ЄУН 932/14327/25
Провадження №2-а/932/260/25
Іменем України
03.10.2025 м. Дніпро
Шевченківський районний суд міста Дніпра в складі:
головуючого - судді Салькової В.С.,
за участю секретаря судового засідання Мініної Д.В.,
представника позивача Мельника Д.П.,
відповідача ОСОБА_1 , його представника - адвоката Гусєва І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України громадина Туркменістану,
03.10.2025 позивач звернувся до суду з цим позовом, в обґрунтування якого вказав, що громадянин Tуркменістану Грiгоровiч Темур, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортний документ НОМЕР_1 терміном дії до 25.10.2021 (у подальшому продовжений до 31.12.2022), прибув на територію України 27.11.2021, здійснивши в'їзд на підставі ч.13 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі - Закон №3773-VI) та був документований посвідкою на тимчасове проживання № НОМЕР_2 , орган видачі 7301, терміном дії від 06.09.2022 по 31.12.2024.
Чернівецьким національним університетом ім. Юрія Федьковича 06.01.2023 позивачеві було направлено лист-клопотання про скасування посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_3 у зв'язку з невиконанням умов договору.
Пiсля втрати законних пiдстав для перебування на території України відповідач ухилився від виїзду.
За фактом порушення строку перебування в Україні відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН 007534 від 02.10.2025 за ч.2 ст.203 КпАП України за порушення міграційного законодавства.
02.10.2025 за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення прийнято постанову про накладання адміністративного стягнення серії ПН МДН 007523, якою на відповідача накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 грн.
Положеннями ч.8 ст.26 Закону №3773-VI визначено, що примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).
Відповідно до ст.30 Закону №3773-VI 02.10.2025 відносно ОСОБА_1 прийняте рішення №1214100100000583 про примусове видворення з України, з яким він ознайомлений 02.10.2025, що підтверджено особистим підписом.
Громадянин Туркменістану ОСОБА_4 своїми діями порушує законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме:
- тривалий час перебуває на території України без законних підстав;
-у нього відсутній діючий документ, що дає право на виїзд з України;
-він ухиляється від виїзду з України після втрати законних підстав перебування, передбачених ч.13 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;
- відсутні законні підстави для його працевлаштування в Україні, що унеможливлює забезпечення перебування та проживання на території України.
На думку позивача, існують обґрунтовані підстави вважати, що відповідач перешкоджатиме проведенню процедури видворення, також існує ризик його втечі.
Відсутність документу, що дає право на виїзд з України, також є підставою для подання до суду позовної заяви про застосування судом до іноземця заходів затримання іноземця з метою ідентифікації та забезпечення
видворення за межі території України.
Наявність даних у інформаційних базах ГУ ДМС у Дніпропетровській області, або у інших документах не свідчить про належним чином ідентифіковану особу, яка має документ, що дає право на виїзд з території України, у розумінні положень ст.289 КАС України.
Позивач вважає, що наявність вищевикладених обставин створює підстави для затримання відповідача з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.
Просить суд затримати ОСОБА_1 та помістити його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на шість місяців до 02.04.2026 з метою його ідентифікації та забезпечення видворення з території України, та вирішити питання щодо негайного виконання рішення.
У судовому засіданні представник позивача Мельник Д.П. підтримав вимоги позову та надав пояснення, аналогічні викладеним в ньому, просив задовольнити позовні вимоги. Також пояснив, що під ідентифікацією відповідача мається на увазі здійснення дій для підтвердження його поточного громадянства та для оформлення йому документу, що дає право на виїзд з території України, це відбуватиметься шляхом комунікації з відповідними органами країни його походження, для чого ОСОБА_4 має утримуватися в пункті тимчасового перебування.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що його відрахували з університету через несплату послуг навчання, але він вважав, що посвідка на тимчасове проживання не втратила своєї дії та була дійсною до 31.12.2024. Він має паспорт громадянина Туркменістану, дія якого закінчилася, і він не мав коштів на поїздку до консульства в м. Київ та продовження терміну дії паспорту. Рішення про скасування посвідки він не отримував та взагалі не знав про його існування. Наприкінці 2023 року він переїхав до м. Дніпра, мешкає з дівчиною в гуртожитку, працює кур'єром у доставці, зараз має можливість поїхати продовжити строк дії паспорту. Розумів, що наразі його перебування в Україні є нелегальним, але не вчиняв дій для його легалізації. 02.10.2025 він був зупинений працівниками поліції, які перевірили його документи та повідомили про нього до УДМС. Хоче продовжити термін дії паспорту та повернутися додому, там мешкає його сестра, але жити в Україні йому також подобається.
Представник відповідача адвокат Гусєв І.І. просив суд відмовити у задоволенні позову та надати ОСОБА_5 можливість привести до ладу свої документи.
Суд, вислухавши сторін та дослідивши матеріали справи дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Туркменістану, документованим паспортом типу Р код НОМЕР_3 , виданим Державною міграційною службою Туркменістану 26.10.2016, дійсним до 25.10.2021. Дійсність паспорту продовжено Генеральним консульством Туркменістану у Стамбулі до 31.12.2022.
02.10.2025 Відділом №5 у місті Дніпрі Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області видано довідку про особу відповідача з позначкою про відсутність документу, що посвідчує особу, та інформації про особу за обліками ДМС.
За відомостями про осіб, які перетнули державний кордон, ОСОБА_4 прибув на території України 27.11.2021 та в подальшому державний кордон України не перетинав.
Наказом ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича №387 від 16.12.2021 встановлено періоди здобуття освіти іноземними слухачами підготовчих курсів, в тому числі - Грігоровіча Темура з 10.01.2022 по 31.07.2022, строк, необхідний для вступу на наступний рівень освіти та (або) здійснення офіційного засвідчення отриманих після завершення здобуття освіти документів - 01.08.2022-15.09.2022.
Наказом ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича №585 від 16.12.2021 ОСОБА_4 зарахований на договірних умовах з 17.01.2022 слухачем підготовчих курсів для іноземних громадян з терміном навчання до 31.07.2022.
ОСОБА_4 31.01.2022 органом 7301 документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_4 , дійсною до 15.09.2022, а потім - 06.09.2022 - посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_2 , дійсною до 31.12.2024.
Наказом ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича №889-ст від 10.08.2022 ОСОБА_6 зараховано з 01.09.2022 студентом 1 курсу денної форми навчання українською мовою для здобуття ступеня бакалавра за кошти фізичних (юридичних) осіб Економічного факультету з терміном навчання 3 роки 10 місяців.
Листом ректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича №23/24-26 від 06.01.2023 на ім'я т.в.о. начальника управління ДМС України в Чернівецькій області висловлене прохання скасувати посвідку на тимчасове перебування в Україні іноземного студента громадянина Туркменістану ОСОБА_1 у зв'язку з відрахуванням з числа студентів за невиконання умов договору (наказ №1925-ст від 27.12.2022).
Рішенням №73011500058457 від 09.01.2023 в.о. начальника Управління ДМС в Черновецькій області скасовано посвідку на тимчасове проживання ОСОБА_6 на підставі п.п.2 п.63 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 №322.
02.10.2025 начальником Відділу №5 у місті Дніпрі Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне затримання за ч.2 ст.263 КпАП України.
Того ж дня тією ж службовою особою складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МДН 007534 стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.203 КпАП України за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (порушення ч.ч.1,3 ст.3, ч.ч.1,3 ст.9 Закону №3773-VI) - мешкання з 2023 року на території України по недійсному документу після відрахування з ВНЗ та прийняття 09.01.2023 рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, ухилення від виїзду з України в установлені законодавством строки.
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.10.2025 він після закінчення строку дії паспорту та посвідки до міграційної служби не звертався, за межі України не виїхав через фінансові труднощі.
Постановою начальника Відділу №5 у місті Дніпрі Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області ПР МДН 007523 від 02.10.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.203 КпАП України за те, що він порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (порушення ч.ч.1,3 ст.3, ч.ч.1,3 ст.9 Закону №3773-VI) - мешкання з 2023 року на території України по недійсному документу після відрахування з ВНЗ та прийняття 09.01.2023 рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання, ухилення від виїзду з України в установлені законодавством строки.
02.10.2025 начальником Відділу №5 у місті Дніпрі Головного управління ДМС України в Дніпропетровській області ухвалене рішення №1214100100000583 про примусове видворення з України громадянина Туркменістана ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст.30 Закону №3773-VI.
Складання наведених вище протоколів, прийняття постанов та рішення відбувалося у присутності ОСОБА_1 , він з ними ознайомлений під підпис.
Рішенням посадової особи позивача від 02.10.2025 Грігоровіча Темура поміщено до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС, з метою ідентифікації або для забезпечення примусового видворення.
За відомостями Відділу з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 03.10.2025 ОСОБА_7 із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не звертався, інформація про визнання його таким відсутня.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі Закон №3773-VI).
Згідно п.14 ст.1 Закону №3773-VI нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Виключний перелік підстав для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України визначений в статті 4 Закону №3773-VI.
Згідно з вимогами частини 3 статті 3 Закону №3773-VI, іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до пункту 67,68 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322 - після закінчення строку дії посвідки іноземець та особа без громадянства зобов'язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка здається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС. Такі ж саме дії має виконати іноземець і в разі відкликання посвідки - у семиденний строк з дня отримання копії рішення про це.
Пунктом другим ст.25 Закону №3773-VI передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа, можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
За приписами ч.ч.1,8 ст.26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, але примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).
Статтею 30 Закону №3773-VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Згідно з п."f" ч.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод затримання виправдане лише доти, поки провадиться процедура депортації або екстрадиції.
В свою чергу, затримання іноземця з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є одним із заходів забезпечення примусового видворення, який застосовується у випадку наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії, відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його втечі, а так само, у разі відсутності в нього документів, що дають право на виїзд з України.
Статтею 31 Закону №3773-VI визначено вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країни де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки. Також забороняється колективне примусове видворення іноземців та осіб без громадянства.
Наведений перелік підстав є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Згідно зі статтею 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства заходів, в тому числі, затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.
Відповідно до ч.11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем факту того, що він проживав на території України без документів на право проживання в Україні. Навіть за умови його необізнаності про скасування посвідки на тимчасове проживання він чітко усвідомлював, що після закінчення терміну, на який вона видана - 31.12.2024 його перебування є нелегальним та потребує вчинення певних дій - або виїзду з України, або легалізації свого перебування з підстав, визначених законом, але таких дій не вчиняв щонайменше протягом дев'яти місяців.
Враховуючи те, що громадянин Туркменістану ОСОБА_4 наразі незаконно перебуває на території України, не має діючих документів, які б посвідчували його особу, тривалий час не вчинив дій з легалізації свого перебування на території України, та обставин, за яких його неможливо видворити, передбачених ст.31 Закону №3773-VI, не встановлено, вимоги позивача суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6-11,72-78,90,211,241-246,268-272,289,372 КАС України, суд
Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) - задовольнити.
Затримати та помістити до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 (шість) місяців з 02.10.2025 до 02.04.2026 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.
Рішення суду в частині затримання ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) та його поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства - допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення виготовлене та проголошене в судовому засіданні 03.10.2025.
Суддя В.С. Салькова