ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"03" жовтня 2025 р. справа № 300/1841/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Міністерства оборони України (далі також - відповідач, МОУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 25.03.2022 при захисті Батьківщини, внаслідок військових дій під час виконання бойового завдання, в результаті множинних поранень грудної клітки, загинув батько позивача ОСОБА_2 . 30.03.2022 позивач здійснила поховання батька. Зазначає, що у встановленому законом порядку звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо оформлення заяви про призначення та отримання одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, проте отримала відмову у такому оформленні. Вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови позивачу у прийнятті документів для передачі їх на оформлення до ІНФОРМАЦІЯ_4 , для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву позивача щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця та направити необхідні документи до ІНФОРМАЦІЯ_4 , зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву позивача щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, оформити висновок та направити необхідні документи до уповноважених осіб МОУ, а також зобов'язати МОУ розглянути документи позивача про призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця та прийняти позитивне рішення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви (а.с.56-58).
07.04.2025 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (викликом) сторін (а.с.75-76).
Відповідач - Міністерство оборони України скористалось своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зокрема зазначив, що позивач особисто до відповідача зі скаргами, заявами та зверненнями не звертався, ніхто з посадових осіб МОУ його права та свободи не порушував, а позивач оскаржує дії ІНФОРМАЦІЯ_4 . Враховуючи алгоритм дій державних органів щодо виплати одноразової грошової допомоги, просив у задоволенні позову відмовити (а.с.89-91).
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_5 скористався своїм правом на подання відзиву на позов, в якому проти задоволення позову заперечив, зокрема зазначив, що у зв'язку з неподанням повного пакету документів, в ІНФОРМАЦІЯ_4 були відсутні підстави для передання документів на розгляд ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також, на прохання позивача, відповідачем за вих. №1/1227 від 08.11.2024 надано роз'яснення щодо категорій осіб, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги. Просив відмовити у задоволенні позову (а.с.99-102).
ІНФОРМАЦІЯ_5 своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Позивач скористалася своїм правом на подання відповіді на відзив, у якій зокрема зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не дотримався встановленої процедури розгляду заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, оскільки не вчинив послідовних дій, визначених Порядком №45, в тому числі щодо оформлення висновку та доповіді із зазначенням результатів опрацювання документів позивача та надсилання таких документів до ІНФОРМАЦІЯ_4 , тим самим допустив протиправну бездіяльність. Просила позовні вимоги задовольнити (а.с.116-119).
Розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з урахуванням строку перебування головуючого судді в основній щорічній відпустці, в порядку черговості.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає такі обставини.
ОСОБА_1 , 24.10.2024 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, в якій просила оформити документи для виплати одноразової грошової допомоги або надати відмову чи роз'яснення чому її документи не можуть бути направлені на розгляд комісії щодо виплати ОГД згідно загибелі її батька.
У заяві зазначила про те, що вона являється дочкою та єдиним представником члена сім'ї загиблого ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Попасна Луганської області та смерть якого пов'язана з Захистом Батьківщини (а.с.105).
Зазначена заява зареєстрована 24.10.2024 за вх. №1/2/10962/4.
ІНФОРМАЦІЯ_2 на звернення позивача за вх. №1/2/10962/4 24.10.2024 від 24.10.2024 надано повідомлення за вих. №1/1227 від 08.11.2024, в якому зокрема зазначено про те, що батько позивача, сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, які діяли на день загибелі батька позивача, не було права на отримання одноразової грошової допомоги. Зміни, внесені до зазначеної постанови, щодо отримання одноразової грошової допомоги в частині визначення осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (повнолітні діти), поширюються на членів сімей загиблих після 29.03.2024 (а.с.103-104).
Вважаючи такі дії відповідача- ІНФОРМАЦІЯ_4 протиправними, позивач звернулася до суду із адміністративним позовом у цій справі з наведеними вище позовними вимогами до відповідачів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, визначені Законом №2011-ХІІ.
Згідно із статтею 1 Закону №2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону №2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення та військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
- загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
- смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
Відповідно до статті 16-1 Закону №2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пунктом "а" частини 1 статті 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону; 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Відповідно до статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Пунктом 4 статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок №975 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності; у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата огляду, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з пунктом 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається, зокрема у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби; 3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до пункту 9 Порядку №975 до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 4 цього Порядку, належать: діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); онуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 12 Порядку №975 одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 4 цього Порядку, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Згідно з пунктом 20 Порядку №975 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.
Пунктом 22 Порядку №975 визначено, що призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 23 вказаного Порядку визначено, що керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Так, судом встановлено, що позивач, 24.10.2024 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, в якій просила оформити документи для виплати одноразової грошової допомоги або надати відмову чи роз'яснення чому її документи не можуть бути направлені на розгляд комісії щодо виплати ОГД згідно загибелі її батька.
У заяві зазначила про те, що вона являється дочкою та єдиним представником члена сім'ї загиблого ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 в м. Попасна Луганської області та смерть якого пов'язана з Захистом Батьківщини (а.с.105).
ІНФОРМАЦІЯ_2 на звернення позивача за вх. №1/2/10962/4 24.10.2024 від 24.10.2024 надано повідомлення за вих. №1/1227 від 08.11.2024, в якому зокрема зазначено про те, що батько позивача, сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, які діяли на день загибелі батька позивача, не було права на отримання одноразової грошової допомоги. Зміни, внесені до зазначеної постанови, щодо отримання одноразової грошової допомоги в частині визначення осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (повнолітні діти), поширюються на членів сімей загиблих після 29.03.2024 (а.с.103-104)
Позивач не погоджуються з такою відмовою відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема з тих підстав, що відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 не уповноважений приймати будь-яких рішень щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснює прийом документів від заявника та надсилання їх до ІНФОРМАЦІЯ_8 , який опрацьовує документи та передає їх на розгляд комісії МОУ з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою грошової допомоги та компенсаційних сум.
