Рішення від 03.10.2025 по справі 380/5152/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2025 рокусправа № 380/5152/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУ НП у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ НП у Львівській області щодо відмови у складанні та надсиланні ОСОБА_1 та ГУ ПФУ у Львівській області довідки про розмір видів основного та додаткового грошового забезпечення поліцейських станом на 25 листопада 2021 року за посадою, прирівняної до посади старшого слідчого відділення з розслідування кримінальних справ;

- зобов'язати ГУ НП у Львівській області скласти та надіслати ОСОБА_1 та ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір видів основного та додаткового грошового забезпечення поліцейських станом на 25 листопада 2021 року за посадою, прирівняної до посади старшого слідчого відділення з розслідування кримінальних справ.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що проходив службу в органах податкової міліції України і наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області від 29 грудня 2006 року № 518-о був звільнений з посади старшого слідчого відділення з розслідування кримінальних справ в запас за ст.65 п. «а» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» з 29.12.2006 року. З 30.12.2006 року перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262. У зв'язку з прийняттям Закону України від 28 січня 2021 року № 1150-1Х «Про Бюро економічної безпеки України» з 26.09.2021 року була ліквідована податкова міліція. Відповідно до пункту 4 розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №1150-1Х за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України «Про Національну поліцію». Пунктом 5 розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1150-ІХ також були внесені зміни в статтю 63 Закону № 2262-ХІІ. Відповідно до статті 63 Закону № 2262-Х11 (в редакції з 25.11.2021) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Пункт 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1150 набрав чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, тобто з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України розпорядження від 24.11.2021 року №1493-р «Про початок діяльності Бюро економічної безпеки». Вважає, що з 25.11.2021 у колишніх працівників податкової міліції виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Зазначає, що звернувся до ГУ НП у Львівській області для видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення станом на 25.11.2021, проте ГУ НП у Львівській області зазначило, що з питань видачі довідок слід звертатися до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області, Івано-Франківській та Закарпатській областях. У свою чергу Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській області, Івано-Франківській та Закарпатській областях відмовив у видачі довідки, оскільки питання пенсійного забезпечення та соціального захисту колишніх працівників податкової міліції не належать до компетенції Сектору.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити у задоволенні вимог. Звертає увагу суду, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45. Оскільки позивач звільнений зі служби в органах податкової міліції, то уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є ГУ ДФС у Львівській області, яке перебуває у стані припинення (запис до Єдиного державного реєстру про припинення не внесений. За таких обставин, ГУНП у Львівській області у межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій та/чи бездіяльності, а тому його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.

Суд дослідив аргументи сторін, наведені в заявах по суті спору, долучені до матеріалів справи докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції України, наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області від 29 грудня 2006 року № 518-о звільнений з посади старшого слідчого відділення з розслідування кримінальних справ в запас на підставі пункту «а» статті 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 29.12.2006 року.

ОСОБА_1 з 30.12.2006 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262.

03.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП у Львівській області із заявою, просив надіслати до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення поліцейських відповідно до прирівняної посади станом на 25.11.2021 року. Листом від 11.12.2024 № 114412-2024 ГУ НП у Львівській області повідомило, що з першого травня 2024 року по всіх питаннях пенсійного та соціального забезпечення слід звертатися до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області, Івано-Франківській та Закарпатських областях.

13.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області, Івано-Франківській та Закарпатських областях із заявою, в якій просив виготовити та надіслати до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення поліцейських відповідно до прирівняної посади станом на 25.11.2021.

Листом № 31/28/37/М-346/1103-2025 від 13.02.2025 Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській області, Івано-Франківській та Закарпатській областях повідомив, що питання пенсійного забезпечення та соціального захисту колишніх працівників податкової міліції не належить до його компетенції. Повідомив, що у рішенні Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/15723/24 позивачу було роз'яснено, що уповноваженим органом щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів податкової міліції є ГУ ДФС у Львівській області.

При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими нормами права та мотивами їх застосування до спірних правовідносин:

умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262, було звільнено із служби для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України видав Постанову № 988, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до обставин цієї справи позивач звільнений зі служби в органах податкової міліції, що підтверджується наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області від 29 грудня 2006 року №518-о.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 року № 846 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова № 846) розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено позбавлення ДПС функцій з реалізації державної політики щодо боротьби з правопорушеннями, вчиненими під час застосування податкового законодавства та законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Водночас, згідно з пунктом 4 Постанови № 846, підрозділи податкової міліції у складі ДФС продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Завдання, структура, повноваження, права податкової міліції визначалися розділом ХVІІІ-2 Податкового кодексу України. За змістом статей 353, 356 Податкового кодексу України, особи рядового і начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, на цих осіб поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист». На підставі пункту 134 розділу І Закону України від 21.12.2016 року № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в України» (зі змінами та доповненнями) з дня прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, але не пізніше шести місяців з дня набрання чинності Законом України «Про Бюро економічної безпеки України», 25.09.2021 року розділ ХVІІІ-2 Кодексу виключено.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком. Також визначено, що територіальні органи ДПС, що ліквідуються продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.

