30 вересня 2025 року справа №640/5372/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: у лютому 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368), щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2017, згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-21, та з 01.01.2018, згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-22;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 по 31.12.2017 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-21, з урахуванням: Посадовий оклад - 4128,00 грн, Оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 130,00 грн, Надбавка за вислугу років (35%) - 1490,30 грн, Надбавка за високі досягнення у праці згідно пп. 2 п. 3 ПКМУ №1298 (50%) - 2064,00 грн, Надбавка за високі досягнення у праці згідно пп.2 п. 3 ПКМУ №1298 (50%) - 2458,00грн, Надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці ПКМУ №414 (15%) - 737,40 грн, доплата за підтримання технічних засобів у постійній бойовій готовності до виконання завдань управління космічними апаратами та спеціального контролю, а також забезпечення контролю за якістю виготовлення ракетно-космічної техніки ПКМУ від 02.08.2000 р. №1193 (42,857%) - 2106,85 грн, премія (105,714%) - 5196,90 грн, і виплатити різницю між виплаченою пенсією та заново перерахованою з 01.01.2017 по 31.12.2017 та з 01.01.2018 по 31.03.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в Збройних Силах України з 01.08.1986 по 15.01.2009. З 16.11.2002 по 15.01.2009 позивача відряджено до Національного космічного агентства України (Державне космічне агентство України) та проходив військову службу на посадах Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України (Київське представництво генерального замовника - Державне космічне агентство України).
Позивачу призначено пенсію за вислугу років з 16.01.2009. Перерахунок пенсії позивача в період з 2009 по 2016 роки здійснювався відповідно до грошового забезпечення за посадою начальника групи №4 Київського ПГЗ, розрахованого відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298, від 07.11.2007 №1294, від 15.06.1994 №414, від 02.08.2000 №1193 згідно з відповідними довідками. Пенсія позивача була обчислена та перерахована на підставі довідки від 31.01.2017 №4/2-20. З 01.01.2017 по 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 та від 28.12.2016 №1037 були змінені розміри посадових окладів і встановлені нові розміри посадових окладів у Київському ПГЗ - ДКАУ. Водночас перерахунок пенсії позивачу здійснено не було. У зв'язку з цим позивач 31.08.2021 звернувся з довідками, наданими Київським ПГЗ - ДКАУ, до ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 16.11.2021 надіслав зазначені довідки до відповідача. 23.11.2021 позивач також звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії до відповідача. Відповідачем листом від 24.12.2021 №35049-35481/Ф-02/8-2600/24 відмовлено в проведенні такого перерахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.02.2022 (суддя Вєкуа Н.Г.) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
14.12.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, враховуючи, що з 01.01.2017 перерахунок пенсій військовослужбовцям та прирівняним до них особам проводиться виключно на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Урядом, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Враховуючи набранням законної сили рішенням у справі №826/3858/18, яким визначено протиправними та нечинним пункти 1, 2 вказаної постанови, підстави для перерахунку пенсії відсутні, відповідно відсутні підстави для формування та подання до уповноважених органів списків осіб яким необхідно провести перерахунок пенсії. Внаслідок цього за твердженням відповідача у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
12.01.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 19.01.2023 №03-19/4125/23 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №640/5372/22.
12.01.2023 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 прийнято адміністративну справу №640/5372/22 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Ухвалено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
30.01.2024 через підсистему "Електронний Суд" надійшла відповідь на відзив, в якій позивач наголошує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органі, визначені Порядком №45 повідомляють Пенсійний фонд України. Враховуючи наявні підстави для здійснення перерахунку пенсії, позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
04.06.2024 канцелярією суду зареєстровано надані відповідачем на виконання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 витребувані документи у справі.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 01.08.1986 по 15.01.2009 проходив військову службу в Збройних Силах України.
У період з 16.11.2002 по 15.01.2009 позивач був відряджений до Національного космічного агентства України (Державне космічне агентство України) та проходив військову службу на посадах Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України (Київське представництво генерального замовника - Державне космічне агентство України).
Наказом заступника Міністра оборони України позивач звільнений з військової служби у відставку за статтею 26, частина 6, пункт Б "за станом здоров'я" на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби, з посади начальника групи №4 "Контролю розробки та експлуатації телекомунікаційних систем" Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України.
З 16.01.2009 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Перерахунок пенсії позивача в період з 2009 по 2016 роки здійснювався відповідно до грошового забезпечення за посадою начальника групи №4 "Контролю розробки та експлуатації телекомунікаційних систем" Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України, розрахованого відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298, від 07.11.2007 №1294, від 15.06.1994 №414, від 02.08.2000 №1193 згідно з відповідними довідками.
Надалі пенсія позивача була обчислена та перерахована на підставі довідки від 31.01.2017 №4/2-20 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за посадою начальника групи №4 "Контролю розробки та експлуатації телекомунікаційних систем" Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України, розрахованого відповідно постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 №840, від 30.08.2002 №1298, від 07.11.2007 №1294, від 15.06.1994 №414, від 02.08.2000 №1193, за нормами, чинними на 01.12.2016.
