справа №380/16339/25
03 жовтня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Дацько Марія Володимирівна, звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення правил військового обліку позивачем;
- зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення правил військового обліку позивачем.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 із електронного військово-облікового документа у застосунку «Резерв +» стало відомо про порушення ним правил військового обліку. При цьому позивач зауважує, що має уточнені військово-облікові дані, постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності щодо нього не складалось. Відповідач у відповідь на адвокатський запит повідомив про порушення статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 по повістці та поважних причин своєї неявки не повідомив. Вважає, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку. Оскільки відсутній факт притягнення відповідачем до адміністративної відповідальності позивача, то внесення відомостей про розшук є безпідставним. З наведених підстав вважає поведінку відповідача щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною. Просить позов задовольнити повністю.
Відповідач позову не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. На адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення було скеровано повістку № 3503163, яка сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виклик військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_3 01.06.2025 о 14:00 год. для уточнення військово-облікових даних. Окрім того, 16.01.2025 позивачу було вручено повістку на відправку для проходження військової служби у військову частину на 21.01.2025 о 09:00 год. ОСОБА_1 не з'явився за вказаними повістками у зазначені у них місце і строк, а тому відповідач вважає, що військовозобов'язаний порушив статтю 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_3 у спірних правовідносинах правомірними. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою від 12.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідач 25.08.2025 (вх. № 68648) подав відзив на позовну заяву.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з військово-обліковим документом ОСОБА_1 із застосунку «Резерв+», сформованим 27.04.2025, останній уточнив дані вчасно - 06.07.2024, перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 (Жидачів), придатний за постановою ВЛК від 08.05.2024, адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до облікової картки до військового квитка № НОМЕР_1 , ОСОБА_1 25.07.2019 взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 (Жидачів). Місце роботи: з 23.01.2024 ПАТ «ЖЦПК». Адреса місця реєстрації (проживання): з 25.07.2019 АДРЕСА_2 . Відповідно до протоколу № 719/94 від 08.05.2024 Жидачівської територіальної позаштатної постійно діючої військово-лікарської (льотно-лікарської) комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний придатним до військової служби. Порушник військового обліку з 25.02.2025.
За допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано та направлено на адресу ОСОБА_1 повістку № 3503163 про виклик на 01.06.2025 о 14:00 год. для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_3 (Жидачів).
Повістка направлена на адресу: АДРЕСА_3 , рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 538 306 57.
Відповідно до довідки про причини повернення рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 538 306 57, такі не були вручені та повернуті адресанту з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
ОСОБА_1 16.01.2025 о 10 год. 45 хв. особисто під підпис було вручено повістку, якою зобов'язано з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 21.01.2025 о 09 год. 00 хв. для відправки до військової частини для проходження військової служби, що підтверджується копією вказаної повістки, наявної у матеріалах справи.
Згідно з поіменним списком військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) від 21.01.2025 № 307, солдат ОСОБА_1 включений до команди, яка направлялася в розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 21.01.2025, проте на відправку не прибув.
Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 за викликом відповідно до повісток у зазначені у них місце та строк до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув.
Згідно з військово-обліковим документом, сформованим 27.04.2025 у застосунку «Резерв +», ОСОБА_1 має порушення правил військового обліку.
ІНФОРМАЦІЯ_7 від 15.07.2025 № 3679 на адвокатський запит ОСОБА_2 в інтересах позивача від 09.07.2025 вх. № 9991 надав відповідь, що ОСОБА_1 шляхом вручення повістки повідомлено про необхідність його явки 21.01.2025 о 09:00 год у ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_4 для вибуття з командою у військову частину, проте останній у визначений час в ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився, про причини неявки не повідомив. Враховуючи вищенаведене, а також зважаючи на те, що в діях громадянина ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, надіслано відповідні матеріали в правоохоронні органи для внесення відомостей до ЄРДР та проведення досудового розслідування.
У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.07.2025 № 3876 на адвокатський запит ОСОБА_2 в інтересах позивача від 24.07.2025 № 24/7 додатково повідомлено, що 28.01.2025 за вих. № 460 надіслано повідомлення у Відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУ НП для надання правової оцінки того, чи вбачається у діях ОСОБА_1 ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 КК України.
Як вказано в ухвалі слідчого судді Стрийського міжрайонного суду Львівської області про надання тимчасового доступу до речей та документів у справі № 456/1051/25, суд встановив, що 19.02.2025 було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025141130000157 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України за таким фактом: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , житель АДРЕСА_5 , будучи визнаний висновком військово-лікарської комісії придатний до військової, після вручення повістки для призову на військову службу у зв'язку з мобілізацією до лав ЗСУ, 21.01.2025 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 для відправки з командою до військової частини, чим ухилився від призову по мобілізації.
Згідно з реєстром матеріалів досудового розслідування кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025141130000157 від 19.02.2025, ОСОБА_1 27.02.2025 о 11:50 вручено повідомлення про підозру, 28.02.2025 складено та затверджено обвинувальний акт.
Позивач, вважаючи протиправною поведінку відповідача щодо внесення даних про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).
Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:
- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Згідно з пунктом 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Підпунктом 1 пункту 27 Порядку № 560 визначено, що під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Пункт 30 Порядку № 560 передбачає, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.
Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.
Абзацом третім пункту 30-1 Порядку № 560 визначено, що повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
Згідно із пунктом 30-2 Порядку № 560 повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть:
- централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;
- друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.
Відповідно до пункту 30-3 Порядку № 560 у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до пункту 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/ задекларованого місця проживання.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно пунктом 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як встановив суд, ОСОБА_1 вручалися дві повістки:
- перша сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 3503163 про виклик на 01.06.2025 о 14:00 год. для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_3 (Жидачів) та надіслана засобами поштового зв'язку;
- друга оформлена на бланку, який заповнений представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виклик для відправки до військової частини для проходження військової служби на 21.01.2025 о 09:00 год до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З приводу першої повістки, суд зазначає, що згідно з військово-обліковим документом позивача із застосунку «Резерв+», сформованим 27.04.2025, останній уточнив дані вчасно - 06.07.2024, адреса проживання: АДРЕСА_1 . Відповідно до облікової картки до військового квитка № НОМЕР_1 , адресою місця реєстрації (проживання ОСОБА_1 з 25.07.2019 є АДРЕСА_2 ).
Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 350316 була направлена саме на адресу місця проживання, зазначену військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних: АДРЕСА_3 , рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 538 306 57.
Відповідно до довідки про причини повернення рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення, штриховий код ідентифікатора АТ «Укрпошта» 06 102 538 306 57, такі не були вручені та повернуті адресанту з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Вказане зумовлює висновок суду про те, що ТЦК та СП дотримався всіх вимог, встановлених Порядком № 560, щодо змісту та порядку надсилання повістки і наявні в справі докази підтверджують належне оповіщення ОСОБА_1 . Водночас, що не заперечується сторонами, ОСОБА_1 за викликом відповідно до повістки № 3503163 у зазначені у ній місце та строк до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув.
Суд звертає увагу, що відомості про порушення правил військового обліку були внесені відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів саме у зв'язку з подіями, які пов'язані із другою повісткою.
Суд встановив із матеріалів справи, що ОСОБА_1 16.01.2025 о 10 год 45 хв особисто під підпис було вручено повістку (оформлена на бланку, який заповнений представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), якою зобов'язано з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 21.01.2025 о 09 год. 00 хв. для відправки до військової частини для проходження військової служби. Вказане підтверджується копією вказаної повістки, що міститься в матеріалах справи.
Згідно з поіменним списком військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) від 21.01.2025 № 307, солдат ОСОБА_1 включений до команди, яка направлялася в розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 21.01.2025, проте на відправку не прибув. Сторонами також не заперечується, що ОСОБА_1 за викликом 21.01.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув.
Як слідує із відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.07.2025 № 3876 на адвокатський запит ОСОБА_2 в інтересах позивача від 24.07.2025 № 24/7, відповідач 28.01.2025 за вих. № 460 надіслав повідомлення у Відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУ НП для надання правової оцінки того, чи вбачається у діях ОСОБА_1 ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 КК України.
Даючи оцінку діям відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення позивачем правил військового обліку, суд керувався таким.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 3 та 4 статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Відповідно до частини 5 статті 33 Закону № 2232-ХІІ, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 1 статті 34 Закону № 2232-ХІІ, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Кабінет Міністрів України на виконання частини 5 статті 33 Закону № 2232-ХІІ постановою від 30.12.2022 № 1487 затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 19 визначає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено також Додаток 2 до Порядку № 1487, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Підпунктом 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487) визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктами 3 та 4 Правил визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.
Абзацами 5, 15, 21 пункту 79 Порядку № 1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19);
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Отже, до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки серед іншого належить проведення призову на військову службу військовозобов'язаних і забезпечення здійснення контролю за їх прибуттям, повідомлення органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, а також внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальної інформації.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:
1) персональні дані;
2) службові дані.
У свою чергу, пункт 18 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду).
Відповідно до ухвали слідчого судді Стрийського міжрайонного суду Львівської області про надання тимчасового доступу до речей та документів у справі № 456/1051/25, відомо, що 19.02.2025 було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025141130000157 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України за таким фактом: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , житель АДРЕСА_5 , будучи визнаний висновком військово-лікарської комісії придатним до військової служби, після вручення повістки для призову на військову службу у зв'язку з мобілізацією до лав ЗСУ, 21.01.2025 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 для відправки з командою до військової частини, чим ухилився від призову по мобілізації.
Згідно з реєстром матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025141130000157 від 19.02.2025, ОСОБА_1 27.02.2025 о 11:50 вручено повідомлення про підозру, 28.02.2025 складено та затверджено обвинувальний акт.
Відповідно до облікової картки до військового квитка № НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є порушником військового обліку з 25.02.2025.
Отже, підставою для внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів слугувала передбачена пунктом 18 частини 1 статті 7 Закону № 1951-VIII обставина.
З урахуванням наведеного, суд висновує, що відповідач вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення позивачем правил військового обліку, діючи відповідно до вимог чинного законодавства та у межах своїх повноважень.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказані вимоги щодо доказування правомірності своєї поведінки виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи оскаржувану поведінку відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд висновує, що такий діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено, тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити за безпідставністю повністю.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома