Рішення від 30.09.2025 по справі 320/20262/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Київ справа №320/20262/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Львівській області

до Акціонерного товариства "Українська залізниця"

про стягнення заборгованості в розмірі 1 053 681,76 грн, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області /позивач) до Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - АТ «Українська залізниця»/відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 1 053 681,76 грн.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 1 053 681,76 грн., який складається із податкових зобов'язань по акцизному збору та податку на додану вартість. Позивач зазначає, що станом на час подачі позову, суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін). А тому, оскільки вказану заборгованість відповідач добровільно не погасив, а тому, позивач звернувся до суду щодо її примусового стягнення.

При цьому, позивач зазначає, що дана заборгованість стягується у відповідності до положень статті 11 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових спорах та статей 104,105-108 Податкового кодексу України.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав.

Натомість відповідач подав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що АТ «Українська залізниця» в добровільному порядку сплатило податковий борг у розмірі 101 680,29 польських злотих, що підтверджується платіжною інструкцією від 15.05.2025 №263378.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Даною ухвалою суду зобов'язано позивача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду:

- повний витяг із ЄДР на відповідача;

- довідку про суму податкового боргу, який є предметом стягнення у даній справі станом на 25.04.2025;

- зворотній бік інтегрованої картки платника податку з повним описом графи "Опис операції" станом на час розгляду справи.

Також зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду:

- докази погашення (оплати) податкового боргу, який є предметом стягнення у даній справі;

- пояснення та докази, чи оскаржувалась в адміністративному та/або судовому порядку податкова вимога, рішення та податкові повідомлення-рішення на підставі яких виник податковий борг.

Вказана ухвала була доставлена до електронного кабінету відповідача, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

12.05.2025 до суду від ГУ ДПС у Львівській області через систему «Електронний суд» надійшли пояснення на виконання вимог ухвали суду.

29.05.2025 до суду від відповідача через систему «Електронний суд» надійшли пояснення на виконання вимог ухвали суду. Додатком до яких додано копію платіжної інструкції від 15.05.2025 №263378.

Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 25.06.2014 року №200, Акціонерне товариство «Українська залізниця» утворено на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (Укрзалізниця), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття. В додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №200 до таких підприємств віднесено, зокрема «Львівську залізницю».

Відповідно до ч.6 ст.2 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2014 №4442-VI, Акціонерне товариство «Українська залізниця» є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту. Статус Акціонерного товариства «Українська залізниця» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 №938. Згідно із пунктом 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця». Акціонерне товариство «Українська залізниця» є правонаступником усіх прав та обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту, враховуючи додаток №1 постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Акціонерне товариство «Українська залізниця» є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, а відтак і Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця».

Акціонерне товариство «Українська залізниця» внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій і присвоєний ідентифікаційний код в ЄДРПОУ40075815.

Як зазначає позивав у позовній заяві, на адресу ГУ ДПС у Львівській області надійшов лист Державної податкової служби України від 25.02.2025 №5105/7/99-00-13-01-07 з якого вбачається, що Податкова палата у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща надіслала запит до Державної податкової служби України щодо стягнення податкової заборгованості з Державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця». В даному запиті, відповідно до положень статті 11 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових спорах та статей 104,105-108 Податкового кодексу України просить компетентний орган здійснити необхідні заходи, спрямовані на стягнення заборгованості із Державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» у межах чинного законодавства України.

Так, зокрема, відповідно до запиту Податкової Палати у м. Позань управління обміну податковою інформацією Республіки Польща від 24.01.2025 року №284KNE25 первинними документами, що дозволяють примусове застосування є:

- 3217-COW.723.009099.2020 від 03.03.2020 - акцизний збір за період 01.01.2019- 31.12.2019 на суму 379 662,91 грн., останній день терміну давності 26.10.2029 року;

- 3217-COW.723.008888.2020 від 02.03.2020 - податок на додану вартість за період 01.01.2019-31.12.2019 на суму 674 018,85 грн., останній день терміну давності 26.10.2029 року.

Відповідно до запиту Податкової Палати у м. Позань управління обміну податковою інформацією Республіки Польща від 24.01.2025 року №284KNE25, переклад якого здійснено на українську мову, загальна сума заборгованості ДТГО «Львівська залізниця» (код ЄДРПОУ 1059900) 101 680, 29 польських злотих, що еквівалентно 1 053 681, 76 грн.

Дана сума заборгованості підтверджується картками особових рахунків та довідкою про заборгованість №4051/5/13-01-13-02-12 від 07.04.2025 року складає 1 053 681,76 гривень та виникла на підставі:

- по акцизному збору - 379 662,91 грн. з яких: 215 556,79 грн. - основна суму заборгованості; 142 344,46 грн. - сума процентів; 21 761,66 - сума інших заборгованостей;

- по податку на додану вартість - 674 018,85 грн. з яких: 381 906,74 грн. - основна суму заборгованості; 256 878,96 грн. - сума процентів; 35 233,16 - сума інших заборгованостей.

ГУ ДПС у Львівській області скеровано Акціонерному товариству «Українська залізниця» повідомлення від 27.02.2025 року №6397/6/13-01-13-02-09 щодо стягнення податкової заборгованості.

