Справа № 201/12331/25
Провадження № 1-кс/201/4253/2025
03 жовтня 2025 року м. Дніпро
Слідча суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого в ОВС 3 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025130000000044 від 20 січня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,
До Соборного районного суду міста Дніпра надійшло вказане вище клопотання.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що в ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато збройну агресію та ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025 та № 478/2025 від 14.07.2025 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 02.03.2022 та Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що рф вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій рф на території Луганської області.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2025 № 376 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відповідно до вказаного Переліку, територія Кремінської міської територіальної громади Луганської області з 18.04.2022 є тимчасово окупованою рф територією України.
09.03.2023 представниками окупаційної адміністрації рф створено т.зв. « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (мовою оригіналу - «отдел министерства внутренних дел российской федерации « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , одним із структурних підрозділів якого є т.зв. «відділення державної інспекції безпеки дорожнього руху» (мовою оригіналу: «отделение государственной инспекции безопасности дорожного движения») та основним видом діяльності якого є т.зв. «діяльність із забезпечення громадського порядку та безпеки».
Міністерство внутрішніх справ рф (далі - « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з провадження та реалізації державної політики та нормативно-правовому регулюванню у сфері внутрішніх справ, у сфері контролю за обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, у сфері міграції, а також правозастосовні функції щодо федерального державного контролю (нагляду) у сфері внутрішніх справ (згідно положення затвердженого указом президента рф № 699 від 21.12.2016).
Відповідно до вищевказаного положення « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснює свою діяльність безпосередньо та (або) через органи внутрішніх справ.
Згідно «федерального закону рф «про поліцію» № 3-ФЗ від 07.02.2019 (мовою оригіналу: «о полиции»), поліція призначена для захисту життя, здоров'я, права і свобод громадян рф, іноземних громадян, осіб без громадянства, для протидії злочинності, охорони громадського порядку, власності та для забезпечення громадської безпеки.
Також, поліція є складовою єдиної централізованої системи федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ.
Статтею 12 цього закону визначено обов'язки поліції РФ, а статтею 13 визначено права поліції РФ, які вказують на те, що поліція РФ є правоохоронним органом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Викладене свідчить про те, що зайняття посади у т.зв. «відділі міністерства внутрішніх справ російської федерації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є фактичним зайняттям посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
В період часу з 09.03.2023 по 10.05.2023, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої збройної російської агресії проти України, переслідуючи особисті інтереси, маючи умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, а саме: у т.зв. «відділі міністерства внутрішніх справ російської федерації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та реалізуючи вказаний умисел, отримавши від представників окупаційної влади рф - представників т.зв. «лнр» пропозицію на призначення на посаду у зазначеному незаконному правоохоронному органі, погодився на вказану пропозицію та добровільно, умисно, діючи в порушення вимог Конституції та законів України, зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, а саме: посаду т.зв. «тимчасово виконуючого обов'язки начальника чергової частини штабу відділу міністерства внутрішніх справ російської федерації « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (мовою оригіналу: «временно исполняющего обязанности начальника дежурной части штаба отдела внутренних дел росийской федерації « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») та приступив до виконання обов'язків, передбачених цією посадою та виконання функцій вказаного незаконного правоохоронного органу.
Крім того, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що вказана особа має рахунки та перебуває на клієнтському обліку у АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
До теперішнього часу у вказаному кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 не повідомлялось про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у зв'язку з тим, що наразі необхідно провести слідчі (розшукові) дії, направлені на встановлення вини вказаної особи, із використанням тих документів, що містять охоронювану законом таємницю, які зберігаються у АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (зокрема, її фотокарток, установчих даних та копій ідентифікуючих документів, із використанням яких можливо провести портретну експертизу з метою ідентифікації вказаної особи, тощо).
З метою встановлення місцезнаходження ОСОБА_5 , встановлення обставин здійснення ним протиправної діяльності, є необхідність отримання інформації про місця зняття останнім коштів з його банківських рахунків, ідентифікуючі відомості його банківських рахунків тощо.
Беручи до уваги вищевикладене, з метою встановлення об'єктивних даних та виконання завдань кримінального провадження, виконуючи положення п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України, з метою подальшого вивчення документації, стороною обвинувачення встановлена необхідність в тимчасовому доступі з можливістю копіювання документів, в яких зафіксовано прізвище, ім'я, по батькові зазначеної особи, дата та місце народження, адреси реєстрації та фактичного проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серія та номер паспорту, фотографії клієнтів банку та номери мобільних телефонів, що в свою чергу має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та яка перебуває у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », у зв'язку з чим слідчий звернувся з даним клопотанням до слідчого судді.
Слідчий у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просить дане клопотання розглянути без його участі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя розглядає клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, враховуючи клопотання слідчого, оскільки існують достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, до яких здійснюється тимчасовий доступ.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Вивчивши подане клопотання та долучені до нього матеріали, слідча суддя вважає необхідним задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
Згідно до ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Вказана інформація відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України відноситься до такої, що охороняється законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів. Копії вилучених документів виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
З огляду на викладене, ураховуючи, що інформація, до якої слідча просить надати тимчасовий доступ, має важливе значення для об'єктивного досудового розслідування, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 131, 162, 163, 164, 309 КПК України, слідча суддя
Клопотання слідчого в ОВС 3 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях підполковника юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025130000000044 від 20 січня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом інформацію, з подальшим виготовленням їх копій та вилучення у копіях, що перебувають володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (фактична адреса АДРЕСА_3 ), а саме - до наступних документів (речей):
- розрахункового рахунку клієнта АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, уродженця м. Луганськ, Луганської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
- реєстру (виписка) руху грошових коштів на паперовому і електронному носіях по банківських карткових рахунках, інших рахунках в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », які належать ОСОБА_5 по кредитових і дебетових оборотах з повною розшифровкою даних контрагентів (номерів рахунків, найменування і коду в ЄДРПОУ за наявності такого), призначення, дати, часу і суми платежів із зазначенням залишків на рахунках, найменування і МФО банку-відправника (одержувача), відомостей про одержувачів грошових коштів (прізвище, ім'я, по-батькові, РНОКПП, адреси реєстрації та проживання); відомостей про документи, на підставі яких зроблені такі платежі, номери транзакцій; прізвище, ім'я, по - батькові одержувачів за період з 01:00 год. 01.01.2014 по теперішній час;
- відомостєй про дати та місця зняття, перерахування грошових коштів з банківських рахунків, відеозаписів з банкоматів та приміщень АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », які містять інформацію у графічному вигляді про осіб, які знімали готівкові кошти з банківських карток, інших рахунків ОСОБА_5 , інформацію щодо підключення послуги смс-інформування з відображенням руху грошових коштів по рахункам за період з 01:00 год. 01.01.2014 по теперішній час;
- відомостей про рух банківських операцій ОСОБА_5 із зазначенням всіх відомих відомостей, операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта за період часу з 01:00 год. 24.02.2022 по теперішній час;
- речей та документів (з можливістю вилучення у копіях інформації в електронному та паперовому вигляді документів) в яких зафіксовано прізвище, ім'я, по батькові зазначеної особи, її дата та місце народження, адреси реєстрації та фактичного проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серія та номер паспорту, фотографія клієнта банку та номери мобільних телефонів.
Зобов'язати службових осіб АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (фактична адреса АДРЕСА_3 ) невідкладно та виключно у строк, вказаний в ухвалі слідчого судді, надати тимчасовий доступ до зазначених документів, з можливістю отримання в копіях та запису на електронний носій інформації.
Забезпечити та надати тимчасовий доступ до речей і документів співробітникам слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_3 , до вищезазначеної інформації з можливістю копіювання та вилучення.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_1