03 жовтня 2025 року м. РівнеСправа №460/15904/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-сервіс"
доДержавної екологічної інспекції Поліського округу
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗС-Сервіс» (далі - ТОВ «АЗС-Сервіс», позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції Поліського округу (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправним та скасувати постанову про накладення штрафу від 23.12.2024 №003.
Позивач вказує, що оскаржувана постанова про накладення штрафу прийнята за результатами позапланової перевірки у період з 26.11.2024 по 06.12.2024, під час якої виявлені порушення пункту 3 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме: виявлено, що на АЗС №1 ТОВ «АЗС-Сервіс» реалізується паливо дизельне ULSD 10 ppm EN 590 за наявності документа про якість, що не відповідає вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927. При цьому, відповідач посилається на п. 8, 9, 17, 19, 20, 21 Технічного регламенту та вказує, що ТОВ «АЗС-Сервіс» допустило відпуск пального за відсутності паспорта якості та декларації про відповідність. Такий висновок відповідача позивач вважає необґрунтованим. Покликаючись до п. 5 Технічного регламенту в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №153, позивач зазначає, що декларація про відповідність не є обов'язковим дозвільним документом при ввезенні та подальшій реалізації палив на митній території України; достатнім є наявність документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу. Під час перевірки позивачем були надані документи від постачальників, видаткова накладна №3549 та ТТН №000023871 від 18.11.2024, а також документи, що підтверджують якість палива, а саме свідоцтво якості №14560/ВР21/2024 від 22.10.2024 та сертифікат походження №S203929623 від 21.10.2024. Вказані документи підтверджують відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо), що у свою чергу, дозволяє введення в обіг і обіг такого палива на території України.
Ухвалою від 03.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву, а позивачем - відповіді на відзив.
Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зазначив, що в ході проведення позапланової перевірки посадовими особами державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції Поліського округу встановлено, що продукція, яка реалізується на АЗС «АЗС-СЕРВІС» за адресою: вул. Стельмаха Володимира,32Б, м. Рівне, Рівненська область, як дизельне паливо, розповсюджується за відсутності декларації про відповідність. Відповідач зауважив, що наданий позивачем документ Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 виданий для ULSD 10 ppm EN 590, а не для дизельного палива ДП-Л-Євро-5-В0, яке розповсюджується на ТОВ «АЗС-Сервіс» за вказаною адресою. На дизельне паливо ДП-Л-Євро-5-В0 у позивача відсутня декларація про відповідність та паспорт якості. У зв'язку з виявленим порушенням 23.12.2024 за порушення вимог п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" відповідачем винесено постанову про накладення штрафу №003 на ТОВ "АЗС-СЕРВІС". Відповідач вважає, що при прийнятті оскарженого рішення посадові особи діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У відповіді на відзив позивач підтримав позицію, викладену у позові.
У запереченні на відповідь на відзив відповідач навів аргументи, аналогічні наведеним у відзиві.
З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував такі фактичні обставини справи.
ТОВ «АЗС-Сервіс» зареєстроване як юридична особа 04.03.1998 та здійснює господарську діяльність за основним видом господарської діяльності (КВЕД): 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний).
У період з 26.11.2024 по 06.12.2024 (з урахуванням періоду призупинення з 27.11.2024 по 02.12.2024) на підставі наказу від 25.11.2024 №841-ОД (а.с. 77-78) та направлення від 26.11.2024 №12-РН (а.с. 76) уповноваженими особами Державної екологічної інспекції Поліського округу проведено позапланову перевірку ТОВ «АЗС-Сервіс» (код ЄДРПОУ 25319659) з питань характеристик продукції, за наслідками якої складено акт перевірки характеристик продукції від 26.11.2024 №12-7/24 (а.с. 64-68, далі - акт перевірки).
В акті перевірки зазначено, що під час перевірки за місцем розповсюдження продукції на АЗС за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Стельмаха Володимира, 32Б, встановлено, що паливо дизельне ULSD 10 ppm EN 590 (ДП-Л-Євро 5-ВО), яке розповсюджується за наявності документа про якість, Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 Data wydruku: 2024-10-22, що не відповідає вимогам Технічного регламенту: кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документи про якість (паспорт якості) палива з даними, що передбачені п. 9 Технічного регламенту;
Перед введенням в обіг та під час надання палива на ринку на документ про якість (паспорт якості) виробником повинен бути нанесений знак відповідності Технічному регламенту, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так щоб забезпечувати його видимість, розбірливість, та незмивність.
Декларація про відповідність - відсутня.
Вищевказане свідчить порушення п. 8, 9, 17, 19, 20, 21 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927.
Крім цього, перевіркою встановлено невідповідність позначення палива на паливо-розподільчому обладнанні та розрахункових документах, а саме: Диз.паливо, ДП З-К5 сорт F (-21*С), вміст сірки до 10ppm, що не відповідає вимогам Технічного регламенту: під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах та відповідати вимогам щодо позначення дизельного палива, що передбачені п. 7 Додаток 1 Технічного регламенту.
У зв'язку з вищевказаними порушеннями 27.11.2024 відповідачем було прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №6-7/24-1 та № 6-7/24-2 з терміном для виконання (усунення недоліків) до 09.12.2024, відповідно до яких суб'єкт господарювання має вжити заходів щодо приведення документів у відповідність до встановлених вимог у спосіб, що не суперечить чинному законодавству (а.с. 121-123, 124-126).
Також 27.11.2024 відповідачем прийнято рішення про відбір зразків продукції № 4 (а.с. 119-120) - дизельного палива ULSD 10 ppm EN 590 (ДП-Л-Євро 5-ВО), яке розповсюджується за наявності документа про якість, Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 Data wydruku: 2024-10-22.
28.11.2024 складено акт відбору зразків продукції №004(3) (а.с. 116-118).
Згідно з висновками протоколу випробувань №1744/24 від 02.12.2024 за перевіреними показниками зразок палива дизельного ДП-Л-Євро5-В0 (паливо дизельне ULSD 10 ppm EN 590) відповідає вимогам Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (а.с. 113-114).
06.12.2024 позивач подав письмове пояснення № 123 та документальне підтвердження, в яких наголосив, що відповідно до чинного законодавства відсутня необхідність декларації про відповідність, а також наголосив на тому, що не допустив порушень, вказаних у рішенні про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 27.11.2024 № 6-7/24-1. Щодо встановленої невідповідності позначення палива на ПРК АЗС № 1 та в розрахункових документах, позивач повідомив, що такі невідповідності усунені шляхом внесення змін в розрахункові документі та нанесенням відповідного маркування на ПРК (а.с. 98-105).
09.12.2024 відповідачем прийнято рішення про скасування рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 6-7/24-2 від 27.11.2024 (а.с. 106-107).
11.12.2024 відповідачем складено протокол №003 про виявлене(ні) порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", що полягає(ють) у такому: порушення вимог п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме: невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (стосовно рішення від 27.11.2024 № 6-7/24-1) щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону (а.с. 97).
13.12.2024 позивач подав відповідачу заперечення від 12.12.2024 №125 на протокол від 11.12.2024 №003, в яких зазначив, що жодних порушень, вказаних у протоколі, ТОВ «АЗС-Сервіс» не допустило. Паливо, яке реалізується на АЗС № 1 ТОВ «АЗС-Сервіс», та наявні документи повністю відповідають всім вимогам Технічного регламенту, що дозволяє реалізовувати кінцевим споживачам на території України (а.с. 93-94).
Відповідачем на адресу позивача надіслано повідомлення від 17.12.2024 №6526/7 про розгляд справи про порушення законодавства про державний ринковий нагляд 23.12.2024 об 11:00 год (а.с. 91).
23.12.2024 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про державний ринковий нагляд відповідачем винесено постанову за №003 про накладення штрафу, якою до ТОВ «АЗС-Сервіс» за порушення п. 3 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» застосовано штраф в сумі 34000,00 грн (а.с. 89).
Вважаючи постанову про накладення штрафу протиправною, ТОВ «АЗС-Сервіс» звернулося до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд враховує таке.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 №2735-VІ (далі - Закон №2735-VІ).
Статтею 1 Закону №2735-VІ визначено, що державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам; орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, державний колегіальний орган, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду). У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" повноваження також через свої територіальні органи, термін "орган ринкового нагляду" позначає також його територіальні органи.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №2735-VІ метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Частиною першою статті 10 Закону №2735-VI повноваження з ринкового нагляду покладені на органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2735-VІ, заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.
Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Постановою Кабінету Міністрів України №1069 від 28.12.2016 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №927 від 01.01.2013 "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив" (далі - Технічний регламент №927) здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.
Пунктом 5 Технічного регламенту №927 дозволено виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту (абз. 1).
Пунктом 7 Технічного регламенту №927 визначено, що під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах. На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.
Згідно з додатком 1 до Технічного регламенту №927 позначення автомобільних бензинів включає назву і марку бензину та містить такі групи знаків, розташовані у визначеній послідовності через дефіс : перша група - літера А, позначення бензину для автомобільних двигунів з примусовим/іскровим запалюванням; друга група - цифрове позначення октанового числа автомобільного бензину (80, 92, 95, 98) за дослідним методом; третя група - символи екологічного класу: Євро3, Євро4, Євро5; четверта група - символ визначення вмісту біоетанолу : Е5, Е7, Е10 (приклад позначення автомобільного бензину з октановим числом 95 екологічного класу Євро4 з вмістом біоетанолу до 7 відсотків : бензин автомобільний А-95-Євро4-Е7). Позначення дизельного палива включає такі групи знаків, розташовані у визначеній послідовності через дефіс : перша група - літери ДП, позначення дизельного палива для автомобільних дизельних двигунів; друга група - літерне позначення кліматичного періоду : Л (літнє), З (зимове), Арк (арктичне); третя група - символи екологічного класу : Євро3, Євро4, Євро5; четверта група - символ визначення вмісту метилових/етилових естерів жирних кислот : В0 (за їх відсутності), В5, В7 (приклад позначення дизельного палива зимового екологічного класу Євро4 з вмістом метилових/етилових естерів жирних кислот до 7 відсотків: паливо дизельне ДП-З-Євро4-В7).
Пунктом 8 Технічного регламенту №927 передбачено, що кожна партія палива, яка вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів (пункт 3 Технічного регламенту №927).
Згідно з пунктом 9 Технічного регламенту №927 документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.
Відповідно до п. 17 Технічного регламенту №927 для проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник застосовує процедуру оцінки відповідності згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 р. № 95 “Про затвердження модулів оцінки відповідності, які використовуються для розроблення процедур оцінки відповідності, та правил використання модулів оцінки відповідності» для: палив, що виробляють або імпортують партіями, - за модулем F1; палив, що виробляють дослідними партіями, - за модулем F1; палив, що виробляють серійно, - за модулем A1.
Пунктом 19 Технічного регламенту №927 передбачено, що за результатами проведення оцінки відповідності виробник або уповноважений представник складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком 6 до цього Технічного регламенту.
Пунктом 20 Технічного регламенту №927 обумовлено, що перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність. Зображення національного знака відповідності повинно відповідати його опису, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1599 від 29.11.2001.
Згідно з п. 21 Технічного регламенту №927 виробник або уповноважений представник зберігає технічну документацію та декларацію про відповідність протягом 10 років після виготовлення останньої партії палива і надає їх для перевірки відповідним органам державного ринкового нагляду в установлених законодавством випадках.
У разі коли виробник не є резидентом України та не має уповноваженого представника в Україні, такі зобов'язання покладаються на особу, яка ввела паливо в обіг на ринку України.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що кожна партія палива, яка вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива та супроводжуватися декларацією про відповідність продукції Технічному регламенту №927.
Частиною сьомою статті 23 Закону №2735-VI визначено перелік документів, які підлягають перевірці, якими є: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції; 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
Отже, органи ринкового нагляду мають право витребовувати та перевіряти у розповсюджувачів цієї продукції документи, визначені частиною сьомою статті 23 Закону №2735-VI.
Частиною першою статті 29 Закону №2735-VI передбачено, що у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Відповідно до частини третьої статті 29 Закону №2735-VI орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність, а саме: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.
Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.
Згідно з частиною першою статті 30 Закону №2735-VI обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом: 1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону); 2) усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону); 3) тимчасової заборони надання продукції на ринку.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі №667 від 19.04.2019 затверджена форма 8 "Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів".
Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів повинне містити, зокрема зміст обмежувального (корегувального) заходу та пов'язані з ним дії, що має виконати суб'єкт господарювання. Можливість усунення порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити позивачу для усунення порушень. Відповідно орган перевірки несе імперативний обов'язок визначити конкретний спосіб усунення порушення. Зазначення конкретних дій у рішенні, які має вчинити суб'єкт господарювання слугує не лише досягненню основних завдань державної політики у сфері забезпечення безпечності нехарчової продукції, а й однакового розуміння норм законодавства з метою його дотримання як суб'єктом господарювання, так і органом ринкового нагляду.
Як встановлено судом з матеріалів справи, підставою для прийняття відповідачем спірної постанови від 23.12.2024 №003 слугувало невиконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 27.11.2024 №6-7/24-1 на АЗС № 1 ТОВ «АЗС-Сервіс», у зв'язку із встановленим порушенням: за місцем розповсюдження продукції на АЗС за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Стельмаха Володимира, 32Б, встановлено, що паливо дизельне ULSD 10 ppm EN 590 (ДП-Л-Євро 5-ВО), яке розповсюджується за наявності документа про якість, Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 Data wydruku: 2024-10-22, що не відповідає вимогам Технічного регламенту: кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документи про якість (паспорт якості) палива з даними, що передбачені п. 9 Технічного регламенту; перед введенням в обіг та під час надання палива на ринку на документ про якість (паспорт якості) виробником повинен бути нанесений знак відповідності Технічному регламенту, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так щоб забезпечувати його видимість, розбірливість, та незмивність; декларація про відповідність - відсутня.
У пунктах 6, 7 статті 23 Закону №2735-VI зазначено, що під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори).
Матеріалами судової справи підтверджується, що Товариством з обмеженою відповідальністю "М ОЙЛ ТРЕЙД" (Постачальник) з ТОВ «АЗС-Сервіс» (Покупець) укладено договір поставки від 04.12.2023 №04/12-4-МОТ (а.с. 136), відповідно до умов якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцю нафтопродукти (надалі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти і сплатити їх вартість на умовах даного Договору. Кількість, асортимент та ціна Товару зазначається у Додатку до даного Договору (далі - Додаток). Кожний Додаток є невід'ємною частиною даного Договору (п. 1.1).
Якість Товару відповідає державним стандартам України (ДСТУ) та/або технічним умовам (ТУ), що підтверджується паспортом якості та сертифікатом відповідності (п. 1.2).
28.10.2024 сторонами договору підписано Додаток № МО00-004140 до договору поставки нафтопродуктів №04/12-4-МОТ від 04.12.2023, відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставити Товар до 29.10.2024, а Покупець прийняти та оплатити Товар по номенклатурі, якості, в кількості та за цінами, вказаними в таблицях, а саме: Паливо дизельне ULSD 10ppm EN 590 (відповідно до Технічного регламенту ДП-Л-Євро5-ВО) Нідерланди, в кількості 30 000,0 л (а.с. 134).
Поставка товару "Паливо дизельне ULSD 10ppm EN 590 (відповідно до Технічного регламенту ДП-Л-Євро5-ВО) Нідерланди" в кількості 30 000,0 л оформлена товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 000022884 від 28.10.2024, видатковою накладною № 6975 від 28.10.2024 (а.с. 132, 133).
Позивач всі вищевказані документи надавав до перевірки, вони на вимогу суду надані відповідачем та досліджені судом (а.с. 85-147).
Також судом встановлено, що позивач надавав контролюючому органу свідоцтво якості Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 Data wydruku: 2024-10-22 та сертифікат походження № S203929623 від 21.10.2024 (а.с. 103, 104).
За доводами позивача, такі документи відповідно до пункту 5 Технічного регламенту №927 є належними документами, які підтверджують якість палива, що перебувало в реалізації, а саме "Палива дизельного ДП-3 Євро5-ВО".
Суд враховує, що відповідно до пункту 5 Технічного регламенту №927 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №153) дозволено виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Дозволяється введення в обіг і обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, які зареєстровані на території Російської Федерації та Республіки Білорусь, або кінцевими бенефіціарами яких є Російська Федерація та Республіка Білорусь, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України “Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо) або їх аналогів, - до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
Нафтопродукти, підтверджені зазначеним документом, можуть реалізовуватися кінцевим споживачам на території України до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів.
Отже, відповідно до вимог Технічного регламенту № 927, в період дії правового режиму воєнного стану дозволено введення в обіг та обіг палива, увезеного на митну територію України, за наявності документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам EN 228 (автомобільні бензини) і EN 590 (дизельне паливо) або їх аналогів.