Отже, загальна сума податкової заборгованості відповідача становить 1 053 681, 76 грн.

Оскільки податковий борг платником податків станом на дату подачі позову (22.04.2025) в добровільному порядку не сплачено, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 14.1.154 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов'язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.

Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.

Відповідно до пункту 104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.

Пунктом 14.1.53 пункту 14.1 статі 14 ПК України визначено, що документ іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах - рішення компетентного органу іноземної держави про нарахування податкового боргу до бюджету такої держави, що на запит зазначеного до міжнародного договору України відповідно до міжнародного договору України підлягає виконанню на території України.

Законом України від 17.12.2008 за № 677-VI ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25.01.1988, яка набрала чинності для України 01.07.2009 (далі Конвенція).

Згідно з статтею 1 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.

Така адміністративна допомога передбачає: обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном; допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та вручення документів.

Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.

Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції. Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.

Згідно з пунктом 2 статті 11 Конвенції положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.

Пунктом 3 статті 11 Конвенції зобов'язання надавати допомогу в стягненні податкової заборгованості стосовно померлої особи чи її майна обмежується вартістю цього майна чи власності, набутої кожним бенефіціаром майна, залежно від того, чи повинна заборгованість стягуватися з майна чи з бенефіціарів такого майна.

Відповідно до пункту статті 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:

- заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;

- офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та

- будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.

Згідно з пунктом 2 статті 13 Конвенції документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.

Матеріалами справи встановлено, що на адресу ГУ ДПС у Львівській області надійшов лист Державної податкової служби України від 25.02.2025 №5105/7/99-00-13-01-07 з якого вбачається, що Податкова палата у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща надіслала запит до Державної податкової служби України щодо стягнення податкової заборгованості з Державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця». Відповідно до положень статті 11 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових спорах та статей 104,105-108 Податкового кодексу України просить компетентний орган здійснити необхідні заходи, спрямовані на стягнення заборгованості із Державного територіального-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» у межах чинного законодавства України.

Відповідно до запиту Податкової Палати у м. Позань управління обміну податковою інформацією Республіки Польща від 24.01.2025 року №284KNE25, переклад якого здійснено на українську мову, загальна сума заборгованості ДТГО «Львівська залізниця» (код ЄДРПОУ 1059900) 101 680, 29 польських злотих, що еквівалентно 1 053 681, 76 грн.

Згідно з пунктом 104.2 статті 104 ПК України контролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.

Матеріалами справи встановлено, що ГУ ДПС у Львівській області скеровано Акціонерному товариству «Українська залізниця» копію запиту Податкової адміністрації регіонального органу у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіка Польща від 24.01.2025 № 284KNE25 щодо стягнення податкової заборгованості з Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (код ЄДРПОУ 01059900) згідно ст. 11 та ст. 17 Конвенції Ради Європи/ОЕСР про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25.01.1988 та статей 104, 105-108 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Також, ГУ ДПС у Львівській області скеровано Акціонерному товариству «Українська залізниця» повідомлення від 27.02.2025 року №6397/6/13-01-13-02-09 щодо стягнення податкової заборгованості.

Згідно трекінгу Укрпошти, даний лист відповідачем отримано 03.03.2025.

Згідно з пунктом 105.1 ПК України у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.

Відповідно до пункту 105.2 ПК України у період оскарження суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах таке зобов'язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.

Матеріали справи не містять доказів звернення відповідачем через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави зі скарою про перегляд рішення про стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах у відповідності до вимог п. 105.1 ПК України.

Натомість відповідачем 25.05.2025 подано до суду пояснення, до яких додано копію платіжної інструкції від 15.05.2025 №263378.

Відповідно до даної платіжної інструкції, Акціонерне товариство "Українська залізниця" в добровільному порядку сплатило податковий борг у розмірі 101 680,29 польських злотих.

Позивачем будь-яких заперечень щодо сплаченої суми за платіжною інструкцією від 15.05.2025 №263378 до суду не подавалося.

Отже, станом на час розгляду даної справи, відповідачем сплачено податковий борг у розмірі 101 680, 29 польських злотих, що еквівалентно 1 053 681, 76 грн. та відповідає запиту Податкової адміністрації регіонального органу у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіка Польща від 24.01.2025 № 284KNE25 щодо стягнення податкової заборгованості з Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (код ЄДРПОУ 01059900).

Відповідно до положень статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Нормами Податкового кодексу України встановлено чіткий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган для стягнення податкового боргу.

Аналіз вказаної статті свідчить, що орган державної податкової служби здійснює заходи щодо стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків щодо погашення податкового боргу такого платника податків лише у разі наявності такого боргу. Відсутність боргу у платника податків унеможливлює вчинення таких дій податковим органом.

Як було встановлено вище, Акціонерне товариство "Українська залізниця" в добровільному порядку сплатило податковий борг у розмірі 101 680,29 польських злотих відповідно до платіжної інструкції від 15.05.2025 №263378.

Крім того, позивачем не надано суду будь-яких доказів на підтвердження існування спірної заборгованості, після її сплати відповідачем.

Частиною другою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У силу ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані позивачем докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

VI. Судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.