Єдиний унікальний номер судової справи 201/7688/25
Номер провадження 1-кс/201/2888/2025
19 червня 2025 року слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1
при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу 3 управління ( з дислокаціє у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_4 , погоджене процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокурору ОСОБА_3 , подане в межах кримінального провадження № 22023130000000341, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 квітня 2023 року, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Луганськ, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресо: АДРЕСА_1 ,
яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
встановив:
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях під процесуальним керівництвом прокурорів, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 29 квітня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000341 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за наступних обставин.
Т.зв. «Законом Луганской Народной Республики № 424-III от 19.01.2023 «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Луганской Народной Республике» (мовою оригіналу) (далі «Законом ЛНР») на тимчасово окупованій території Луганської області утворено незаконний орган влади - «избирательную комиссию Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) (далі «виборча комісія ЛНР»), яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Карла Лібкнехта, буд. 9А, приміщення 319.
Відповідно до ст. 9 т.зв. «закону лнр», т.зв. «виборча комісія луганської народної республіки» - є державним органом республіки, що організовує підготовку та проведення виборів, референдумів на території луганської народної республіки у відповідності до компетенції, визначеної законами лнр. Виборча комісія республіки складається з 12 членів з правом вирішального голосу. Місцем знаходження виборчої комісії республіки є місто Луганськ. Голова, заступник голови, секретар та члени т.зв. «виборчої комісії лнр» працюють в даній комісії на постійній (штатній) основі та посідають державні посади т.зв. «лнр».
З метою формування складу т.зв. «виборчої комісії ЛНР», громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганська, діючи умисно, переслідуючи особисті інтереси добровільно надала згоду на обрання її т.зв. «членом виборчої комісії ЛНР». У подальшому, т.зв. «Постановлением Народного Совета ЛНР третьего созыва № 977-HC от 28 февраля 2023 года «О назначении членов Избирательной комиссии Луганской Народной Республики первого состава» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 28.02.2023 призначена т.зв. «членом виборчої комісії ЛНР».
Надалі, 06.03.2023 ОСОБА_5 , т.зв. «Постановлением избирательной комиссии Луганской Народной Республики № 1/7-1 от 06.03.2023 «Об избрании секретаря Избирательной комиссии Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу) добровільно обрана т.зв. «секретарем виборчої комісії ЛНР».
До повноважень ОСОБА_5 , як т.зв. «секретаря виборчої комісії ЛНР», відповідно до ч. 5 ст. 4 т.зв. «Закону ЛНР», віднесено забезпечення підготовки засідань комісії, документів і матеріалів, що виносяться на її розгляд, забезпечення оформлення рішень та інших актів комісії, підписання рішень, протоколів засідань та інших документів комісії, а також здійснення інших повноважень, передбачених законами, документами, що регламентують діяльність комісії та її рішеннями. У разі тимчасової відсутності чи неможливості виконання головою та заступником голови комісії своїх повноважень виконання повноважень голови комісії за її рішенням може бути покладено на секретаря комісії.
В подальшому, законом т.зв. лнр № 440-ІІ від 29.05.2023 «0 виборах депутатів Народної ради луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «О выборах депутатов Народного совета луганской народной республики») встановлено порядок підготовки та проведення виборів депутатів «Народної ради луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «Народного совета луганской народной республики»), відповідно до ст. 15 вказаного закону так звана «виборча комісія ЛНР» організовує та забезпечує здійснення підготовки і проведення виборів так званих «депутатів народної ради Луганської народної республіки» та є комісією, яка організовує дані вибори, здійснює керівництвом діяльністю всіх виборчих комісій з підготовки та проведенні виборів так званих «депутатів народної ради Луганської народної республіки» тощо.
Також, 15.06.2023 Центральною виборчою комісією Російської Федерації винесено постанову N? 119/947-8 «Про призначення виборів депутатів Народної Ради Луганської Народної Республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «О назначении выборов депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Луганской Народной Республики»), відповідно до якої на території так званої Луганської Народної Республіки, тобто на тимчасово окупованій території Луганської області, призначено проведення виборів 10 вересня 2023 року.
Протягом травня-вересня 2023 року, громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, перебуваючи на посаді т.зв. «секретаря виборчої комісії ЛНР», прийняла участь в організації та проведенні незаконних виборів так званих «депутатів народної ради Луганської народної республіки» та так званих депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської народної республіки», які пройшли у відповідності до законодавства РФ та так званої «ЛНР», на тимчасово окупованій території Луганської області період з 01 по 10 вересня 2023 року.
Надалі, 11.09.2023 ОСОБА_5 , будучи т.зв. «секретарем виборчої комісії ЛНР», діючи умисно, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Луганськ, прийняла участь у підсумковому засіданні вищевказаних незаконних виборів, на якому було підтверджено проведення та затверджені результати так званих «депутатів народної ради Луганської народної республіки» та так званих депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської народної республіки».
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В подальшому, 07.12.2023 «Радою федерації федерального зібрання Російської Федерації» прийнято постанову № 678-СФ «Про призначення виборів президента Російської Федерації» на 17.03.2024.
11.12.2023, центральною виборчою комісією РФ прийнято постанову № 141/1084-8 «про проведення виборів президента Російської Федерації на частині території Російської Федерації, на якій введено військовий стан», відповідно до якої призначено т.зв. «вибори президента» на тимчасово окупованій території Луганської області на 17.03.2024.
Протягом грудня 2023 року-березня 2024 року, громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів «президента Російської Федерації» на тимчасово окупованій території Луганської області, зі своїх особистих мотивів, реалізуючи вищевказаний протиправний умисел, здійснила підпис відповідних рішень необхідних для їх проведення, зокрема Т.3в. постанови «виборчої комісії ЛНР»:
1) від 07.12.2023 №37/311-1 «Об утверждении Порядка открытия и ведения счетов, учета, отчетности и перечисления денежных средств, выделенных из бюджета Луганской Народной Республики Избирательной комиссии Луганской Народной Республики, другим избирательным комиссиям на оказание содействия в подготовке и проведении выборов Президента Российской Федерации в 2024 году» (мовою оригіналу);
2) від 13.12.2023 №38/316-1 «О Рабочей группе Избирательных комиссии Луганской Народной Республики по предварительному рассмотрению жалоб и обращений при подготовке и проведении выборов Президента Российской Федерации в 2024 году» (мовою оригіналу);
3) від 13.12.2023 №38/317-1 «О Рабочей Избирательной комиссии Луганской Народной Республики по информационным спорам и иным вопросам информационного обеспечения при подготовке и проведении виборов Президента Российской Федерации в 2024 году» (мовою оригіналу);
4) від 29.12.2023 №40/334-1 «Об организации работы «горячей линии» в Избирательной комиссии Луганской Народной Республики на период подготовки и проведения выборов Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу);
5) від 29.12.2023 №40/339-1 « назначении ответственных лиц Избирательной комиссии Луганской Народной Республики для контроля за изготовлением и доставкой избирательных бюллетеней для голосования на выборах Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу);
6) від 29.12.2023 №40/343-1 «О реализации проекта «ИнформУИК» в период подготовки и проведения выборов Президента Российской Федерации на территории Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу);
7) від 29.12.2023 № 40/345-1 «Об утверждении Медиаплана по освещению в региональных и муниципальных средствах массовой информации хода подготовки и проведения выборов Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года, на территории Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу);
8) від 29.12.2023 № 40/346-1 «Об утверждении Комплекса мероприятий по обучению организаторов выборов и иных участников избирательного процесса в Луганской Народной Республике в 2024 году» (мовою оригіналу);
9) від 29.12.2023 №40/349-1 «О Программе информационно-разъяснительной деятельности Избирательной комиссии Луганской Народной Республики в период подготовки и проведения выборов Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года (мовою оригіналу);
10) від 15.01.2024 №41/348-1 «О документах, использование которыхдопускается помимо паспорта или документа, заменяющего паспорт гражданина Российской Федерации, при проведении на территории Луганской Народной Республики выборов Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу);
11) від 15.01.2024 N? 41/350-1 «О графике работы териториальных и участковых избирательных комиссий, сформированных на территории Луганской Народной Республики, по приему (оформлению) заявлений о включении избирателей в список избирателей по месту нахождения на выборах Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу);
12) від 19.01.2024 №42/355-1 «Об утверждении Медиаплана информационного сопровождения реализации проекта «ИнформУИК» на выборах Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года, на территории Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу);
13) від 26.01.2024 №43/359-1 «Об организации закупок, товаров, работ, услуг Избирательной комиссией Луганской Народной Республики, территориальными избирательными комиссиями за средства бюджета Луганской Народной Республики, выделенные на оказание содействия в подготовке и проведении выборов Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу);
14) від 26.01.2024 №43/362-1 «О внесении изменения в Регламент Избирательной комиссии Луганской Народной Республики, утвержденный постановлением Избирательной комиссии Луганской Народной Республики от 7 марта 2023 года № 2/8-1 «Об утверждении Регламента Избирательной комиссии Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу);
15) від 02.02.2024 №44/372-1 «О проведении жеребьевки по распределению эфирного времени на каналах региональных государственных организаций телерадиовещания на выборах Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года» (мовою оригіналу).
Таким чином, за безпосередньої участі ОСОБА_5 , як т.зв. «секретаря виборчої комісії ЛНР» відповідно до законодавства РФ, організовано процес проведення вищезазначених незаконних виборів президента РФ, які відбулись з 15.03.2024 по 17.03.2024 на усій тимчасово окупованій території Луганської області.
У подальшому 18.03.2024 ОСОБА_5 , як т.зв. «секретарь виборчої комісії ЛНР» прийняла участь в підготовці та проведенні т.зв. «засідання виборчої комісії лнр» на якому підписано «підсумковий» протокол та зведена таблиця про підсумки голосування на виборах президента рф, який в подальшому переданий до центральної виборчої комісії рф для врахування даних, зафіксованих в ньому, та їх використані при визначенні результатів виборів президента рф.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням міста Луганськ, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 72 (7997) від 08.04.2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 08.04.2025 року опубліковано повістку про виклик останньої на 10 годину 00 хвилин 12, 13 та 14 квітня 2025 року за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22023130000000341 від 29 квітня 2023 року, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
15 квітня 2025 року стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слідчим за погодженням із прокурором, складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та у зв'язку з неявкою останньої за викликом до слідчого СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях і неможливості безпосереднього вручення їй письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, в газеті «Урядовий кур'єр» № 77 (8002) від 15 квітня 2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 15 квітня 2025 року опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 10 годину 00 хвилин 19, 20 та 21 квітня 2025 року за зазначеною в повістці адресою органу досудового роз слідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000341 від 29 квітня 2023 року, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Разом з тим, на вказані дати та час ОСОБА_5 знову не прибула, будь-які документи, які підтверджують поважність причин не прибуття, не надала.
Таким чином, 15 квітня 2025 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме - в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
Постановою слідчого від 22 квітня 2025 року на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Слідчий за погодженням із прокурором, за наявності обґрунтованої підозри та передбачених п. п. 1 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, клопочить перед слідчим суддею про розгляд клопотання про обрання запобіжного заходу стосовно підозрюваної ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, так як підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території м. Луганська.
Так, в обґрунтування своїх доводів слідчий за погодженням із прокурором посилається на наявність передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України ризику можливих спроб підозрюваної ОСОБА_5 переховуватись від органів досудового розслідування або суду, про що свідчать такі обставини, як:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у вчиненні кримінального правопорушенні, в якому вона підозрюється (санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої);
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;
- неприбуття на виклик до слідчого шість разів, у тому числі, тричі у статусі підозрюваної, та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування, крім того, ОСОБА_5 тривай час знаходиться на тимчасово окупованій території, що підтверджується інформацією з Державної прикордонної служби України;
- перебування в розшуку з 23 січня 2019 року в межах кримінальних проваджень № 22018130000000391 від 29.12.2018 року за ч. 1 ст. 109, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3, ч. 5 ст. 111-1 КК України, № 22022130000000311 від 23.07.2022 року за ч. 3 ст. 28 ч. 5 ст. 111-5 КК України, в межах яких ОСОБА_5 повідомлено про підозру;
- спосіб вчинення злочину, пов'язаного з колабораційною діяльністю під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, а також знаходження на тимчасово окупованій території, співпраця з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України свідчить те, що ОСОБА_5 може продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється або вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки тимчасова окупація території України, а саме м. Луганська на якій створений незаконний орган влади, який підконтрольний державі-агресору РФ, сприяє тому, що ОСОБА_5 продовжує добровільно співпрацювати із окупаційною владою держави-агресора РФ та представниками незаконних збройних формувань т.зв. «ЛНР», продовжує свою діяльність в окупаційній установі держави-агресора, що унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останній у разі її засудження за цей злочин.