Пунктом 11 технічного регламенту встановлено, що якість палив повинна відповідати вимогам цього Технічного регламенту.
Згідно з пунктом 13 Технічного регламенту за екологічними показниками встановлено такі екологічні класи дизельного палива: Євро3, Євро4, Євро5.
Дизельне паливо повинно відповідати вимогам, наведеним у додатку 3 до цього Технічного регламенту.
Дизельне паливо може містити барвники та речовини-маркери.
Можливе додавання до дизельного палива добавок (присадок), добавок на основі метилових/етилових естерів жирних кислот, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку.
Судом встановлено, що надане позивачем Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 Data wydruku: 2024-10-22 (а.с. 103) стосується товару "Olej napedowy" (тобто дизпаливо), без будь-якої конкретизації марки, класу дизельного палива, не містить жодної інформації про підприємство-виробника, дату виготовлення палива, партію товару.
Отже Swiadectwo Jakosci nr 14560/BP21/2024 не відповідає вимогам пункту 9 Технічного регламенту №927 та не дає можливості застосувати його для підтвердження якості конкретної партії палива.
За встановлених обставин суд вважає, що такий сертифікат якості неможливо врахувати належним документом, який в розумінні закону підтверджує якість дизельного палива, що перебувало в реалізації у позивача (ULSD 10ppm) та на який надано сертифікат походження № S203929623 від 21.10.2024 (ULSD 10ppm EN 590), видаткову накладну № 3549 від 18.11.224 та ТТН № 000023874 від 18.11.2024.
Враховуючи викладене, суд вважає правильним висновок відповідача про те, що в реалізації у позивача перебувало паливо, якість якого не підтверджена належними документами, оскільки такий висновок узгоджується з матеріалами судової справи та підтверджується дослідженими доказами.
Та обставина, що згідно з протоколом випробувань №1744/24 від 02.12.2024 за перевіреними показниками зразок палива дизельного ДП-Л-Євро5-В0 (паливо дизельне ULSD 10 ppm EN 590) відповідає вимогам Технічного регламенту №927, не спростовує виявленого порушення, яке стосується не реалізації палива неналежної якості, а відсутності належних документів, які підтверджують якість дизельного палива.
Стаття 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлює обмежувальні (корегувальні) заходи щодо продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, у тому числі в разі формальної невідповідності.
Пункт 1 статті 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» регламентує у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Стаття 33 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначає порядок прийняття рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, а саме, що обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.
Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції у тому числі перевірок, що проводяться на підставі повідомлень митних органів про призупинення митного оформлення продукції.
Як встановлено судом, відповідачем відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" 27.11.2024 винесено рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №6-7/24-1, яким зобов'язано ТОВ «АЗС-СЕРВІС» для усунення формальної невідповідності вжити заходів щодо приведення документів у відповідність до встановлених вимог у спосіб, що не суперечить законодавству, в термін до 09.12.2024.
Суб'єкт господарювання вимог органу контролю не виконав з мотивів, які є аналогічними доводам позовної заяви, а отже судом відхиляються.
Статтею 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
До суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування (п.3 ч.4 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).
Оцінка встановлених судом обставин в розрізі норм матеріального закону дає суду підстави для висновку, що відповідач правильно встановив факт вчиненого правопорушення, надав йому належну правову кваліфікацію та обґрунтовано притягнув суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За сукупністю наведеного, суд вважає, що при прийнятті оскарженого рішення відповідач діяв обґрунтовано та розсудливо, в межах визначених законом повноважень, з легітимною метою, з дотриманням установленої процедури. Доводи позивача не спростовують правомірності оскарженої постанови про накладення штрафу та не дають суду підстав для її скасування. Отже позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи результати судового розгляду справи, судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗС-Сервіс» до Державної екологічної інспекції Поліського округу про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 23.12.2024 №003 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-сервіс" (вул. Володимира Стельмаха, 32Б, м. Рівне, Рівненська обл., 33019. ЄДРПОУ/РНОКПП 25319659)
Відповідач - Державна екологічна інспекція Поліського округу (вул. Леха Качинського, буд.12А, м. Житомир, Житомирська обл., 10014. ЄДРПОУ/РНОКПП 42163803)
Повний текст рішення складений 03 жовтня 2025 року.
Суддя Н.О. Дорошенко