Ухвала від 03.10.2025 по справі 300/6928/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"03" жовтня 2025 р. справа № 300/6928/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову керівника Івано-Франківської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, до Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання розглянути на сесії подання за №309/314-25 від 18.02.2025 щодо віднесення земельних ділянок площею 2,4 га до самозалісених, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Івано-Франківської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, 29.09.2025 звернувся в суд із цим адміністративним позовом.

Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 26.09.2025" та підписана електронно-цифровим підписом керівника Івано-Франківської окружної прокуратури - Мартинюка Ігора Івановича.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Вивчення змісту адміністративного позову свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України з наступних підстав.

З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених КАС України, необхідно вказати, що за приписами пунктів 5, 8 частини 5 статті 160 коментованого Кодексу, серед іншого, у позовній заяві зазначається: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).

Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення (частини 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України).

В свою чергу, копією документа може вважатися документ, який чітко і зрозуміло відтворює інформацію іншого документа, а також повністю чи частково її зовнішню форму вираження. Юридичну силу має лише належним чином засвідчена копія документа.

Проте, керівник Івано-Франківської окружної прокуратури подав до матеріалів адміністративного позову копію письмової відповіді Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області на подання Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства за №09/314-25 від 18.02.2025, яка виготовлена неналежним чином, якість якої позбавляє суд можливості встановити повністю або окрему інформацію, яка відображена на такому паперовому доказі.

Без такого належного доказу суд не може встановити обставини вказані в адміністративному позові.

Крім того, за змістом частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до матеріалів позовної заяви додано платіжну інструкцію про сплату судового збору за №2000 від 25.11.2024 в сумі 3028,00 гривень.

В той же час, зазначена квитанція за аналогічним номером, датою та розміром внесеного платежу була надана позивачем до Івано-Франківського окружного адміністративного суду за подання адміністративного позову, матеріалам по якому присвоєно номер провадження №300/6752/25 за аналогічними позовними вимогами Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури.

Вказане підтверджується довідкою Відділу документального забезпечення - канцелярії Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2025.

Тобто, відповідного зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України за даними матеріалами позовної заяви (№300/6928/25) не відбулося.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу вимог коментованих норм Закону судовий збір за платіжною інструкцією №2000 від 25.11.2024 зарахований саме по матеріалах позовної заяви №300/6752/25, тобто за її подання до суду.

Слід звернути увагу, як свідчать дані з Автоматизованої системи документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду, ухвалою від 25.09.2025 у справі №300/6752/25 судом позовну заяву Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Західного міжрегіонального лісового та мисливського господарства до Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

За вказаних обставин, суддя вважає, що долучена позивачем до позовної заяви платіжна інструкція №2000 від 25.11.2024 не є належним доказом сплати судового збору за подання до суду 29.09.2025 даної позовної заяви (№300/6928/25), оскільки вказані кошти сплачені за подання іншої позовної заяви в адміністративній справі №300/6752/25.

Більше того, в платіжна інструкція №2000 від 25.11.2024 в розділі "призначення платежу" містить відомості про інший предмет позовних вимог, ніж той що заявлений при поданні позовної заяви від 26.09.2025.

Таким чином, позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору чи документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати останнього.

Судові витрати, за змістом частин 1 та 2 статті 132 КАС України, складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2025 складає 3 028,00 гривні.

Положенням підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Враховуючи положення частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 2422,40 гривень (3028,00 гривень х 0,8 = 2422,40 гривень).

Як свідчать матеріали позовної заяви позивач не надав суду квитанцію про сплату судового збору, відтак позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 2422,40 гривень за позовну вимогу немайнового характеру.

Зважаючи на вказане, позовну заяву в цій частині подано без додержання вимог статті 160, 161 КАС України.

За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України.

На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

П О С ТА Н О В И В:

1. Позовну заяву Керівника Івано-Франківської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства до Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання розглянути нам сесії подання за 309/314-25 від 18.02.2025 щодо віднесення земельних ділянок площею 2,4 га до самозалісених, - залишити без руху.

2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно:

2.1. подання належної якості та належним чином засвідчених відповідно до вимог частини 5 статті 94 КАС України копій доказів (у двох примірниках), а саме:

- належну копію відповіді на подання за №09/314-25 від 18.02.2025.

2.2. надати (долучити) до позовної заяви платіжного доручення (квитанцію) про сплату судового збору в розмірі 2 422,40 гривень.

Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя Чуприна О.В.