Крім того, публічна поведінка підозрюваної ОСОБА_5 демонструє співпрацю останньої з окупаційною адміністрацією т.зв. «ЛНР», яка підконтрольна державі-агресора РФ, яка починаючи з 24.02.2022 року розпочала повномасштабне військове вторгнення на територію України з метою проведення на території України т.зв. «спеціальної воєнної операції», що вказує на підтримку військової агресії Російської Федерації проти України, спрямованої на захоплення території України.
Підсумовуючи викладене у клопотанні слідчий за погодженням із прокурором, із посиланням на положення ч. 6 ст. 176, абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, просив обрати відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави з підстав, викладених у клопотанні.
До початку розгляду клопотання надіслав на електронну пошту заяву, якою долучив до матеріалів клопотання постанову про зупинення досудового розслідування від 22 квітня 2025 року та постанову про відновлення досудового розслідування від 06.06.2025 року.
24.02.2022 року Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України від 15 квітня 2025 року № 235/2025 2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.
Законом України від 16 квітня 2025 року № 4356-IX Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" затверджено зазначений Указ.
Таким чином, розгляд клопотання здійснюється за місцем знаходження органу досудового розслідування.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
3 матеріалів клопотання встановлено, що 29 квітня 2023 року внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000341 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням міста Луганськ, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 72 (7997) від 08.04.2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 08.04.2025 року опубліковано повістку про виклик останньої на 10 годину 00 хвилин 12, 13 та 14 квітня 2025 року за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22023130000000341 від 29 квітня 2023 року, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_5 не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
15 квітня 2025 року стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слідчим за погодженням із прокурором з дотриманням вимог ст. ст. 171, 135, 278 КПК України, у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 15 квітня 2025 року та газеті «Урядовий кур'єр» №77 (8002) від 15 квітня 2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження) повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КПК України, тобто в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
Таким чином, 15 квітня 2025 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України
Постановою слідчого від 22 квітня 2025 року на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Отже, на переконання слідчого судді, стороною обвинувачення сукупністю наданих матеріалів доведено наявність достатніх підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, що, з огляду на положення ч. 6 ст. 193 КПК України, є підставою для здійснення розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності останньої.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
Під час розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_5 повідомлена про підозру в порядку ст. ст. 111, 135, 278 КПК України.
Сукупність зібраних органом досудового розслідування доказів поза розумним сумнівом доводить причетність ОСОБА_5 до інкримінованого їй кримінального правопорушення, що підтверджується достатніми на цьому етапі слідства доказами, які містяться у витягу з Єдиного реєстру досудового розслідувань за № 22023130000000341 від 29.04.2023 року, у повідомленні щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій № 78/3/3/7070 від 01.05.2023 року за підписом начальника 10 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 29.05.2023 року за вихідним № 5/10-10973, у повідомленні щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій № 78/3/3/15151 від 25.08.2023 року за підписом начальника 10 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 20.09.2023 року за вихідним №5/10-5827/73, у протоколі огляду від 13.09.2023 року, у протоколі огляду від 20.09.2023 року, у повідомленні щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій № 78/3/3/18840 від 24.10.2023 року за підписом начальника 10 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 06.11.2023 року за вихідним №5/10-8737/73, у повідомленні щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій №09/3-368 вих-23 від 09.10.2023 року за підписом начальника 10 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 24.10.2023 року за вихідним № 5/10-8394/73, у рапорті за підписом начальника ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 18.10.2023 року за вихідним № 5/10-790/73, у протоколі огляду за участі спеціаліста ОСОБА_6 від 22.10.2023 року, у протоколі огляду за участі спеціаліста ОСОБА_6 від 17.10.2023 року, у повідомленні щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій № 78/3/3/623 від 16.01.2024 року за підписом заступника начальника ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 16.02.2024 року за вихідним № 5/10-2470, у протоколі огляду від 31.01.2024 року, у повідомленні щодо виконання доручення про проведення слідчих (розшукових) дій № 78/3/3/4421 від 14.04.2025 року за підписом заступника начальника 10 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 14.04.2025 року за вихідним № 5/10-4644, у протоколі огляду за участі спеціаліста ОСОБА_6 від 14.04.2025 року, у відповіді на запит за підписом в.о. директора Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 02.05.2025 року за вихідним № 4/1775-31, у відповіді на запит за підписом начальника Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 28.04.2025 року за вихідним № 18/34927-25-Вих, у висновку експерта за експертною спеціальністю «Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями» оформленої висновком експерта № 275 від 24.05.2025 року.
Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, що у достатній мірі доведено прокурором під час розгляду клопотання.
При цьому, слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що надані суду матеріали свідчать про наявність обґрунтованої підозри.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Тож, для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення.
На переконання слідчого судді, такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.
Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу с наявність ризиків. які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрювана може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Оцінюючи обґрунтування прокурора на підтвердження наявності зазначених у клопотанні ризиків і докази, надані останнім на підтвердження своїх доводів, слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором під час розгляду клопотання доведена наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики можливих спроб підозрюваної ОСОБА_5 переховуватися від органів досудового розслідування або суду а також вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчинення кримінального правопорушення у якому підозрюється.
На підтвердження існування передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України ризику свідчать такі обставини, як суворість покарання, яке загрожує підозрюваній в разі визнання її винною, вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною ОСОБА_5 кримінального правопорушення, реєстрація місця проживання підозрюваної в м. Луганськ.
Цей ризик підтверджується і тим, що ОСОБА_5 жодного разу не прибула на виклик до слідчого або прокурора і не повідомила про причини свого не прибуття, у зв'язку із чим, була оголошена в розшук, що є тими обставинами, які вже фактично вказують на переховування підозрюваної від органу досудового розслідування.
До того ж, обставиною, що може свідчити про переховування підозрюваної ОСОБА_5 від органів досудового розслідування є те, що в межах кримінальних проваджень внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22018130000000391 від 29.12.2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 109, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3, ч. 5 ст. 111-1 КК України, за № 22022130000000311 від 23.07.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 5 ст. 111-5 КК України, за результатами яких обвинувальні акти відносно ОСОБА_5 направлені до суду, остання перебуває в розшуку з 23 січня 2019 року.
Отже, наведені обставини у сукупності із суворістю покарання дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 може переховуватися від органу досудового розслідування.
Слідчий суддя погоджується із обґрунтуванням та доводами прокурора щодо існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що ОСОБА_5 на теперішній час знаходиться на території м. Луганська, яке перебуває під контролем окупаційної адміністрації, а також підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, що може свідчити про намір підозрюваної продовжити інкримінований злочин.
Вказані обставини, у своїй сукупності, фактично підтверджують ризик можливих спроб підозрюваної продовжити інкримінований злочин або ж вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
Діставшись висновку про наявність існування наведених вище ризиків, слідчий суддя звертає увагу, що ризик не є фактом, а є ймовірністю вчинення певних дій, а тому має бути доведено в судовому засіданні саме ймовірність того, що підозрювана може їх вчинити і суд вважає, що така ймовірність є доволі високою.
Відтак, слідчий суддя погоджується із заявленими прокурором ризиками, передбаченими п. п. 1 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і визнає наявність існування цих ризиків доведеними у повній мірі.
Вирішуючи питання про вид запобіжного заходу, слідчий суддя враховує дані про особу підозрюваної, яка раніше не судима, є обвинуваченою у двох об'єднаних кримінальних провадженнях, в яких остання з 23 січня 2019 року перебуває у розшуку за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки, знову підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, зважає на вид та ступінь встановлених ризиків, тяжкість злочину, обстановку в якій вчинено злочин, зокрема, у період воєнного стану в країні, вимоги ч. 6 ст. 176 КПК України, яка передбачає можливість застосування єдиного запобіжного заходу у даному випадку у виді тримання під вартою, а тому приходить до висновку про недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів ніж тримання під вартою відносно підозрюваної.
Разом з цим, слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, відповідно до якого, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Крім того, положеннями частини 4 ст. 197 КПК України, встановлено, що у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд -
постановив:
Клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу 3 управління ( з дислокаціє у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_4 , погоджене процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокурору ОСОБА_3 , подане в межах кримінального провадження № 22023130000000341, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 квітня 2023 року, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її проголошення.
Визначити час проголошення повного тексту ухвали - о 10 годині 45 хвилин 23 червня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1