Вирішуючи питання щодо порушення відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 порядку розгляду заяв осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги, суд виходить з таких міркувань.
Питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги також врегульоване Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану від 25.01.2023 №45 (далі - Порядок №45).
Цей Порядок №45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 Постанови №168, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Відповідно до пункту 1.2. розділу I Порядку №45 визначено, що ОГД призначається та виплачується в разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі у Збройних Силах України в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави агресора в період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Відповідно до пункту 1.7. вказаного Порядку ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Розділ ІІІ Порядку №45 передбачає повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД.
Так, пунктом 3.1 визначено, що районний (міський) ТЦКСП: 1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП; 2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ТЦКСП, ті обласні (Київський міський) ТЦКСП, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім'ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації; 3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв'язку та письмово за підпорядкованістю обласний (Київський міський) ТЦКСП для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення; 4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; 5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
В свою чергу, відповідно до пункту 3.2. Порядку №45 Обласний (Київський міський) ТЦКСП: 1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин; 2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи; 3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; 4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.
Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД визначено в пунктах 4.1. - 4.4 розділу IV Порядку №45, якими передбачено, що члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2. Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням. У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_9 . Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2). На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України). Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки). Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу. Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком. Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану. У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.
Згідно з пунктом 4.5 Порядку №45, після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_9 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Враховуючи наведене, суд зауважує, що Порядком №45 встановлена чітка процедура щодо звернення осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД та алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, який повинен бути дотриманий як особами, які звертаються за такою виплатою, так і органами військового управління.
З долученої відповіді відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.11.2024 №1/1227 вбачається, що позивачу повідомлено про відмову в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
При цьому, суд зазначає, що з огляду на наведені вище норми Порядку №975 та Порядку №45 рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання приймає розпорядник бюджетних коштів, позаяк таку відмову було надано відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 , що суперечить Порядку №45, оскільки як судом вже зазначалось вище, вказаним Порядком до повноважень районного ТЦК належить лише прийом документів від заявника (незалежно від місця його реєстрації) та надсилання їх обласному (Київському міському) за підпорядкуванням.
При цьому, суд констатує факт відсутності такого скерування заяви позивача за належністю, з огляду на наявний в матеріалах справи лист відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.11.2024 про відмову в призначенні та виплаті ОГД, що не заперечується відповідачем.
Суд зазначає, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку територіального центру комплектування та соціальної підтримки, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).
Разом з цим, у спірних правовідносинах відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 діяв протиправно, оскільки повинен був здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів, з подальшою передачею їх до ІНФОРМАЦІЯ_4 та до Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Тобто, має місце факт перевищення службових повноважень та відповідно ухилення суб'єкта владних повноважень від виконання покладених на нього законодавством прямих обов'язків.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.04.2020 року у справі №456/2215/17 та від 27.07.2023 у справі №640/20147/19.
Суд, виходячи з вищенаведеного правового обґрунтування, визнає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не направлення заяви позивача від 24.10.2024 з доданими до них документами до ІНФОРМАЦІЯ_4 для подальшого розгляду та скерування, оскільки вони не ґрунтуються на нормах законодавства, що врегульовують такі правовідносини, порушують процедуру розгляду звернення позивача про отримання ОГД та права дитини загиблого військовослужбовця на одержання одноразової грошової винагороди.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву позивача щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, оформити висновок та направити необхідні документи до уповноважених осіб МОУ, а також зобов'язати МОУ розглянути документи позивача про призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця та прийняти позитивне рішення, то суд зазначає таке.
Як зазначалось судом вище, Порядком №45 визначено алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, де зокрема в Розділі IV зазначеного Порядку йдеться про те, що районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів надсилає їх обласному ТЦКСП за підпорядкуванням. ІНФОРМАЦІЯ_2 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, складає висновок та доповіді, які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Оскільки заява з долученими до неї документами ІНФОРМАЦІЯ_2 не скеровувалась до обласного ТЦКСП для перевірки та складання відповідно висновку, а ІНФОРМАЦІЯ_10 не складав висновок та доповіді, які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки), то зазначені вимоги позивача, є передчасними та такими що не підлягають до задоволення.
Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, відповідні їм правовідносини, застосовані до них судом норми права і висновки Верховного суду про їх застосування, суд прийшов до висновку, що відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинив протиправну бездіяльність щодо нескерування заяви позивача від 24.10.2024 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для подальшого розгляду та скерування, а отже суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву позивача щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця та направити необхідні документи до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 р. у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 8 статті Кодексу адміністративного судочинства України суду надано право покласти судові витрати у справі повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію до платіжної інструкції № 0.0.4249075241.1 від 14.03.2025 про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн (а.с. 47) та квитанцію до платіжної інструкції № 0.0.4292222714.1 від 07.04.2025 про сплату судового збору в розмірі 2422,40 грн (а.с.74).
Таким чином, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій саме цього відповідача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ), Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ - 00034022, проспект Повітряних Сил, 6, 03168, м. Київ, 03168) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті документів для передачі їх на оформлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця та направити необхідні документи до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) частину судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Відповідачам рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.