про встановлення строку для подання звіту
02 жовтня 2025 року м. Київ № 640/4067/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду із заявою про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві подати звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, в обґрунтування поданої заяви, позивач вказує, що кошти, перераховані на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 640/4067/21 від 01.02.2022, якою її позовні вимоги було задоволені частково, досі не виплачені.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.09.2025, головуючою для розгляду заяви визначено суддю Шевченко А.В.
Відповідно до акта канцелярії Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 матеріали справи разом із заявою передані для подальшого розгляду судді Шевченко А.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 визнано необґрунтованою заяву представника позивача адвоката Молчанова Миколи Дмитровича про відвід судді Шевченко А.В. від розгляду адміністративної справи № 640/4067/21.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_2 про відвід судді Шевченко А. відмовлено.
Розглянувши подану заяву, вивчивши доводи, наведені заявником в її обґрунтування, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати суду звіт про виконання судового рішення, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Відповідно до статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено на суд.
Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.06.2021 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2021 скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві № 2600-0306-8/178811 від 16 грудня 2020 року в частині обмеження максимальним розміром пенсії по втраті годувальника починаючи з 18.04.2020.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника у розмірі 60 % середньомісячного (чинного) заробітку померлого годувальника без обмеження максимальним розміром, починаючи з 18.04.2020, з урахуванням виплачених сум.
Листом № 2600-0306-8/63847 від 09.06.2022 року відповідач у відповідь на звернення позивачки проінформував її, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києві від 23.06.2021 та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі № 640/4067/21 виконане в межах резолютивної частини.
Розмір пенсії з 18.04.2020 становить 34430,76 грн. Виплату пенсії в новому розмірі буде проведено в наступний плановий платний період. Нарахований борг за період з 18.04.2020 року по 30.06.2022 року у загальному розмірі 452 091,76 грн буде виплачено в межах бюджетних асигнувань.
Отже, станом на день винесення ухвали, у суду відсутні докази щодо виплати пенсії ОСОБА_1 , нарахованій на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі № 640/4067/21.
Відповідно до частин першої - другої статті статті 382-1 Кодексу, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною третьої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи положення частини третьої статті 382-1Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк два місяці для подання звіту про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі № 640/4067/21.
При цьому, суд звертає увагу відповідача, на те, що відповідно до частини десятої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі № 640/4067/21.
Керуючись статтями 240-243, 248, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 640/4067/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 в адміністративній справі № 640/4067/21.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( код ЄДРПОУ: 4209836804053; місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.16) протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 у справі № 640/4067/21.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надати до суду у десятиденний строк після отримання цієї ухвали паспортні дані та реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Копію ухвали надіслати (вручити) учасникам справи (їх представникам) для відома та для виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Шевченко А.В.