З 01.01.2017 по 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 та від 28.12.2016 №1037 були змінені розміри посадових окладів і встановлені нові розміри посадових окладів у Київському представництві генерального замовника - Державного космічного агентства України, у тому числі за посадами військовослужбовців, які були відряджені для виконання службових обов'язків до Державного космічного агентства України. Міністерство оборони України листами від 31.01.2017 №248/3/6/312 та від 16.02.2018 №248/3/6/497 повідомило Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2017 та з 01.01.2018 з метою виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Водночас перерахунок пенсії позивачу здійснено не було.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернувся із заявою від 25.08.2021 до Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України про підготовку та надання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Листом від 26.08.2021 №290 Київським представництвом генерального замовника - Державним космічним агентством України надано довідки від 26.08.2021 №4/2-21 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.01.2017 та від 26.08.2021 №4/2-22 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.01.2018.
Позивач із заявою від 31.08.2021 звернувся з довідками, наданими Київським ПГЗ - ДКАУ, до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 16.11.2021 №14550 надіслав зазначені довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
23.11.2021 позивач також звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві листом від 24.12.2021 №35049-35481/Ф-02/8-2600/24 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії позивача, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку. Відповідач зазначив, що на виконання п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Учасниками справи не оспорюється, що на підставі цих довідок перерахунок пенсії не проводився.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведених приписів, вказана норма не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Водночас, Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №1774-VIII) вказану норму статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено в такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією нормою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (у редакції Закону №1774-VIII).
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена виключно на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (далі - Постанова №1037) примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" після абзацу другого доповнено новим третім абзацом такого змісту: "Посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) з 1 січня 2017 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року".
Керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери забезпечити: встановлення з 1 січня 2017 року в штатному розписі нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року; диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Отже, Постановою №1037 внесено зміни, якими щорічно було збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, з 01.01.2017 та з 01.01.2018, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства і отримував вказане грошове утримання, що, у свою чергу, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу станом на 01.01.2017 та 01.01.2018.
Таким чином доводи відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії є необґрунтованими.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до вимог пункту 24 Порядку №45 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться в пунктах 2, 3 Порядку №45.
Так, пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Суд зазначає, що аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений відповідачем виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Як встановлено судом вище, листом від 26.08.2021 №290 Київським представництвом генерального замовника - Державним космічним агентством України надано довідки від 26.08.2021 №4/2-21 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом на 01.01.2017 та від 26.08.2021 №4/2-22 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом на 01.01.2018.
Згідно з довідкою від 26.08.2021 №4/2-21 відповідно до абзацу 3 примітки 1 Додатку 1 Постанови №1298 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2017, за посадою начальника групи №4 Контролю розробки та експлуатації телекомунікаційних систем" Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України, яку позивач займав на день звільнення зі служби, становить:
- посадовий оклад - 4128,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 130,00 грн;
- надбавка за вислугу років (35%) - 1490,30 грн;
- надбавка за складність, напруженість та високу якість роботи - 2064,00 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 619,20 грн;
- доплата за підтримання технічних засобів у постійній бойовій готовності до виконання завдань (41,667%) - 1720,01 грн;
- премія (100%) - 4128,00 грн.
Всього 14279,51 грн.
Відповідно до довідки від 26.08.2021 №4/2-22 відповідно до абзацу 3 примітки 1 Додатку 1 Постанови №1298 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2018, за посадою начальника групи №4 Контролю розробки та експлуатації телекомунікаційних систем" Київського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України, яку позивач займав на день звільнення зі служби, становить:
- посадовий оклад - 4916,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 130,00 грн;
- надбавка за вислугу років (35%) - 1766,10 грн;
- надбавка за складність, напруженість та високу якість роботи - 2458,00 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 737,40 грн;
- доплата за підтримання технічних засобів у постійній бойовій готовності до виконання завдань (41,667%) - 2106,85 грн;
- премія (105,714%) - 5196,90 грн.
Всього 17311,25 грн.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства, і отримував вказане грошове утримання, що, своєю чергою, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу станом на 01.01.2017 та на 01.01.2018.
Таким чином, доводи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії є необґрунтованими.
Щодо позовних вимог у частині зобов'язання відповідача виплатити різницю між виплаченою пенсією та заново перерахованою з 01.01.2017 по 31.12.2017 та з 01.01.2018 по 31.03.2019 суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частин 2 - 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому частиною 1 статті 372 КАС України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
У даному випадку, способом виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, є перерахунок пенсії та виплата належних позивачу сум у повному обсязі, інший спосіб виконання в спірних правовідносинах нормативно не визначено.
З огляду на це позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити позивачу виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією за минулий час задоволенню не підлягає, оскільки (1) позовна заява не містить будь-яких доводів та аргументів на обґрунтування таких вимог, (2) спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно, а після набрання чинності рішенням суду в межах даної справи, перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і загальною (однією) сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці, (3) розв'язання спору на майбутнє Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, а також враховуючи висновки Верховного Суду при розгляді подібних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС).
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, докази понесення ним інших судових витрат у справі відсутні, у зв'язку з чим розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243 - 246, 250 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2017 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-21, та з 01.01.2018 згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-22.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.01.2017 по 31.12.2017 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-21, та з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Київського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 26.08.2021 №4/2-22.
4. В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.