Законом України від 17.03.2021 № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.

25.03.2021 набув чинності Закон України від 28.01.2021 № 1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України» (далі - Закон № 1150), згідно з яким Бюро економічної безпеки - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Відповідно до покладених завдань Бюро економічної безпеки України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції.

Верховна Рада України 17.11.2021 року прийняла Закон України № 1888-ІХ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України та пов'язаного з цим удосконалення роботи деяких державних правоохоронних органів», що передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, у тому числі виключено підслідність податкової міліції. Статтею 1 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України. Кабінет Міністрів України розпорядженням від 24.11.2021 № 1493-р оголосив про початок діяльності Бюро економічної безпеки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2021 № 1127 «Про деякі питання застосування окремих положень законодавства у процесі реорганізації Державної фіскальної служби» (далі - Постанова № 1127) постановлено Міністерству юстиції та Державній архівній службі забезпечити прийняття Центральним державним архівом вищих органів влади та управління від апарату Державної фіскальної служби, а обласним, Київській міській державним адміністраціям забезпечити прийняття державними архівами областей, м. Києва від відповідних головних управлінь областей, м. Києва та Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в упорядкованому стані архівних справ, внесених до Національного архівного фонду, документів з кадрових питань (особового складу), документів з основної діяльності, які не завершені в діловодстві та/або строки тимчасового зберігання яких не закінчилися, у тому числі документів, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 № 8 внесено зміни до Постанови № 1127, а саме абзац 1 пункту 1 викладено у такій редакції: установити, що у процесі реорганізації Державної фіскальної служби Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011, застосовується з урахуванням таких особливостей: головою комісії з реорганізації Державної фіскальної служби може бути призначена посадова особа Міністерства фінансів, головою комісії з реорганізації раніше утвореного як юридична особа публічного права територіального органу Державної фіскальної служби (головного управління, митниці) може бути призначена посадова особа з числа працівників такого органу або у разі відсутності посадових осіб в такому органі - посадова особа юридичної особи - правонаступника, або у разі відсутності посадових осіб в такому органі та юридичній особі - правонаступнику - посадова особа Міністерства фінансів або Державної податкової служби, або Державної митної служби, або Бюро економічної безпеки.

Отже, територіальні органи ДФС, у тому числі і Головне управління ДФС у Львівській області, у складі якого як структурний підрозділ діяла податкова міліція, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень центральному органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Суд враховує, що спір у цій справі виник щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видається державним органом, з якого позивач звільнений зі служби.

Відповідно до частини 1 та 5 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Суд встановив, що Головне управління ДФС у Львівській області перебуває у стані припинення, запис до Єдиного державного реєстру про його припинення станом на момент ухвалення рішення не внесений.

З огляду на те, що Головне управління ДФС у Львівській області не припинене та не виключене з Єдиного державного реєстру як юридична особа, та беручи до уваги той факт, що Державна податкова служба України та Державна митна служба України є правонаступниками обов'язків реорганізованої ДФС лише у відповідних сферах діяльності, а саме: повноважень та виконання функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, суд дійшов висновку, що ГУ ДФС у Львівській області є уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам її структурного підрозділу податкової міліції.

Отже, Головне управління Національної поліції у Львівській області та Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) не є органами, які видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам податкової міліції, що позивачу вже було роз'яснено у рішенні суду від 30.10.2024 у справі № 380/15723/24 та у листі Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 13.02.2025.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач у межах спірних правовідносин не порушував прав та законних інтересів позивача є неналежним відповідачем за позовними вимогами про спонукання до вчинення дій. Враховуючи наведені мотиви, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

Суд також звертає увагу, що питання видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 25.11.2021 вже вирішене у справі №380/12053/25, де позовні вимоги ОСОБА_1 до належного відповідача ГУ ДФС у Львівській області задоволені повністю - суд зобов'язав Головне управління ДФС у Львівській області в особі Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Львівській області виготовити та надати до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25 листопада 2021 року за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премії для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.

Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до норм статті 132 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.

Керуючись ст.ст. 9,90,139,229,241-246,251,255,257-258,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляти.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович