про зупинення провадження в адміністративній справі
02 жовтня 2025 року справа № 580/8538/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглядаючи у порядку письмового провадження в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
28.07.2025 позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою, де просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області №971040144917 від 21.05.2025 року;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію починаючи з 01.07.2021 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, урахувавши всі передбачені законодавством підвищення і доплати, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 460/10097/24.
Розглянувши подане клопотання, суд зазначає наступне.
Матеріали справи свідчать, що предметом цієї справи є порядок застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням юридичної позиції Конституційного Суду України, висловленої у Рішенні від 07 квітня 2021 року №1-р(ІІ)/2021, під час нарахування особі пенсії за цим Законом.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04 червня 2025 року на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду передано справу № 460/10097/24 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, правовідносини в якій подібні до цієї справи (застосування строку звернення до суду щодо правовідносин, пов'язаних з невиконанням компетентними органами рішення Конституційного Суду України).
Правові висновки судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, зроблені за результатами розгляду справи № 460/10097/24, матимуть значення для правильного вирішення цієї справи №580/8556/25.
Передаючи справу № 460/10097/24 на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, Суд констатував, що у Верховному Суді сформувалася різна практика стосовно застосування строку звернення до суду щодо правовідносин, пов'язаних з невиконанням компетентними органами рішення Конституційного Суду України.
Так, у постановах від 27.01.2021 у справі № 203/2312/17 та від 20.05.2023 у справі № 620/3968/21 Верховний Суд, з покликання на висновки у справі № 815/1226/18, визнав необґрунтованим застосування судами попередніх інстанцій строку звернення до суду.
При цьому, у постанові від 20.05.2023 у справі № 620/3968/21 Верховний Суд також сформував висновок про те, що застосування судами попередніх інстанцій під час вирішення питання дотримання позивачем строку звернення до суду висновків Верховного Суду, які викладені у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19, є безпідставним, оскільки на відміну від справи, яка розглядається, у справі № 240/12017/19 станом на час звернення позивача до суду спірні правовідносини завершились. Також у цій справі право звернення до суду позивач не пов'язував з невиконанням відповідачем рішення Конституційного Суду України.
Натомість, у постановах від 29.03.2024 у справі № 460/17904/23 та від 22.01.2025 у справі № 460/8956/24, у яких своє право звернення до суду позивачі також пов'язували з невиконанням рішень Конституційного Суду України, Верховний Суд, з покликанням на висновки Верховного Суду, які викладені у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19, застосував до спірних правовідносин строк звернення до суду.
На думку колегії суддів, висловлена в ухвалі від 04 червня 2025 року про передачу справи № 460/10097/24 на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду висновки у справах № 460/17904/23 та № 460/8956/24 зроблені Верховним Судом без врахування висновків Великої Палати Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 у справі № 815/1226/18 та у постановах Верховного Суду від 27.01.2021 у справі № 203/2312/17 та від 20.05.2023 у справі № 620/3968/21, тому є підстави для розгляду судовою палатою питання щодо відступу від висновків Верховного Суду у постановах від 29.03.2024 у справі № 460/17904/23 та від 22.01.2025 у справі № 460/8956/24.
Ухвалою Верховного Суду від 04 серпня 2025 року у справі №460/10097/24 призначено справу до касаційного розгляду Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в порядку письмового провадження з 05 серпня 2025 року, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Отже, з вищевказаного вбачається, що, передаючи справу № 460/10097/24 на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних cправ Касаційного адміністративного суду, Суд констатував, що у Верховному Суді сформувалася різна практика стосовно застосування строку звернення до суду щодо правовідносин, пов'язаних з невиконанням компетентними органами рішення Конституційного Суду України.
Таким чином, правовідносини у справі, що розглядається та у справі № 460/10097/24 є подібними, а передача справи на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду була здійснена з метою формування єдиної правозастосовної практики.
У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Згідно ч. 4 ст. 236 КАС України, про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у даній справі №580/8538/25 до набрання законної сили рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного у справі № 460/10097/24.
Керуючись статтями 236, 241, 248 КАС України, суд
Зупинити провадження у справі № 580/8538/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 460/10097/24.
Зобов'язати учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження у справі.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набрала законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО