Рішення від 02.10.2025 по справі 400/7540/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2025 р. № 400/7540/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при нарахуванні, перерахунку та у виплати пенсії, починаючи з 01.01.2025 року шляхом зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження його максимальним розміром пенсії включаючи відсоткового значення розміру пенсії 80% від грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 18.07.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 26.07.2024 року пенсію позивача було обчислено із розрахунку 70% грошового забезпечення. Разом з цим, позивач має 35 років військової служби, а отже при перерахунку його пенсії повинно застосуватися 80% від суми грошового забезпечення.

Крім того, оскільки положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 втратили чинність з 20.12.2016 року, розмір пенсії позивача не повинен обмежуватись максимальним.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що відповідно до статті 13 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Отже, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу за його заявою від 26.07.2024 року та наданими документами, ГУ ПФУ керувалося нормами законодавства, чинного на момент здійснення перерахунку, а отже, максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262) була призначена пенсія за вислугу років.

Пенсію призначено з 26.07.2024 року.

Станом на 31.10.2024 розмір пенсії становив 15215,08 грн.

Згідно з наданою позивачем заявою від 20.09.2024 року та необхідними документами, наданими ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.11.2024 року проведено перерахунок пенсії та проведено нарахування доплати різниці пенсії з 26.07.2024 (року з наступного дня після звільнення з військової служби) по 31.10.2024 року.

Згідно з довідками Військової частини НОМЕР_1 від 25.07.2024 року № 466, № 467 середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням із служби визначений таким чином: 119574,00 грн - загальний розмір надбавки за особливості проходження служби (65%) + 2863,00 грн - загальний розмір надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%) + 339532,76 грн - загальний розмір премії = 461969,76 грн : 24 = 19248,74 грн.

Розмір пенсії з 26.07.2024 року становив 19469,87 грн, в тому числі:

- 18839,62 грн - основний розмір пенсії (26913,74 грн - загальний розмір грошового забезпечення х 70% (за 35 років вислуги, у максимальному відсотку, відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII);

590,25 грн - підвищення як учаснику бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-XII (2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024 року х 25%);

40,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, як учаснику бойових дій, відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 16.03.2004 року № 1603-1V.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з 01.03.2025 року проведено індексацію пенсії позивача, за результатами якої її розмір склав 20969,87 грн.

Вважаючи, що відповідач протиправно зменшив основний розмір його пенсії з 80% до 70% та обмежив її розмір максимальним під час її перерахунку з 01.01.2025 року, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України № 2262, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262 (в редакції станом на дату призначення пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Вислуга років позивача становить 35 років.

Отже, позивачу призначено пенсію із розрахунку 70% суми грошового забезпечення у відповідності до норм чинного законодавства.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025 року, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів такого обмеження.

Крім того, з урахування індексації, проведеної з 01.03.2025 року, розмір пенсії позивача збільшився до 20969,87 грн.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, ГУ ПФУ не порушено прав позивича під час призначення, нарахування та перерхунку його пенсії.

За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задвооленні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) про: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при нарахуванні, перерахунку та у виплати пенсії, починаючи з 01.01.2025 року шляхом зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2025 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження його максимальним розміром пенсії включаючи відсоткового значення розміру пенсії 80% від грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02.10.2025 року.

Суддя О.В. Малих