Рішення від 03.10.2025 по справі 300/2799/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2025 р. справа № 300/2799/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оформленого протоколом від 03.04.2025 за №14; зобов'язати повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, з урахуванням висновків суду.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20.03.2025 звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», як члену сім'ї третього ступеня споріднення особи, яка потребує постійного догляду (догляд за тіткою ОСОБА_2 ), надавши усі підтверджуючі документи. Однак, відповідач протиправно прийняв рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період у зв'язку із тим, що подані документи не підтверджують право на відстрочку, передбачену п. 14 Додатку 5 Постанови №560. Вважає, що заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не розглянута у встановленому законодавством порядку. Стверджує, що відповідач не надав жодних доказів звернення Комісією із запитами до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використання інформації з публічних електронних реєстрів. Оскаржуване рішення прийняте з необгрунтованих підстав за суб'єктивним припущенням, що подані документи не підтверджують право на відстрочку, передбачену п.14 додатку 5 постанови КМУ №560. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ІНФОРМАЦІЯ_2 скористався правом подання відзиву на позов, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивачем подано відповідачу звернення від 20 березня 2025 року про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До звернення заявником додано підтверджуючі документи, зокрема, копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 згідно з яким батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 згідно з яким батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . До документів, які надані на підтвердження права на відстрочку, не додано документів, які підтверджують наявність в ОСОБА_2 . І або II групи інвалідності. Стверджує, що для набуття права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» обов'язковою є вимога про зайнятість постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення з інвалідністю І або II групи. Самостійно комісією наявності І або II групи Інвалідності в ОСОБА_2 не встановлено, а тому прийнято рішення про відмову в надані відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.53).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

20.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від мобілізації згідно із пунктом 14 частини 1 статі 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізації» (а.с.12).

До вказаної заяви додано нотаріально посвідчені копії таких документів: паспорта громадянина України ОСОБА_1 , картки платника податків ОСОБА_1 , витягу з реєстру територіальної громади за № 2022/000911467 від 26.10.2022, витягу із Резерву + від 18.03.2025 щодо ОСОБА_1 , військово-облікового документа від 05.03.2025, свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 , рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 24.01.2025, висновку №16 від 20.01.2025 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, свідоцтва про народження ОСОБА_7 серії НОМЕР_4 , довідки від 24.01.2025 №21/09-10/3, виданої Хотимирським старостинським округом №3, паспорта громадянина України ОСОБА_2 , картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_2 , витягу з реєстру територіальної громади за № 2024/001615247 від 15.02.2024, свідоцтва про смерть ОСОБА_8 серії НОМЕР_5 від 05.01.1998, свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_6 (а.с.61-80).

За змістом витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань надання та оформлення відстрочки, відмови у надання відстрочки, продовження терміну її дії, скасування (зміни) раніше прийнято рішення комісією з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.04.2025 за №14 ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Вказано, що подані документи не підтверджують право на відстрочку, передбачене п. 14 Додатку 5 постанови №560 (а.с.82).

ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 03.04.2025 №1/1/1738/2 повідомив позивача про те, що протоколом від 03.04.2025 за №14 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Причини відмови: подані документи не підтверджують право на відстрочку, передбачене п. 14 Додатку 5 постанови №560 (а.с.11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі також - Закон № 3543-XII, в редакції, станом на час спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначені категорії військовозобов'язаних які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, згідно з пунктом 14 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Відповідно до пункту 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (надалі також - Порядок №560, в редакції, станом а час спірних правовідносин), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (абзаци 1 - 3 пункту 57 Порядку №560).

Згідно із пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Відповідно до змісту підпункту 14 пункту 1 Додатка 5 Порядку №560 документами, що підтверджують право на відстрочку для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, є документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

За змістом пункту 58-1 вказаного Порядку №560 військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

За змістом пункту 60 Порядку №560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до пункту 61 Порядку №560 військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Законодавець у Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачив чіткий перелік осіб, які відносяться до членів сім'ї першого, другого ступеня чи третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Згідно з змістом резолютивної частини рішення Конституційного суду України № 5-рп/99 від 03.06.1999 року щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України "Про міліцію" та частини шостої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім'ї»), під членом сім'ї військовослужбовця за змістом пункту 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", треба розуміти особу, що перебуває з суб'єктом права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами у правовідносинах, природа яких визначається: кровними (родинними) зв'язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням з військовослужбовцем; веденням з ним спільного господарства. Такі ознаки (вимоги) застосовуються диференційовано при конкретному визначенні членів сім'ї, які мають право на названі пільги. До кола членів сім'ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. Діти є членами сім'ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні. Членами сім'ї військовослужбовця, можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб'єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають з військовослужбовцем, у безпосередніх родинних зв'язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

Законодавець застосовує поняття «член сім'ї» і в інших правових документах, де висловлені різні підходи до його розуміння.

Враховуючи застосовані законодавцем поняття «член сім'ї», член сім'ї (у сімейно-правовому аспекті) - це особа, яка має тісний правовий зв'язок із сім'єю, що ґрунтується на шлюбі, спорідненні, усиновленні, інших формах влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, характеризується спільністю життя та інтересів, наявністю взаємних прав і обов'язків, передбачених сімейним законодавством.

Приписами абзацу другого частини 1 статті 1265 Цивільного кодексу України унормовано, що ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Статтями 1261 - 1263 Цивільного кодексу України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

Як слідує із переліку додатків до заяви позивача від 20.03.2025, позивач, звертаючись із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу, додав до своєї заяви нотаріально засвідчені копії таких документів:

- паспорта громадянина України ОСОБА_1 ,

- картки платника податків ОСОБА_1 ,

- витягу з реєстру територіальної громади за № 2022/000911467 від 26.10.2022,

- витягу із Резерву + від 18.03.2025 щодо ОСОБА_1 ,

- військово-облікового документа від 05.03.2025,

- свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 ,

- рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 24.01.2025,

- висновку №16 від 20.01.2025 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, свідоцтва про народження ОСОБА_7 НОМЕР_4 ,

- довідки від 24.01.2025 №21/09-10/3 видана Хотимирським старостинським округом №3,

- паспорта громадянина України ОСОБА_2 ,

- картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_2 ,

- витягу з реєстру територіальної громади за № 2024/001615247 від 15.02.2024,

- свідоцтва про смерть ОСОБА_8 серії НОМЕР_5 від 05.01.1998,

- свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 ,

- свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_6 ,

Так, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 від 23.05.2000 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батько ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 (а.с.95).

За змістом свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22.12.2005 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у селі Хотимир Тлумацького району Івано-Франківської області. Батько ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 (а.с.106).

Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 ОСОБА_3 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_5 , село Хотимир Тлумацький район, Івано-Франківська область) помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.107).

Так, дійсно існує певна розбіжність у імені батька позивача ОСОБА_3 згідно свідоцтва про народження та свідоцтва про смерть, як зазначає у відзиві на позов відповідач, « ОСОБА_9 » та « ОСОБА_10 ».

Водночас, суд зауважує, що дата народження ОСОБА_3 вказана у описаних вище свідоцтвах про його народження та про смерть є однаковими. Крім того, ім'я ОСОБА_9 та ОСОБА_10 можуть бути різними формами (варіантами) одного імені.

За змістом свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 16.06.1952 ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 . Батько ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 (а.с.71).

В довідці Обертинської селищної ради Хотимирського старостинського округу №3 від 24.01.2025 №21/09-10/3 зазначено, що ОСОБА_2 у шлюбі із чоловіком ОСОБА_8 дійсно не було дітей. ОСОБА_2 числиться як одинока згідно списків Хотимирського старостинського округу №3 (а.с.72).

В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_5 від 05.01.1998 зазначено, що ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.78).

У висновку про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 20.01.2025 №15, виданого ЛКК Тлумацької центральної районної лікарні вказано, що ОСОБА_2 потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі та постійного стороннього догляду (а.с.70).

Рішенням відділу соціального захисту населення Обертинської селищної ради про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 24.01.2025 ОСОБА_1 призначено вказану компенсацію у розмірі 2920,00 грн з 01.01.2025 по 31.12.2025 за здійснення догляду за ОСОБА_2 (а.с.69).

Разом з тим, в матеріалах цієї адміністративної справи відсутні докази на підтвердження того, що позивач разом із заявою від 20.03.2025 надав Комісії для розгляду питання про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації будь-які інші документи, вимоги до подання яких встановлені Порядком № 560, а саме одного з документів, що підтверджують інвалідність особи.

В спірному випадку позивачем не було надано відповідачу разом із заявою від 20.03.2025 жодного із документів на підтвердження наявності у ОСОБА_2 інвалідності І чи ІІ групи. Також не було надано означених документів і суду.

Суд наголошує, що за змістом пункту 14 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ, якщо в особи з інвалідністю I або II групи відсутні члени сім'ї першого та другого ступеня споріднення, то не підлягають призову на військову службу під час мобілізації члени сім'ї третього ступеня споріднення такої особи з інвалідністю I або II групи, які зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного).

Тобто, наявність в особи, яка потребує постійного догляду, інвалідності I або II групи є обов'язковою умовою для надання відстрочки від мобілізації військовозобов'язаному члену сім'ї третього ступеня споріднення такої особи, який здійснює за нею постійний догляд.

Однак, із матеріалів справи судом не встановлено наявності у ОСОБА_2 інвалідності І чи ІІ групи. Докази наявності в ОСОБА_2 інвалідності І чи ІІ групи позивачем не надано ні відповідачу, ні суду.

Суд зауважує, що 24.04.2025 позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До вказаної заяви, крім аналогічних документів доданих до заяви від 20.03.2025, ОСОБА_1 також було додано акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 23.04.2025 (а.с.83-108).

За змістом витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань надання та оформлення відстрочки, відмови у надання відстрочки, продовження терміну її дії, скасування (зміни) раніше прийнято рішення комісією з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 01.05.2025 за №18 ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Вказано, що подані документи не підтверджують право на відстрочку, передбачене п. 14 Додатку 5 постанови №560 (особа за якою здійснюється догляд має мати документи, що підтверджують І чи ІІ групу інвалідності) (а.с.112).

ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 01.05.2025 №1/1/2049повідомив позивача про те, що протоколом від 03.04.2025 за №14 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Причини відмови: подані документи не підтверджують право на відстрочку, передбачене п. 14 Додатку 5 постанови №560 (особа за якою здійснюється догляд має мати документи, що підтверджують І чи ІІ групу інвалідності) (а.с.111).

Доводи позивача про те, що його заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 20.03.2025 не розглянута у встановленому Порядком №560 порядку не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду цієї справи.

Відтак, з урахуванням зазначеного, зважаючи на недоведення позивачем наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за пунктом 14 частини 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого відповідачем рішення у формі протоколу від 03.04.2025 року за №14 про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі цієї правової норми.

Решта аргументів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Як наслідок, відсутні підстави для задоволення й похідних вимог позивача про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, з урахуванням висновків суду.

Водночас суд зазначає, що позивач не позбавлений права на звернення із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період згідно із пунктом 14 частини 1 статі 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізації» за наявності належних доказів, що підтверджують підстави для такої відстрочки.

Підсумовуючи наведене вище суд виснує, що у спірних правовідносинах відповідач діяв правомірно, тому позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.