Справа № 560/16344/24
іменем України
03 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, у якому просить суд:
" - визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2024 року № 5178637-2409-2209-UA68020050000040518, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік в розмірі 19 050,36 грн".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є фізичною особою-підприємцем, платником єдиного податку другої групи.
Стверджує, що основним видом діяльності є КВЕД: 56.10 - діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
Зазначає, що відповідачем протиправно нараховане податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2024 року № 5178637-2409-2209-UA68020050000040518, оскільки вказана земельна ділянка безпосередньо використовується позивачем як фізичною особою-підприємцем, платником єдиного податку ІІ групи для провадження власної господарської діяльності, адже на вказаній земельній ділянці розташований належний позивачу на праві власності об'єкт бізнесу - нежитлове приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Вказує, що не має жодного правового відношення до нежитлових приміщень (пункт ТО автомобілів, шиномонтаж) загальною площею 94,6 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній зазначає, що право власності на вказані приміщення зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно з 06.12.2023 року, у зв'язку з поділом об'єкта нерухомого майна загальною площею 264,7 м. кв., що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6821810100:01:004:0002.
Отже, зазначене, на думку відповідача, свідчить про те, що позивачем дана земельна ділянка надається в оренду (найм), позичку або інше користування, тому в ГУ ДПС у Хмельницькій області відсутні підстави для застосування пп. 4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України при оподаткуванні земельної ділянки з кадастровим номером 6821810100:01:004:0002, яка належить на праві постійного користування ОСОБА_1 .
Стверджує, що надання позивачем земельних ділянок та/або нерухомого майна в оренду виключає можливість застосування пільги в оподаткуванні земельним податком за пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України, що є підставою для відмови в задоволенні даного позову.
Позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначила про безпідставність вказаних відповідачем у відзиві на позов тверджень.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку як фізична особа - підприємець в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області (Дунаєвецька ДПІ) з 26.02.2021 по теперішній час, з 01.07.2022 зареєстрована платником єдиного податку 2 групи.
Обрані платником КВЕД діяльності:_ 56.10 - діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основний вид діяльності), _68.20 - надання в оренду й експлуатацiю власного чи орендованого нерухомого майна та _56.30 - обслуговування напоями.
ОСОБА_1 на підставі державного акта на право постійного користування (серія ХМ, номер №000216) належить земельна ділянка площею 0,1511 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6821810100:01:004:0002).
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно на земельній ділянці з кадастровим номером 6821810100:01:004:0002 зареєстровано такі приміщення: - нежитлове приміщення, кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » загальною площею 172,8 кв.м, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (власник - ОСОБА_1 );
За вказану земельну ділянку ГУ ДПС у Хмельницькій області сформувало позивачу податкове повідомлення - рішення про сплату земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік від 27.05.2024 №5178637-2409- НОМЕР_1 на суму 19 050, 36 грн.
Позивач у порядку досудового врегулювання спору звернулася до відповідача із заявою від 26 серпня 2024 року про перегляд податкового повідомлення-рішення від 27 травня 2024 року № 5178637-2409-2209-UA68020050000040518.
Відповідачем листом від 26 вересня 2024 року № 14376/6/22-01-24-09 повідомлено позивача, що згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно на земельній ділянці з кадастровим номером 6821810100:01:004:0002 (копія додається) зареєстровано такі приміщення: нежитлове приміщення, кафе «Бістро» загальною площею 172,8 кв.м, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (власник - ОСОБА_1 ); нежитлове приміщення, пункт ТО автомобілів, шиномонтаж загальною площею 94,6 кв.м, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (інший власник).
Вказано, що зазначене вище свідчить про надання позивачем земельної ділянки в оренду, найм або в інше користування, а тому, у податкового органу відсутні підстави застосування вимог підпункту п. 297.1 ст. 297 ПКУ при нарахуванні земельного податку за зазначену земельну ділянку та відкликання.
Вважаючи дії та рішення відповідача протиправними, позивач звернулася із даним позовом до суду з метою захисту порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюютьсяПодатковим кодексом України (далі ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Підпунктом 14.1.73. пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування; на умовах оренди.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 ПК України, платниками плати за землю є: платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до пункту 270.1 статті 270 ПК України, об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування земельним податком: 270.1.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
За пунктом 286.1 статті 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є: а) дані державного земельного кадастру; б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПК України, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 286.5 статті 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), щороку до 1 травня (пункт287.2 статті 287 ПК України).
Відповідно до пункту 287.5 статті 287 ПК України, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 287.10 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
З огляду на викладені норми, суд зазначає, що платниками податку є власники земельних ділянок, або землекористувачі, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно із ст. 30 ПК України, податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
За приписами підпункт 4 пункту 297.1 статті 297 ПК України, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів: податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, платником єдиного податку другої групи. Основним видом діяльності є КВЕД: 56.10 - діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
На зазначеній вище земельній ділянці, що належить на праві власності позивачу розташований об'єкт бізнесу - нежитлове приміщення кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Так, 21 серпня 2024 року позивачу вручено податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2024 року № 5178637-2409-2209-UA68020050000040518, яким їй визначено суму податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік у розмірі 19 050,36 грн.
Вважаючи зазначене рішення протиправним, остання 26 серпня 2024 року звернулася до контролюючого органу із заявою про перегляд вказаного податкового повідомлення-рішення, посилаючись, зокрема, на пункт 286.5 статті 286 Податкового кодексу України
Разом з тим, відповідач листом від 26 вересня 2024 року повідомив про відмову у відкликанні вказаного податкового повідомлення-рішення, посилаючись на його законність.
Так, відповідно до п. 281.1 ст. 281 Податкового кодексу України, від сплати земельного податку звільняються певні категорії фізичних осіб, зокрема пенсіонери за віком, особи з інвалідністю та інші пільгові категорії. Згідно з наданими Позивачем доказами, вона має право на відповідну пільгу.
Пунктом 286.5 ст. 286 ПКУ передбачено, що платники плати за землю мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо:
розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;
права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 і 281.5 статті 281 цього Кодексу;
розміру ставки земельного податку;
нарахованої суми плати за землю.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Разом з тим, судом встановлено, що позивачем подано заяву про про перегляд податкового повідомлення-рішення від 27 травня 2024 року № 5178637-2409-2209-UA68020050000040518, яким помилково нараховано суму податкового зобов'язання, однак листом від 26.09.2025 податковий орган повідомив, що у нього відсутні підстави для відкликання (скасування) податкового повідомлення-рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд висновує, що податковий орган не здійснив належного аналізу наданих документів і не провів перерахунок, як це передбачено нормами ПКУ, чим порушив права позивачки.
Ба більше, відповідачем жодних доказів щодо надання позивачем вищевказаної земельної ділянки або нерухомого майна, що знаходиться на вказаній земельній ділянці в оренду (найм), позичку, чи на іншому праві користування третім особам відповідачем суду не надано.
Слід також наголосити, що судом не встановлено, що позивач має правове відношення до нежитлових приміщень (пункт ТО автомобілів, шиномонтаж) загальною площею 94,6 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню як таке, що не відповідає вимогам, встановленим до рішення суб'єкта владних повноважень, передбачених ч. 2 ст. 2 КАС України.
За таких обставин і правових підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатила судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тому ці витрати слід присудити на її користь з відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 27 травня 2024 року № 5178637-2409-2209-UA68020050000040518.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя Є.В. Печений