Справа № 697/2327/25
Провадження № 3/697/1048/2025
03 жовтня 2025 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Скирда Б.К., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції № 1 (м. Канів) Черкаського районного управління поліції ГУНП України в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працівник поліції,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 437506 від 29.08.2025, ОСОБА_1 29.08.2025 о 10:50 год. в м. Канів, вул. Юрія Ільєнка (Федоренка), 35 керував т/з PEUGEOT 301, р.н. НОМЕР_1 , здійснював виїзд з території гімназії імені Івана Франка, що за адресою: вул. Успенська, буд.1, під час руху не надав перевагу у русі т/з VOLKSWAGEN PASSAT, р.н. НОМЕР_2 , під керуванням гр. ОСОБА_2 , який наближався з правого боку, котрий рухався по вул. Юрія Ільєнка, в результаті чого скоїв з ним зіткнення, внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п. 10.11. ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
29.09.2025 на адресу суду від захисника ОСОБА_1 - адвоката Ткач В.О. надійшло клопотання про призначення по справі судової автотехнічної експертизи, яке мотивоване тим, що водій ОСОБА_1 рухався по своїй смузі руху, виконуючи вимоги ПДР, та наближаючись до Т- образного перехрестя за 15 м. увімкнув покажчик правового повороту, зупинився, щоб пересвідчитись в тому, що вільна його смуга і побачив, на відстані 3-5 метрів авто, що рухалося на великій швидкості не по своїй полосі руху, що призвело до зіткнення з його транспортним засобом. З метою повного з'ясування обставин справи та об'єктивного розгляду, враховуючи, що під час розгляду справи виникла необхідність у застосуванні спеціальних знань у галузі транспортних засобів та їх руху вважає за необхідне призначити судову автотехнічну експертизу, проведення якої доручити Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. На вирішення експертизи поставити наступні питання: 1) Як у даній дорожній ситуації повинні були діяти водії транспортних засобів для забезпечення безпеки дорожнього руху? 2) Дії якого з водіїв призвели до дорожньо-транспортної пригоди? 3) Чи відповідають дії водія автомобіля PEUGEOT 301, номерний знак НОМЕР_1 , вимогам ПДР України? 4) Чи відповідають дії водія автомобіля VOLKSWAGEN PASSAT, номерний знак НОМЕР_2 , вимогам ПДР України?
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Ткач В.О. підтримали заявлене клопотання та просили призначити експертизу.
В судовому засіданні представник потерпілого - адвокат Константінова Т.М. заперечувала проти призначення експертизи, оскільки вважає, що в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи поданого клопотання, вислухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ст. 62 Конституції України, вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, у тому числі шляхом призначення експертиз.
Згідно з ч. 1 ст. 273 КУпАП, експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу», проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у кримінальних провадженнях за дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, суду та у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
Відповідно до п.1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), основними видами (підвидами) експертизи є інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна).
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», звернуто увагу на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз.
Суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Беручи до уваги наведені вище обставини, враховуючи, що особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, заперечує свою вину у порушенні Правил дорожнього руху, що призвело до дорожньо-транспортної пригоди, вважаю що для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи про адміністративне правопорушення потрібні спеціальні знання, а тому по справі необхідно призначити судову автотранспортну експертизу.
Відповідно до п. 3.5 Наказу Міністерства юстиції України про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 за № 705/3145, коли об'єкт дослідження не може бути представлений експертові, експертиза може проводитись за фотознімками та іншими копіями об'єкта (крім об'єктів почеркознавчих досліджень), його описами та іншими матеріалами, доданими до справи в установленому законодавством порядку, якщо це не суперечить методичним підходам до проведення відповідних експертиз. Про проведення експертизи за такими матеріалами вказується в документі про призначення експертизи (залучення експерта) або письмово повідомляється експерт органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).
Відтак, у розпорядження експертів слід надати матеріали справи про адміністративне правопорушення, в яких містяться фотознімки, вихідні дані, необхідні для проведення експертизи.
Експертизу слід провести в Черкаському відділенні Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вулиця Пастерівська, 104, м. Черкаси, 18009).
Крім того, відповідно до п. 11 Інструкції про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, затвердженою Постановою КМУ від 1 липня 1996 р. N 710, державні спеціалізовані установи судової експертизи проводять судову експертизу у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення за рахунок та у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік на проведення судових експертиз.
Судову автотехнічну експертизу провести за рахунок бюджетних коштів.
У зв'язку з призначенням судом експертизи провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Керуючись ст.ст. 268, 273 КУпАП, суддя, -
Клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Ткач Вікторії Олександрівни про призначення судової автотехнічної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі № 697/2327/25 відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП судову автотехнічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Як у даній дорожній ситуації повинні були діяти водії транспортних засобів для забезпечення безпеки дорожнього руху?
2. Дії якого з водіїв призвели до дорожньо-транспортної пригоди?
3. Чи відповідають дії водія автомобіля PEUGEOT 301, номерний знак НОМЕР_1 , вимогам ПДР України?
4. Чи відповідають дії водія автомобіля VOLKSWAGEN PASSAT, номерний знак НОМЕР_2 , вимогам ПДР України?
Проведення експертизи доручити експертам Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (вулиця Пастерівська, 104, м. Черкаси, 18009), попередивши про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
В розпорядження експерта надати справу про адміністративне правопорушення № 697/2327/25, провадження № 3/697/1048/2025.
Судову автотехнічну експертизу провести за рахунок бюджетних коштів.
На час проведення судової автотехнічної експертизи зупинити провадження у даній справі до часу надання до суду висновку експерта.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Б. К. Скирда