірки досліджувати своєчасність сплати податкових зобов'язань, оскільки камеральною перевіркою охоплюються лише показники податкової звітності, у зв'язку з чим перевірка будь-яких інших відомостей перебуває поза межами даної перевірки. Аналіз достовірності сформованих платником показників податкової звітності, а також своєчасність та повнота сплати податків під час камеральної перевірки не здійснюється.

Водночас, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків може бути перевірена контролюючим органом в разі здійснення документальних перевірок в порядку, передбаченому статтями 77, 78 ПК України.

У постанові від 26.07.2021 у справі № К/9901/41617/18 Верховний Суд зазначив, що у разі, якщо під час проведення камеральної перевірки виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.

Аналогічний висновок вказаний в постановах Верховного Суду від 04.03.2021 у справі № 820/3499/17 та від 17.07.2020 у справі № 826/4776/17.

Порядок проведення камеральної перевірки визначено статтею 76 ПК України, пунктом 76.3 якої встановлено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Згідно з положеннями п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Зміст наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що предметом камеральної перевірки, окрім питань правильності оформлення податкових декларацій, уточнюючих розрахунків можуть бути й інші питання, зокрема пов'язані із своєчасністю реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, а тому, з урахуванням положень статті 102 ПК України, така перевірка може бути проведена протягом 1095 днів за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних. В іншій частині, камеральна перевірка проводиться протягом 30 днів за останнім днем граничного строку подання декларації.

В даному випадку, податковим органом 20.06.2025 проведено перевірку податкової декларації з плати за землю за 2024 рік.

Суд зазначає, що згідно п. 286.2. статті 286 Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають податкову декларацію з плати за землю.

Тобто, камеральну перевірку своєчасності подання платником податків, враховуючи положення ст. 76 ПКУ можливо було провести до 20 березня 2024 року, або враховуючи повторність подання декларації до 06 квітня 2024 року.

Натомість, відповідачем 20.06.2025 проведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової декларації з плати за землю за 2024 рік від 06.03.2024 № 9049810666, що свідчить про те, що камеральна перевірка проведена в даному випадку із порушенням встановлених строків.

Згідно пп. 49.1. 49.2 статті 49 Податкового кодексу України Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно п. 286.2. статті 286 Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

З'ясовуючи обставини, які слугували підставою для висновку контролюючого органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства, судом з'ясовано наступне.

На виконання вказаних положень Податкового кодексу України ПСП "Слобожанщина Агро" 19.02.2024 було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) за 2024 рік № 6 від 19.02.2024 (реєстраційний номер документа: 9033972517).

Про прийняття вказаної декларації 19.02.2025 о 20.07. було отримано квитанцію № 2, в якій вказано попередження: "ДПІ, визначена для ТГ Буринська по КАТОТТГ UA59020030000072865, це ДПІ 1802 ГУ ДПС У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ (БУРИНСЬКИЙ Р-Н) відповідно до розподілу повноважень у зв'язку зі створенням територіальних громад. Повторне надання декларації не потрібне Державна податкова служба України."

Отримавши вказану інформацію позивачем жодних уточнень не подавалось.

05.03.2024 позивачу надійшов телефонний дзвінок від працівника ДПС в Сумській області щодо необхідності повторного подання тієї ж самої декларації, але з правильним найменуванням контролюючого органу з паралельним направленням листа через електронний кабінет платника податків з проханням визнати податкову декларацiю з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельнi дiлянки державної або комунальної власностi) № 6 від 19.02.2024 (реєстраційний номер документа: 9033972517) "До відома" з вказанням технічної помилки.

Так, того ж 05.03.2024 ПСП "Слобожанщина Агро" було направлено лист № СА-01-06-251 від 05.03.2024 (реєстраційний номер в електронному кабінеті: № 6352) та 06.03.2024 повторно направлено податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік № 12 від 06.03.2024 (реєстраційний номер документа: 9049810666). На усне запитання, чи не буде це порушенням, надійшла відповідь, що ні, відбудеться заміна вже поданого звіту.

Наведені вище обставини та правове регулювання спірних правовідносин свідчать про цілком об'єктивний висновок щодо недоведеності відповідачем вчинення товариством порушення вимог податкового законодавства й, як наслідок, підстав для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, наведені в акті камеральної перевірки висновки податкового органу, на підставі яких винесене податкове повідомлення-рішення, спростовуються наведеними вище обставинами, оскільки такі висновки не враховують подання позивачем декларації 19.02.2024.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак не довів правомірності своїх рішень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов приватного сільськогосподарського підприємства "Слобожанщина Агро" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області за формою "ПС" від 25.06.2025 № 663718280404.

Стягнути з Головного управління ДПС у Сумській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь приватного сільськогосподарського підприємства "Слобожанщина Агро" судові витрати з оплати судового збору у сумі 2422,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал